22 Shkurt 2020

Deçani përkujton heroin Kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

Deçan, 17 nëntor - Me rastin e 550 vjetorit të kalimit në përjetësi të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu, organizohet eveniment Etno-Kulturorë në ambientet e Muzeut 'Etno Kastrioti' i cili gjendet në Isniq të Deçanit.

Në ketë eveniment kulturorë do të marrin pjesë i pari i komunës Bashkim Ramosaj , personalitete nga jeta politike dhe kulturorë nga Kosova dhe Shqipëria, Deputet, asambleistë  dhe qytetarë.

Në ketë evenimet kulturorë pos fjalëve të rastit në ambientet e Muzeut 'Etno Kastrioti' do të jen të ekspozuara edhe artefakte nga përiudha të ndryshme kohore ku dëshmojnë edhe historinë nder breza , po ashtu do të ketë ushqim tradicional më sofra tipike shqiptare .

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2020

- Fillon kampionati ekipor në pingpong. (Salla e pingpongut në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media ku do të prezantohet punimi me titull “Pesë gjërat që Qeveria e re e Republikës së Kosovës duhet t’i ketë parasysh sa i përket dialogut Kosovë-Serbi”. (Qendra e Konferencave ‘Orion’, ora 10:30)

- Federata e Arteve Mikse Marciale e Kosovës, mban konferencë për medie në prag të organizimit të Kosova Fighting Series 1. (Shtëpia e Sporteve, ora 11:00)

- Anibar International Animation Festival organizon koncertin me "Brumz Blluz". (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 21:30)