11 Gusht 2020

Hapet ekspozita “Ditarët e Depresionit”

Prishtinë, 3 korrik - Sot në Shtëpinë e Evropës në Prishtinë hapet ekspozita “Ditarët e Depresionit”, realizuar nga Ferdi Limani e cila reflekton shpresën dhe synon të hap njerëzit të flasin lirshëm mbi depresionin dhe shëndetin e tyre mendor duke sjellë portretet e atyre që guxuan, dhe jo vetëm. 

Në Kosovë, çështjet që ndërlidhen me shëndetin mendore dhe çrregullimet mendore mbeten ende tabu në diskursin public.

Anën tjetër, statistikat institucionale flasin për mijëra raste të vetëvrasjeve vetëm në pesë vjetët e fundit, dhe dhjetëra mijëra kërkesa mujore në institucione shëndetësore për shkak të cregullimeve të shëndetit mendor.

Stigma dhe informimi i ulët i popullatës mbi shëndetin mendore dhe crregullimet që mund të pasojnë nga dëmtimi tij, mbeten të patrajtuara sa duhet. Rrjedhimisht ende jemi shoqëri e mbyllur karshi kësaj teme.

”Ditarët e Depresionit” është projekt që ka nisur pikërisht për të krijuar hapësiren për të folur lirshëm mbi përjetimet njerëzore dhe pasojat e tyre te individin e çdokush përreth, pa harruar të adresojë edhe problemet institucionale me të cilat përballen njerëzit me çrregullimeve të shëndetit mendor me fokus depreisonin.

Projekti është iniciativë e gazetares Leonora Aliu, e cila përmes përjetimeve familjare dhe depreisonin tek nëna e saj po synon që të nxit debatin në diskursin public dhe të iniciojë ndryshimet.

Ekspozita e realizuar nga Ferdi Limani, si pjesë e projektit “Ditarët e Depresionit” është reflektim i një dromcë përjetimi sa personal, aq të përbashkët që ka për synim ta thyej heshtjen përmes rrëfimeve personale të njerëzve që kanë vuajtur nga depresioni.

Është ftesë për të gjithë që besojnë në barazi e mbrojtje të viktimave të çrregullimeve mendore, që të bashkohen në thirrjen për të thyer heshtjen, të luftojmë stigmën dhe të avokojmë për ndryshimet e nevojshme. Dhe mbi të gjitha, është një rrëfim mbi shpresën.

Ekspozita do të jetë e hapur deri më 10 korrik 2020, kur edhe do të ipen prononcime për media nga Ferdi Limani dhe Leonora Aliu në lidhje me projektin.

Kjo ekspozitë është realizaur me përkrahjen e Bashkimit Europian. Përmbajtja e këtij botimi është përgjegjësi e Leonora Aliu dhe Ferdi Limanit dhe në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si qëndrim i Bashkimit Europian ose BIRN-it dhe AGK- së

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .