15 Dhjetor 2019

Ambasada Hungareze dhe Jahjaga Foundation shfaqin filmin "Aurora Borealis"

Prishtinë, 26 nëntor - Në kuadër të javës së filmave hungarezë që organizohet nga Ambasada Hungareze në Prishtinë, Jahjaga Foundation në bashkëpunim me Ambasadën do të shfaqë filmin "Aurora Borealis" të regjisores hungareze Márta Mészáros.

Filmi trajton përjetimet e një gruaje të mbijetuar të dhunës seksuale në vitet 50, si dhe sfidat me të cilat përballen ajo dhe familja e saj si pasojë.

Filmi do të pasohet nga një panel diskutimi ku do të flasim për përshtypjet për filmin si dhe për dhunën seksuale në kontekstin e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)