16 Janar 2018

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Janar 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin nr.06/L-019 për Standardizim, shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova organizon hapjen e hapësirave të renovuara për ofrimin e shërbimeve terapeutike për fëmijët me sindromë Down pranë qendrës Down Syndrome Kosova në Prishtinë. (Zyrat e Down Syndrome Kosova, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media lidhur me vazhdimin e Dialogut Kosovë-Serbi. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit nr. 06/L-004 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-094 për Presidentin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, 13:00)

- Mbahet ceremonia zyrtare e fillimit të zhvillimit të kurseve trajnuese për pjesëtarët e FSK-së në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes të FSK-së. (Kazerma e FSK-së "Skënderbeu" në Ferizaj, ora 13:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin politik për Instrumentin e Para Anëtarësimit për vitet programuese 2018 dhe 2019”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:30)

- Drejtori i Misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Arta Rama-Hajrizi, do të flasë me rastin e përurimit zyrtar të faqes së re të internetit të Gjykatës Kushtetuese. (Sheshi 21, ora 15:30)  

Ngjarjet e datës 15 Janar 2018

- Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje!, i kryesuar nga Albin Kurti, bën homazhe te Kompleksi Përkujtimor në Reçak. (Reçak, ora 9:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, e cila do të zhvillohet me rend dite shqyrtimin e Projektligjit nr. 06/L-028 për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kivendit, salla S-ora 9:30)

- Ministria e Financave do të bëjë prezantimin e Raportit mbi Programin e Reformave Ekonomike 2018 - 2020. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. (Reçak, ora 10:40)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bën homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. (Kompleksi Përkujtimor në Reçak, ora 10:45)

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë,  mban konferencë për media në të cilen ministri Besim Beqaj do të prezantojë aktivitetet e Ministrisë gjatë vitit 2017 dhe do të shpalosë prioritetet për vitin 2018.  (Hapësira e Ministrisë se Inovacionit, objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i tretë, salla numër 303, ora 11:00)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Akademinë Përkujtimore. (Shtëpia e Kulturës, Shtime, ora 11:00)

- Presidenti Thaçi do të marrë pjesë në Akademinë Përkujtimore për Masakrën e Reçakut, e cila mbahet nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 11:00)

- Mbahet takimi koordinues për mbledhjen e Komisionit të Përbashkët Parlamentar për Stabilizim-Asociim, BE-Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 13:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim takimit, ndërsa pas përfundimit të tij, do të ketë deklaratë)

 

- Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mbahet Ora e Madhe Letrare “Ora e Gjergjit”, në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 13 Janar 2018

- Kndidati për kryetar të Lëvizjes, Albin Kurti shpalosë platformën e tij. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë ora 15:00)

Ngjarjet e datës 12 Janar 2018

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të vizitojë Qendrën e Paraburgimit në Gjilan. (Gjilan, ora 11:30)

- Behët promovimi zyrtar i librit “Kultura Politike e Kosovës” nga autori Behar Haziri.  (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 11 Janar 2018

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim rektorin e UKZ “Kadri Zeka”, Bajram Kosumi. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 9:30)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ekipi i tij bëjnë homazhe te varrezat e dëshmorëve në kuadër të fillimit të manifestimit “Flaka e Janarit 2018”. (Gjilan, ora 10:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri viziton Kazermën e FSK-së në Gjilan. (Gjilan, ora 10:30)

- Me rastin e përvjetorit të ish-shefit të QIK-ut të LDK-së Enver Maloku anëtarët e kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te lapidari i tij. (Bregu i Diellit, Prishtinë, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor organizon ceremoninë përmbyllëse të vitit 2017, ku do të bëhet shpalosja e aktiviteteve të Parlamentit Studentor përgjatë këtij viti. (Amfiteatrin e madh të Universitetit pranë Rektoratit, ora 11:00)

- Universitetin Publik “Kadri Zeka” në Gjilan mban prezantimin e rezultateve të hulumtimit  me temën, “Identifikimi i fëmijëve me nevoja të veçanta në anamoravë”, organizuar nga Fakulteti i Edukimit i UKZ-së. (Objekti i Universitetit te Gjilanit, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të vizitojë Gjykatën Themelore në Prizren. (Prizreni, ora 11:00)

- Zyra e Avokatit Ramiz Krasniqi do të mbaj një takim me gazetarë ku do t’i njoftoj mediet dhe opinionin lidhur me procesin gjyqësor ndaj prof. dr. Sadri Ramabajës. (Zyra e Avokatit Ramiz Krasniqi prapa Muzeut të Kosovës, afër shkollës fillore “Elena Gjika”, ora 12:00)

- Mbahet shfaqja e studentëve të Universitetit "Ukshin Hoti" në Prizren, gjegjësisht të Fakultetit të Filologjisë, Dega e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe me rite tradicionale shqiptare që është shkëputje nga lënda Letërsi popullore dhe lënda Folklor dhe etnologji. (Amfitetari i rektoratit, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Federatën e Futbollit të Kosovës me te cilet do të diskutoj për infrastrukturën sportive në sportin e futbollit, për objektin në të cilën është e vendosur FFK-ja dhe për mbarëvajtjen e organizimit të futbollit në vendin tonë. (Federata e Futbollit të Kosovës, ora 14:30)

 

Ngjarjet e datës 10 Janar 2018

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovës, Qemal Minxhozi. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 12:00)

- Policia e Kosovës organizon konferencë për medua  e cila ka të bëjë me aktivitetet e policisë rreth zbatimit të Ligjit për Kundërvajtje dhe Udhëzimit Administrativ, konkretisht me ndryshimet në to dhe me të dhëna statistikore rreth shtimit të masave të sigurisë në trafik, të cilat do të prezantohen nga zyrtari i Divizionit të Komunikacionit Rrugor dhe nga zyrtari i Komisionit për Vendosej pran PK-se. (Stacioni Policor Qendra - Salla e konferencave, ora 15:30)

- Ministri i Administrates Publike, Mahir Yagcilar, do të prezantoj rezultatet e punës së Ministrisë së Administratës Publike për vitin 2017 dhe objektivat e këtij institucioni për Vitin e Ri 2018. (Sheshin 21”, ora 16:00)
 
 

Ngjarjet e datës 5 Janar 2018

- Mbahet mbledhja inauguruese e kuvendit komunal te Istogut. (Komuna e Istog, ora 10:00)

- Bëhet përurimi i objektit të ri të Qendrës së Paraburgimit në Prishtinë. (Objekti i Qendrës së Paraburgimit në rrugën “Nekibe Kelmendi”, Lagja “Prishtina e Re” afër Pallatit të Drejtësisë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. (Objekti i MBPZHR, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa, do të vitizon Krytarin e Komunës së Istogut, z. Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj viziton Parkun e Biznesit në Drenas. (Parku i Biznesit në Drenas, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 4 Janar 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Gjakovës. (Ndërtesa e Komunës, ora 11:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gerxhaliu, kryetarin e Odës Amerikane në Kosovë Arian Zeka si dhe kryetarin e Klubit të Prodhuesve të Kosovës Astrit Panxha ku do të diskutohet për implementimin e masave të reja fiskale për vitin 2018 si dhe për përmirësimin e ambientit të të bërit biznes në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

-  Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi  dhe Zv/kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj do të vizitojnë Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës. (Akademinë e Shkencave, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj në takim me personalitete nga fusha e sportit, kulturës, biznesit dhe kategorive të lirisë. (Shkolla e Muzikës, Gjakovë, ora 12:00)
 
 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 3 Janar 2018

- Ministri i  Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi pret në vizitë kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. (MASHT, ora 13:00)

- Gjykata Themelore e Prishtinës shpall aktgjykimin ndaj katër deputetëve të Vetëvendosjes, të akuzuar për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. (Pallati i Drejtësisë në Hajvali, ora 13:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje! në Arbëri, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 2 Janar 2018

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media, ku do të flas Kryetari Visar Ymeri. (Zyrat e Vetëvendosjes, në lagjen “Arbëria”, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 31 Dhjetor 2017

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të vizitojë banorët e Institutit Special në Shtime. (Institutit Special në Shtime, ora 16:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të vizitojë banorët e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. (Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë, ora 17:00)

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj do të vizitojnë Qendrën Korrektuese për Femra dhe të Mitur në Lipjan. (Nisja nga parkingu i MPB-së, ora 22:30)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj do të vizitojnë Stacionin e Zjarrfikësve në Kalabri. (Stacioni i Zjarrfikësve në Kalabri, ora 23:20)

- Kryetarit i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri, me rastin e ndërrtimit e motmoteve zhvillon një vizitë në Stacionin e Policisë së Kosovës në Gjilan. (Stacioni i policisë në Gjilan 23:45)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj do të vizitojnë Stacionin e I-rë të Policisë së Kosovës në Prishtinë. (Stacioni i I-rë i Policisë së Kosovës, ora 23:45)

- Ministri për Forcën e Sigurisë së Kosovës Rrustem Berishai i shoqeruar nga Komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama viziton ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës që janë në krye të detyrës dhe në sherbim të qytetarëve, vendit dhe shtetit në ndrrimin e moteve. (Kazerma e FSK-së "Adem Jashari" në Prishtinë, ora 23:50)

- Kryetarit i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri pret ndërrtimin e motmoteve me qytetarët e Gjilanit. (Gjilan, ora 23:55)

Ngjarjet e datës 30 Dhjetor 2017

- Dogana e Republikës së Kosovës organizon konferencën përmbyllëse të vitit 2017. (Drejtoria e doganës, lagjja Emshir, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me përfaqësuesit e familjeve të të pagjeturve, do bëjnë nderime te Memoriali për të Pagjeturit në Prishtinë. (Hapësira e jashtme e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenkë Gjetaj, së bashku me përfaqësuesit e shoqatave familjare, bëjnë homazhe para ‘Përmendores dedikuar personave të zhdukur’, në aktivitetin e planifikuar nga Këshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare të të Zhdukurve të Kosovës me rastin e ndërrimit të mot moteve. (Përballë Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Federata e Pingpongut e Kosoves organizon ceremonine "Laureatet 2017" e organizuar me rastin e shpalljes se me te mireve per vitit 2017. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri organizon konferencë për media. (Zyra e krytarit Haziri, ora 13:00)

- Me rastin e "Ditës së Veteranit të Luftës së UÇK-së", në lokalet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë, do të shpërndahen mirënjohje për disa nga femrat që ishin në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. (Selia qendrore  e OVL të UÇK-së, ora 13:00)

 

Ngjarjet e datës 29 Dhjetor 2017

- Shoqata Down Syndrome Kosova organizon tryezë të rrumbullakët ku do të bëhet lansimi i raportit “E drejta në gjithëpërfshirje e fëmijëve me sindromë Down”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Demokracia Plus në bashkëpunim me Organin Shqyrtues të Prokurimit dhe Komisionin Rregullativ të Prokurimit Publik, organizojnë konferencën e fund vitit, në të cilën do të flitet në lidhje me sfidat e prokurimit publik në vitin që po lëmë pas dhe perspektivën për vitin 2018. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mban konferencen e fundvitit e MKRS-së, ku do të prezantohen sukseset dhe të arriturat në fushat e kulturës, rinisë, sportit dhe trashëgimisë për vitin që po lëmë pas. (Kabineti i Gashi, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut do të mbajë një aksion për dhurimin e gjakut. (Zyret e Odës së Afarizmit të Kosovës, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan bashkë më Dekanët e njësive akademik, do të bëjnë nënshkrimin e diplomave të para për studentët e diplomuar. (Objekti i Universitet te Gjilanit, ora 11:00)

- Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës mban takim përmbyllës për këtë vit. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë Qendrën Burimore “Përparimi” në Prishtinë me ç’rast do t’iu ndajë dhurata për Vitin e Ri fëmijëve. (Qendra Burimore “Përparimi”, ora 12:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë SOS Fshatrat në Prishtinë, me ç’rast do t’iu ndajë dhurata për Vitin e Ri fëmijëve të përfshirë në këte institucione. (SOS Fshatrat, ora 13:15)


Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2017

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të vizitojë Këshillin Gjyqësor të Kosovës. (Objekti i Këshillit Gjyqësor, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës, Këshilli Prokurorial dhe Ministria e Drejtësisë mbajnë konferencë të përbashkët për medie. (Sekretariati i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë në bashkëpunim me Komunën e Ferizajt, në kuadër të  aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2017”, organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Ferizaj. (Restorant “Orchide” në Ferizaj, ora 9:30)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton raportin “Indeksi i GAP për transparencën buxhetore të komunave 2017”. (Zyret e Institutit GAP, or 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi orgnizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani” dhe çmimeve vjetore për vepra muzikore për vitin 2016. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Kujtim Gashi ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Vadrin Lluka mban konferencën e fundvitit për media. (Objekti i MZHE-së, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë punëtorinë e demokracisë “Demos-ti”. (Zyrat e OJQ “Toka” përballë objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Zyrtarët e Ministrisë së Integrimeve Evropiane me iniciativë të ministres Dhurata Hoxha, do të dhurojnë gjak. (Qendra Kombëtare e Transfuzionit të gjakut, ora 11:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj mbanë konferencë për media ku do ta prezanton në pika të shkurtëra  punën 100 ditëshe. (Kabineti i ministres Reshitaj, ora 11:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës organizon konferencën përmbyllese për ketë vit. (Salla e Qendres se Studenteve, te selia e SBASHK-ut,  ora 12:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza organizon drekën festive me rastin e përfundimit të vitit 2017, në shenjë respekti dhe falënderimi për bashkëpunimin që kemi pasur gjatë këtij viti. (Restauruan “Metropol”, në sheshin Nëna Terezë, ora 12:00)

 - Jakup Krasniqi përuron librin e tij “Reflektime Demokratike”. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisësë, Besim Beqaj do ta vizitojë Komunën e Ferizajt ku do të takohet me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Agim Aliu. (Ferizaj, ora 14:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor për nderë të festave të fund vitit organizon një shfaqje teatrale për fëmijët e SOS fshatit. (SOS fshat, në Velani, ora 14:00)

- Drejtoria për Kulturë, Sektori i Rinisë dhe Sportit i  Komunës së Prishtinës organizon manifestimin për shpalljen e  “Sportistit të vitit 2017”. (Objekti i ri i Komunës së Prishtinës, në lagjen  Arbëria, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 27 Dhjetor 2017

- Komuna e Prishtinës përuron aneksin e ndërtuar në kopshtin e fëmijëve “Ngjyrat”. (Kopshti “Ngjyrat”, ora 10:00)

- Demokraci Plus dhe Organizata për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet Çohu! mbajn takimin në të cilin do të bëhet publikimi i raportit “Sa shpenzuan Partitë Politike për Zgjedhjet e 11 qershorit?”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Blerim Isufaj do të mbajë konferencën vjetore për media ku do të prezantojë aktivitetet e realizuara nga Këshilli Prokurorial gjatë vitit 2017. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III-të, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani dhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica do të nënshkruajnë Marrëveshje Bashkëpunimi në mes të tri institucioneve, për fushat të cilat ndihmojnë sektorin privat në të gjitha drejtimet, në aftësimin profesional të kuadrove, organizmin e shkollave profesionale, rritjen ekonomike dhe mirëqenien sociale. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Administratë Tatimore të Kosovës organizon një koktej përmbyllës me media për viti 2017. (Holli i katit të IV- zyra qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë  gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, Ministri për Forcën e Sigurisë, Rrustem Berisha dhe Komandantin e  FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama prononcohen për medie. (MFSK, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës përuron aneksin e ndërtuar në kopshtin e fëmijëve “Gëzimi ynë”. (Kopshti “Gëzimi ynë”, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban konferencën për media, ku kryesuesi i Bordit të Drejtorëve dhe Menaxhmenti i Agjencisë do të bëjnë prezantimin e punës, të arriturave dhe aktiviteteve përmbledhëse të Agjencisë Kosovare të Privatizimit për gjatë vitit 2017. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica mban konferencën e fundvitit me gazetarë dhe mediet e vendit. (Hotel Sirius, ora 12:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën përmbyllëse për media për vititn 2017. (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Financave organizon një takim të përbashkët me bizneset, me temën: Masat e reja fiskale!, i pranishëm edhe Ministri i Financave Bedri Hamza. (Oda e Afarizmit të Kosovës, ora 13:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës në bashkëpunim me departamentin për Vreshtari dhe Verëtari të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, organizojnë sesionin informues me studentët dhe të diplomuarit e Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë. (Amfiteatri i madh i Fakultetit të Bujqësisë, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të shpalosen rezultatet e sondazhit të radhës të realizuar me votues të rinj lidhur me sjelljet, qëndrimet dhe preferencat e tyre politike. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës.  (Selia e KQZ-se, ora 13:00)

- Federata Kosovare e Atletikes organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit - Gala athletics”. (Restorant ”Te Rrethi”, ora 15:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2017

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë në bashkëpunim me komunën e Gjilanit, në kuadër të  aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2017”, organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat”. (Restorant “Vali Ranch” në Përlepnicë të Gjilanit, ora 9:30)

- Mbahet takimi i 145 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Këshillit Prokurorial, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike mban mbledhje në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 11:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë do të mbahet debati me temën 'Liria e mediave në Kosovë'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet protesta artistike me një iniciativë kreative "Apel per ndihme" ku njerëz të vullnetit të mirë të shkojnë t’i dërgojnë kravatat kryeministrit i cili ka rritur pagën e tij rreth 100% të asaj që e kishte dhe tani merr 2950 euro në muaj. (Para qeverise, ora 12:00) 

- Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj viziton Fabrikën e tullave “Brickos”. (Korminjan i ulët, Ranillug, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 25 Dhjetor 2017

- Instituti për Hulumtime dhe Analiza – Prishtinë (IHAS-P), prezanton të dhënat e një pyetësori me qytetarë për punën 100-ditëshe të Qeverisë së Kosovës. (Fakulteti Filozofik, ora 12:00)  

Ngjarjet e datës 23 Dhjetor 2017

- Organizata joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja, në partneritet me organizatën Save the Children - zyra në Kosovë,  organizon konferencën për media me fëmijët e grupit monitorues ROR. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosoves organizon manifestim me rastin e 28 vjetorit te themelimit. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (QKUK, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2017

 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Ministri Uran Ismaili merr pjesë në miratimin e dy udhërrëfyesve të parë klinik për shëndetin e nënës dhe fëmijës. (Klinika Gjinekologjike Obstetrike, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban tryezën “Çfarë roli duhet të ketë Kuvendi në dialogun Kosovë-Serbi”, në një diskutim me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës  Kadri Veseli, dhe përfaqësuesit e partive politike, shoqërisë civile dhe medias. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Youth Initiative for Human Rights - Kosovo do të organizojë një debat publik me akterët kyc të sistemit të drejtësisë me të cilët do të diskutohet mbi problemet në sistemin e drejtësisë dhe të dëgjojnë perspektivat që të rinjtë kanë mbi këtë cështje. (Asambelja Komunale e Kuvendit të Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me përmbushjen e obligimeve në kuadër të agjendës evropiane.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit Komunal të Kamenicës, me ç’rast do të betohen asambleistët dhe Kryetari i ri i Komunës, Qëndron Kastrati si dhe do të bëhet pranim-dorëzimi i detyrës nga ish-Kryetari Begzad Sinani, tek Kryetari Qëndron Kastrati. (Ndërtesa e Komunës së Kamenicës, ora 11:00)

- Organizata ÇOHU! mban konferencën ku do të prezantohet hulumtimi mbi deklarimin e pasurisë në Kosovë dhe konfliktin e interesit. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Ministria e Infrastrukturës organizon ceremoninë e inaugurimit të Gjysmë-segmentit të Dytë të Autostradës “Arbën Xhaferi”, Prishtinë – Hani i Elezit. (Fshati Bibaj, Ferizaj, ora 11:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” në kuadër të strategjisë për ngritjen e cilësisë dhe përformancës në punë, ka implementuar “Sistemin e menaxhimit dhe monitorimit të vijueshmërisë në mësim”. (Fakulteti Filozofik të UP-së, salla 014, kati i parë, ora 11:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2017, Institucioni i Avokatit të Popullit organizon konferencën për media. (Hotel Sirius, orës 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj marrin pjesë në Ceremoninë e Inaugurimit të gjysmë-segmentit të Dytë të Autostradës “Arbën Xhaferi”, Prishtinë - Hani i Elezit. (Bibaj, Ferizaj, ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimi ekomomik, Valdrin Lluka raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës "Ddona" organizon Premierën e shfaqjes për fëmijë "Përgithmonë Ujku". (Teatri "Dodona", ora 12:00)

- Anulohet - Ministri i Diasporës Dardan Gashi dhe homologu i tij nga Maqedonia ministri i Diasporës Edmond Ademi takohen të Premten në pikën kufitare “Hani I Elezit” për të zyrtarizuar bashkëpunimin për shtimin e kapacitetit të punës në këto pika kufitare gjatë festave të fundvitit. (Hani i Elezit – pika kufitare Prishtinë - Shkup, ora 12:30)

- Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur, nesër më 22 dhjetor, mbanë takimin përmbyllës për vitin 2017. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Këshilli Organizativ nga shoqëria civile Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe diaspora shqiptare nën patronat të Unitetit Global Alban organizon  konferencë për media me tem “Të punojmë s’bashku, për ardhmërinë e Kombit”. (Salla e Konferencave në hotel Grand, ora 13:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare në të cilën do te behët adresimi i Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi para deputetëve të Kuvendit të Republikës të Kosovës dhe me pas mbahet seanca e jashtëzakonshme për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për Buxhetin për vitin 2018. (Ndertesa e Kuvendit, ora 13:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin FOL Hapur, ku i ftuar do të jetë Kryeministri i Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 15:00 - ndryshim orari, ora 18:00)

-  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, organizon pritje për përfaqësuesit e mediave dhe shoqërisë civile, me rastin e festave të fundvitit. (Salla - P38 në Ndërtesën e Qeverisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2017

- Shoqata e Kompanivë të Produkteve Pyjore Jo-Drurose dhe Bimëve Aromatike Mjekësore ORGANIKA organizon ceremoninë e shpërndarjes së certifikatave organike për 18 biznese të Kosovës që merren me grumbullimin, kultivimin dhe përpunimin e PPJD dhe BAM. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Ambasadës Britanike në Prishtinë dhe NED do të organizojë një tryezë për të diskutuar performancën dhe rezultatet e institucioneve të drejtësisë në luftimin e korrupsionit. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Ministria e Administratës Publike organizon ditën e dytë të konferencës temë “Mbështetje për Procesin e Reformës së Administratës Publike" projekt ky i mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet Panairi dimëror në Mitrovicën e Veriut ku afro 40 biznese vendore, nga shtatë komuna në rajonin e veriut, do të jenë në gjendje ta prezantojnë mallin e tyre nga industria ushqimore e deri tek zejet dhe punimet artizanale për tri ditë radhazi në Mitrovicën e Veriut. (Sheshi “Mbreti Pjetër”, Mitrovica e Veriut, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit bën inaugurimin e Arhives moderne për ruajtjen e dokumentacionit që prodhohet dhe është në kompetencë të institucionit të Komunës së Gjilanit. (Kati i tretë i Administratës së Përgjithshme, ish salla e vjeter e Kuvendit te Komunës, ora 11:00)

- Presidenti Thaçi do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit Konsultativ për Komunitete. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Objekti i Ministrisë së FSK-së, ora 11:30)

- Teatri Dodona mban konferencen për media lidhur premierën e shfaqjes për fëmijë "Përgjithmonë Ujku". (Teatri Dodona, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën do të flasin deputetët, Albulena Haxhiu dhe Sami Kurteshi. (Selia e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të mbajë konferencën e fundvitit për media. (Ndërtesa e MAShT, ora 13:00)

- Presidenti Thaçi do ta mbajë konferencën e fundvitit me gazetarë, ku do u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Kabineti i Presidentit, ora 16:00)

- Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale (KLGI) organizon ngjarjen vjetore, ku do të ndahet “Çmimi për Demokraci Lokale 2017″ në të cilen do të bëhet lansimi i projektit trevjeçar “Mbështetje për Komuna të Qëndrueshme dhe të Forta”. (Sheshi 21, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ngjarjen vjetore të Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale, me ç’rast ndahet çmimi për “Demokraci Lokale 2017”. (Sheshi 21, ora 16:00)

- Ministria e Integrimeve Evropiane organizon takimin përmbyllës të fundvitit me media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 17:00)

- Gjatë Forumit të 5-të me Hisedarët, fabrika e çimentos Sharrcem feston 5-Vjetorin e Raportimit të Përgjegjësisë Sociale dhe Qëndrueshmërisë. (Hotel Emeral, ora 17:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare në të cilën do te shqyrtohet kërkesa e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, z. Ramush Haradinaj për Seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 17:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ju fton të merrni pjesë në organizimin e konferencës vjetore për vitin 2017,  me ç’rast do të prezantohen të arriturat nga fusha e vetëqeverisjes lokale si dhe aktivitetet dhe projektet e planifikuara  për vitin 2018. (Hotel Sirius, ora 18:30)

- Shfaqet premiera e filmit dokumentar 'Vegza' të realizuar nga OJQ Aksioni kundër dhunës dhe Ndërtimi i Paqes. (Lokalet e Restorantit 'Vila Koha' prapa kishës ortodokse në Prizren, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2017

 - Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Korporatën Energjetike të Kosovës. (Kosova A - hyrja zona 1 në Obiliq, ora 7:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Komitetit drejtues të projektit “Kosova e Re”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane ku do të behët Shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin për Buxhetin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN N204, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do të behët Shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin për Buxhetin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2018, me raport amandamente të Komisionit Funksional për Buxhet dhe Financa. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 9:30)

- Forumi për Transparencë Parlamentare i Kuvendit të Republikës së Kosovës organizon Konferencën vjetore “Integrimi dhe liberalizimi i vizave”. (Kuvendi i Kosovës, salla 506, ora 9:30 
 
- Mbahet mbledhja e parë inauguruese e Kuvendit Komunal të Prishtinës.  (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm mban konferencën për media në të cilën do të prezantohet analiza dhe komentet e KOSID në lidhje me Draft Strategjinë e Energjisë 2017-2026.  (Zyrat e KOSID afër Taverna Tirona, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Ferizajt në të cilën do të betohet kryetari i zgjedhur i komunës, Agim Aliu, dhe anëtarët e rinj të Kuvendit Komunal. (Salla e Kuvendit Komunal të Ferizajt, ora 10:00)

- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike bëhet prezantimi i raportit hulumtues me temën “Ndikimi i ambientit të burgut për të burgosurit meshkuj në burgun e Dubravës dhe të burgosurave femra në burgun e Lipjanit”. (Objekti i Akademisë në Vushtrri, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjeve Komerciale për  TC “Kosova e Re”, në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Contour Global. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe “Contour Global” për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes mes Qeverisë së Kosovës dhe kompanisë amerikane “Contour Global” për ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon konferencë për shtyp lidhur me shtrejtimin e rrymës. (Objekti i BSPK-së, ora 11:00)

- Më rastin e përmbylljes së vitit 2017, Banka Qëndrore e Republikës se Kosovës organizon konferencën vjetore me media, me këtë rast para mediave Guvernatori, Fehmi Mehmeti do të shpalos treguesit dhe zhvillimet që kanë karakterizuar së Kosovës gjatë vitit 2017. (Ndertesa e BQK-se, ora 11:30)

- Një grup qytetarësh organizojnë protestë kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike. (Para zyrave të kompanisë KEDS, ora 12:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, udhëheqës i Komitetit Drejtues të Projektit për ndërtimin e TC “Kosova e Re” dhe Joseph Brandt, shef Ekzekutiv i kompanisë amerikane “Countur Global” mbajnë konferencë për shtyp pas nënshkrimit të marrëveshjeve komerciale për  TC “Kosova e Re”. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla e Konferencave, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj i dorëzon raportin 100 ditor të punës së Qeverisë, presidentit Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj viziton Fabrikën ‘S-Sprint’. (Fshati Letancë, Podujevë, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj i dorëzon raportin 100 ditor të punës së Qeverisë, kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, pas takimit do të ketë konferencë të përbashkët për media. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja  e  Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike lidhur me përcaktimin e datës për shqyrtimin e Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raporteve të auditimit për raportet financiare dhe atyre të deklarimit financiar të subjekteve politike për vitet 2013,2014,2015 dhe 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 14:00)

-  Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndertesa e Kuvendit,  salla  C-301, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së do t'ia dorëzojnë Kuvendit të Kosovës Peticionin kundër Gjykatës Speciale. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:15)

- Kryeministri Ramush Haradinaj organizon pritje për fundvit për udhëheqësit institucional në Republikën e Kosovës, si dhe për përfaqësuesit diplomatikë të akredituar në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 - vetëm pamje)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në pritjen e fundvitit të kryeministrit Haradinaj. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 16:00)

-  Kuratorja gjermane An Paenhuysen do te ofroje vizitë të udhëhequr të ekspozitës së Rosemarie Trockel , në ditën e parë të ekspozitës ku ajo do të bëjë interpretimin e veprave të artistes Trockel. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)

- Nisma për Kosovën me rastin e festave të fundvitit organizon koktej rasti. (Restorant "Orhide" në lagjen Pejton, ora 18:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon organizon ekspozitën “Kujtesa në lëvizje". (Klubin e Boksit tek rruga Mark Isaku, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 19 Dhjetor 2017

- Ambasadori amerikan Greek Delawi dhe Presidetni, Hashim Thaci nënshkruajn amandamentimin e Marrëveshjes mbi Grantin e Objektivave Zhvillimore. (Zyra e Presidentit të Republikës së Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës se bashku me deputetë të Kuvendit të Kosovës organizon vizitën në pikën kufitare në Merdare. (Pika kufitare në Merdare, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari në fushën e mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim bën lansimin e punimit “Ndryshimi i paradigmës. Barazi përmes lejes prindërore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve për gazetari në fushën e mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) ka kënaqësinë t’ju ftojë të merrni pjesë në Tryezën e Diskutimit me temë “Në kërkim të një konsesusi: Cili duhet të jetë Formati i Ri i Dialogut?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Muzeu i Kosovës për festat e fundvitit organizon market me produkte nga artistë bashkëpuntorë të Muzeut, si dhe produkte nga programi edukativ “Muzeu Kreativ”!. (Muzeu i Kosovës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës  organizon debatin publik “E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi këndvështrimi i qytetarëve të Podujevës”, me banorët e rajonit të Podujevës dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës. (Hotel Besiana, në Podujevë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën “Përmirësimi i Llogaridhënies Institucionale për Zbatimin e Ligjit për Barazi Gjinore“, të organizuar nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore. (Hoteli Sirius, ora 11:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Njësinë e Specializuar Shumëkombëshe (NjSSh-në) do ta organizojë një ngjarje lansuese të "Aktiviteteve të trajnimit të specializuar kundër terrorizimit". (Sala Pastrengo, baza e NjSSh-së në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Përmirësimi i Llogaridhënies Institucionale për zbatimin e Ligjit për Barazi Gjinore në Vendimmarrje”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Qytetarët e Pavarur që po e organizojnë protestën kundër rritjes së çmimit për energjinë elektrike do të mbajnë një aksion simbolik para zyrave të ZRRE-së. (Para zyrave të ZRRE-së, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët miratimi i Raportit me amendamente të Komisionit për Buxhet dhe Financa për Projektligjin për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën e jashtezakonshme për media lidhur me paralajmrimin e Ministrit te Financave, Bedri Hamza per ndryshimin e sistemit tatimor te TVSH-se ne Kosove. (Zyret e AKB-se, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim përfaqësuesit politik shqiptar të Kosovës Lindore. (Zyrët e Kryetarit Haziri, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin për Buxhetin e Republikës së Kosovës;. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 15:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi  i Projektligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2018, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 15:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare ne te cilen do te diskutohet adresimi i Presidentit, Hashim Thaçi, deputetëve të Kuvendit si dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Buxhetin e vitit 2018. (Ndertesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organiozn hapjen e ekspozitës personale të Rosemarie Trockel. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)
 
 
 

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2017

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Qeverisë së Kosovës për gjendjen në Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës, si dhe shqyrtimi i Raportit vjetor i Agjencisë së Statistikave të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministria e Integrimeve organizon takimin e shtatë me rradhë të “Këshillit Kombëtar për Investime”, i cili do të bashkëkryesohet nga ministrja e znj. Dhurata Hoxha dhe ministri i Financave Bedri Hamza. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të diskutohet lidhur me raportin me rekomandime të Avokatit të Popullit, në lidhje me faturimin e energjie elektrike të shpenzuar në katër komunat veriore të Republikës së Kosovës me të ftuar Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë dhe Avokati i Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës në Prishtinë mban konferencë për media, për të prezantuar punën 1-vjeçare të saj. (Pallati i Drejtësisë, Objekti A, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2018, për ministrin e linjes me te ftuar Ministrin e Ministris për Komunitete dhe Kthim, zot. Dalibor Jevtiq. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe drejtoresha e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Sue Barrett nënshkrujn marrëveshjen për hua për ndërtimin e Autostradës Kijevë - Zahaq në vlerën prej 71 milionë euro. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati i 11, ora 14:00)

- Ne kuader te “Forumi Ekonomik I Grave”, Instituti Riinvest organizon publikimin e “Agjendes Nacionale për Fuqizimin Ekonomik të Grave". (Hotel Garden, ora 14:00)

- Me rastin e 1 vjetorit të themelimit, Oda e Afarizmit të Kosovës mban Kuvendin e Rregullt të Anëtarëve. (Hotel Amazona, ora 15:00)

- Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve do të fillojë numërimi i votave me kusht, votave të personave me nevoja të veçanta dhe votave përmes postës nga rivotimi për kryetar të komunës së Istogut. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)

- Në kuadër të e ekspozitës së artistes së famshme Gjermane Rosemarie Trockel mbahet punëtoria me historianen e artit An Paenhuysen “ Gratë në art në Gjermani”. (Galeria Kombëtare e Kosovës,  ora 16:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës  mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së të Qafa, ora 17:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës shënon fillimin e suksesshëm të kampanjës 'Made in Kosova’, e cila bartë mesazhin pozitiv për sektorin e prodhimit në Kosovë dhe synon ngritjen e vetëdijes qytetare për rolin pozitiv që konsumi i prodhimeve vendore luan në zhvillimin ekonomik të vendit. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 17 Dhjetor 2017

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur me hapjen e qendrave të votimit në zgjedhjet për kyrtar të komunës së Istogut. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 8:00)

- Në mesin e 2000 nxënësve do të përzgjidhen 250 finalistë ku do të garojnë në fazen finale të Garës Eureka. (Ambienti i Gjimnazit Hasan Nahi në Prishtinë, ora 11:00)

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban mbledhjen e XXXI-të të Këshillit të Përgjithshëm. (Lokalet e American School of Kosova, ora 11:30)

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 15:30)

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 16 Dhjetor 2017

- Mbahet kuvendi i jashtzakonshëm zgjedhor për të zgjedhur kryesuesin/en e bordit të Asociacionit te Gazetarëve të Kosovës. (Salla e Kuqe e Fakulteti Filologjik, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Gjimnazi Hasan Nahi në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë Atmosfera organizon edicionin e pestë me radhë Gara e Intelegjencës "EUREKA 5". (Në të gjithë Kosovën në shkollat e përcaktuara nga Komunat, ora 11:00)

- Organizata “Let’s Do It Kosova” bashkëpunim me Komunën e Gjakovës dhe Kompaninë Rajonale të Pastrimit “Çabrati”do të organizojë aksion pastrimi në Lagjen Berkoc të Gjakovës. (Afër Varrezave të Qytetit, Gjakovë, ora 11:00)

- Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban takimin letrar “Esad Mekuli”. Në kuadër të takimit organizohen sesioni letrar, i cili i kushtohet albanologut Robert Elsie. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)

 

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2017

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë ku do te bisedoj lidhur me gjendjen aktuale të përputhshmërisë me Traktatin e Komunitetit të Energjisë, nga ana e Kosovës. (Ndërtesae Kuvendit, salla N-303, ora 9:00)

- Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth zbatimit të Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së dhe Marrëveshjeve të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë;. (Ndërtesae Kuvendit, salla N 302, ora  10:00)

- Caritas Kosova do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Objekti i Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të fillojnë me nënshkrimin e Peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- ARDA organizon ceremoninë e hapjes së Panarit Dimëror në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndajres së certifikatave për 200 të rinj për pjesëmarrjen e tyre në trajnimin “Ndërmarrësi për të rinjtë e Kosovës”. (Ish Instituti i Historisë, tani ndërtesa e administratës së UP-së, afër Institutit Albanologjik të Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet një konferencë për media lidhur me deklaratën e përbashkët të dhjetëra subjekteve joqeveritare për Projekt-ligjin për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është duke u draftuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe parashihet t'i dërgohet Kuvendit të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takim me punonjësit e Administratës Tatimore të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese, BIRN Kosova, ne bashkepunim me Qendren e Avokimit per Kulture Demokratike, ACDC, do te organizoje nje koktej rasti per ceremonine e ndarjes se çmimeve per 3 storiet me te mira gazetareske, ne kuader te iniciatives se perkrahur nga Ambasada Holandeze ne Kosove. (Kafe-librari, Dit' e Nat', 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës shfaq premierën e mbyllur të filmit të shkurtër ‘Një Muaj’ nga Zgjim Terziqi. (Cineplexx, salla nr. 5., ora 18:00)

-  Hapet ekspozita "Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja" me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999, të autorit Fatos Lubonja. (Modelariumin e Arkitekturës mbrapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 14 Dhjetor 2017

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, organizon konferencën “Për bujqësi të qëndrueshme, pylltari dhe zhvillim rural në Kosovë”. (Hotel Amazona, në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj  merr pjesë në konferencën “Bujqësi e qëndrueshme, pylltari dhe zhvillim rural”, organizuar nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. (Hotel Amazona, 9:00)

- Lëvizja FOL, Qendra për Bashkëpunim Ndërkombëtar Ligjor dhe KDI organizojnë konferencë ku do të prezantohet Hulumtimi “Skenimi i Integritetit për Gjyqësorin dhe Prokurorinë”. (Hotel Sirius,  ora 9:30)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të publikojë raportin Performanca dhe Ndikimi i Këshillit Konsultativ për Komunitete 2015-2016. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Mbahet promovimi i librit "15 parimet e suksesit sipas Behgjet Pacollit". (Qendra mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Promovohen  dy vellimet e romanit "Secili çmendet simbas mënyres së vet", të autorit tëe njohur Stefan Çapaliku. (Biblioteka Kombëtare Universitare, ora 12:00)

- Kompania e telekomunikimit IPKO, do të mbajë konferencë për media, ku do të prezantojë arritjet e 10 vjeçarit të telefonisë mobile në Kosovë. (Restoran Rings,  ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite certifikimi i rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve të raundit të dytë për kryetar të komunës së Kllokotit. (Selia e KQZ-së, ora 13:00)

- Mbahet Këshilli Ministror i 15-të i Komunitetit të Energjisë. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e mbledhjes kostitutive të Kuvendit të të Odës së Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e 15-të të Këshillit Ministror të Komunitetit të Energjisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Universitetit Indiana dhe Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Prishtinës lansojnë përkthimit në shqip të librit të Ranjit Kumar - Metodologjia e Hulumtimit. (Biblioteka Kombëtare, ora 14:00)

- Shoqata e Familjëve të Deshmorëve të Luftës së UÇK-së organizon akademi përkujtimore në Nderim të Komandant të Brigadës 113 Mujë Krasniqi dhe 41 Dëshmorëve të Kombit të rënë në kufirin Shqiptaro - Shqiptar me 14 dhjetor 1998 dhe 180 Dëshmorëve të Kombit të kësaj Brigade. (Salla e kuqe Pallatit tëi Rinisë, ora 16:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë përkujtimore në 19-vjetorin e rënies së Heroit të Kosovës, Mujë Krasniqi. (Salla e Kuqe-Pallati i Rinisë, ora 16:00)

- Pas përmbylljes së mbledhjes së Këshillit Ministror, do të mbahet konferencë për shtyp, në të cilën mediave do t’u drejtohen Valdrin Lluka, Ministër i Zhvillimit Ekonomik dhe Dominique Ristori, Drejtor i Përgjithshëm për Energji në Komisionin Evropian. (Swis Diamond Hotel, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 13 Dhjetor 2017

- Shoqata e Pediatërve dhe Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosvës organizojnë simpoziumin për skrining prental të anomalive të lindura të zmrës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në takimin e Ekipit Përgatitor për të Vërtetën dhe Pajtimin. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë takimin e përvitshëm me kryetarët e komunave të cilët janë edhe udhëheqësit e Këshillave Komunal për Siguri në Bashkësi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Organizata “Amnesty International” prezanton raportin “Plagë që të djegin shpirtin: Dëmshpërblim për të mbijetuarit e përdhunimit gjatë luftës, por drejtësi s’ka akoma”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojn Panelin Diskutues me temë “Sfidat e Financimit të Subjekteve Politike: Ku qëndron Kosova?”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Trajtimin e ndërtimeve pa lej. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00 )

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës bën publikimin e raportit “Paraja publike e shpenzuar në media”. (Qendra Kulturore dhe Informative të BE-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të diskutohet rreth sfidave kryesore legjislative dhe politikave lidhur me procesin e MSA-së, me Projektin e Binjakzimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Buxhet për vitin 2018 për ministritë e linjës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Organizata ÇOHU! dhe Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese-Preportr mbajnë konferencën për media ku do të prezantohet hulumtimi mbi patronazhin politik në Kosovë, përkatësisht punësimet e zyrtarëve në pozita të larta vendimmarrëse të cilët kanë lidhje me partitë politike. (Hotel Sirius, ora 11:30)

- Anëtarët e sindikatës së Korporatës Energjetike të Kosovës dhe punëmarrësit tjerë të KEK-ut protestojnë me qëllim mbrojtjen e vendeve të punës për shkak tëmos realizimit te zhvendosjes se zones 52 ha. nga ana e Qeverise dhe menaxhmentit te KEK-ut dhe shpetimi i vendit nga kolapsi energjetik! (Para Qeverisë së Kosovës, ora 12:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Paqe dhe Tolerancë  organizon diskutimin publik “Pritjet e serbëve të Kosovës për dialogun Kosovë-Serbi”, pjesë e së cilit janë deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarë. (Media Center në Çagllavicë, ora 13:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të nënshkruan marrëveshje për promovimin e punësimit në sektorin privat në mes MTI-së dhe PPSE-së. (Ndërtesa e MTI-së, ora 13:00)

- Open Data Kosovo dhe Girls Coding Kosova organizojn Orën e Kodimit ne te cilen do të kenë mundësi të kodojnë lojë, programim në telefon, apo edhe Robotikë ku e pranishme do te jete edhe ish-Presidentja e shtetit Znj. Atifete Jahjaga. (Rr. Ganimete Tërbeshi nr. 26A, Aktash, 50 metra larg nga ndërtesës së OSCE, ora 15:30)

- Komuna e Prishtnës organizon hapjen e Tregut të Fundvitit (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 17:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Janar 2018 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin nr.06/L-019 për Standardizim, shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova organizon hapjen e hapësirave të renovuara për ofrimin e shërbimeve terapeutike për fëmijët me sindromë Down pranë qendrës Down Syndrome Kosova në Prishtinë. (Zyrat e Down Syndrome Kosova, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media lidhur me vazhdimin e Dialogut Kosovë-Serbi. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit nr. 06/L-004 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-094 për Presidentin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, 13:00)

- Mbahet ceremonia zyrtare e fillimit të zhvillimit të kurseve trajnuese për pjesëtarët e FSK-së në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes të FSK-së. (Kazerma e FSK-së "Skënderbeu" në Ferizaj, ora 13:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin politik për Instrumentin e Para Anëtarësimit për vitet programuese 2018 dhe 2019”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:30)

- Drejtori i Misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Arta Rama-Hajrizi, do të flasë me rastin e përurimit zyrtar të faqes së re të internetit të Gjykatës Kushtetuese. (Sheshi 21, ora 15:30)