24 Shtator 2018

Parandalimi dhe luftimi i ekstremizmit të dhunshëm pasqyrohet përmes artit

Prishtinë, 2 nëntor - Piktura, fotografi, skulptura dhe instalacione që reflektojnë ndikimet e ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit dhe mënyrat për luftimin e tyre janë pjesë e ekspozitës së bashkëorganizuar nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, e cila hapet sonte në Galerinë e Fakultetit të Arteve në Prishtinë.

Kjo ekspozitë, në të cilën paraqiten vepra arti të punuara nga studentë të Fakultetit të Arteve të Bukura të Universitetit të Tiranës, është rezultat i një gare të sponsorizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dhe për herë të parë është shfaqur në Tiranë në qershor 2017.

Ajo është sjellë në Prishtinë nga Misioni i OSBE-së në Kosovë në bashkëpunim me Prezencën e OSBE-së në Shqipëri, Fakultetin e Arteve të Bukura të Universitetit të Tiranës dhe Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës.

Ekspozita ka për qëllim vetëdijësmin e të rinjve dhe audiencës së përgjithshme lidhur me nevojën për ta luftuar ekstremizmin dhe radikalizmin tek të rinjtë, një ndër prioritetet kyçe të Kryesimit Austriak të OSBE-së në vitin 2017. 

Ekspozita do të jetë e hapur për publikun nga 2 deri më 9 nëntor 2017, në Galerinë e Fakultetit të Arteve në Prishtinë. 

Ekspozitën do ta hapin Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Ambasadori Jan Braathu, Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadori Bernd Borchardt, si dhe Dekani i Fakultetit të Arteve të Bukura nga Universiteti i Tiranës, Ardiani Isufi.

 

Kalendari

Ngajrjet e datës 24 shtator 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Transmetuesin Publik të Kosovës, shqyrtimi i Projektligjit për Pagat në Sektorin Publik, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë dy raporte që kanë të bëjnë me legjislacionin dygjuhësh dhe respektimin e të drejtave gjuhësore në Policinë e Kosovës, në kuadër të aktiviteteve të shumta për shënimin e Ditës Evropiane të Gjuhëve. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e Diskutimit me temë "Monitorimi i Planit Strategjik të KPK-së: Ku po qëndron sistemi prokurorial në luftën kundër korrupsionit dhe krimit ekonomik?". (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mban ceremonin e ndarjes së certifikatave për të rinj për shkathtësitë e buta. (Salla e konferencave Orion, përballë Kino ABC, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës së Sportit Evripian Federate e çiklizimit te Kosovës organizon garën e hapur çiklistike për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat nga 20 deri 100 km. (Gjilan, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të shoqëroj Drejtoreshën e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, gjatë vizitës ku ata do të përcjellin një Vullnetare të Korpusit të Paqës në punë në shkollën e saj në një fshat të Kosovës. (Shkolla fillore “Nëna Tereza”, fshati Vranidoll, ora 11:15)

- Organizata ETEA, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, do ta organizojë “Ditën e Librit të Ndaluar” me temën “Librat digjen, (por) idetë jo”, si përgjigje ndaj cenzurës, me theks të veçantë te cenzurimi i librave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me Grupin Parlamentar të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për sigurime sociale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me kryesinë e LDK-së. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe drejtoresha për Eksport në UniCredit Bank Austria AG Sabina Eder do të nënshkruajnë marrëveshjen për kredi në vlerë prej 5.349 milionë euro për financimin e projektit të trajtimit të ujërave të zeza në Komunën e Podujevës. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 15:00)

- Mbahet diskutim i hapur me shkrimtarin dhe publicistin Veton Surroi mbi temën “Librat digjen, (por) idetë jo” me moderim nga Liridona Sijarina. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohen me Robert Gajda, Komisioner për Mbrojtjen nga Diskriminimi në Republikën e Shqipërisë.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 15:00)

- Partia Socialdemokrate bën hapjen e zyrave në qytetin e Mitrovicës. (Zyrat gjenden në afërsi të Raiffeisen Bank dhe IPKO-s, ora 18:00)

- Organizohet shfaqja e filmit “Fahrenheit 451” në bashkëpunim me “Film n’park”. (Parku i Qytetit të Prishtinës, ora 19:00)