26 Shkurt 2021

Hapen dyert e Kino Bahçes

Prishtinë, 17 korrik - Të martën e ardhshme Lumëbardhi i hapë dyert për vizitorët konform masave momentale të aplikuara për mbrojtjen prej përhapjes së mëtutjeshme të pandemisë COVID-19.
 
Duke mbetur në gatishmëri për t’iu rikthyer programit filmik të ndarë paraprakisht me publikun, Lumbardhi do të përqëndrohet në programin digjital dhe atë që realizohet në ambient të hapur që do të zë vend në Kino Bahçen e renovuar.
 
Aktiviteti në Bahçe, do të gravitojë rreth Kuzhinës verore, e cila sikur vitin e kaluar, do të ofron një meny të freskët me kombinime mes interpretimeve  të kuzhinës lokale dhe alternativave vegjetariane, duke shërbyer si pikëtakim i Lumbardhit me komunitetin e vet, si dhe hapësirë për diskutime e bashkëbisedime të momentit.
 
Që nga e marta, me live set me Snezhinkën nisin edhe sesionet javore të dëgjimit që ftojnë miq vendorë dhe përtej kufijve, të pranishëm fizikisht ose virtualisht, në kurimin e seteve muzikore të pasditës.

Në javën e hapjes Lumbardhi mirëpret solo koncertin e pianistit, kompozitorit dhe multi-instrumentalistit nga Shqipëria, Robert Bisha të titulluar ‘Home Neverland’ që vjen me datën 25 korrik si dhe një bisedë që pason të nesërmen. Programet tjera publike do të kumtohen në baza javore, në përputhje me  vendimet e reja të institucioneve përkatëse.

Masat momentale përcaktojnë praninë e një publiku të kufizuar në 50 persona që shpresojmë të zgjerohet në të ardhmen dhe t’i rikthejë jehonat e zërave të publikut entuziast, në hapësirat e Lumbardhit.
 
Përveç të hënave, Lumbardhi do të jetë i hapur çdo ditë prej orës 10:00 - 20:30. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)