26 Shtator 2017

Në Prizren shfaqet performanca për Carla del Ponten

Prizren, 13 shtator - Fondacioni Lumbardhi organizon shfaqjen “Carla del Ponte trinkt in Pristina einen Vanilla Chai Latte” të realizuar nga Qendra Multimedia e Prishtinës e cila do të mbahet sot në sallën e Lumbardhit në Prizren.

Shfaqja realizohet në gjuhën angleze me titra në gjuhën shqipe. Hyrja është 2 euro dhe të gjitha të hyrat nga shfaqja shkojnë në kampanjën “Lumbardhi Public Again” në platformën Kosovaideas.com

NÑ‘ kÑ‘tÑ‘ performancÑ‘ kosovare-gjermane, koreografi nga Berlini Jochen Roller e bÑ‘n regjinÑ‘ e dramës sÑ‘ re tÑ‘ dramaturgut nga Prishtina, Jeton Neziraj.

Nё shfaqje, protagonistja kryesore ёshtё Carla Del Ponte, udhёton nё Kosovё me qёllim tё ndjekjes sё kriminelёve tё trafikimit tё organeve.

GjatÑ‘ njÑ‘ pauze tÑ‘ shkurtÑ‘r, ajo shkon nÑ‘ Starbucks Café nÑ‘ PrishtinÑ‘ dhe befasohet qÑ‘ pija e saj e preferuar, Vanilla Chai Latte, e ka shijen e njëjtë me atÑ‘ nÑ‘ EuropÑ‘.

Ky incident shkakton pÑ‘rçartje nÑ‘ lidhje me liberalizimin e dÑ‘shtuar tÑ‘ demokracive tÑ‘ vjetra europiane, atraksionin pornografik tÑ‘ kapitalizmit perÑ‘ndimor, tregtinÑ‘ me organe dhe superioritetin e thikave zvicrane.

Koreografi Jochen Roller vÑ‘ tekstin e Nezirajt nÑ‘ lÑ‘vizje, me pesÑ‘ aktoret e shquara kosovare tÑ‘ cilat luajnë me tekstin nÑ‘ gjuhÑ‘n angleze brenda njÑ‘ koreografie të ritmit të shpejtë.

Aktoret transformohen marrÑ‘zisht nga Carla Del Ponte në Madeleine Albright, në gruan e trishtuar gjermane, Marina Abramoviq, NÑ‘nÑ‘n Tereze, organ-kërkues, organ-dhurues, Ulay, Bill Clinton, Elez Nikçi dhe në vÑ‘llaun e Carla Del Pontes.

“Carla Del Ponte pi Vanilla Chai Latte nÑ‘ PrishtinÑ‘” Ñ‘shtÑ‘ performancÑ‘ verbuese e njÑ‘ perspektive nÑ‘ ndryshim të vazhdueshëm dhe e një koreografie të qÑ‘ndrimeve tkurrëse. ËshtÑ‘ vallzim propagandistik mbi këmbënguljen e ideologjisë - e shpejtÑ‘, e furishme, tragjike dhe qesharake.

Teksti: Jeton Neziraj 

Regjia: Jochen Roller

Në bashkëpunim me: Agnes Nokshiqi, Alketa Sylaj, Donikë Ahmeti, Lyra Xhoci, Vjosa Abazi

Kostumet: Sebatian Ellrich 

Ndriçimi: Marek Lamprecht, Denis Berisha

Prodhuar nga Qendra Multimedia (Prishtinë) dhe FFT (Düsseldorf).

Financuar nga Robert-Bosch-Stiftung/Szenenwechsel, Nationales Performance Netz Germany dhe Goethe Institut.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2017

- Shoqata e pemëve “Pema” nga Kovraga me përkrahjen e programit AGRO të USAID-it organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Prodhimtaria e mollës në Kosovë - gjendja aktuale, perspektiva dhe sfidat”. (Fshati Kovragë i Istogut, vendi ku është organizuar zakonisht “Dita e Mollës”, ora 10:30)

- Ministria e Drejtësisë organizon konferencë për media, në të cilën do të marrin pjesë, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. (Ndërtesa e Ministrisë e Drejtësisë, ora 11:30)

- Ambasadori I ShBA-ve Greg Delawie do të flas në ceremonin e lansimit të Trekandit, kompania e parë e financuar dhe mbështetur  nga Gjirafa Lab. (Sheshi 21, ora 17:15)

- Muzeu i Kosovës, në kuadër të Ditëve të Trashëgimisë Evropiane me moton Ditët e Hapura hap ekspozitën me fotografi nga autori nga Turqia, Erhan Bayladi. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

- Shfaqjet performanca teatrale “Copë Copë”. (Teatri i Qytetit “Adriana Abdullahu” në komunën e Ferizajit, ora 20:00)

 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, takohet me përfaqësueset e shoqatave te grave, i pranishëm do të jetë kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban konferencën për medie për të diskutuar problemet dhe brengat e qytetarëve të Prishtinës. (Sheshi Skënderbeu, pranë ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Klinë do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Shtëpia e kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)
 
- Dega e NISMA për Kosovën në Istog do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Restaurant Freskia në Istog, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë tubimin zgjedhor në qytetin e Vitisë, marrin pjesë kryetari Visar Ymeri, deputeti Albin Kurti, deputetja Shqipe Pantina dhe kandidati për kryetar të Vitisë, Salih Salihu. (Restaurant Lindi në Viti, ora 17:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Pejë do të bëj hapjen e fushatës zgjedhore. (Restaurant Universi në Pejë, ora 17:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim zgjedhor në Pejë, merr pjesë edhe Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së Ramush Haradinaj. (Hotel Dukagjini, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim me fermerë të Pejës, merr pjesë Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Restoran Koha 3, ora 19:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të komunës të Prizrenit Dr. Hatim Baxhaku shpalos programin qeverisës dhe prezanton kandidatët për Asamble Komunale. (Kompleksi Lidhja e Prizrenit, ora 19:30)