16 Gusht 2022

Dokumentari 'Uji dhe qirinjtë shfaqet premierë në Prishtinë

Prishtinë, 28 qershor - Dokumentari i mbështetur nga BE-ja për personat e zhdukur në Kosovë me titull Uji dhe qirinjtë u shfaq mbrëmë në Kino Armata të Prishtinës.

Qëllimi i këtij dokumentari të prodhuar nga Kosovo 2.0 dhe Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë është të kontribuojë në diskutimin publik dhe të rrisë ndërgjegjësimin për çështjen e personave të zhdukur, duke u siguruar që ajo të mbetet lart në agjendë.

“Çështja e më shumë se 1600 personave të zhdukur mbetet një nga temat më të dhimbshme në Kosovë dhe puna për të zbuluar fatin e tyre dhe për t'u ofruar ngushëllim familjeve të tyre duhet të vazhdojë”, tha ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, në shfaqjen e filmit.

Dokumentari është pjesë integrale e projektit të financuar nga BE-ja që synon të mobilizojë mediat dhe organizatat e shoqërisë civile dhe të përmirësojë aftësinë e tyre për të hulumtuar, investiguar dhe raportuar për fatin e personave të zhdukur në Kosovë.

Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Mirosllav Lajçak mori pjesë gjithashtu në premierën.

“Personat e zhdukur janë çështje urgjente humanitare. Është e rëndësishme që familjet dhe të dashurit e të zhdukurve të mund të gjejnë përfundimin. Kjo është arsyeja pse ne i kushtojmë vëmendje të veçantë edhe në Dialogun për normalizimin e marrëdhënieve”, tha Lajçak.

Producentët e dokumentarit Uji dhe Qirinjtë do të aplikojnë në festivale të ndryshme.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)