02 Mars 2021

Më largimin nga jeta të Ahmet Brahimaj arti humbi një artist të veçantë

Prishtinë, 7 maj - Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës (SHSTKK), ndjehet e shokuar më lajmin për humbjen e jetës së drejtorit historik të Baletit Kombëtar të Kosovës Ahmet Brahimaj.

SHSTKK vlerëson se Ahmet Brahimaj më punën, konsistencën dhe sakrificën e tij pas luftës, atëherë kur po rrezikohej shuarja e saj e ringriti trupën e re të balerinëve të këtij institucioni dhe më angazhimin e tij vet mohues i'a trasoi rrugën e pandalshme të suksesit.

"Rigoroziteti, pa anshmëria dhe ndershmëria e shquanin personalitetin e Ahmet Brahimaj, të cilat virtyte ai i aplikoi edhe në institucionin që drejtoi, duke e bërë model pune dhe formimi, për të gjitha institucionet e tjera kombëtare të kulturës, në nivel vendi."

"Aranzhimi i bashkëpunimeve më koreografë të të nivelit të lartë ndërkombëtar, bëri që Baleti Kombëtar i Kosovës të kthehej në njërin nder institucionet më përfaqësuese kulturore në Republikën e Kosovës e ku meritat më të mëdha për këtë i atribuohën Brahimaj", thekson SHSTKK.

Ahmet Brahimaj do të mbahet mend edhe për temperamentin e rrallë që kishte, të cilin diti ta sublimoj në punën e tij prej drejtuesi, duke i dhën impuls unik punës ķreative të trupës së balerinëve që kishte nën menaxhim, për ti motivuar ata të dëshmoheshin sa më mirë në skenë.

"Më largimin nga jeta të Ahmet Brahimaj kultura dhe arti humbi një artist dhe menaxher të veçantë, por jo dhe rrugën e suksesit të cilën ai e trasoi, e cila për të gjithë artistët skenik është një nder modelet më të mira të arritjeve në art", thekson ne fund SHSTKK.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)