15 Tetor 2019

Ambasada Franceze organizon shfaqjen e filmit Demain

Prishtinë, 23 shtator - Në kuadër  të Javës së BE-së për sensibilizimin për ndryshimet klimatike, Ambasada Franceze organizon shfaqjen e filmit Demain në frëngjisht me titra anglisht.

Ky film i Cyril Dion dhe Mélanie Laurent tregon disa zgjidhje të zhvilluara në vende të ndryshme për të përshtatur mënyrën tonë të të jetuarit dhe të merremi me krizat ekologjike, ekonomike dhe sociale të shkaktuara nga ndryshimi i klimës.

Prezantimi i filmit do të bëhet nga Ambasadorja e Francës në Kosovë, Zonja Marie-Christine Butel.

Pas shfaqjes së filmit do të ketë diskutim me audiencën dhe një koktej, sponsorizuar nga Akuo Energy.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 tetor 2019

- Fillon procesi i numërimit të votave përmes postës. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve,  ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit bën prezantimin e studimeve të radhës brenda serisë së studimeve rreth fazes finale të dialogut Kosovë-Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë shënon Ditën Botërore të Standardeve. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Green Art Center organizon aktivitet në komunën e Vushtrrisë i cili synon të sensibilizojë qytetarët dhe të ndikojë në edukimin e brezave të rinj për rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit”. (Sheshin e qytetit “Hasan Prishtina” në Vushtrri, ora 12:00)

- Në kuadër të promovimit të romanit “Elefantët në kopsht” të autores Kureyshi Qendra Multimedia organizon bisedën e hapur të autores zvicerane Meral Kureyshi me gazetarin Enver Robelli. (Qendra Multimedia, rr. 'Idriz Gjilani' në Prishtinë, ora 19:00)