22 Tetor 2020

Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq premierën e baletit “Pushimi i kalorësve”

Prishtinë, 27 shkurt - Javën e ardhshme, Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq premierën e baletit, “Pushimi i kalorësve”, me koreografi të Natalia Osipova.

Balerini Kreshnik Musolli, ushtrues i detyrës së drejtorit të BKK-së, ka pohuar për Kallxo.com se premiera e parë për këtë vit e BKK-së do të shfaqet me 5 mars 2020, në skenën e Teatrit Kombëtar.

Shfaqja “Pushimi i kalorësve”, me koreografi të Natalia Osipova, me një titull simbolik, tregon për fuqinë që ka dashuria pavarësisht rrethanave.

Ngjarja zhvillohet diku në Austri dhe kalorësia ushtarake, pasi ndalon në një qytezë për pushim ‘pushtohet’ nga dashuria e vajzave të asaj qyteze.

“Provat për premierën ‘Pushimi i kalorësve’, me koreografi të Natalia Osipova kanë nisur më 12 shkurt të këtij viti , ndërsa premiera shfaqet javën e ardhshme, me 5 mars 2020”, ka thënë Musolli.

Shfaqja ‘Pushimi i kalorësve’ është premiera e parë për këtë vit, ndërsa BKK-ja planifikon realizimin e së paku edhe dy premierave tjera të baletit gjatë 2020. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020 - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

-  Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)