09 Korrik 2020

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 janar 2019

- Shoqata për Deme të Luftes "Ngritja e Zerit" do te dorëzoj për herë të katërt dosjet e radhës në Gjykatën Kushtetuese te Kosovës, rreth vlerësimit te kushtetutshmërisë se Aktvendimeve te Gjykatës Supreme te Kosovës. (Gjykatën Kushtetuese, ora 9:30)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Kamenicës Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës së Kamenicës, ora 11:00)

 - Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media gjatë se cilës do të shpalosen të gjeturat kryesore të raportit “Menaxhimi i parasë publike në sytë e Auditorit të Përgjithshëm”. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti. (Objekti i komunës në Lipjan, ora 14:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, së bashku me Luan Hasanaj, drejtorin e Let’s Do It Kosova, do të presin në takim udhëheqësen e Rrjetit të Let’s Do It World, znj. Heidi Solba dhe znj Anneli Ohvril- anëtare e Bordit, me të cilat do të diskutojnë mbi rezultatet e aksionit për pastrimin e Kosovës si dhe për bashkëpunimet në të ardhmen. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Doganën e Kosovës. (Dogana e Kosovës, ora 15:15)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore, me rastin e  20 vjetori të rënies së Dëshmorëve të Kombit, Nikë Hajdaraj, Zef Gjokaj dhe Çelë Ukaj, akademi kjo e  cila organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi”, në Gjakovë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 8 janar 2019

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë dorëzon kallëzim penal pas të cilit mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, ora 10:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore në Kompleksin Qafa, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 7 janar 2019

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet deputeti Liburn Aliu. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 4 janar 2019

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të LV-së në Arbëri, ora 11:00)

- Kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i Kolonel Tahir Zemaj në fshatin Strellc, komuna e Deçanit, në 16 vjetorin e vrasjes së tij. (Fshati Strellc, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 2 janar 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 31 dhjetor 2018

- Shoqata Sindikale Postieri e punëtorëve të Postës së Kosovës, me kërkesën e anëtarëve të saj, do të shpërndajë dhurata simbolike për fëmijët e hospitalizuar në repartet e Klinikës Pediatrike në Prishtinë. (Klinikës Pediatrike, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Vetëvendosje, ora 11:00)

- Me rastin e ndërrimit të moteve, përfaqësues të institucioneve të angazhuara në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur, si dhe përfaqësues të Shoqatave të Familjeve të Personave të Zhdukur, do të bëjnë homazhe pranë ‘Përmendores dedikuar personave të zhdukur’. (Përmendorja dedikuar personave të zhdukur, përballë ndërtesës së Kuvendit, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bënë nderime te Memoriali për të Pagjeturit në Prishtinë. (Para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, me rastin e përmbylljes së punës për vitin 2018 dhe festave të fundvitit mbanë konferencën përmbyllëse për medie dhe organizon pritje- koktej rasti për përfaqësuesit e mediave. (Ndërtesa e Qeverisë, salla - P38, ora 11:05)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, viziton Shoqatën “Handikos” ku do të takojë fëmijët e shoqatës. (Handikos, ora 11:30)

Ngjarjet e datës 30 dhjetor 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, merr pjesë në shënimin e Ditës së Veteranit. (Hotel Emerald, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 29 dhjetor 2018

- Mbahet ceremonia e hapjes se zyres së Këshillit koordinues i asososacioneve familjare të të zhdukurve të kosovës ku edhe do të behët hapja e ekspozitës për përsonat e zhdukur dhe krimet e luftës mbi popullatën shqiptare në kosovë nga terrori serb gjatë luftës së vitit 1998/1999. (Zyret e Këshillit, rr Rrustem Statovci nr 22, afër kolegjit Fama, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Shqipërisë. (Pikë kalimi kufitar Vërmicë - Morinë, ora 17:00)

- Agjenda e ceremonisë komemorative për  zyrtarin policor Izet DEMAJ, e cila mbahet nën patronatin e Policisë së Kosovës, Istog-Koshare. 

Ora 11:00 - nisja e kortezhit nga fshati Vrellë e Istogut për në varrezat e dëshmorëve në Koshare,

Ora 13:30 - arritja e arkivolit në Koshare,

Ora 13:30 -14:00 – homazhe,

Ora 14:00 -14:30 – fjalimet,

Ora 14:30 - ceremonia e varrimit.

Ngjarjet e datës 28 dhjetor 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, viziton Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë, ora 9:00)

- Përfaqësues të institucioneve të Republikës së Kosovës, të angazhuara në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur do të vizitojnë Krushën e Vogël, me ç’rast do të takojnë përfaqësuesit e familjeve të personave të zhdukur dhe do të bëjnë homazhe në komplekset memoriale. (Kompleksi Memorial, në Krushë e Vogël, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të dekretojë ligjet për ndryshimin e mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton raportin “Indeksi i Transparencës Buxhetore të Komunave 2017”. (Zyret e Institutit GAP, ora 10:30)

- Për nder të 28 dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të Kinematografisë, Kolegji AAB dhe KinoKlubi AAB, organizojnë ligjëratë me regjisorin e njohur, Isa Qosja. (Ambientet e Teatrit Kamertal AAB, objekti V, ora 10:45)

- Përfaqësues të institucioneve të Republikës së Kosovës, të angazhuara në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur do të vizitojnë Krushën e e Madhe, me ç’rast do të takojnë përfaqësuesit e familjeve të personave të zhdukur dhe do të bëjnë homazhe në komplekset memoriale. (Kompleksi Memorial’ në  Krushë e Madhe, ora 10:45)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantohen të arriturat e ATK-së për vitin 2018. (Zyra Qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi - Studim Kritikë Veprim organizon aksion simbolik. (Tek Fakulteti Juridik, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, gjatë së cilës do të prezantohen të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës për vitin 2018. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Bëhet  përurimi i hapësirave të rinovuara dhe paisjeve të reja në Qendrën Integruese Rehabilituese të Sëmurëve Kronik Psikiatrik në Shtime. (Shtime, ora 11:00)

- Anulohet - Në shenjë falënderimi për bashkëpunimin gjatë këtij viti, Grupi Parlamentar i LDK-së organizon koktejin me rastin e festave të fund vitit. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Përfaqësues të institucioneve të Republikës së Kosovës, të angazhuara në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur do të vizitojnë Gjakovën, me ç’rast do të takojnë përfaqësuesit e familjeve të personave të zhdukur dhe do të bëjnë homazhe në komplekset memoriale. (Varrezat e Martirëve në Çabrat, ora 12:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mban konferencën e fundvitit. (Kabineti i ministrit, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen e fundvitit, organizuar nga Komuna e Deçanit. (Restorant Antika, Lbushë, ora 13:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media para gazetarëve. (Objekti i Gjykatës Themelore në Gjilan, ora 13:30)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta ketë konferencën e fund vitit  me media. (Objekti i MTI-së, ora 15:00)

- Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë zhvillon një aktivitet simbolik për trafikun e dendur në Prishtinë. (Afër shkollës “Ali Sokoli” në Prishtinë, tek Rrethi i Flamurit, në hyrje të kryeqytetit, ora 16:00)

- Komuna e Fushë Kosovës organizon manifestimin e përzgjedhjes së më të mirëve për vitin 2018 në Krijimtari dhe Sport. (Motel “Ana Benz ” në Sllatinë të madhe, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 dhjetor 2018

- Kryetari i  SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, që është edhe kryetar i Këshillit Qendror Grevist, do të vizitoj grevistët në shkollën fillore ,,Shkolla e Gjelbër' në Prishtinë. (në shkollën fillore ,,Shkolla e Gjelbër’’ ora 8:00)

- Kryetari i Shoqatës së Naftarëve, Fadil Berjani dhe perfaqësues të tjerë të kësaj shoqate mbajn konferencë për shtyp lidhur me akualitetin rreth çmimeve të naftës. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, P-37, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ku do të publikohet raporti “Miliona për Cent” nga monitorimi i procesit të prokurimit në Agjencinë Qendrore të Prokurimit. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon përurimin e stacionit policor në Shtime. (Stacioni policor - “Shtime”, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministri Ramush Haradinaj, Ekipi Negociator, përfaqësuesit e grupeve parlamentare nga opozita, LDK dhe VV, ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe përfaqësues të Zyrës së BE-së në Kosovë marrin pjesë në takimin e radhës koordinues për Dialogun Kosovë-Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Drejtoria Rajonale e Policisë Kosovës në Pejë organizon takim përmbledhës ku do të elaborohet puna e policisë dhe të arriturat policore të rajonit Pejë. (Drejtoria Rajonale e Policisë Kosovës në Pejë, ora 11:00)

- Anulohet - Nën patronazhin e Komunës së Klinës në bashkëpunim më asociacionin e Forumit të Intelektualëve “Luigj Gurakuqi” do të mbahet Akademi përkujtimore dhe zbulimi i bustit të Gjergj Kastriotit - Skënderbeut në qendër të qytetit në shenjë të Vitit Mbarëkombëtar dhe 550-vjetorit të përjetësisë së tij. (Qendra Kulturore 'Jehona e Dukagjinit' në Klinë  ora 11:00)

- Ministri i Financave, Bedri Hamza mban konferencën e fundvitit për media në të cilën prezanton raportin vjetor për të arriturat në Ministrinë e Financave. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj mban konferencën e fundvitit për media ku do të prezantojë të arriturat e Ministrisë. (Hapësira e MIN, objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i tretë, salla numër 303, ora 11:00)

- Jahjaga Foundation dhe Oda e Avokatëve të Kosovës, nënshkruajnë marrëveshje të bashkëpunimit me qëllimi të sigurojë mbrojtje falas për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Me rastin e premierës së shfaqjes “Bretkosa”, në regji të Burbuqe Berishës dhe me aktorët, Ilir Tafa, Donat Qosja, Basri Shala dhe Valmir Krasniqi, mbahet konferenca për medie. (Hapësirat e skenës kamertale të Teatrit AAB, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tryezën me titull "75 vjetori i Konferencës së Bujanit dhe ndikimi i saj!". (Hotel Grand, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën përmbyllëse  për media për vititn 2018. (Zyret e AKB-së, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta mbajë konferencën e fundvitit për media, ku do t’i përgjigjet interesimit të gazetarëve. (Kabineti i Presidenti, ora 12:00)

- Kolegji “Biznesi” organizon përurimi i veprave për Festat e fundvitit. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës së bashku me bizneset e sektorit të bukëpjekësve, organizon konferencë për media në lidhje me problemet me të cilat ky sektor po përballet dhe  peticionin e realizuar për ta. (Zyret e OAK-së, ora 13:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica organizon konferencën përmbyllëse të vitit. (Hotel Siruis, ora 13:00)

- Kryetari i  SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj do të vizitoj grevistët në shkollën “Dr.Ibrahim Rugova” në Obiliq. (Shkolla 'Dr. Ibrahim Rugova', ora 13:30) 

Ngjarjet e datës 26 dhjetor 2018

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës organizon grevë 24 orëshe në të gjitha institucionet shëndetësore te vendit. (Institucionet shëndetësore, ora 7:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Obiliqit Xhafer Gashi. (Objekti i komunës së Obiliqit, ora 9:15)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministri Ramush Haradinaj, Ekipi Negociator, si dhe përfaqësuesit e grupeve parlamentare nga opozita, LDK dhe VV merrin pjesë në takimin koordinues për Dialogun Kosovë-Serbi. (Ndertesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e fundvitit për media e Këshillit Prokurorial të Kosovës, konkretisht të Kryesuesit të KPK-së, Blerim Isufaj. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit Komunal te Gjilanit. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës do të mbajë konferncë për medie lidhur me aktualitetin në arsim dhe për fillimin e veprimeve sindikale ditën e enjte në kundërshtim të verzionit aktual të Projektligjit për paga. (Salla e takimeve në Qendrën e studentëve, ora 12:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka. (Objekti i komunës në Prizren, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsioni në të cilën të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për pastërtinë e figurës së zyrtarëve të lartë në institucionet publike dhe të të zgjedhurve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës mban konferencën për media lidhur me ecurit e grevës së puntorëve shëndetësor në nivel vendi. (Zyrët Qendrore të FSSHK-së, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e emërtimit të rrugës me emrin e dëshmorit Asllan Gashi, i vrarë në vitet e '80-ta në ish-armatën jugosllave. (Komuna e Suharekës, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj tregun e gjelbër dhe kanalin e Dubiçakut i rregulluar nga komuna e Suharekës. (Suharekë, ora 15:20)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes dhe i LDK-së mbajnë konferencë për media në lidhje me gjendjen në sektorin e shëndetësisë me theks të veçantë grevën e punëtorëve shëndetësor. (Holli i Kuvendit, ora 16:00)
 
- Promovohet libri “The city is everywhere”, që është produkt i Pavijonit të Republikës së Kosovës në Bienalen e Venedikut për vitin 2018. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:00)

- Alter Habitus bën promovimin e përmbledhjes me poezi "Letërsia Lëvizëse” si dhe promovimin e vëllimit të parë të  "Feminizmat në Kosovë". (Qendra Multimedia, Prishtinë ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 25 dhjetor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ngjarjen e organizatës "Autizmi flet', e cila ka për qëllim të ofroj ndihmë për fëmijët me autizëm. (Shtëpiza e drurit në sheshin "Zahir Pajaziti", ora 9:00)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës organizon shërbesen e Krishtlindjes. (Emerald Hotel, 12:00)

Ngjarjet e datës 24 dhjetor 2018

- Qendra për Politika dhe Avokim dhe Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë në bashkëpunim me Këshillin Nacional për Siguri dhe Shëndet në Punë organizojnë konferencë lidhur me ‘Sfidat e Sigurisë dhe Shëndetit në Punë’. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Mbahet takimi i 159-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës,Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të nënshkruaj Statutin e Muzeut. (Muzeu i Kosovës, ora 10:00)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën përmbyllëse të fundvitit. (Auditoriumi i BQK-së, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencën e fundit për media të vitit 2018. (Lokalet e Odës, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban mbledhe në të cilën do të diskutojë lidhur me Projektbuxhetin e MASHT për 2019, dhe raportim i ministrit mbi gjendjen në arsim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Behët përurimi i shtëpive të cilat i ka ndërtuar komuna e Istogut për familjet me kushte të renda ekonomike, ora 12:00. (Nisja do të behët nga objekti  i komunës, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Vetëvendosje, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të drekojë me ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të paraqitet një analizë e faktorëve që ndikuan në humbjen e 53 milion eurove në kontratën për autostradën Prishtinë-Han i Elezit. (Zyrat e KDI, Rr.”Bajram Kelmendi”, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media në të cilen flasin kryetari i grupit parlamentar Dardan Sejdiu dhe deputeti Dardan Molliqaj. (Selia qendrore e PSD-së në lagjen Arbëria, ora 13:00)

- Grupi Parlamentar i LDK-së mbna konferencën për media. (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 14:00)

- Mbahet promovi i dy librave “Moskuptimet” dhe “Psycho”, autorit Ilir Muharremi. (Biblioteka e qytetit të Gjilanit “Fan S.Noli”, ora 16:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në takimin e fundvitit me strukturat e PDK-së. (Hotel Emerald, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 23 dhjetor 2018

- Mbahet mbledhja XXXV e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje në të cilën kryetari Albin Kurti mban fjalim. (Amfiteatrin e American School of Kosova ASK, ora 10:00)

- Me rastin e 29 vjetorit të themelimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, kryesia e LDK-së bashkë me strukturat e LDK-së bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon manifestimin e 29 vjetorit të themelimit. (Emerald Hotel, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve për storiet më të mira për mjedisin që aplikuan në konkursin e shpallur në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Hotel Garden në lagjen Emshir, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 22 dhjetor 2018

- Kryetari i Lëvizjës për Bashkim, Valon Murati mban konferencë për medie lidhur me zhvillimet e fundit politike rreth bisedimeve Kosovë - Serbi. (Selia e Lëvizjës, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Vetëvendosje, ora 12:00)

- Promovohet libri më i ri të autorit Sali Bashota “Asnjë zë tjetër”. (Kolegji AAB, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 dhjetor 2018

- Demokraci Plus organizon konferencë për media në lidhje me kontratat mbi vepër në institucionet publike dhe ushtruesit e detyrës dhe vendimmarrjen në nivel qendror. (Zyret e Demokraci Plus, rruga Tirana, blloku C/4/1, hyrja C, kati VIII-të, Nr. 83/84, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ditën informuese për Planin e Punës 2019-2020 të Divizionit për Edukim Jo-formal dhe Promovim në Departamentin të Rinisë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Rrjeti rajonal i organizatave të shoqërisë civile Pointpluse dhe Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizojnë konferencën mbi fuqizimin e integritetit në Policinë e Kosovës, menaxhimin e burimeve njerëzore në Polici dhe rolin e Inspektoratit Policor në mbikëqyrjen e Policisë. (Qendra e Konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në lidhje me KQZ-në në të cilën flasin deputetët, Albulena Haxhiu dhe Xhelal Sveçla. (Holli i Kuvendit, ora 10:45)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike në bashkëpunim me Institutin Demokratik të Kosovës do të mbajë takimin e katërt koordinues të komisioneve parlamentare të Kuvendit të Kosovës mbi rolin mbikëqyrës të dialogut Kosovë - Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N204, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Perspektiva Gjinore në Reformën Zgjedhore". (Qendrën e Konferencave Orion, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i LDK-së mban konferencë për media. (Kuvendi i Kosovës, kati III, salla C301, ora 11:30)
 
- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Parlamenti i Studentëve si organ qeverisës i studentëve do të organizojë një protestë paqësore. (Oborri i Universitetit "Ukshin Hoti" Prizren, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tryezën: “Kriza mjedisore në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla C-405 kati IV, ora 13:00)

- Fondacioni Mute në bashkëpunim me komunën e Prishtinës dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës mbajnë aktivitetin përmbyllës të projektit “Unë/ty, dashuri në paketë”. (Swiss Diamond, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e promovimit te librit  "Unë e përdhunuara…" të autorës Ramize Murtezi Shala. (Libraria “Dukagjini” në Prishtinë, ora 18:00)

- Instituti Yunus Emre Prishtinë organizon ekspoitën e Klubit të Fotografisë. (Albi Mall në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 20 dhjetor 2018

- Oda Ekonomike Amerikane organizon tryezën e titulluar “Promovimi i Grave në Ndërmarrësi dhe Vendimmarrje”. (Salla e Konferencave të Odës Amerikane, ora 9:45)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon konferencën përmbyllëse të fundvitit në të cilën do të prazantoj aktivitetet, të arriturat dhe sfidat gjatë periudhës Janar-Dhjetor/2018. (Ndërtesa e KPMM-së, Bregu i Diellit, Rr. Armend Daci, ora 10:00)

- Instituti Demokrati i Kosovës mban takimin diskutues në lidhje me analizën e shkurtër mbi financimin e subjekteve politike dhe transparencën në fushatë. (Salla Orion, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me përfaqësues të Zyrës Komisionit Europian në Kosovë dhe përfaqesuar MAPL’se, vizitojnë mbarëvajtjen e projektit të bashkëpunimit ndërkufitar Gjilan - Kumanovë për modernizimin e tregjeve. (Restorant “Planet”, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë në bashkëpunim me forumZFD dhe Qendrën për Arsim të Kosovës përmes projekteve EIDHR të financuara nga Bashkimi Europian dhe të menaxhuara nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë, mbajn ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari në fushën e mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zëvendësshefi i Seksionit për Bashkëpunim në Zyrën e BE-së, Libor Chlad do të marrë pjesë në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve për gazetari në fushën e mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve në Kosovë. (Hoteli Sirius, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit me temë “Gjykata Speciale në vitin 2019: pritjet, problemet dhe pytjet e mbetura”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:30)

- Përurohet libri “Komandant Jetë Hasani, Heroi që i bashkoi armët me UÇK-në dhe triumfoi në batalionin e II-të, Brigada 121” të autorëve Avdi Ibrahimi dhe Naim Musolli. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Ministrinë e Punëve të Brendshme do të mban konferencë për media për procesin e legalizimit në përputhje me Ligjin nr. 05/l –134, si dhe njoftimin lidhur me fushatën për legalizim të armëve. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon ceremoninë e ndarjes së mirënjohjeve për Top Ndërmarrjet më konkurrente të vitit 2018. (Objekti i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 11:00)

- Zyra e BE-së prezanton rezultatet e studimit te Fizibilitetit dhe Dizajnin Paraprak dhe vlerësimin e ndikimit mjedisor dhe social për zbatimin e seksionit Prishtinë - Autostrada Merdare. (Hotel Surius, ora 11:00)

- ForumZFD organizon festimin e lansimit të jubileut, numrin e 10-të të Balkan - Perspektiv revistë kjo mbi ballafaqimin me të kaluarën. (Kino Armata, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me përfaqësues të Zyrës Komisionit Europian në Kosovë dhe përfaqesuar MAPL’se hapin qendren “Open Door” në objektin e Shtëpisë së Rinisë për trashëgiminë kulturore jomateriale, e më pas do të vizitojnë projektin tjetër të agro-biznesit. (Shkolla e Agro-Biznesit “Arbëria”, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjës Vetëvendosje, ora 14:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal do të formalizojë marrëveshjen me Ambasadën Britanike dhe UNDP-në për implementimin e projektit të përbashkët për rritjen e llogaridhënies institucionale dhe transparencën buxhetore të shpenzimit të fondeve publike. (Ndërtesa e ish - Rilindjes, kati i 13-të, zyra 1308, ora 14:45)

- Policia e Kosovës mban konferencën e jashtëzakonshme për media lidhur me zhvillimin e dy operacioneve policore për dy raste të ndara, në funksion të luftimit të krimit të organizuar, duke përfshirë veprat penale të krimit të organizuar, detyrimeve, fajdeve dhe grabitjeve. (Stacioni policor ‘Qendra’, ora 15:15)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës së artistit Gani Llalloshi “Qielli është I kaltër”. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 19 dhjetor 2018

- Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës Rashit Qalaj raportojn para Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Shkolla “Ismail Qemali” në Prishtinë dhe organizata Handikos mbajn konferencën me temën 'Fletënotimi Komunitar në gjithëpërfshirjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në arsim'  e cila ka dalur si rezultat i procesit Fletënotimi Komunitar. (Hotel Prishtina International, 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës mban konferencën vjetore ku do të shpalosim raportin “Niveli i lirisë së medieve dhe sigurisë së gazetarëve”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon tryezë e Këshillit për Mbrojtjen e Konsumatorit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione diskuton në Komisionin Funksional lidhur me nënshkrimin e planit të përbashkët rajonal në Hagë, për persona të zhdukur, i lansuar nga Komiteti Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën diskutuese me temën, “Sfidat e punëtorëve dhe roli i inspektoratit të punës”, në një diskutim me deputetët e Kuvendit të Kosovës, përfaqësues të shoqërisë civile dhe mediat. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal, do të realizojë vizitë pune në termocentralin “Kosova B” në Obiliq ku do të takojë edhe menaxhmentin e KEK-ut. (Termocentrali "Kosova B", ora 11:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2018, Institucioni i Avokatit të Popullit organizon konferencë për shtyp. (Zyra Qëndrore e Institucionit të Avokatit të Popullit, ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka raporton para Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media lidhur me çështjen e dixhitalizimit të transmetimeve radiodifuzive tokësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligji për financimin e subjekteve politike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në partneritet me Prishtina REA organizojnë ceremoninë e dhënies së certifikatave të aftësimit profesional për Punë në Sektorin e Mobilierisë- Montim e Shitje. (Hotel Prishtina, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Ministrisë së Shëndetësisë dhe shqyrtimi i raportit të Auditimit të performances 'Lista esenciale e barnave'. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Promovohet vëllimi i tretë i ciklit romanesk 'Secili çmendet simbas menyres se vet' te Stefan Çapalikut, botim i  Entit Botues "Gjergj Fishta". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli mban konferencë për media. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Deputetët anëtarë të Komisionit parlamentar për integrime, dr. Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Armend Zemaj nga LDK organizojnë tryezën “Raporti i Republikës së Kosovës me Bashkimin Evropian – Lëvizja e lirë, Reformat, MSA”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 12:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, në të cilën do të raportojë ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-10, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me Federaten e Sindikatës së Shëndetësisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, gjenerata 2017 – 2018. (Salla e Kuqe e Pallatit te Rinisë, ora 14:00)

- Delegacioni Shtetëror i Republikës së Kosovës për Dialogun me Serbinë mban takim në Kuvendin e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në konferencën e fundvitit, ku do të bëhet prezantimi i të arriturave të Ministrisë së Zhvillimit Rajonal. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban mbledhjen e kryesisë.  (Hotel Sirius, ora 16:30 - vetëm pamje)

-  Galeria Qahili dhe Organizata “ETEA” organizojnë panelin e diskutimit “Hijet e bardha – diskutojnë”, ngjarje kjo që i dedikohet diskutimit të poezisë dhe letërsisë në përgjithësi. (Galeria Qahili, ora 16:30)

- Oda e Afarizmit të Kosovës me rastin e festave të fundvitit organizon Koktejin e përbashkët të bizneseve dhe partnerëve nga Institucionet vendore dhe ndërkombëtare. (Hotel Amazona, Milloshevë, ora 17:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2018, Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, organizon një pritje-koktej me gazetarë. (Hotelin Swiss Diamond, ora 17:00)

- Kryeministri Ramush Haradiaj, merr pjesë në pritjen e fundvitit, të organizuar nga Oda e Afarizmit të Kosovës. (Hotel “Amazona”, Milloshevë, ora 17:00)

 - Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa mban konferencë për medie pas mbledhjes së kryesisë. (Hotel Sirius, ora 18:00)


Ngjarjet e datës 18 dhjetor 2018

- Avokati i Popullit organizon konferencën në të cilen prezanton të arriturat dhe sfidat rreth rëndësisë së bashkëpunimit ndërinstitucional në raport me rekomandimet e Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Drejtori i Fushatave për Evropë në Amnesty International, Fotis Filippoudo të mbajë një Masterklasë rreth fushatave kreative të avokimit, teknikave, strategjive dhe mobilizimit masiv. (Hapësira e K2.0, mbrapa Furra Qerimi 1, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës fillon shpërndarjen e  drunjëve për familjet me asistencë sociale. (Qendra Rekreative në Gërmi, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën me temë "Integriteti i sistemit të drejtësisë në luftimin e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Kopshti i Fëmijëve LET Center organizon programin e fundvitit në të cililin do të ketë recitale, këngë dhe vallëzim, ku në përfundim të programit do bëhet shitja e kartolinave, biskotave dekorative të cilat janë punuar nga fëmijët e kopshtit ku fondet e mbledhura nga shitjet do të dedikohen për programet e organizatës humanitare Aksioni për Nëna dhe Fëmijë. (Salla e Kuqe, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kinematografinë, Projektligjit për bibliotekat, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i  LDK-së mban Konferencën per media. (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit “Çfarë paralajmëron faza e re e Dialogut Kosovë – Serbi?”, në një diskutim me deputetët e Kuvendit të Kosovës, qytetarët e rajonit të Mitrovicës, përfaqësues të komunës së Mitrovicës,  të shoqërisë civile dhe medias. (Restorant “Ibri”, Koshtovë, ora 11:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU!, dhe Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese organizon konferencë në të cilën do të publikohet hulumtimi mbi gjashtë universitetet e reja publike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës organizon konferencën për media të organizuar pas Grevës së puntorëve shëndetësor të QKUK-së, lidhur me veprimet dhe hapat e me tutjeshme të FSSHK-së. (Zyrët Qendrore të FSSHK-së, ora 11:00)

- Misioni i OSBE-së do të lansojë një raport, i cili bën vlerësimin e cilësisë së arsimit parauniversitar për komunitetet jo-shumicë në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikallon raporton para Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me buxhetin e Ministrisë së bujqësisë për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente në Projektligjin për plotësim ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale të Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Forumi për Transparencë i Kuvendit të Republikës së Kosovës, organizon takim për përmbylljen e vitit 2018. (ndërtesa e Kuvendit, salla 405, ora 14:00)

- Nën organizimin e Kryetarit të Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka mbahet tryeza me temë "Mundësia e Koordinimit të Odës Ekonomike të Kosovës dhe Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë në mbështetje të prodhuesve shqiptarë", në të cilën do të merr pjesë Kryetari i Lëvizjes Albin Kurti. (City Hotel në Prizren, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, pret në takim Stephan Mayer, sekretar parlamentar i Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Gjermanisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e certifikimit të grupit të gjashtë dhe të shtatë të Programit të Lidershipit Transformues - Trajnime për Shërbyes Publik. (Sheshi 21, ora 16:00)


Ngjarjet e datës 17 dhjetor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mbanë konferecën e cila ka për qëllim lansimin e të gjeturave të Barometrit Kosovar të Sigurisë - Edicioni Special mbi Politikën e Jashtme dhe Dialogun me Serbinë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme mban takim me Këshillin Ekzekutiv të Forumeve të Sigurisë në Bashkësi të Republikës së Kosovës i cili do të shërbejë si platformë diskutimi për kapacitetet operacionale, sfidat si dhe rekomandimet  për ngritjen e rolit të forumeve të sigurisë në bashkësi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Mbahet takimi i Shoqatës së Transportit rrugor të udhëtarëve, ku temë diskutimi do te jetë; Problemet në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë, ngritja e çmimit të peronizimeve. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare " Viva Fresh Store “- Ferizaj organizon hapjen e Ekspozimit dhe Promovimit të Prodhimeve Vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Objekti i Qendrës Tregtare dhe Viva Fresh Store në Ferizaj afër policisë, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media takohet me bordin e Radio Televizionit te Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komuna e Suharekës nënshkruan memorandum me Fondacionin "Valon Vataj" për renovimin e Çerdhes së Qytetit. (Zyra e Kryetarit Bali Muharremaj, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike në të cilën do të shqyrtimi i draft Strategjisë për bashkëpunim ndërkombëtar dhe marrëdhëniet ndërparlamentare dhe shqyrtimi i draft Raportit nga mbikëqyrja e zbatimit të Ligjit për Diasporën dhe Mërgatën. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet Kryetari, Albin Kurti. (Zyrët e Vetëvendojse, ora 13:30)

- Kosovo 2.0 organizon bisedë për zhvillimin e kampanjave të suksesshme të avokimit për të drejtat e njeriut me drejtorin e Fushatave për Evropë në Amnesty International, Fotis Filippou. (Hapësira e K2.0, mbrapa Furra Qerimi 1, ora 18:00)

-  Lëvizja FOL mban sot ceremoninë e ndarjes së Çmimit për Guxim Qytetar për vitin 2018.  (Kafe librari “Kadare Bar & Books”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 dhjetor 2018

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban konferencë për medie.(Selia Qendrore e Nismës, Pejton, ora 15:00 anulohet) 

Ngjarjet e datës 15 dhjetor 2018

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 42 deputetëve për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për miratimin e Projekt-rezolutës mbi procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon Kuvendin Vjetor të 16-të të Anëtareve. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe tek shtatorja e Heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti. (Shtatorja e Zahir Pajazitit në Prishtinë, ora 11:00)

- Gjimnazi "Hasan Nahi", organizon testin fazës së parë te garës e inteligjencës "Eureka". (Gjimnazi "Hasan Nahi", ora 11:00)

- Autostrada Biennale organzon konferencën vjetore “Revolucioni Jemi Ne - La Rivoluzione Siamo Noi” në të cilën prezanton "Autostraden Bienaleve: Libri i Përbashkët". (Muzeu Arkeologjik në Prizren, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe tek tek varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, dhe tek varri i veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare Adem Demaçi. (Velani, ora 11:15)

- Fëmijët e lagjeve për rreth Parkut së bashku me prindërit e tyre shoqërues do të organizojnë protestën kunder degradimit të Parkut! (Tek anfiteatri në Parkë, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe tek varrezat e familjes Jashari në Prekaz. (Prekaz, ora 12:00)

- Ambasada Gjermane së bashku me Diakonie Kosova në Mitrovicë organizon tregun tradicional të Krishtlindjeve. (Oborri i Diakonie Kosova në Mitrovicë, ora 15:00)   

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2018

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet turneu kundër Korrupsion “Kosova Open 2018”. (Kino “Armata”,  ora 10:00)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezën "Roli i medias dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Instituti D4D organizon hapjen zyrtare të projektit “Rritja e qasjes së grave në punësim”. (Restorant Tartine Deli, Prishtinë, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet tryeza me temë "Lufta Kundër Korrupsionit në Ballkan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të shtëpisë për familjen skamnore në fshatin Livoç. (Fshati Livoç, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Let's Do It organizon aksion pastrimi në Plemetin të Obiliqt në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". (Plemetin, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova dhe vazhdon më pas për homazhe te varri i Ahmet Krasniqit. (Velani, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare "Plus Center “ organizon hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare "Plus Center“ ne Ferizaj, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë ngjarjen përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, ku do të jenë prezent Ambasadorët e Shteteve Anëtare të QUINT, BE dhe Koalicioni i OJQ-ve. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 16:00)

- Fondi për të Drejten Humanitare organizon ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti Panda”. (Qendra e Dokumentimit në bibliotekën Hivzi Sulejmani, rruga “Sadik Bekteshi” nr 16, ora 16:30)

- Federata Kosovare e Atletikës organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit – Gala Athletics2018”. (Miracle Beni Dona, Zona Industriale, ora 18:30)

- Shfaqet drama jokonvencionale e Mark Ravenhill lidhur me dy vëllezër identikë të cilët ritakohen pasi që janë rritur ndarazi më Gjermaninë lindore dhe perëndimore. (Ambienti i fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, rruga e Muzeu Etnologjik, ora 20:00)  

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe shqyrtimi i raportit te auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ndërmarrjes Publike Hekurudhat e Kosovës - Trainkos. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Grupi Kombëtarë Monitorues i  Fëmijëve “Respect Our Right” mbeshtetur nga organizatat “Syri i Vizionit” në partneritet me “Save the Children”, organizojnë konferencën për  publikimin e raportit monitorues ‘’Hendeku, kurrikula dhe zbatueshmëria e saj’’. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovë prezanton rezultatet e punës dhe të arriturave për vitin 2018. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve në kuader të Javës Anti-Korrupsion organizon tryezën lidhur me nevojen për procesin e vetingut në Kosovë dhe vullneti politik. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kosova Youth Atlantic Treaty Asocation mban debatin “Transformimi i FSK-s, ndikimi në sigurinë kombëtare dhe rajonale”. (Kolegji Universum në lagjjen Ulpiana, ora 10:30)

- Ministri i inovacionit dhe ndërmarresisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën e ministrisë për ketë vit, me theks të veçantë ndarja e fondeve dhe grandëve për start up-et dhe bizneset tjera, si dhe planifikimi i punëve për vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- ADMOVERE organizon promovimin e raportit "Universiteti i Prishtinës - raportet e akreditimit, revistat dhe bibliotekat". (Hani i 2 Robertëve, ora 11:00)

- Let’s Do It do të organizojë aksion pastrimi në Ferizaj ku do të pastrohet një deponi ilegale në të cilën do të marrin pjesë edhe pjesëtarë të KFOR-it amerikan. (Magjistralja afër Mileniumit në Ferizaj, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gash raporton para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri merr pjesë në tryezë diskutimi me stafin akademik të Fakultetit Juridik për themelimin e një Gjykate Komerciale - Tregtare. (Salla e profesorëve në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 11:00)

- Nisin punimet për pastrimin e deponisë më të mëdha në Kosovë në Pasomë të komunës se Vushtrrisë. (Pasomë, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Nën organizimin e OVL UÇK-së, SHIL UÇK-së dhe SHFD UÇK-së do të bëhet përurimi i kompleksit dhe zbulimi i plakës përkujtimore për 41 dëshmorët e kombit, Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarët tjerë. (Fshati Gorozhub në Prizreni, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100% në ekonominë e Kosovës. (Selia qendrore e AKB-ës, ora 13:00)

- Mbahet takimi me studentët e Fakultetit Ekonomik - Prishtinë dhe prezentimin e temës ‘’Kosova ofron perspektivë’’ , e organizuar nga kompania Al Trade Center. (Objekti i Fakultetit Ekonomik, ora 14:00)

- Swisscontact në Kosovë, organizon një takim miqesor të fundvitit me media. (Restaurant "Remember Me", ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, inspekton trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 15:00)

- Nxënësit Kosovarë marrin pjesë në Garën Nacionale të Recitimit të Poezisë në Gjuhën Angleze. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare, ora 15:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës hap ekspozitën “Një perspektivë ndryshe!” te autorit Agon Nimani. (Galeria e Ministrisë së Kulturës në kompleksin “Qafa”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2018

- Mbahet hapja zyrtare e projektit KosLift i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze në Prishtinë dhe implementohet nga IPKO Foundation dhe RIT Kosovë. (Kampusi i RIT Kosovë, në Universitetin Amerikan, ora 9:30)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë në kuadër të projektit "Mbështetja në procedimin e krimeve  të luftës të kryera gjatë luftës në ish-Jugosllavi" me partnerët Dokumenta nga Zagrebi dhe Fondi për të Drejtën Humanitare nga Beogradi organizon konferencën më temë 'Mbështetja  në procedimin e krimeve të kryera në luftëra të ish-Jugosllavisë'. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi te “Tregu i Gjelbër” në Prishtinë. (Tregu i Gjelbër, rruga që e lidh me lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike organizon ceremoninë e vënies së gurthemelit për ndërtimin e Shkollës së Mesme të Muzikës dhe të institucionit parashkollor-Çerdhes në Prizren. (Lagjja “ Bajram Curri”, që gjendet përballë shkollës së mesme të mjekësisë “ Luciano Motroni” në Prizren, ora 10:00)

- Ministris së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me procesin e revidimit të listës esenciale të barnave, vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative dhe projeksionet buxhetore të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë, shqyrtimi i Projektligjit për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta,etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Prezantohet kampanja informuese ”Kodi Civil qëndron për qytetarët e barabartë të Republikës së Kosovës,” organizuar nga projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil - faza 2”, i cili po mbështetët nga Ministrinë e Drejtësisë. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 10:30)

- Demokracia Plus dhe USAID organozijnë debat publik lidhur me prokurimin publik në Gjilan. (Hotel Kristal, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së në kompleksin Qafa, ora 11:00)

- Let’s Do It në bashkëpunim me nxënësit e shkollës ‘’Hivzi Sylejmani’’ organizon aksion pastrimi në Fushë Kosovë. (Oborri i shkollës Hivzi Sylejmani, ora 11:55)

- Punëtorët e NTP “Pallati i Rinisë” mbajnë një protestë përmes së cilës do t’i shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre për mos marrjen e pagave që tre muaj më radhë. (Para Newborn,ora 12:00)

- Banorët e fshatit Cikatovë mbajn protestë në mbrojtje të pronave stergjyshore te marrura në menyrë tinzare nga ana e Komunës se Drenasit dhe te cilat u janë shitur New Co Feronikeli, pa i kompenzuar asnjëherë. (Para Gjykatës Themelore të Prishtinës  dega në Drenas, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare të Bizneseve organizon konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100 % në ekonominë e Serbisë. (Selia qendrore e AKB-ës në Tophane, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore te Vetëvenosjes, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Integriteti, Llogaridhënia dhe Efikasiteti i sistemit të drejtësisë - Nevoja për Vetting”. (Hotel Sirius, ora 14:00)
 
 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Dragashit Shaban Shabani. (Objekti i Komunës së Dragashit, ora 14:00)

- Zëvendësshefja e misionit të ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland, dhe Drejtoresha e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, do të mbajnë fjalime në një takim me kryetarët e komunave të Kosovës. (International Hotel Prishtina, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2018

- Organi Shqyrtues i Prokurimit fillon me transmetim të drejtpërdrejtë “live stream” të sesioneve të tij, një hap ky në drejtim të një qasjeje më transparente nga ana e këtij institucioni. (Zyra e Organit Shqyrtues të Prokurimit, ish-Banka e Lubjanës, kati i 5-të, ora 10:00)
- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin legjislativ”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” dhe Komuna e Gjakoves hapin Librin e Zisë, në nderim të Presidentit George H.W. BUSH. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në Komunën e Rahovecit. (Rruga kryesore në fshatin Zaqisht të Rahovecit, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, do të diskutojë me nxënësit e shkollave të mesme me temë "Të mbështesë ndryshimin kulturor: roli i gjeneratave të reja për formësimin e vlerave të së nesërmes".  (Kafiteria Dit' e Nat', ora 10:00)

- Kompania vendore 'Produktet Natyrale të Kosovës' organizon ceremoninë e inaugurimit të linjës së re me teknologji të avancuar për përpunimin e farave të kungullit. (Fabrika 'Produktet Natyrale të Kosovës' në fshatin Loxhë në Pejë, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës të mbajë konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat. (Zyret te BSPK, së ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ngjarjen vjetore të shpërblimeve në kuadër të projektit “Leja prindërore për barazi gjinore” që financohet nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme dhe mbështetet nga Qeveria Suedeze. (Libraria Dukagjini, ora 11:00)

- Mbahet tryeza në të cilën do të diskutohet për pakon ligjore kundër korrupsionit, si dhe për punën e institucioneve të drejtësisë në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 11:00)

- Policia e Kosovës mban konferencën zyrtare e cila i dedikohet fushatës kundër korrupsionit, të realizuar nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në bashkëpunim me ICITAP-in Amerikan. (Stacioni policor “Qendra”, ora 11:00)

- Asociacioni i Arkitektektëve të Kosovës dhe Komunës së Gjilanit bën prezantimin e “Bienales së Arkitekturës 2018”, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Komunës së Gjilanit dhe arkitektët në nivel Kosove dhe ata regjional. (Gjilan, ora 13:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën për shtyp me temë “Standardizimi i produkteve vendore: Shpërndarja dhe shitja e standardeve. (Resource Center Kosovo, në lagjen Pejton, në zyre të Forumit për Iniciativa Qytetare, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të organizoj tryezen e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin ekzekutiv”. (Hotel Sirius, ora 14:00 - shtyhet, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media lidhur me çështjen e dialogut me Serbinë, për të cilën do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Zyrat e PSD-së, në lagjen "Arbëria", ora 14:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në prag të përfundimit të vitit 2018, organizon ngjarjen vjetore për shënimin e të arriturave në vetëqeverisjen lokale në Kosovë si dhe të prezantojë orientimet për vitin e ardhshëm. (Sheshi 21, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 10 dhjetor 2018

- Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip S. Kosnett së bashku me ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Francës,  të ngarkuarin me punë të ambasadës gjermane, Kryesuesen e Zyrës së BE-së në Kosovë, si dhe një përfaqësues të organizatës Iniciativa për Progres do të flasin gjatë hapjes së Javës kundër korrupsionit në Kosovë. (Sirius Hotel, ora 9:30)

- Koalicioni i Organizatave për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për avancimin e shërbimeve shëndetësore dhe rehabilituese për fëmijë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e Forumit të Rinisë së LDK-së me temën “Pa-siguria Sociale dhe Ekonomike e të Rinjve në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë, Zyra e Koordinatorit Nacional kundër Dhunës në Familje, organizon konferencën “Qasja në drejtësi e viktimave të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën Rajonale "Qasja në drejtësi për viktimat e dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore". (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahen punimet e Forumit Kosovaro-Maqedonas të Sigurisë 2018, që organizohet nga Fondacioni “Konrad Adenauer Stiftung”, Kolegji AAB dhe Universiteti Kliement Ohridski, Fakulteti i Sigurisë, Shkup. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Klubi Dëshira organizon promovimin e programit të Ndërmarrjes Sociale Dëshira. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit në bashkëpunim me organizatat joqeveritare dhe shoqërinë civile të Kosovës organizojnë aktivitetin “Çohu për të Drejtat e Njeriut” për shënimin e 10  dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut.​  (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Protokollin Shtesë 5 të Marrëveshjes për Amendimin dhe Aderimin në Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore si dhe shqyrtimi i vendimit të Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Vushtrrisë. (Restaurant Holiday, ora 11:00)

- Muzeu i Kosovës për nder të ditës ndërkombëtare të drejtave të njeriut do të bëjë promovimin e katalogut me imazhe taktile dhe të përkthyer në Brail në bashkëpunim me shoqatat e të verbërve në Kosovë. (Muzeu i Kosovës, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” organizon tryezën e diskutimit me temë “Parandalimi dhe luftimi i konfliktit të interesit në pushtetin gjyqësor”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me kryetarin e Komunës së Klinës Zenun Elezaj. (Objekti i Komunës së Klinës, ora 11:30)

- Institucioni i Avokatit të Popullit në bashkëpunim me organizatat joqeveritare dhe shoqërinë civile të Kosovës organizojnë marshin “Çohu për të Drejtat e Njeriut”, i cili fillon nga sheshi “Skënderbeu” deri te sheshi “Zahir Pajaziti”. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Arsimin e Lartë në Republikën e Kosovës(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje me kryetarin e Komunës së Junikut Agron Kuçi. (Objekti i Komunës së Junikut, ora 13:30)

- Me rastin e 10 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Kolegji AAB në bashkëpunim me KMDLNJ organizojn tryezë që i kushtohet Adem Demaçit, fitues i Çmimit Saharov dhe çmimeve të tjera ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 14:00)

- Me rastin e 10 dhjetorit, Ditës ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Misioni i OSBE-së në Kosovë do të organizojë sot një ekspozitë me fotografi dhe poezi, vepra te artistëve të rinj që morën pjesë në konkursin e Misionit të titulluar “Të drejtat e njeriut përmes artit”.  (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 15:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Shtëpinë e Kulturës në Bujanoc organizojn Javën e Filmit të Kosovës në Bujanoc. (Shtëpia e Kulturës në Bujanoc, ora 17:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të çmimit që shënon Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit për të falenderuar publikisht kontributet e gazetarëve të guximshëm të cilët zbulojnë rastet e korrupsionit dhe për të rritur ndërgjegjësimin përmes tregimeve të tyre. (Grand Hotel, ora 17:30)
 

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2018

- Një rosë e verdhë me një mesazh për luftimin e korrupsionit vjen në Kosovë në Ditën Ndërkombëtare të Antikorrupsionit. (Sheshi Skënderbeu, ora 10:30)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë takim me redaktorë të mediave me qëllimi shpalosja e agjendës së detajuar të aktiviteve të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, e cila organizohet prej 9-14 dhjetor 2018 në mbështetje të Ambasadës Amerikane në Kosovë. (Hotelin Sirius, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizonn ekspozitën e fotografive dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve për tri vendet e para në garën e fotografive dhe videove #fajikorrupsionit me rastin e shënimit të 9 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. (Parku Arkeologjik përballë Muzeut të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëndosjes, ora 12:00)

- Lëvizja FOL me mbështetjen e USAID Komuna Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse në Ditën Ndërkombëtarë Kundër Korrupsion organizpn performancen CorruptiON/OFF në të cilën do të paraqitet gjendja aktuale në Kosovë. (Amfiteatri i sheshit ‘Zahir Pajaziti’, ora 13:00)

- Nën patronatin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi  do të organizohet akademia përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së artistit Blerim Peci. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 8 dhjetor 2018

- Instituti ATOMI, me mbështetjen e GIZ-it, do të organizojë konferencën njëditore me titull “Analiza e testeve të Matematikës Kangaroo dhe krahasimi me testet e organizuara nga MASHT”. (Hotel Sirius, ora 8:30)

- Let’s Do It mbështetur nga Ambasada Kanadeze dhe Qeveria e Kosovës organizon “Lake Festival”. (Badovc.  ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Komunës së Malishevës Ragip Begaj do të bëj përurimin e Stadiumit  të futbollit “Liman Gegaj” në Malishevë. (Malishevë, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do të bëjnë vizitë në biznesin vendor Kompania 'Flutura”. (Kompania Flutura në magjistralen Prishtinë-Gjilan.  ora 13:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)