04 Shkurt 2023

'Kosova në Fokus' në Festivalin e filmit në Lublanë

Lublanë, 18 nëntor - Kosova po merr vëmendje të veçantë në edicionin e sivjetmë të festivalit ndërkombëtar të filmit në Lublanë, i cili ka filluar më 9 nëntor 2022 dhe do të përmbyllet më datën 20 nëntor.

Përveç shfaqjes së filmave, festivali i Lublanës organizoi edhe një numër diskutimesh pas shfaqjeve, duke përfshirë edhe diskutimin Kinemaja Bashkëkohore e Kosovës, ku morën pjesë regjisorja Kaltrina Krasniqi dhe drejtuesi i Qendrës Kinematografike të Kosovës, Lum Çitaku.

Përgjatë festivalit, Çitaku dha një numër intervistash për televizionet dhe radiot sllovene dhe u takua me homologen sllovene nga Qendra e Filmit e Sllovenisë, Natasa Bucar dhe me drejtorin e Festivalit të Lublanës, Simon Popek. Në Lublanë Çitaku vizitoi edhe studion shtetërore të produksionit Viba film.

Në kuadër të “Kosova në fokus” u shfaqën filmat kosovar të metrazhit të gjatë “Vera andrron detin” nga Kaltrina Krasniqi, premierë sllovene, “Zgjoi” nga Blerta Basholli, “Martesa” nga Blerta Zeqiri, “Në kërkim të Venerës” nga Norika Sefa, propozimi i Kosovës për OSCARS 2023, dhe “Luaneshat e kodrës” nga Luàna Bajrami, të mbështetur nga QKK.

Nga filmat e metrazhit të shkurtër të mbështetur nga QKK u shfaqën “Pa vend” dhe “Në mes” nga Samir Karahoda dhe “Gardhi” nga Lendita Zeqiraj”.

 "Kosova në fokus" shfaqi edhe prodhime të pavarura të autorëve nga Kosova si “Zgjedhe një emër” nga Dritëro Mehmetaj, “Një muaj” nga Zgjim Terziqi dhe "These sounds taste synthetic” nga Gretel Dani.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)