27 Janar 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 nëntor 2022

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon punimet e Konferencës Ndërkombëtare "Arkeologjia e Ballkanit". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 9:00)

- Fakulteti Filozofik organizon konferencën e XIII ndërkombëtare për Ditën Botërore të Filozofisë me titull: "Sfida postfenomenologjike - Raporti i Njeriut me Teknologjinë" ku do të marrin pjesë shumë filozofië dhe mendimtarë të huaj dhe vendorë. (Hapësirat e Fakultetit Filozofik, salla 014, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim i Projektligjit për Pensionet e Zyrtarëve Policor të Policisë së Kosovës dhe Punonjësit e Inspektoratit Policor të Kosovës me autorizime policor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:15)

= Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë  organizon ngjarjen “Ndërmarrësia dhe Rritja e Qëndrueshme Ekonomike”. (Venus Hotel, magjistralja Prishtinë - Lipjan afër QMI-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, ku do të prezantohet Analiza për Projektligjin për Paga në sektorin publik: Tendencë për nivelizim apo ndërhyrje. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, mbështetur nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe në bashkëpunim me komunën e Hanit të Elezit do të mbajnë takim në një aktivitet në kuadër të fushatës për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për rreziqet që vijnë nga mbajtja dhe keqpërdorimi i armëve të vogla dhe të lehta. (Shkolla Fillore “Veli Ballazhi”, fshati Gorancë në Komunën e Hanit të Elezit, ora 10:00)

- Kuvendi i Repulikës së Kosovës mban seancën plenare në të cilën do të bejë shqyrtimin e parë të Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Akademia Tempulli organizon aksionin për dhurimin e gjakut, në shënimin e Ditës Botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor. (Ambientet e Akademisë Tempulli, rruga Eduard Lir, nr. 158, Arberia në Prishtinë, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës Globale të ndërmarrësisë Kosova 2022 Fakulteti Ekonomik i Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan, në bashkëpunim me Qendrën e Inovacionit të Kosovës organizon tryezë debatuese me temën: “Mundësitë për ndërmarrësit pas pandemisë Covid 19”. (Universiteti i Gjilanit, ora 11:00)

- Në konferencën Ndërkombëtare "Arkeologjia e Ballkanit" prezantohen të dhëna të reja për qytetërimin e epokës së bronzit në Kosovë, kërkime Arkeologjike Nënujore në Liqene, etj. (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:30)

- Drejtori ekzekutiv i organizatës joqeveritare Aktiv Miodrag Milliqeviq mban konferencë për media lidhur me incidentin pranë bazës së njësive speciale afër Jarinjes. (Hotel “Opera”, rruga Fehmi Agani në Prishtinë, ora 13:00)

- EULEX-i dhe Shërbimi Korrektues i Kosovës do ta prezantojnë filmin e shkurtër “Ndryshimi”, i cili e përshkruan rrugëtimin rehabilitues të një të mituri në konflikt me ligjin ku pas lirimit të tij, arriti të riintegrohet me sukses në shoqëri. (Kino Armata, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës organizon diskutime publike me qytetarë për të krijuar hapësirën për sugjerime e ide të reja të përbashkëta në identifikimin e zgjidhjeve efektive për qytetarët dhe sektorin e Gastronomisë. (Salla e Kuvendit Komunal, ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 17:30)

-  Hapet ekspozita ‘Më lër brenda, më lër jashtë’ e cila është një bërtimë e fuqishme, shpesh e ngjyrosur me një pëlhurë të empatisë, e personave me aftësi të kufizuara të cilët i mungojnë diskursit publik në Kosovë. (Grand Hotel, ora 19:00)

- Linja e Jetës shënon përvjetorin e 3-të që nga themelimi. (Bubble Pub, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 16 nëntor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me kryetarin e Odës së mjekëve për punën dhe sfidat e Odës së Mjekëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Akademia e Kosovës për Siguri Publike mbanë konferencën e katër ndërkombëtare shkencore më temën “Ndikimi i pandemisë COVID-19 në integritetin e rendit dhe sigurisë publike”. (Hotel Emerald, ora 10:00 - ndryshim, ora 9:30)

- Programi Up to Youth i USAID-it ndajnë përvojën e tyre para bashkëmoshatarëve rreth startup-it, sfidave, përfitimeve dhe me çfarë zakonisht ballafaqohen ata si ndërmarrës të rinj në Kosovë. (Shtëpia e Kulturës në Viti, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Shtëpia e Evropës organizojnë diskutimin me temën “Raporti i Zgjerimit: Çfarë ka në të për Kosovën?”. (Shtëpia e Evropës, ora  10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin vjetor të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik, Organit Shqyrtues të Prokurimit Publik dhe raportin e shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për nëntëmujorin e vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban nesër (e mërkurë), konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Programi Up to Youth i USAID-it ndajnë përvojën e tyre para bashkëmoshatarëve rreth startup-it, sfidave, përfitimeve dhe me çfarë zakonisht ballafaqohen ata si ndërmarrës të rinj në Kosovë. (Salla e Asamblesë në Kaçanik, ora 12:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë organizon debatin me temën “Pozita dhe problemet e personave me aftësi të kufizuara në territorin e komunës së Graçanicës”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim mban konferencë për shtyp, përmes të cilës do të bëhet denoncimi i një kandidati për rektor për plagjiaturë. (Para ndërtesës së Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 13:00)

- Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, organizon tryezën e diskutimit me temën “Projektligji i Buxhetit të Kosovës për vitin 2023, Ligji i Pagave”.  (Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla S-1, ora 13:00)

- Ministria e Shëndetësisë mban konferencë për shtyp për shënimin e Javës Botërore të ndërgjegjësimit për rezistencën antimikrobike. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Programi Up to Youth i USAID-it ndajnë përvojën e tyre para bashkëmoshatarëve rreth startup-it, sfidave, përfitimeve dhe me çfarë zakonisht ballafaqohen ata si ndërmarrës të rinj në Kosovë. (Shtëpia e Kulturës në Han të Elezit, ora 14:00)

- Ambasada e Francës në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës Belgjikës dhe Aleancën Franceze organizon edicionin e 22-të të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë. (Kino Armata, ora 18:30)

 
 

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2022

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim një delegacion të Komisionit të Partneritetit për Demokraci të Kongresit të SHBA-ve. (Kabineti i kryetarit, ora 9:20 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ambasadori i BE-së, Tomáš Szunyog, si dhe Mimika Dobroshi nga Zyra e Erasmus + do të mbajnë konferencë të përbashkët për medie, ku do të flasin për rezultatet e projekteve për ngritje të kapaciteteve në arsimin e lartë dhe në arsimin profesional si dhe projektet nga Kosova që janë përzgjedhur për financim nga Komisioni Evropian. (Ndërtesa e MAShTI, ora 10:00)

- Këshilli për Zhvillim të Qëndrueshëm, në bashkëpunim me Fondin për Popullsi të Kombeve të Bashkuara organizon tryezë diskutimi rreth Perspektivës Demografike të Kosovës në Botën e Mundësive të Pafundme. (Kuvendi i Kosovës​, salla N 506, ora 10:00)   

-  Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, merr pjesë dhe mban fjalim në Tryezën lidhur me Perspektivën Demografike të Kosovës në Botën e Mundësive të Pafundme, të organizuar nga Këshilli për Zhvillim të Qëndrueshëm, në bashkëpunim me Fondin për Popullsi të Kombeve të Bashkuara (UNFPA). (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 506, ora 10:00)

- Islamic Relief organizon një ceremoni të shpërndarjes së granteve ku të ftuar kemi edhe donatorët nga IR Deutschland, ambasadën gjermane dhe ambasadën britanike në Kosovë, përfaqësues nga Ministria e Ekonomisë, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë si dhe përfaqësues tjerë të komunave përfituese. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton raportin me rekomandime për Projektligjin për Zbatimin e Sanksioneve Financiare Ndërkombëtare të Shënjestruara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Riinvest mban diskutimin me temën “Bashkëpunimi i Kosovës dhe Shqipërisë në fushën e energjisë: Si të përfitohet më shumë nga komplementariteti?” në kuadër të serisë së debateve “Green Talks”. (Zyrat e Institutit “Riinvest”, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport lidhur me punën, prioritetet dhe sfidat e MASHTI. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban diskutim me auditor të Zyrës Kombëtare të Auditimit lidhur me auditimin “Ndikimi i investimeve kapitale në zvogëlimin e humbjeve të ujit dhe përmirësimin e shërbimeve në KRU-të”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)  

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Planit vjetor të Auditimit për sezonin 2022-23. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Kombëtarja e Kosovës mban konferencë për media dhe me pas zhvillon stervitjen zyrtare. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)

- Kombëtarja e Armenisë mban konferencë për media dhe me pas zhvillon stervitjen zyrtare. (stadiumi “Fadil Vokrri, ora 17:30)   

- Në kuadër të projektit "Së bashku pa duhan“ do të transmetohet një bisedë e drejtpërdrejtë me kardiologun e mirënjohur në Zvicër, Dr. Florim Cuculin, me temën "Mbrojtja nga tymi i duhanit dhe lënia e duhanit“. (htttps://youtu.be/WFEQY-fH-8E, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 14 nëntor 2022

- Programi Up to Youth i USAID-it ndajnë përvojën e tyre para bashkëmoshatarëve rreth startup-it, sfidave, përfitimeve dhe me çfarë zakonisht ballafaqohen ata si ndërmarrës të rinj sot në Kosovë. (Qendra Rinore në Vushtrri, ora 10:00)

 Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport organizon dëgjim publik lidhur me Projektligjin pÑ‘r edukimin në fëmijërinë e hershme. (Hotel Afa, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Sindikatës së punëtorëve në  Autoritetin e Aviacionit Civil për të diskutuar çështjen e kërkesës të pesë grave – zyrtare në Autoritetin e Aviacionit Civil, lidhur me pretendimet e tyre, kundër diskriminimit gjinor, nga ky Autoritet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon bisedën e titulluar “Liberalizimi i vizave për Kosovën: Fillimi i fundit”. (Swiss Diamond, ora 10:30)

- Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës dhe Agjencia e Statistikave të Kosovës organizon tryezën me temën “Adresimi i nevojës dhe rëndësisë për raportimin e të dhënave të turizmit nga bizneset në Agjencinë e Statistikave të Kosovës”. (Hotel “Nartel”, ora 10:30)

- Universiteti Publik “Haxhi Zeka” në Pejë shënon 11-vjetorin e themelimit. (Teatri “Istref Begolli”, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin Vjetor Financiar të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

 - Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Programi Up to Youth i USAID-it ndajnë përvojën e tyre para bashkëmoshatarëve rreth startup-it, sfidave, përfitimeve dhe me çfarë zakonisht ballafaqohen ata si ndërmarrës të rinj sot në Kosovë. (Diakonia në Mitrovicë, ora 12:00)

- Programi Up to Youth i USAID-it ndajnë përvojën e tyre para bashkëmoshatarëve rreth startup-it, sfidave, përfitimeve dhe me çfarë zakonisht ballafaqohen ata si ndërmarrës të rinj sot në Kosovë. (Qendrën Rinore në Skenderaj, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani takon partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë komunave: Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok. (Ndërtesa e Kuvendit dhe Presidences, salla C 301, ora 14:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Mbahet seanca gjyqësore në rastin e vrasjes së biznesmenit Bedri Rexhepi. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 15:00)
 
- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë lanson aktivitetet e Javës Globale të Ndërmarrësisë, me një diskutim për Programet e Mbështetjes së Startupeve me Dajana Berisha, Leonora Kusari dhe Shaqir Palushi nga Frutex. (Zyrat e Odës Amerikane, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 13 nëntor 2022

 - Ambasada Britanike në Prishtinë organizon ceremoninë e Ditës së Përkujtimit të Mbretërisë së Bashkuar ku do të përkujtohen 14 anëtarët e Forcave të Armatosura Britanike që humbën jetën gjatë shërbimit me Forcat e NATO-S në Kosovë. (Pranë Memorialit të Mbretërisë së Bashkuar, sheshi Edit Durham, afër Hotel Grandit, ora 10:30)

 - Qendra Kinematografike e Kosovës organizon shfaqjen e filmit “Fusha e Mëllenjave”, të regjisores Arzana Kraja, në përkujtim të saj, në përvjetorin e tretë të ndarjes nga jeta. Me këtë film do të hapet Muaji Evropian i Filmit. (Kino Armata, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 nëntor 2022

- Anëtar të Kuvendit Kombëtar të Alpeve bëjnë homazhe të Kompleksi Memorial 'Adem Jashari'. (Prekaz, ora 8:00)

- Mbahet Kuvendi Kombëtar i Alpeve për Kosovën Dardane, Sanxhakun, Luginen e Preshevës. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 11:00)

- Shoqata e Intelektualëve “Jakova” do të shënojë 20-vjetorin e themelimit me një Akademi Solemne. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 11 nëntor 2022

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takon anëtarët e Komisionit me përfaqësuesit e Sindikatës së punëtorëve në  Autoritetin e Aviacionit Civil lidhur me çështjen e peticionit të pesë grave zyrtare në Autoritetin e Aviacionit Civil, lidhur me pretendimet e tyre, kundër diskriminimit gjinor, nga ky Autoritet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Mbrojtjes organzon ceremoninë e betimit të rekrutëve të rinj të FSK-së. (Kazerma e FSK-së, “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministria e Financave në bashkëpunim me Zyren e BE-së organizon "Prezantimin e Vlerësimit të fundit të Shpenzimeve Publike dhe Përgjegjësive Financiare për Kosovën​". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni i Pavarur i Mediave, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, Oda Ekonomike e Kosovës dhe odat tjera ekonomike që veprojnë në Kosovë, Komisioni Qendror i Regjistrimit marrin pjesë në konferencën “Java e Regjistrimit të Popullsisë 2023”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës shqyrton kërkesën e Ambasadorit të Republikës së Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj për shtyrjen e datës për intervistim nga Komisioni hetimor parlamentar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ambasada e Gjermanisë dhe Ambasada e Francës organizojnë ceremoni ushtarake me rastin e përkujtimit të armëpushimit të 11 nëntorit 1918 i cili i dha fund luftës së parë botërore. (Varrezat e krishtërëve në Arbëri, ora 11:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës do të bënë tërheqjen e shortit për fazën e 1/16 së finales së Kupës së Kosovës në futboll. (Selia e FFK-së, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike intervistonë Drejtorin Menaxhues në KEK për periudhën 2008-2012 Arben Gjukaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan organizon konferencën ndërkombëtare ndërdisiplinore “Roli i teknologjisë në modelimin e shoqërisë”.

Ngjarjet e datës 10 nëntor 2022

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla, ora 10:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës me mbështetjen e UNFPA-së mban ditën e tretë të konferencës “Java e Regjistrimit të Popullsisë 2023”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rendin e ditës të cilin e gjeni të bashkangjitur. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Lëvizja Studentore “Studim Kritikë Veprim” zhvillon aksion simbolik në kampusin e Universitetit të Prishtinës. (Mbi parkingun nëntokësor, ora 14:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist së bashku më studentë e aktivistë do të organizojnë një aksion simbolik si revoltë kundrejt privatizimit të hapësirës publike studentore nga bizneset dhe korporatat. (Tek kompleksi i ri biznesor në Kampusin e Universitetit të Prishtinës përkatësisht tek HEB dhe Missini,ora 15:00)

- Kryetari i Prizrenit Shaqir Totaj, nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me Shoqërinë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ) dhe “Makerspace”. (Innovation Center në Prizren, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 9 nëntor 2022

- Mbahet sjysmë Maratona Gjilani 2022 'Vrapojmë shtigjeve të Agimit'. (Stadiumi ndihmes me bari sintetik në Gjilan, ora 9:00)

 - Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës me mbështetjen e UNFPA-së mban ditën e dytë të konferencës “Java e Regjistrimit të Popullsisë 2023”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
 
 - Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për tubime publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, mbështetur nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe në bashkëpunim me komunën e Gjilanit  do të mbajë takim  me  banorët lokal dhe me përfaqësuesit të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi. (Shkolla Fillore “Agim Ramadani” në fshatin Zhegër, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Financiar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Agjencisë Kundër Korrupsionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)
 
- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mban ceremoninë për ndarjen e çmimeve vjetore të konkursit për dramë origjinale shqipe “Katarina Josipi”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston: Arben Gjukaj - Drejtor Menaxhues në KEK, Fadil Çitaku - Kryesues i Bordit të KEK-ut dhe anëtaret e bordit të KEK-ut, Agim Nika, Flamur Keqa, Ismail Januzi, Mujë Rugova dhe Izet Ibrahimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, viziton Aleancën Kosovare të Biznesit ku do të pritet nga kryetari Agim Shahini. (Zyrat e AKB-së, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Ukrainë, e vlefshme për kualifikimet e Botërorit 2024 në futsall. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 8 nëntor 2022

- Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton raportin plotësues për Projektligjin për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg, nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:00)

- Komisioni Ad-Hoc për Reformën Zgjedhore në Kosovë cakton dhe organizon punëtorinë e radhës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrtion raportin plotësues me  rekomandim për Projektligjin për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin plotësues për Projektligjin për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg, nga Komisioni funksional për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me Rekomandime për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:30)   

- Kuvendit i Republikës së Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme lidhur me shqyrtimin e Vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente në furnizimin e energjisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara organizon konferencë për Javën e Regjistrimit të Popullsisë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizatat partnere të KOSINT, Syri i Vizionit, Balkan Sunflowers Kosova, Roma and Ashkali Documentation Center dhe Voice of Roma, Ashkali and Egyptians në bashkëpunim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal mbajnë konferencën “Buxheti komunal i planifikuar për komunitetet rom, ashkali dhe egjiptian” që ka për qëllim qasjen e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian në implementimin e buxheteve komunale. (Vila Germia, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare në të cilën do të bejë shqyrtimin e Projektligjit për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg, etj. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në përmbylljen e Samitit të Ballkanit Perëndimor kundër Diskriminimit Racor mbahet konferencë për media. (Hoteli Swiss Diamond, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë një aktivitet simbolik. (Pranë sheshit "Skënderbeu", ora 12:00)

 

 -  Mbahet një konferencë për media rreth koncept dokumentit për shëndet mendor dhe kërkesave të mbi 20 organizata të shoqërisë civile mbi hapat e radhës. (Para objektit të Ministrisë së Shëndetësisë, ora 16:00

Ngjarjet e datës 7 nëntor 2022

- Nën udhëheqjen e Zyrës së Kryeministrit të Kosovës mbahet Samiti i parë Rajonal për Mbrojtje nga Diskriminimi Racor. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti merr pjesë në hapjen e Samitit të parë Rajonal për Mbrojtje nga Diskriminimi Racor, që organizohet nën udhëheqjen e Zyrës së Kryeministrit të Kosovës. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:30)
 
- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon hapjen e ekspozitës "Lufta e ORCA-s kundër plagjiaturave". (Zyret e ORCA-s, ora 10:00)

- Komisioni Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me Rekomandime për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në publikimin e librit në gjuhën shqipe “ Ekonomiksi Gjinor” të autores Joyce P. Jacobsen, organizuar nga Agjencia për Barazi Gjinore (ABGJ) në kuadër të Zyrës së Kryeministrit. (Fakulteti Ekonomik, Amfiteatri i madh, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin financiar të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit dhe raportin financiar të Zyrës së Rregullatorit për energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar në Komisionin e Pavarur të Mediave shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton dinamiken e zbatimit të Planit të Veprimit të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit për Ankesa të Mediave shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit për Ankesa të  Mediave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

 - Ministria e Punëve të Jashtme bën lansimin e Programit për Diplomaci Qytetare ku merr pjesë, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwar. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 6 nëntor 2022

 - Federata e Pingpongut të Kosovës organizon turneun TOP 8 i U 17 më të mirë të Kosovës për vitin 2022.  (SHFMU “Tefik Çanga” në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon homazhe pranë shtatoreve të Tonit e Micit dhe pranë varreve të heronjeve në varrezat e dëshmorëve. (Parku i qytetit të Rahovecit, ora 11:00)

- Ministria e Ekonomisë do të inauguroj Rrjetin për Hulumtim dhe Edukim të Kosovës, merrë pjesë Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, përfaqësuesi i Bankës Botërore për Kosovë, etj. (Parku për Inovacion dhe Trajnime, Prizren, ora 13:00)

- Nën patronazhin e krytarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi mbahet tubim përkujtimor për dëshmorët e Rahovecit. (Salla e qendrës së kulturës "Mensur Zyberaj", ora 13:00)

Ngjarjet e datës 5 nëntor 2022

- Me rastin e 6-vjetorit të vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari bëhen homazhe te varri i tij. (Varrezat në Dragodan, ora 9:30)   

- Trailblazer Community Kosova dhe Leadership Development Association Balkan organizojnë konferencën amerikane DREAMin’ Kosovo 2022, e cila trajton temat e Inovacionit dhe Teknologjisë Globale. (Administrata Qendrore e Universitetit të Prishtinës, ora 9:45)

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon turneun TOP 8 i U11 më të mirë të Kosovës për vitin 2022.  (SHFMU “Tefik Çanga” në Ferizaj, ora 10:00)

 - Me rastin e 6-vjetorit të vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari dhurohet gjak. (Selia e Vetëvendosjes në Prishtinë, ora 11:00)
    
- Platforma për verifikim të fakteve hibrid.info prezanton raportet mujore lidhur me gjendjen e keqinformimit në Kosovë, kur paraqiten trendet më aktuale mbi zhvillimet e fundit politike, si ato që përshkruajnë raportet Kosovë-Serbi, grevën e BSPKS-së, liberalizimin e vizave, etj. (Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës, ora 11:15)

- Mbahet protestë me kërkesë për votimin e Projektligjit për lejimin e tërheqjes së 30 për qind nga Trusti. (Para Qeverisë, ora 12:00)    
    
- Me rastin e 6-vjetorit të vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari mbahet diskutimi “Përjetimet me Astritin si aktivist i Lëvizjes, student, shok e familjar i përkushtuar”. (Holli i Bibliotekës Kombëtare, ora 14:00)

- Qendra për Edukim dhe Përparim mban konferencën për media lidhur me takimin e Këshillit Kombëtar Shkencor në të cilon është diskutuar softueri për gjuhën, Kulla e shqipes dhe Libri i madh i gjuhës shqipe. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 14:00)
    
- Me rastin e 6-vjetorit të vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari mbahet diskutimi “Aktiviteti i Astrit Deharit në qendrën e Pejës, përvojat e bashkëpunëtorëve dhe aktivistëve me të”. (Zyra e Lëvizjes Vetëvendosje në Pejë, ora 17:00)    

- Mbahet ceremonia e shfaqjes së premierës së dokumentarit “I arti i Prishtinës” që i kushtohet jetës dhe veprës së ish-futbollistit, e më vonë edhe trajnerit të futbollit Abdyl Bellopoja. (Hotel Emerald, ora 20:05)

Ngjarjet e datës 4 nëntor 2022

- Vazhdon sesioni i dytë i punës i Komisionit të 9-të Parlamentar për Stabilizim Asocim BE - Kosovë në të cilin do të diskutohet dialogu i lehtësuar nga BE-ja ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit; bashkëpunimi rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 8:30)

- Mbahet takimi me kryetar të shoqatave të sektorit privat ku do të mirët vendim për hyrjen, apo mos hyrjen në protesta për punëtorët e sektorit privat te Kosovës. (Zyrat e sindikatës së sektorit privat të Kosovës, ora 9:30)

- Përurohet kompleksi memorial si dhe behët zbulimi i pllakes përkujtimore në nderim të 86 dëshmorëve dhe martirëvete të fshatit Polac të rënë në luftën e lavdishme të UÇK-se në vitin 1998/1999. (Kompleksi memorial në fashtin Polac, komuna e Skenderajt, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Ymer Fejzullahun, Kryesues i Bordit nga Zyra e Rregullatorit per Energji dhe Sylejman Hajdini, ish-Drejtor Menaxhues i Kosova Thëngjill. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti Riinvest mban diskutimin me temën “Strategjia e energjisë e Republikës së Kosovës” ku do të diskutohet rreth draft strategjisë së energjisë në kontekstin aktual dhe karshi zotimeve që dalin nga Agjenda e Gjelbër e Ballkanit Perëndimor. (Zyrat e Institutit Riinvest, ora 10:00)

- Sindikata e Policisë së Kosovës organizon lojërat sportive të cilat mbahen në nderim të policëve të rënë në kryerje të detyrë në rajonin e Pejës. (Fshati Radavc, restorani Shpella e Bobit, salla e sportit, ora 10:30)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportet e Komisioneve kryesore për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Noterinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe udhëheqësi i Misionit të FMN-së, Gabriel Di Bella mbajnë konferencë për media me rastin e përfundimit të vizitës së misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-32, ora 11:30)

- Organizata Roma in Action organizon aktivitetin për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Rome aktivitet ky i cili ka për qëllim ndërgjegjësimin qytetar mbi gjuhën rome në Komunën e Gjakovës. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 13:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, raportin me amendamente i Grupit Punues për Projektligjin për Borxhin Shtetëror dhe Garancitë Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, 14:00)

 

- Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti dhe shefi i misionit për Kosovën nga FMN-ja, Gabriel Di Bella mbajn konferencën për media. (Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 3 nëntor 2022

- Shoqata e Bankave te Kosoves organizon konferencën e 20 vjetorit të ShBK-së me temë “Pershpejtimi dhe nxitja drejt një të ardhmeje me te qendrueshme për Kosovën: Roli i bankave dhe financimit”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGjK-së, ora9:00)

- Komuna e Mitrovicës organizon ceremoninë solemne të ndarjes së titullit “Qytetar Nderi” i qytetit të Mitrovicës, për Halil Kastrati, në shenjë mirënjohje për kontributin e rëndësishëm dhe të veçantë për qytetin dhe qytetarët e Mitrovicës. (Muzeu i qytetit në Mitrovicë, ora 10:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton lidhur me organizimin e tryezave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 12:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për noterinë,  Projektligjin për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 12:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Zbatimin e Sanksioneve Financiare Ndërkombëtare të Shenjëstruara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim eurodeputetët pjesëmarres në Komisionin Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE – Kosovë, të kryesuar nga Romeo Franz.  (Kabineti i kryetarit, ora 14:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston Lutfi Zharku, ish Ministër i Tregtisë dhe Industrisë dhe Ahmet Shala, ish Ministër i Ekonomisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 15:00)

- Fillon punimet takimi i nëntë i Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE – Kosovë. (Kuvendit i Kosovës, ora 16:00)

  

Ngjarjet e datës 2 nëntor 2022

- Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë organizon konferencë për media lidhur me vendimin e Qeverisë lidhur me ndarjen e mjeteve dhe kushtëzimi për punëtorët e sektorit privat. (Zyret e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, në Breg të Diellit, tek Xhambazët, ora 10:00)

- Fondi Monetar Ndërkombëtar prezanton perspektivën ekonomike rajonale të FMN-së për Evropën. (Amfiteatri i Madh i Fakultetit Ekonomik të Universitetit të Prishtinës. ora 14:00)

- Misioni i Bashkimit Evropian EULEX bën mbjelljen e drunjëve në Kampusin e Qendrës së Studentëve. Marrin pjesë kryesuesi i EULEX-it, Lars Gunnar Wigemark; Arbërie Nagavci  ministre e Arsimit dhe Faton Peci ministër i Bujqësisë. (Qendra e Studentëve, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)


- Komuna e Vushtrrisë organizon “Festivalin e Patates”. (Para Kalasë në Vushtrri, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 1 nëntor 2022

- Me rastin e fillimit te vizitave sistematike për nxënësit në të gjitha shkollat fillore të Kryeqytetit, Drejtori i Shëndetësisë Izet Sadiku dhe Drejtorja e Arsimit znj. Besianë Musmurati, do të vizitojnë shkollën fillore “Shkëndija” në Hajvali. (Shkolla fillore në Hajvali, ora 9:00)

- Drejtori i Zyrës për Rritje Ekonomike të USAID-it në Kosovë, Joshua Mike do të flasë në hapjen e edicionit të dytë të Forumit të Sektorit të Ushqimit – Lidhja e Ofertës me Kërkesën. (Hotel Emerald, 9:30)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike raportin e Auditimit për pasqyrat vjetore financiare të MASHTI-t, për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohen me anëtarët me Drejtorin e përgjithshëm në Autoritetin e Aviacionit Civil, Bujar Ejupi, Avokatin e Popullit, Naim Qelaj dhe kryetarin e Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës lidhur me çështjen e peticionit të pesë grave – zyrtare në Autoritetin e Aviacionit Civil, lidhur me pretendimet e tyre, kundër diskriminimit gjinor, nga ky Autoritet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 303, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Konfederatës së Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly. (Ndërtesa e Kuvenit, salla N506, ora 10:00)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur më furnizimin më energji elektrike në vend si dhe funksionin e ndërmarrjeve në fushën energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport lidhur me punën, prioritetet dhe sfidat e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Ndërtesa e Kuvenit, salla N506, ora 12:00)  

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon hapjen e ofertave për shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.60. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton raportin për ndryshimin dhe plotësimin e  Ligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, Forcës se Sigurisë së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim themelon grupin punues për Projektligjin e Vlerësimit të ndikimit në mjedis. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Avokati i Popullit dhe organizata jo-qeveritare Handikos prezantojnë rastin e Faruk Kukajt i cili së fundmi ka fituar në shkallë të parë padinë kundër Komunës së Prishtinës për diskriminim në qasje infrastrukturore, rast i zgjidhur pozitivisht nga intervenimi me Amicus Curiae të IAP. (Selia e Handikos në Veternik, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitarët për periudhën 2008-2011: Justina Pula - Shiroka, ish Ministre e Ekonomisë, Lutfi Zharku, ish Ministër i Tregtisë dhe Industrisë dhe Ahmet Shala, ish Ministër i Ekonomisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 31 tetor 2022

- Instituti i Kosovës për Drejtësi mban konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Tendencat për politizim të KPMShCK”, i cili është rezultat i analizës së IKD-së për Projektligjin për Plotësimin dhe Ndryshimin e Projektligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e komiteti për Komuniteti në Komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese interviston kandidatët për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të publikohet raporti mbi praktikat e organizmit të dëgjimeve buxhetore në vitin 2022 për komunat e Republikës së Kosovës. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit organizon aktivitetin e dorëzim pranimit të pajisjeve rekreative për Shtëpinë e të Moshuarve, donacion ky nga Organizata Ndërkombëtare Humanitare ASB për Komunën e Rahovecit. (Shtëpia e e të Moshuarve, ora 11:00)

- Komna e Deçanit përuron shkollën fillore ‘’Drita’’ në fshatin Gramaçel. (Fshati Gramçel, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Gjykata Themelore në Gjilan shpall aktgjykimin ndaj të pandehurit B. R., i cili akuzohet për kryerjen e dy veprave penale: vrasje e rëndë dhe përdorimi i armës. (Objekti i Gjykatës Themelore në Gjilan, salla nr. 1, ora 13:15)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim do të realizojë një aksion simbolik kundër të frikshmëve të universitetit. (Para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 14:00)   

- OJQ Youth are the real Leaders organizon diskutimin me temën “Sa janë 'publike' hapësirat publike në Ulpianë?”. (Kult Plus Gallery, lagjja Ulpiana te Soliterat, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 30 tetor 2022

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon ndeshjet e play off-it të ligës së dytë. (Shkolla “8 marsi” në Pejë, ora 10:00)

- Në kuadër të Manifesta 14 vazhdohen aktivitete te ndryshme. (Pallati i Rinisë, departamenti i edukimit, ora 10:00)

- Mbahet Konventa Politike e Nismës Socialdemokrate. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Manifesta 14 Prishtina organizon ceremonin e mbylljes se aktiviteteve. (Fabrika e Tullave në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 29 tetor 2022

- UBT do të bëj hapjen zyrtare të edicionit të 11-të të Konferencës Ndërkombëtare për Shkencë, Teknologji, Biznes dhe Inovacion. (Kampusin e UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Përfaqësuesë francezë të misionit "Hauts-de-France në Kosovë" vizitojnë Universitetin e Prizrenit. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:00)

- Federata e Pingponut organizon ndeshjet e play off-it të ligës U17. (SHFMU “Tefik Çanga” në Ferizaj, ora 10:00)

- Manifesta 14 Prishtina dhe antiwarcoalition.art propozojnë një program 2-ditor të konceptuar nga antiwarcoalition.art që do të zhvillohet në lokacione të ndryshme të Manifesta 14 në datat 29–30 tetor. (Kino Rinia, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës- Dega Gjilan, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 12:00)    


  - Partia Demokratike e Kosovës mban sot (e shtunë) Konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 28 tetor 2022

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Kryesuesin e Bordit të Zyrës se Rregullatorit për Energji, Ymer Fejzullahu dhe ish-Drejtorin Menaxhues të Kosova Thëngjill, Sylejman Hajdini. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Shoqata e Afaristëve “Sharri” do të organizon panairin e produkteve lokale të komunës së Dragashit. (Dragash, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Këshilli Iniciues i Muzeut të Artit Bashkëkohor mbajn simpozium njëditor ‘’Me çka të të peshoj, me sy apo me zemër?’’. (Grand Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban mbledhjen e dhjetë me radhë. (Kuvendi Komunal i Rahovecit, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti merr pjesë në hapjen solemne të panairit të produkteve vendore të Expo-Sharri në Dragash. (Hapësirat e shkollës së re teknike, Dragash, ora 10:00)

- Kryetar i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku dhe Bordi i Manifesta 14, organizojnë konferencën përmbyllëse për shtyp dhe të festojnë edicionin e suksesshëm të Bienales Nomade Evropiane Manifesta. (Kino Armata, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin “FOL Hapur”, ku do të diskutohet rreth nivelit të përhapjes së Padive Strategjike Kundër Pjesëmarrjes Publike (SLAPP) në Kosovë. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së Çmimit për gazetarinë ekonomike "Vangjush Gambeta". (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Nën patronatin e Presidentes, Vjosa Osmani - Sadriu, në kuadër të Muajit Ndërkombëtar të Luftës Kundër Kancerit të Gjirit, Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit "Jeta/Vita",  për herë të 16-të, organizon manifestimin tradicional informativo-kulturor me moton "Zbulimi i hershëm - Mbijetesë". (Para Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Përfaqësuesë francezë të misionit "Hauts-de-France në Kosovë" vizitojnë Teatrin Oda. (Teatri Oda, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon manifestim më rastin e 20 vjetorit të themelimit të Aleancës Kosovare të Bizneseve. (Emerald Hotel, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti merr pjesë në manifestimin tradicional informativo-kulturor me moton “Zbulim i Hershëm - Mbijetesë”, të organizuar në kuadër të Muajit Ndërkombëtar të Luftës Kundër Kancerit të Gjirit. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- OJQ Aktiv organzion debatin 'Kulturë, Lajmrohu!' - mbi aktivizmin kulturor, artin e angazhuar, bashkëpunimin lokal dhe rajonal, sfidat dhe perspektivat në fushën e kulturës. (Kafe Dit’e Nat’, rr. Fazli Grajcevci 5, ora 13:00)

- Përrfaqësuesë francezë të misionit "Hauts-de-France në Kosovë" vizitojnë Muzeun e qytetit te Mitrovicës dhe ojq 7 Arte. (Mitrovicë, ora 13:30)

 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00‪)
 

Ngjarjet e datës 27 tetor 2022

- Drejtoria Rajonale e Policisë së Prishtinës organizon punimet konferencës së 42-të, të drejtorëve të policive të kryeqyteteve Evropiane. (Hotel Emerald, ora 8:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. (Mundësi fotoje para godinës së Presidencës, ora 9:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me përfaqësues nga Lidhja e Qendrave për Punë Sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, marrin pjesë në ceremoninë e vendosjes së gurthemelit të ndërtesës së re të çerdhes për fëmijë te shkolla e Gjelbër në Prishtinë. (Shkolla e Gjelbër, ora 9:00)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportin për Projektligjin për Forcën e Sigurisë se Kosovës, për Ministrinë e Mbrojtjes dhe për Shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit organizon ceremoninë e lansimit të Strategjisë së Arsimit 2022-2026 në të cilën marr pjesë kryeministri Kurti, ministrja Nagavci, ambasadorë të shteteve të ndryshme, etj. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti D4D mban konferencën lansuese të dy punimeve mbi çrregullimin e informacionit dhe ndikimit tek qytetarët: “Raporti monitorues i lajmeve me çrregullim të informacionit – Çfarë ndikimi patën portalet dhe rrjetet sociale nga muaji korrik deri në shtator” dhe “Ndikimi i ngjarjeve në Evropë dhe çrregullimet e informacioneve tek lajmet në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Mitrovicës organizon ceremoninë e hapjes së Panairit të Punës 2022 në të cilin do të promovohen mundësi punësimi, praktikë, këshillim në karrierë, intervista pune, dhe trajnime  nga kompanitë lidere të qytetit të Mitrovicës. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 10:00)

- Përrfaqësuesë francezë të misionit "Hauts-de-France në Kosovë" priten nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. (Kabineti i ministrit Çeku, ora 10:00)

- Akademia Ballkanike e Shkencave Mjeko-Ligjore dhe Kolegji AAB mbajnë konferencën e 13-të vjetore e Shkencave Mjeko-Ligjore. (Teatri “Faruk Begolli” i Kolegjit AAB, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me ekipin e OKB-së UNKT do të mbajnë edicionin e 17-të, të ceremonisë “Çmimi për raportimin më të mirë Kundër Varfërisë”. (Klan Arena, ora 10:00)

- Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani - Sadriu mbajn konferencë për media. (Përballë Presidencës, ora 10:05)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Presidenten e Komisionit Evropian, znj. Ursula von der Leyen. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30‪)  

- Përrfaqësuesë francezë të misionit "Hauts-de-France në Kosovë" priten nga Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla. (Kabineti i ministrës Gërvalla, ora 11:00)

- Organizohet ekspozita dhe performanca "Gjuajtje në shenjë". (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:30)

- Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Bardhyl Dobra do të mbajë konferencë për media në të cilon do të prezantojë Projektligjin për Paga dhe për Projektligjin për Zyrtarët Publik. (Objekti qendrorë i MPB-së, salla P-02, ora 12:00)

- Ambasada e Francës do të organizojë një konferencë me titull "Politikat publike në Francë" e cila do të hapet me një fjalë rasti nga Kryeministri Albin Kurti dhe Ambasadori i Francës Olivier Guerot. (Kino Armata, ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, merr pjesë në Beograd, ditën e enjte në konferencën e Forumit për Marrëdhënie Etnike, në tryezën e diskutimit “Dialogu Diplomatik”, me temë “Kosova dhe Perspektiva Evropiane e Rajonit”. (Beograd, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 26 tetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati marrin pjesë në ditën e dytë të punëtorisë ndërkombëtare, që organizohet për herë të parë në Kosovë nga CEF Qendra e Ekselencës Financiare, Slloveni, nÑ‘ bashkëpunim me Fondin Monetar NdÑ‘rkombëtar, Administratën Tatimore tÑ‘ Kosovës dhe Administratën Tatimore tÑ‘ Holandës. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:00)

- UBT në bashkëpunim me partnerë ndërkombëtarë do të bëj hapjen e Konferencës Ndërkombëtare “IFAC - International Conference on Technology, Culture and International Stability – 21st TECIS 2022”. (Kampusi i UBT-së, në Lipjan, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sshqyrton raportin vjetor Financiar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe shqyrton raportin vjetor Financiar të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Qendra Multimedia organizon Kosovo Theatre Showcase në të cilën do të diskutohet lidhur me temën "Kritikët: A mund ta shpëtojnë artin e teatrit? Dhe a mund ta shpëtojë teatri artin e kritikës?". (Kino Armata, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomáš Szunyog. (Kabineti i kryetarit, ora 13:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligji për Shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës, Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitarin Edmond Nulleshi, ish antar i bordit te KEK-ut në periudhën 2006-2008. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në mbjelljen e drunjve në aksin rrugor tek Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, marrin pjesë edhe Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci. (Aksi rrugor prej rrethrrotullimit e deri te hyrja në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, ora 14:30)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, mban konferencë kushtuar problemeve dhe sfidave të komunitetit rom në Kosovë. (Hotel Theranda, Prizren, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon promovimin e fjalorit "Kosova brenda tridhjeteshtatë shkronjave" nga Qerim Ondozi që do të përcjellet nga një orë mësimi me Alketa Sylaj dhe Tristan Halilaj. (Menza Ramiz Sadiku, ora 19:00) ‪

Ngjarjet e datës 25 tetor 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në hapje të Samitit të Ballkanit Perëndimor ‘’The Western Balkans Summit 2022’’, organizim i The Economist, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Komuna e Prishtinës, organizojnë takimin e Grupit Punues të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Komitetit Evropian të Rajoneve. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Drejtorin e përgjithshëm të Autoritetit të Aviacionit Civil, Bujar Ejupi, Avokatin e Popullit, Naim Qelaj, dhe kryetarin e Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, Jeton Koca për të diskutuar çështjen e kërkesës apo peticionit të pesë grave, zyrtare në  Autoritetin e Aviacionit Civil, lidhur me pretendimet e tyre, kundër diskriminimit gjinor, nga ky Autoritet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Republikës së Francës në Kosovë, Olivier Guérot. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)  

- Zëvendësministri i Drejtësisë i Kosovës, Blerim Sallahu, U.D. Drejtor i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues, Ismail Dibrani, si dhe përfaqësues nga EULEX-i do të diskutojnë për rolin e mbështetjes së këtij Misioni për sistemin korrektues të Kosovës dhe si ka ndryshuar ai ndër vite. (Selia e EULEX-it, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të performances të ofruesve të shërbimit të ujit për vitin 2021 dhe raportin për gjashtë mujorin e parë të vitit 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim të realizojë një aksion simbolik ku do shpalosen fytyrat e grupeve të interesit brenda Këshillit Drejtues që po destablizojnë Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit të pasqyrave financiare të KRU Hidromorava, shqyrotn Raportin e Auditimit të pasqyrave financiare të Telekomit të Kosovës dhe KRM Pastrimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, merr pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor ‘’The Western Balkans Summit 2022’’, organizim i The Economist, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 11:30)​

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Qendra Multimedia organizon Kosovo Theatre Showcase e cila sjell disa nga prodhimet më të mira teatrore të vitit të fundit në Kosovë, para një audience ndërkombëtare prej më se 60 mysafirëve nga mbi 20 vende të Evropës, SHBA-ve dhe Azisë. (Muzeu Etnologjik i Kosovës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 24 tetor 2022

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi Kosovës, ora 10:00)

- Pas vizitës së saj në Kosovë dhe një sërë takimesh të nivelit të lartë, znj. Viola von Cramon-Taubadel, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian për Kosovën, do të mbajë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës, në Prishtinë, ora 9:30)
 
- Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit organizon “Javen për të drejtat e viktimave të krimit”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama dhe bashkëpunëtorët e tij, do të vizitojnë hapësirën ku tashmë kanë filluar punimet për ndërtimin e qendrës së parë institucionale për trajtimin e qenve endacakë. (Zona e Hajvalisë në rrugën “Dëshmorët e Gollakut”, afër lagjes “Marigona Hill”, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, merr pjesë në lansimin e raundit të ri të programit të bursave të nivelit master të quajtur “Young Cell Scheme” për vitin akademik 2023-2024. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare,ora 10:30)

- Bashkimi Evropian në Kosovë dhe Qeveria e Kosovës do të lansojnë një raund të ri të programit të bursave të nivelit master të financuar bashkërisht të quajtur Young Cell Scheme  për vitin akademik 2023-2024.  (Biblioteka Kombëtare në Prishtinë, ora 10:30)

- Komuna e Deçanit​​​ organizon festën tradicionale ''Dita e Gështenjës''. (Oborri i Komunës së Deçanit, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë një aktivitet simbolik rreth temës së dialogut me Serbinë. (Sheshi "Skënderbeu", pranë objektit të qeverisë së Kosovës, ora 13:00)

- Mbahet konferenca Gjeopolitika e re pas agresionit rus kundër Ukrainës. (Hotel Emerald, ora 13:00)
.

Ngjarjet e datës 23 tetor 2022

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu do ta pres me ceremoni shtetërore për vizitë zyrtare Presidenti i Maltës, George Vella, i cili po merr pjesë në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në Presidencë më së largu në orën 9:15)

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon xhirot e fundit në Superligë. (Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm. (Hotel Venus afër QMI-së në Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon xhirot e fundit të Ligës së parë dhe Ligës së dytë. (Shkolla “8 marsi” në Pejë, ora 10:00)
 
- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Maltës, George Vella. (Kabineti i kryetarit, ora 11:50 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim presidentin e Republikës së Maltës, George Vella. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:45 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimin dhe në oborrin e ndërtesës së Qeverisë)

Ngjarjet e datës 22 tetor 2022

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon mbajtjen e testit me shkrim në kuadër të procesit të rekrutimit të gjyqtarëve të gjykatave të Republikës së Kosovës nga lëmia penale. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike dhe Zhvillim ne Vushtrri, ora 7:00)   

- Me iniciativë të Presidentes Vjosa Osmani mbahet Forumi Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, një organizim i pari i këtij lloji në historinë e Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Federata e Pingpongut zhvillohen ndeshjet e ligës U17 për meshkuj dhe femra ku pas përfundimit të xhirove të rregullta do të zhvillohen ndeshjet e play off-it për ta përcaktuar kampionin. (SHFMU “Tefik Çanga” në Ferizaj, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për medie: “Projektligji për paga dhe ligji për zyrtarët publik: problemet dhe mangësitë e identifikuara”. (Zyrat e GLSP-së, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban dy mbledhjen Këshillit të organizatës Gratë për Vetëvendosje. (Hotel Grand, ora 11:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e ndërtesës së Qeverisë)


- Lëvizja Vetëvendosje! mban dy mbledhjen Këshillit të organizatës Rinia për Vetëvendosje. (Hotel Grand, ora 16:30) 

Ngjarjet e datës 21 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë mban takim i komisionit me delegacionin nga Komonuelthi i Australisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës organizon diskutimin e parë publik lidhur me Regjistrimin e popullsisë si nevojë dhe domosdoshmëri për zhvillim. (Agjencia e Statistikave, ora 9:00)

- Kolegji AAB organizon konferencën rajonale të organizuar do të trajtojë çështjen e ‘’Hapësirës mësimore në arsim’’. (Qendra mediale e Kolegjit AAB, ora 9:00)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës do të mbajë takimin e 220-të. (Përmes platformës online zoom, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Kryeshefin Financiar të KESCO-së, Ermal Koci dhe Kryeshefin Ekzekutiv të KEDS, Alpin Dogan. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me rastin e Konferencës dhe Asemblesë së Përgjithshme të nëntë të International Biennial Association, Manifesta organizon panel diskutimi rreth fuqisë së edukimit dhe ndërmjetësimit në kohë krize. (Kino Armata, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit takohet me Komisionin Parlamentar homolog për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut nga Republika e Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim do të realizojë një aksion simbolik lidhur me situatën e krijuar në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë aktivitet pranë bustit të Ibrahim Rugovës. (Pranë bustit të Ibrahim Rugovës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitarëve që kanë udhëhequr prokurimin në KEK për periudhën 2006-2008, Ymer Dragusha, Argjent Këpuska dhe Njazi Thaçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurtit pret në takim liderët e parive opozitare në vend. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani do të mbajë konferencë për media në të cilën do të shpalosë detaje para fillimit të Forumit Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë. (Objekti i trashëgimisë kulturore, Hamami i Madh i Prishtinës, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 20 tetor 2022

- Me rastin e Konferencës dhe Asemblesë së Përgjithshme të nëntë të International Biennial Association, Manifesta organizon një konferencë dy ditore që do të hulumtojë në zgjerimin e formatit ekspozues tradicional të bienaleve, do të adresojë bienalet bashkëkohore si mjete për zhvillim edukativ, kulturor dhe shoqëror me fokus në qasjen e orientimit nga komunitetet. (Kino Armata, ora 9:30)

 - Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton tri projektligje për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare në të cilën do të shqyrtojë Projektligjin për masat e përkohshme të produkteve themelore në raste të veçanta të destabilizimit në treg dhe Projektligjin për mbështetjen e punëve publike. (Kuvendi Kosovës, ora 10:00)

 - ORCA viziton drejtorin e Agjencisë se Kosovës për Akreditim dhe kryetaren e Këshillit Shtetëror të Cilësisë për të diskutuar mbi anëtarësimin e AKA-së në ENQA si anëtar i asocuar. (Zyrat e Agjencisë për Akreditim, ora 10:00)
    
- Vazhdon dita e dytë e panairit AGROKOS 2022, i cili mbledhë mbi 130 ekspozues organizuar nga Congress and Event Organization (CEO). (Pallati i Rinisë, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon debatin 'Në Mesditë' rreth subkulturës së të rinjve klubeve të natës dhe rave-it. (Kafe Tramvaj /Ish Mitrovica Social Club, Mbreti Petri 183a, në Mitrovicën Veriore, ora 12:00)

- Kuvendi i Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e papërfunduara nga seancat e kaluara plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 12:00)

- Projekti i financuar nga BE-ja “Mbështetje Reformës në Policinë e Kosovës”, në partneritet me Ambasadën Britanike dhe me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Kryetarit të Komunës së Hanit të Elezit, organizojnë një ngjarje për të prezantuar themelimin e Mekanizmit të Referues Shumë Agjenci. për të mbështetur individët e cenueshëm që janë në rrezik të radikalizimit. (Kuvendi Komunal i Hanit të Elezit, ora 13:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni prezanton projektin "Përkrahja e BE për Konkurrueshmërinë e Sektorit Kosovar të ICT" financuar nga BE-ja në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Ekonomisë dhe Komunën e Gjilanit. (Restorant Astoria, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni dhe ministrja Rizvanolli vizitojnë shkollën e mesme teknike “Mehmet Isai”, në kuadër të zhvillimit të programit për efiçiencë të energjisë. (Shkolla e mesme teknike “Mehmet Isai”, ora 15:00)
    
- Kryetari i Prizrenit Shaqir Totaj e pret në takim ambasadorin Belgjikës në Kosovë Frederic Maurice dhe shefin e zyrës belge në Prishtinë, Julien Sassel. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 19 tetor 2022

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim  zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve, njëherësh të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. (Kabineti i Presidencës, ora 8:30)

- Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor, Albert Zogaj, dhe drejtoresha e MCC-së, Alice Albright, bëjnë lansimin e Platformës së të Dhënave Online dhe Mekanizmit për Përcjelljen e Lëndëve. (Ndërtesa e Këshillit Gjyqësor, ora 8:30)

- Shoqatat sindikale të shërbyesve civilë të institucioneve qendrore mbajnë diskutim publik lidhur me tri projektligje – për Zyrtarët Civilë, atë për Paga dhe për KPMShCK-në. (Ish-ndërtesa e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:50 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e ndërtesës së Qeverisë)

- Congress and Event Organization organizon panairin Agrokos 2022 i cili këtë vit ka mbledhë rreth vetës mbi 130 ekspozues. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin financiar të RTK-së për periudhën korrik-shtator 2022 si dhe kërkesën për ndarje buxhetore për periudhën tetor-dhjetor 2022. Gjithashtu shqyrton kërkesën buxhetore të Kuvendit  për periudhën 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër të Muajit të luftës kundër kancerit të gjirit viziton klinikën e Onkologjisë më ç'rast do të takoj strukturat drejtuese të ShSKUK-së. (Klinika e Onkologjisë, ora 10:15)

- MAShTI ndanë çmime dhe mirënjohje për 45 nxënës të cilët kanë marrë çmime në gara ndërkombëtare dhe vendore gjatë vitit 2022. (Ambientet e Administratës Qendrore të UP-së, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për medie. (Oborri i Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 13:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në vendosjen e gurthemelit për ndërtimin e shkollës në fshatin Ponoshec të Komunës së Gjakovës. (Fshati Ponoshec, Gjakovë, ora 13:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Ambasadorin jorezident të Portugalisë, Jorge Ayer Roza de Oliviera. (Kabineti i kryetarit, ora 13:45 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti merr pjesë në vendosjen e gurthemelit për ndërtimin e çerdhes në Gjakovë. (Lagjja Rezinë, Gjakovë, ora 14:20)

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)