06 Mars 2021

Fondacioni Shtatëmbëdhjetë fillon biseden për gjendjen e hapësirave të braktisura

Prishtinë, 23 tetor - Pas intervenimit artistik specifik për lokacionin, “but first, check the water”, në kuadër të edicionit të tretë të “Metamorphosis”, fillon me serinë e bisedave që e ka titulluar “Off the record”.

 Biseda e parë që do të zhvillohet sot në “Kino Armata”, fokusohet në gjendjen e hapësirave të braktisura.

Të ftuar për këtë bisedë do të jenë zëvendësministri i kulturës Engelbert Zefaj, drejtorja e kulturës në Komunën e Prishtinës, Blerta Basholli, drejtori i organizatës CHwB Sali Shoshi dhe poetja Ervina Halili, projekti “Rilindja”.

Se sa është e rëndësishme të ruhen hapësirat e braktisura, cilat janë hapat që duhet ndërmarrë për mbrojtjen dhe funksionalizimin e tyre, cili është roli i institucioneve dhe shoqërisë në përgjithësi në këtë drejtim, janë vetëm disa pika që do të trajtohen në kuadër të kësaj bisede.

Me këtë bisedë po e bëjmë hapin e parë drejt hapjes së diskutimit publik, ngritjes së përgjegjësisë institucionale ndaj objekteve të braktisura, dhe njëkohësisht vetëdijesimit rreth rëndësisë së tyre.

Praktika botërore tashmë na dëshmojnë se si hapësira të tilla mund të rifunksionalizohen dhe të hyjnë në shërbim për gjithë komunitetin. Po ashtu edhe se si mund të ruajmë një pjesë të historisë, qoftë ajo për nga vlerat e trashëgimisë kulturore, arkitektonike apo edhe simbolike për qytetin.

Metamorphosis, projekt i cili zbatohet nga Fondacioni Shtatëmbëdhjetë, e përdor artin dhe kulturën si mjet kryesor për të ngritur zërin për rëndësinë e shfrytëzimit të hapësirës publike.

Një gjë e tillë mendohet të arrihet duke rikthyer në jetë objektet e braktisura, t’i rivitalizojë ato qoftë edhe për një ditë.

Në këtë formë mëtohet që të dokumentohet kujtesa kolektive e një të kaluare për të cilën pak flitet, si dhe që hapësirat publike të shfrytëzohen për të mirën e komunitetit.

Metamorphosis, veçanërisht fokusohet në objekte, monumente, hapësira publike të cilat janë edhe produkt i proceseve të ndryshme shoqërore.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Mars 2021 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe te varrezat e dëshmorëve të kombit te Kodra e Kuqe në Grabanicë. (Grabanicë, ora 9:00)  

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu, do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, Prekaz, ora 9:15)

 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:50)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hap ekspozitë me fotografi. (Prekaz, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën homazhe të varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)

- Kolektivi i Marshojmë s'festojmë do të mbajë konferencë për media ku do të prononcohen rreth organizimit dhe manifestimit të 8 marsit 2021. (Amfiteatri në sheshin Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Mbahet turnir në volejboll në Skenderaj. (Skenderaj, ora 11:00)

-  Për nder të Epopesë së UÇK-së, një delegacion i Nismës Socialdemokrate do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapitarit të Komandant Kumanovës - Ismet Jashari. (Në qënder të qytetit të prizrenit, ora 11:30)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon homazhe në të gjitha komplekset memoriale të Dëshmorëve të UÇK-së, ora 12:00

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapidarit të Komandant Drinit - Ekrem Rexhes. (Përball Shtëpisë së Bardhë, ora 12:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë një fjalë në Ekspozitën me 59 fotografi, e cila do të mbahet në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë fjalim në Akademinë Përkujtimore në 23 vjetorin e rënies së Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe familjes Jashari. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar “Epopesë së UÇK-së”. *Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet - Artpolis organizon Performancen “A je çikë, a djalë?!”,  për të shënuar 8 Marsin-Ditën Ndërkombëtare të Gruas. (Teatri Oda në Prishtinë, ora 19:00)