18 Janar 2021

Kënga e Shakirës për Kampionatin Botëror të Futbollit ngjall debate

Johanesburg, 10 maj - Ylli i muzikës latine Shakira, ka ngjallur debate në Afrikën e Jugut për këngën zyrtare të Kampionatit Botëror të Futbollit.  Mjaft njerëz kanë shprehur zhgënjimin e tyre që një këngëtare jo afrikanojugore është përzgjedhur për të kënduar këtë këngë, por për disa të tjerë kjo nuk përbën problem. Finalet e Botërorit të Futbollit do të zhvillohen në Afrikën e Jugurt, dhe ceremonia hapëse do të mbahet më 10 qershor në Soveto

Kënga e re quhet “Waka Waka”, që do të thotë “ Është koha për Afrikën”, u transmetua në disa stacione radioje ditë më parë dhe menjëhere shkaktoi reagime të ndryshme në Afrikën e Jugut, vendi organizator i Kupës së Botës në futboll. Pritet që kjo të jetë kënga zyrtare për këtë ngjarje, por sipas një drejtueseje të emisioneve radiofonike Xheni Kris Williams, mjaft njerëz kanë shprehur zhgënjim:

“  Më pëlqen që afrikanojugorët janë bashkuar si afrikanojugorë dhe thonë “ ne kemi talentet tona. Kjo kupë zhvillohet tek ne, dhe përse mos të përdorim talentet që kemi? Kështu e kuptoj unë zhgënjimin e tyre”.

Nëpër rrugët e Johanesburgut, reagimet kanë qenë të ndryshme. Disa e kanë kundërshtuar me forcë këtë këngë.

Të tjerë thonë se Kupa e Botës në futboll nuk është vetëm e Afrikës së Jugut. Afrika e Jugut e organizon dhe është vendi mikpritës dhe do t’ia përcjellë atë botës.

Kënga është bashkëpunim mes Shakirës dhe grupit Afrikano jugor “Freshlyground”. Është planifikuar që ajo të interpretohet në koncertin e hapjes së kampionatit Botëror të futbollit  në Soveto në 10 qershor.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)