11 Prill 2021

Dita e Përdoruesve të Karrocës shënohet me moto ‘’Mos ma kufizo lëvizjen’’

Prishtinë, 1 mars - Me rastin e shënimit të 1 Marsit - Ditës së Përdoruesve të Karrocës Handikos organizon aktivitet me moto ‘’Mos ma kufizo lëvizjen’’, e cila mbahet në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.

 Pjesëmarrës do të jetë kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, si dhe përfaqësues të ambasadave të huaja.

Dita e Përdoruesve të Karrocës për herë të parë u shënua vitin e kaluar në Kosovë, kurse sivjet po e shënohet me moton “Mos ma kufizo lëvizjen”, me qëllim të festimit të ndikimit pozitiv të karrocës në jetën e një personi, rikujtimit të numrit të përdoruesve të karrocës në vend dhe në botë, si dhe vetëdijësimit të shoqërisë për t’a bërë botën një vend të qasshëm për të gjithë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)