17 Janar 2021

“Hyjnesha n’libër” përmbyllët me hapjen e 12 minibibliotekave

Prishtinë, 26 dhjetor - Organizata jo qeveritare ETEA organizon sot ngjarjen përmbyllëse te fundvitit “Hyjnesha n’libër” e cila i dedikohet minibibliotekave.

Në këtë ngjarje diskutohet rreth 12 minibibliotekave të lagjeve të Prishtinës dhe planeve e mundësive për bashkëpunim në zgjerimin e projektit gjatë vitit 2020 në lagjet dhe qytetet tjera të Kosovës, me fokus në 6 qendrat e tjera rajonale, si: Prizreni, Gjakova, Mitrovica, Peja, Ferizaji dhe Gjilani.

Këtë jave janë hapur 5 minibiblioteka të reja dhe si përfundim 12 lagje të kryeqytetit po bëhen me kënde libri. Lagjet si "Qafa", "Arbëria",  "Taukbashqja", "Parku i Qytetit" dhe Sheshi “Ibrahim Rugova” nga kjo javë gëzojnë minibibliotekat e tyre.

Po ashtu është bër edhe rihapja e minibibliotekave të "Bregut të Diellit" dhe "Lagjes së Spitalit" në lokacionet e reja. 

Krejt kjo punë e mirë, filluar nga muaji gusht 2019, po përmbyllet me ngjarjen e fundvitit “Hyjnesha n’libër” që organizohet sot në ambientet e Librarisë Dukagjini.

Projekti “Minibibliotekat e lagjeve” u mundësua nga organizata ETEA dhe Kuvendi Rinor i Prishtinës, në bashkëpunim me Librarinë Dukagjini dhe Komunën e Prishtinës, përkrahur nga Forumi për Iniciativa Qytetare me burim financiar nga Zyra e BE-së në Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)