21 Tetor 2018

Mbahet nata e parë konkurruese e festivalit folklorik “I Këndojmë Lirisë”

Klinë, 7 qershor - Festivali Folkorik “I Këndojmë Lirisë”, që sivjet, në Klinë, mbahet për herën e 18-të  ka nisur me  natën e parë me paraqitjen në skenë të shoqërive, ansambleve artistike, grupeve e rapsodëve nga troje të ndryshme etnike shqiptare. Interesimi i spektatorëve për ët qenë prezent në hapjen e festivalit ishte i madh ku në hyrje të hapësirës ku mbahej festivale, ku simbolikisht ishte vendosur porta triumfale ia mësynë para fillimit të festivalit shumë qytetarë të Klinës, rrethinës por edhe viseve të tjera të Kosovës, Shqipërisë e diaspora si dhe personalitete të shquara të jetës politike, shoqërore e kulturore.

Të pranishmit i përshëndeti dhe u uroj mirëseardhe kryetari i Komunës së Klinës Prof. Dr. Zenun Elezaj, i cili theksoi se Ka nderin dhe privilegjin që si kryetar i Komunës së Klinës, këtu në vendlindjen e Heroit të Kombit Mujë Krasnjqi, ta hap Edicionin e XVIII-të të Festivalit Folklorik Mbarëkombëtar me karakter tradicional “I këndojmë lirisë” – Klinë 2018, për të vazhduar për tri net në Klinën e bukur, në qytetin e rilindur falë shpirtit sakrifikues, vullnetit për të ndryshuar dhe punës së madhe për ta bërë ndryshimin pjesë të jetës sonë të përditshme.

“Që nga mbërritja e frymës së lirisë në Kosovë, përmes këtij festivali na janë krijuar mundësitë që të takohemi çdo vit në Klinë, t’i shkëmbejmë tek njëri-tjetri vlerat traditat dhe kulturën, të ndihemi një pjesë e vetme e kombit. Festivali tradicional “I këndojmë lirisë” që mbahet që nga mbërritja e frymës së lirisë, i kushtohet simbiozës së fuqishme dhe të përjetshme: lirisë dhe heroit Mujë Krasniqi. Pushka e këtij luftëtari të paepur të lirisë dhe liria që gëzojmë ne sot u bënë dhe mbesin të pandara. Prandaj, kënga kushtuar heroizmit dhe lirisë gjithmonë do të kenë jehonë të madhe këtu dhe kudo tjetër në hapësirat tona shqiptare.

Jam i lumtur që ky festival do të ngre edhe një herë vlerën e atyre që kanë dhënë jetën për lirinë e vendit tonë.Mmbajtja e këtij festivali po merr edhe një vlerë tjetër të veçantë, sepse po mbahet në vitin jubilar të Pavarësisë së vendit tonë, e cila u sublimua falë gjakut të derdhur të Mujë Krasniqit dhe të të gjithë dëshmorëve të tjerë të kombit.

Këtë vit, këtë festival e shënojmë edhe me një të arritur që lidhet me emrin e Mujë Krasniqit: Këtë vit, si shprehje e kujtesës për heroinë Mujë Krasniqi, është lartësuar Kulla e këtij Kolosi të kombit me të njëjtin emërtim, Kulla e Muajë Krasniqit, kullë kjo që monumentalizon rezistencën kombëtare, sakrificën dhe etjen për lirinë e Kosovës.

Festivali Folklorik Mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, që starton që nga mbërritja e frymës së lirisë, është vetëm zanafilla e filozofisë sonë politike e strategjike në kulturë. Përgjatë gjithë këtyre viteve ne demonstruam energjinë krijuese të botës artistike shqiptare me një pasuri e larmi tematikash e zhanresh.  Edhe sivjet iu këndua të Komandantit Mujë Krasniqit-Kapuçit, sepse  Muja pos që ishte luftetarë i shquar i UÇK-së, ai ishte edhe rapsod i njohur. Festivalin e hapi SHKA “Sharri” nga Hani i Elezit me një potpuri këngësh e vallesh, për të vazhduar me këngën Diell e hënë shndrit në këtë dhepër të vazhduar me SHKA “Selman Kadria” nga Istogu me disa këngë e valle. SHKA “Dedë Gjon Lui” nga Tuzi, kishte ardhur në festival me këngët dhe vallet e trevës së tyre si dhe SHKA  “Tingujt e vendlindjes” nga Stagova e poashtu edhe Grupi polifonik nga Gjirokastra e rapsodët Kryeziu.Njjë paraqitje  me këngë patën edhe “Shotë Galica”e Drenasit dhe SHKA  “Dervish Shaqa” nga Deçani. Moderatorë të festivalit folklorik  “I Këndojmë Lirisë” janë Shqipe Desku dhe Faik Gashi. Festivasli vazhdon sonte në natën e dytë konkurruese.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 tetor 2018 - Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ambasada Britanike në Kosovë në bashkëpunim me Asociacioni i Bursistëve Chevening të Kosovës organizon konferencën me titull “Qëndrimet dhe aftësitë që i duhen një lideri të shekullit 21.” (Hotel  Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Si të parandalohet dhe luftohet kriminalizimi i politikës në Kosovë: Zgjidhja përmes rregullimit ligjor apo kodit të etikës?". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, e cila organizohet nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën “Java për të drejtat e viktimave të krimit”, organizuar nga Kryeprokurori i Shtetit. (Hoteli Emerald; ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës konferencën për media në të cilën do të shpaloset platforma mbi organizimin e Projektit: “Dialogut bashkëkohorë i shekullit XXI”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim ekipin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, i cili ka marrë pjesë në gara ndërkombëtare “Cambrian Patrol”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban ligjëratë në AUK, me temën “Transformimi i FSK-së”. (Objekti i AUK, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Akademise së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në hapjen e Konventës zgjedhore të degës së PDK-së në Prishtinë. (Sheshi 21, ora 18:00)