21 Maj 2019

Në Çabiq u hap Festivali Folklorik “I këndojmë Lirisë”,Klinë 2018

Klinë, 6 qershor - Në Çabiq, vendlindjen e Komandant Mujë Krasiqi-Kapuçi, solemnisht u hap edicioni i 18-të i festivalit Folkorik mbarëkombëtar “I Këndojmë Lirisë”.

Në festival merrnin pjesë, bashkëluftëtarë të Komandant Mujë Krasniqit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, deputetë të parlamentit, Ministra,  zëvendësministra, kryetar komunash , familje të dëshmorëve si dhe qytetarë të shumtë të cilët kishin ardhur në hapjen e këtij festivali. Festivali filloi më intonimin e himnit kombëtar dhe ngritjen e  flamurit  të cilin e bënë dy bashkëluftëtarë të Mujë Krasniqit, Izet Milazimi dhe Ahmet Pantina.

Ndërkaq, festivalin zyrtarisht e hapi Ali Gashi, bashkëluftetarë i Mujë Krasniqit i cili tha se i terë  kombi ynë sot ka ditëlindje sepse feston ditëlindjen e birit të vet dhe njërit prej komandantëve më të lavdishëm të UÇK-së, Mujë Krasniqi, që poashtu ishte edhe rapsod i njohur.

 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj duke nderuar lartë veprën e komandant Mujë Krasniqit,ndër tjera tha se Heroi që na ka bashkuar sot Mujë Krasniqi, i ka kënduar lirisë edhe në kohën kur ishim në robëri. Familja e Mujë Krasniqit, gjithmonë jetoj me ndjenjën se duhet fituar liria dhe për këtë ditë ja dha atdheut Komandant Mujë Krasniqin dhe Aliun.

“Është një ndjenjë e veçantë sepse në robërinë e hekurt i është kënduar lirisë, kur rrezikohej edhe jeta”ka thënë Kryeministri Haradinaj, për të shtuar se të gjithë kemi bërë për lirinë e Kosovës, mirëpo ne nuk do të ndalemi për asnjë çast që si institucione ta thonë të vërtetën si për Mujë Krasniqin, Aliun dhe  Beqir Gashin. Ai tha se lirisë i është kënduar edhe në robëri .

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, theksoi se festivali folklorik gjithëkombëtar “I Këndojmë lirisë”lidhet me një datë shumë të rëndësishme 6 qershori-datëlindja e Komandant Mujë Krasniqi-Kapuçi, ndërkaq sivjet mbajtja e këtij festivali ka edhe një vlere tjetër të veçantë, sepse mbahet në vitin jubilar të pavarësisë së vendit tonë e cila u sublimua falë gjakut të derdhur të Mujë Kraniqit dhe të të gjithë dëshmorëve të tjerë të kombit.”Juve artist të nderuar ju uroi prezantim dinjitoz ndërsa ju pjesëmarrësve u dëshiroj qaste të këndshme për këto tri netë të bukura ku do të jehojë kënga dhe vallja e jonë e vitalitetit shekullor. Kam bindjen që për këto tri netë do të kaloni momente të mira në Klinën e festivalit të kulturës , artit traditës dhe rezistencës kombëtare” theksoi Kryetari Elezaj.

 Kurse në emër të fshatit Çabiq, Zekë Gashi, përfaqësues i fshatit pasi ka falënderuar të gjithë ata që po angazhohen për mbarëvajtjen e këtij evenimenti kulturor tha se fshati Çabiq si çdo fshat tjetër për çlirimin e Kosovës derdhi gjak. Pastaj u shfaq në program artistik nga ansamblet Drenica nga Skenderaj dhe Ardhmëria nga Gjakova dhe AKV “Rugova “ nga Peja si dhe rapsodët Shaban Baksi, Arjon Gashi dhe Berat Krasniqi.

Në emër të familjes së Mujë Krasniqit, të pranishmit ika përshëndetur babai i Mujës, Halil Krasniqi. Ndërkaq, sonte fillon nata e parë konkurruese ku në skenë do të paraqitën 10 ansamble, shoqëri e rapsodë. Festivali ka karakter tre garues dhe ndahen 15 çmime. Moderatorë të festivalit të sivjetmë janë Shqipe dhe Faik Gashi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 maj 2019 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 9:00)

- Komiteti për Politik dhe Financa i Komunës së Rahovecit mban mbledhjen e pestë të rregullt në të cilen shqyrton Qarkoren e parë buxhetore të Ministrisë së Financave. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reqica dhe Avokati i Popullit raportojnë para komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me çështjen e statusit të personave të plagosur në Kosovë, para periudhës së luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Forumi Ekonomik Mbarëkombëtar, në mbështetje të Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë, Odës Ekonomike të Kosovës dhe Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë organizon konferencën “Mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve tregtare Kosovë- Shqipëri”, konferencë kjo e cila do të adresojë problemet dhe barrierat tregtare që prodhuesit e dy të dy vendeve janë duke i hasur. (Hotel Tirana International në Tiranë, ora 10:30)

- “Let’s Do It” organizon aksion për pastrimin e deponisë më të madhe në Rajonin e Pejës, në fshatin Dydesh. (Fshati Dydesh, ora 10:30)

-  Projekti “Mbështetja e Komunikimit të Procesit të Integrimit Evropian”, I financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian, organizon panel diskutimime temën: Prodhimi vendor dhe tregu i BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Kamenicës, ora 10:30)

- Mbahet seancë e veçantë e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të përkujtohet 20 vjetori i Masakrës në Burgun e Dubravës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të pres në takim kryetarët e komunave: Prizren, Podujevë, Shtërpc, Obiliq dhe Novobërdë, me të cilët do të nënshkruajë Memorandume të Bashkëpunimit për realizimin e disa projekteve mjedisore të cilat financohen nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ish objekti Rilindja, kati 17, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova pret në takim zëvendës ambasadorin bullgar në Kosovë ku do të bëje nënshkrimin e një marrëveshjeje për financimin e një projekti në qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog. (Zyra e krytarit Rugova, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të votohet vendimi i Qeverisë me të cilin autorizohet Komisioni Qeveritar për Privatizimin e Ndërmarrjes Publike "Telekomi i Kosovës". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 12:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon promovimin e katër librave të profesorëve  të Fakultetit të Edukimit ne UKZ: “Poetika e këngës epike historike”  autore Nevrije Bislimi-Ismaili, “As engjëlli, as djall” autor  Merxhan Avdyli, “Kurrikula dhe të menduarit kritik” autor Mensur Neziri dhe libri “Kërkime në leksikun e Pjetër Bogdanit” i autorit Faton Krasniqi. (Salla A34 në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të shqyrtohet raportit vjetor i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të bëjë përurimin e parkut dhe këndit të lojërave për fëmijë. (Prapa Shtëpisë së Bardhë në Prizren, ora 13:00) 

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merrë pjesë në përurimin e urës së fshatit Topanicë, komuna e Kamenicës. (Fshati Topanicë, rruga Crep - Kamenicë, kilometri i parë, ora 15:00)

- Mbahet Akademi përkujtimore në nderim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve Kemal Thaqi e Ekrem Gudaqi dhe martirëve të rënë më 21 maj të vitit 1999, Hanife Jaha, Selvije Krivanjeva, Hanife Gudaqi, Ramush Jaha, Baki Bela, Ibush Rrushi, Ramadan Dashi, Fahri Mani, Bahrije Elezi, Sevdije Guri, Hamdi Dashi, Brahim Dashi dhe Fitim Gudaqi. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik 16:00)