27 Shtator 2020

Gratë nga Skenderaji avancohen në punimet kulturore

Prishtinë, 24 dhjetor - Me iniciativën e Ambasadës së Republikës së Turqisë në Prishtinë, Komunës Karesi të Ballëkesirit dhe Institutit Junus Emre janë organizuar kurse të aftësimit profesional në Qendrën e Promovimit e të Drejtave të Grave në Drenas.

Aftësimin profesional të tyre ata e vazhduan edhe në Turqi ku ishin të ftuar nga Komuna e Karesit të Ballikesirit ku pas arritën të përfitojnë njohurit të mjaftueshme ata  vazhduan punën edhe me anëtaret të tjera të shoqatës.

Përveç kontributit të tyre për aftësimin e anëtareve të shoqatës, ata me profesionin e tyre të ri shkrinë duart edhe për gratë e shoqatave të tjera.

Në këtë aspekt pas përfundimi të kurseve në Lidhjen e Invalidëve dhe Viktimave Civile dhe të Zhdukurve në Fushë Kosovë, kursi i thurjes me tel nën udhëheqjen e trajneres Mihane Mustafa anëtare e Qendrës së Promovimit të Drejtave të Grave në Drenas u hap edhe në OJQ “Drugëza” në Skenderaj. 

Anëtaret e shoqatës Drugëza në kuadër të trajnimit tre mujorë në qendrën e tyre do të hapin ekspozitën e veprave të punuara brenda kësaj periudhe.

Sipas trajneres Mihane Mustafa, në ketë ekspozitë do të ketë vepra të cilat janë punuar për të parën herë nga ajo vet dhe anëtaret të tjera të shoqatës.

 Njëra nga këto është edhe portreti i heroit legjendar Adem Jashari ne teknikën e thurjes me tel.

Ekspozita do të hapet so në hapësirat e shoqatës “Drugëza” në Skenderaj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)