22 Tetor 2020

'Fushata e Pajtimit të Gjaqeve 1990 - 1991' do të ekspozohet në Irlandë

Prishtinë, 21 shkurt - Iniciativa për Histori Gojore ka bërë të ditur se ekspozita 'Fushata e Pajtimit të Gjaqeve 1990 - 1991',  hulumtuar dhe  kuruar nga Erëmirë Krasniqi dhe prodhuar nga Iniciativa për Histori Gojore do të  ekspozohet në EVA International, Bienali i Limerick-ut, edicioni i 39-të, Irlandë nga 4 shtator - 15  nëntor, 2020.    

Fushata e Pajtimit të Gjaqeve 1990 -1991 fillimisht është ekspozuar në Galerinë e Arteve në  Pejë më 25 prill - 21 maj, 2018.    

 Kuratorja dhe udhëheqësja e hulumtimit, Erëmirë Krasniqi kishte punuar nga fundi i vitit 2015 deri në  vitin 2017 në realizimin e intervistave të historisë gojore me aktivistë të fushatës së pajtimit të gjaqeve,  ish të burgosur politik, klerikë fetar, dhe familje që kishin falur gjakun.    

 Nga viti 2017 deri 2018, Erëmirë Krasniqi kishte punuar në konceptin kuratorial të ekspozitës Fushata  e Pajtimit të Gjaqeve 1990-1991.

Koncepti i ekspozitës përdorë tregimtarinë si parim organizativ dhe  huazon struktura narratologjike nga intervistat e historisë gojore.

Koncepti kuratorial vë në qendër  praktikat imateriale, dijen e cila është intimisht e lidhur me kujtesën, dhe si e tillë trajton një histori e  cila ka lënë fare pak apo aspak objekte materiale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020 - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

-  Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)