23 Shkurt 2020

Në Fushë Kosovë mbahet Festivali Ballkanik të Folklorit

Prishtinë, 20 shtator - Sot , në ambientet e shkollës fillore të mesme dhe të ulët “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë do të mbahet edicioni i III-të i Festivali Ballkanik të Folklorit.

Në këtë Festival do të marrin pjesë Ansamble dhe grupe nga: Shqipëria, Kroacia, Bullgaria, Turqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. 

Defileu do të zhvillohet nga shkolla fillore e mesme dhe e ulët “Selman Riza” përgjatë rrugës “Dardania” deri te shkolla “Mihal Grameno” para fillimit të festivalit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2020 - Partia Demokratike e Kosovës, mban Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet marshi i çiklistëve kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Pikë nisja nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, Fushë Kosovë, në hyrje të Prishtinës, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL-UÇK-së në Deçan! bejnë zbulimin e pllakës së varrit të luftëtarit e komandantit Halim DervishTolaj nga Prejlepi i Deçanit. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmoreve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 12:00)