04 Dhjetor 2020

Çiljeta feston ditëlindjen e 25, një festë shumë speciale

Tiranë, 7 shkurt - Ka mbushur 25 vjeç tri ditë më parë, të enjtën dhe ka vendosur të bëjë një festë shumë speciale. Si fillim ka menduar të ftojë të gjithë kolegët e saj këngëtarë, të muzikës së lehtë dhe asaj popullore dhe më pas disa nga ata që mund të jenë kolegët e saj nesër, kur ajo mbase do vendosë ta lërë këngën dhe të merret me politikë.

Nuk ka patur përfaqësues të lartë nga Partia Demokratike përveç Rajmonda Bulkut e cila është deputete dhe prefektit të Tiranës Keltis Kruja, por kanë qenë të shumtë zëdhënësit e rinj që aderojnë edhe në forumet  rinore të kësaj partie. Surpriza?  Edhe djali i kryeministrit Berisha, Shkëlzeni nuk i ka rezistuar ftesës së Çilit, por ka vendosur të jetë i pranishëm në një mbrëmje të paharrueshme për vetë protagonistën por edhe për të gjithë të ftuarit.

Edhe pse Çiljeta iu kishte premtuar të ftuarve se festa do të ishte private, pra pa praninë e fotografëve dhe gazetarëve, prezenca e tyre ka qenë e pashmangshme. Por ai që duket se ka qenë më i bezdisuri prej tyre, ishte djali i kryeministrit, Shkëlzeni. Ai ka qenë shumë i kujdesshëm që të mos bjerë pre e blicëve duke ditur që të gjithë janë kuriozë të mësojnë sa më shumë për çdo lëvizje të tij, por gjithsesi nuk ka mundur të shpëtojë. Sipas miqve të Çiljetës thuhet se kjo e fundit nuk ka ndonjë njohje të afërt me djalin e kryeministrit por ka preferuar që edhe ai të ishte në festën e saj. Nga fotot duket se Shkëlzeni si të gjithë të tjerët, e ka shijuar mjaft atmosferën mes artistësh.

Dhurata të shtrenjta dhe shumë lule

Është e vërtetë që Çiljeta ka zgjedhur një ambient tejet luksoz për të sejdisur të ftuarit e saj, madje thuhet se ka shpenzuar shumë para, por edhe të ftuarti duket se nuk janë kursyer.
Sipas disa të njohurve të saj, thuhet se Çiljeta ka marrë shumë dhurata dhe me vlera të larta monetare. Të ftuarit nuk janë mjaftuar vetëm me lule të cilat kanë qenë të shumta, por ata i kanë sjellë vajzës seksi edhe bizhuteri të shtrenjta, parfume, këpucë, çanta, rroba e shumë dhurata të tjera më së shumti firmato. Thuhet se edhe Romeo i ka sjellë një unazë, byzylyk dhe varëse të shtrenjtë, por dhuratën më të shtrenjtë ia kanë bërë prindërit e saj të cilët i kanë dhuruar vajzës së tyre të vetme një unazë me gurë diamanti. Edhe tortën e ditëlindjes ka preferuar që t’ia sjellë vetë i ati ndërkohë që Çiljeta ka hipur majë të një tavoline për të fikur 25 qirinjtë. Nuk diaskutohet që pamja e saj ka qenë perfekte, falë hijeshisë që i jepte fustani ngjyrë portokalli i firmës Cavalli.

Çili përsëri me Romeon

Duhej pikërisht kjo festë për të mësuar një herë e mirë nëse Çiljeta vijon të jetë akoma e lidhur me Romeon apo janë ndarë, sipas disa zërave që qarkullonin prej kohësh mbi këtë dilemë. Dhe pikërisht natën e festës së ditëlindjes së saj,  kemi marrë përgjigjen. Çiljeta vijon të jetë me Romeon dhe duket se lidhja e tyre po funksionon për mrekulli. Gjatë festës Romeo nuk ka qenë edhe aq aktiv. Atij nuk i pëlqen të jetë në qendër të vemendjes dhe në këto raste preferon të rrijë diku i shmangur nga njerëzit dhe aq më shumë nga fotografët. Por duke qenë i dashuri i Çiljetës, shmangia është thuajse e pamundur.

Çiljeta zgjedh vëllezërit korçarë për festë

Megjithëse shumica e të ftuarve ishin këngëtarë, Endri dhe Stefi, dy vëllezërti korçarë kanë qenë dy këngëtarët kryesorë të festës. Ata kanë kënduar gjithë repertorin e tyre, këngë të tjera shumë të njohura për publikun dhe të përshtatshme për një festë të tillë por edhe serenata bashkë me Çiljetën. Ka qenë vetë Çili që ka preferuar Endrin dhe Stefin për të mbajtuar peshën kryesore në festë paçka se ata e kanë ndarë mikrofonin me shumë këngëtarë të tjerë gjatë darkës.

Genti: “Flori nuk i hapim kutitë”

Me siguri duke shfrytëzuar dhe atmosferën disi të tensionuar politke mes partisë socialiste dhe asaj demokratike, Genti  i THSHBLSH ka dashur të ngacmojë pak Florin e WSF i cili siç e dimë ka kënduar kolonën zanore të partisë socialiste në zgjedhjet e fundit. Genti e ka përshëndetur me dy gishta lart si për t’i treguar se këtu ishte një ambient artistësh por edhe ambient demokrat. Janë pikërisht ata që ju thonë “nuk i hapim kutitë”- ka dashur t’i thotë Genti. Por dihet që artistët edhe pse kanë simpati për një forcë të caktuar politike nuk e shprehin tifozerinë e tyre në mënyrë aq demonstrative nga ato që të krijon bezdi.


Ditëlindje apo dasëm?

Teksa shohim Sinan Hoxhën, edhe ky një nga të ftuarit e ditëlindjes së Çiljetës, me një 10 mijë lekësh në dorë, të kujtohen atmosferat e dasmave, ku dhëndrit dhe nuses i hedhin para teksa kërcejnë. Nuk e dimë se përse Sinani ka nxjerrë para dhe i ka mbajtur ashtu në mënyrë demostrative: për të treguar se paratë nuk i mungojnë, kishte harruar t’i blente një dhuratë Çiljetës dhe vendos t’i japë para, apo thjesht për të bërë pak shaka para aparatit të paparacit tonë? Gjithsesi Sinani dhe Valbona Mema kanë qenë lezeti i mbrëmjes pasi nuk kanë ngurruar të këndojnë disa këngë nga repertori i tyre të cilat siç dihet ndezin atmosferën e çdo feste.

/Panaroma/

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)