15 Gusht 2020

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2019

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga drejtori i Institutit të mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu viziton vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve dhe artefaktet e personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Parkingu tek ndërtesa e re e Qeverisë, ish-Rilindja, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj do të dorëzojë lumin “Lepenc” tek ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, pas rehabilitimit të tij në kuadër të ndërtimit të autostradës “Arbën Xhaferi’. (Kyçja në Doganaj, Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet dita e dytë e konferencës ndërkombëtare për Siguri Kibernetike dhe Privatësi IV. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Zyra e BE-së organizon ngjarjen përmbyllëse të projektit të binjakëzimit të BE-së 'Fuqizimi i formulimit të politikave dhe hartimit të legjislacionit'. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri merr pjesë në takimin përmbyllës të Projektit të Binjakëzimit “Fuqizimi i Formulimit te Politikave dhe Hartimit të Legjislacionit’’, i menaxhuar nga Zyra e BE-së dhe i realizuar nga Fondacioni Gjerman për Bashkëpunim Juridik Ndërkombëtar. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe Shkencore me rastin e 20- vjetorit të zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti. (Oborri i Universitetit “Ukshin Hoti”, Prizren, ora 11:45)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Politike dhe Shkencore me rastin e 20- vjetorit të zhdukjes së veprimtarit Ukshin Hoti, organizuar nën patronatin e Zyrës së Kryeministrit. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Abaz Thaçi. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- Ministri i MMPH-së, Fatmir Matoshi do të marrë pjesë në  Diskutimin Publik me qytetarët e Kamenicës për Projektin “Hidrosistemi Kikë - Kremenatë”. (Ambientet e Komunës së Kamenicës, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin mes qytetarëve dhe kryetarëve të komunës së Mitrovicës dhe Vushtrrisë, rreth deponisë regjionale të mbeturinave në Koshtovë, komuna e Mitrovicës. (restaurant “Ibri” Koshtovë në Mitrovicë, ora 14:00)

- Promovohet libri “Marketing Politik” i autorit Mustaf Pllana. (Biblioteka Kombëtare, ora 14:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon një vizitë punë në Policinë e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë, ora 15:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, z. Rexhep Hoti, do të mbajë konferencë për media. (Salla për media e Kryeministrisë P32, ora 15:00)

- Galeria Qahili organizon hapjen e ekspozitës Unusual Message e cila shpalos krijime të 72 artistëve e njëkohësisht profesorëve të 12 Universiteteve të ndryshme të botës. (Galeria Qahili, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 maj 2019

- Mbahet mbledhja e komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala në të cilën do të behët finalizimi i listës së dëshmitareve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 në të cilën do të behët miratimi i draft-raportit të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 9:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe Ambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë Christian Heldt nënshkuajnë marrëveshjen implementuese për Fazën e IV të Projektit për Qeverisjen e Mirë Financiare.  (Ndërtesën e Qeverisë, salla P-32, ora 9:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës.  (Selia e KQZ-se, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë solemne të promovimit të doktorëve të shkencës. (Biblioteka Qendrore Universitare, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Hapen punimet e Konferencës Ndërkombëtare për Siguri Kibernetike dhe Privatësi IV. (Hote Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit do të organizoj konferenca për shtyp, ku do të flasin kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Skender Susuri, për më të rejat në Drejtorinë e Arsimit dhe qeverisjen komunale. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Promovohet libri “Shënime mbi shtetndërtimin: paqartësia, pavarësia dhe qeverisja në Kosovë” të autorit Adem Beha. (Fakulteti Filozofik, Universiteti i Prishtinës,  Salla 201, ora 11:00)

- Banorët e fshatrave Kusar, Dol, Pjetërshan, Lipovec, Race dhe Moglicë organizojn protestë në mbrojtje të natyrës nga eksplatuesit e gurthyesve pra dëmtuesve të pyjeve dhe natyrës në përgjithësi. (Shpella e Kusarit, rruga Kusar - Goden në Gjakovë, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me shoqatën bamirëse “Jetimat e Ballkanit”, për ndërtimin e 30 shtëpive për familjet në nevojë. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me ministrin e MTI-së, Endrit Shala, vizitojnë Fabrikën e Mobileve “Elnor”. (Fabrika “Elnor”, Zona Industriale Prishtinë - Ferizaj, km. 8, ora 11:30 - Transporti i gazetarëve është siguruar dhe nisja nga MTI, ora 11:15)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton lokacionin ku do të ndërtohet Memoriali i dëbimit. )(Stacioni i trenit në Prishtinë, ora 12:15)

-  Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të pres në takim kryetarët e komunave: Skenderaj, Deçan, Istog dhe Viti, me të cilët do të nënshkruajë Memorandume të Bashkëpunimit për realizimin e disa projekteve mjedisore të cilat financohen nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri, Fatmir Limaj, pret në takim Përfaqësuesit e Shoqatave të Pagjeturve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 14 maj 2019

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me gjendjen në Telekomin e Kosovës dhe masat që i ka ndërmarrë Qeveria e Kosovës në zbatimin e Rezolutës lidhur me gjendjen financiare në Telekom dhe Postën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës.​ (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për tremujorin e parë të vitit 2019, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Mbahet debati me temën 'Ku janë miliona eurot e investuar në veriun e Kosovës' me panelistë Adrijana Hodžić, Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, Fatmir Gashi, zëvendës i Ministrit të financave, Sanja Sovrlić, bashkë-autorja e hulumtimit "Ku janë investuar 32 milione euro në veri të Kosovës"  dhe Ksenija Božović, deputete në kuvendin e komunës së Mitrovicës së Veriut. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të votohet Vendimi i Qeverisë me të cilin autorizohet Komisioni Qeveritar për Privatizimin e Ndërmarrjes Publike "Telekomi i Kosovës". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ambasadori Britanik, Ruairi O'Connell viziton shkollën fillore "Faik Konica" me rastin e suksesit të treguar në garën rajonale në Beograd. (Shkolla “Faik Konica”, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton lokacionin ku do të ndërtohet Muzeu i Gjenocidit. (Ish-Tjegullorja në Prishtinë, ora 11:30)

- Delegacioni i Lutjeve të Mëngjesit, në kuadër të qëndrimit të Kosovë, do të zhvillojë vizitë në Prekaz. (Prekaz, ora 12:00)

- Departamenti i Muzikës në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës  mban konferencë për media me rastin e Premieres se Operes se parë bashkëkohore në Kosovë "GOF". (Kino Armata, ora 12:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Këshillin e Evropës po organizon ceremoninë e mbylljes së projektit "Përmirësimi i Policimit të të Drejtave të Njeriut në Kosovë". (Ministria e Punëve të Brendshme, dhoma P01, ora 12:00)

- Delegacioni i Lutjeve të Mëngjesit, do të vizitojë Qendrën për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas. (Objekti i Qendres në Drenas, ora 12:40)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente për Projektligjin për financimin e subjekteve politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

-  Kryetari Isa Mustafa mirëpret në takim presidentin e Institutit Kombëtar Demokratik (NDI), Derek Mitchell. (Selia e LDK-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Presidenti, Hashim Thaçi marrin pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Komandantit të Brigadës 162 "Agim Bajrami". (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj”, Kaçanik, ora 14:30)

- Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj mbahet akademi përkujtimore në nderim të 107 të rënëve te fshatit Pavllan, Qyshk, Zahaq dhe Llabjan. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, presidenti Thaçi dhe Kryeministri Haradinaj marrin pjesë në Akademi në Përkujtimore në 20 vjetorin e masakrave në fshatrat Qyshk, Pavlan, Zahaq dhe Llabjan. (Salla e Kuqe e Pallati i Rinisë, Prishtinë, ora 16:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të pret në takim delegacionin “Lutjet e Mëngjesit” nga SHBA-të, të shoqëruar nga deputetë të Kuvendit të Kosovës. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 16:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton shoqatën “Zëri i prindërve” ku do të takoj përfaqësues të shoqatave të të pagjeturve. (Zyrat e Shoqatës “Zëri i prindërve” - Mitrovicë, ndërtesa e Muzeut të qytetit, ora 17:30)

- Mbahet Gala mbrëmja “Përkrah Rrëfimin e Ardhshëm të Suksesit në Kosovë” përmes së cilës studentët e talentuar të RIT Kosovo me mjete financiare të kufizuara do të mund të përkrahen financiarisht. (Emerald Hotel, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 13 maj 2019

- Mbahet takimi i radhës i Këshillit të Ministrave për Reformën e Administratës Publike (KMRAP). (salla e takimeve kati 18 MAP, ndërtesa e qeverisë ish Rilindja, ora 9:30)

- Sindikata e Pavarur e RTK-së do të takohet me Avokatin e Popullit Hilmi Jashari ku do te bisedohet lidhur me parregullsinë e zgjedhjes së drejtorit gjeneral të RTK-së nga ana e Bordit të saj. (Objekti i Avokatit te Popullit, ora 10:00)

- Instituti EPIK do jetë nikoqirë i pjesëmarrëseve të veçantë në kuadër të tryezës “Kuadri Kushtetues i Procesit të Dialogut Kosovë - Serbi”. (Objekti i shtepisë së Evropës, përball Zyrës së BE-se),  ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën me temën ‘’Rregullimi Ligjor i Punës Praktike në Kosovë’’, në një diskutim me deputetë, përfaqësues të qeverisë e shoqërisë civile. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt organizon homazhe për Tahri dhe Nebih Mehen. (Prekaz, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesise se Kuvendit te Republikes se Kosoves. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt dhe bashkësia lokale e fshatit Polac organizojnë akademi përkujtimore të tre dëshmorëve Liman Koca, Naim Xani dhe Xheledin Kabashi. (Pallati i Rinisë 'Hasan Prinshtina' në Skenderaj, ora 12:00)

- Mbahet akademi Përkujtimore për Tahir e Nebih Meha dhe 20-vjetorin e rënies së Malush Ahmetit dhe 31 dëshmorëve. (Shtëpia e Kulturës, Skenderaj, 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Tubimin Përkujtimor kushtuar Ditës së Martirëve në fshatin Korishë. (Memoriali i Martirëve në Korishë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së Bibliotekës Austriake në Universitetin e Prizrenit. (Amfiteatri i Fakultetit të Shkencave të Jetës dhe Mjedisit në Universitetin e Prizrenti, ora 12:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës, ku është paraparë edhe certifikimi i listës përfundimtare të votuesve për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë e Veriut, të cilat do të mbahen më 19 maj. (selia e KQZ-së, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mirëpret në takim kongresmenin, Randy Hultgren. (Selia qendrore e LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! Qendra në Prishtinë mban konferencë për media në vendin ku sot ka pasur rrëshqitje të dheut. (Afër shkollës "Naim Frashëri, ora 15:30)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon hapjen e ekspozitës ‘Na ishte një herë që kurrë mos qoftë’ e cila i kushtohet fëmijëve të vrarë dhe të zhdukur si pasojë e luftës në Kosovë, e realizuar nga FDHK dhe kuruar nga Blerta Hoçia. (Biblioteka e Qytetit “Hivzi Sulejmani”, ora 18:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban diskutim me temën “Punësimi dhe tregu i punës në Kosovë”. (Zyra e Vetëvendosjes, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 12 maj 2019

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton analizën “Taksa 100%: a po e ndihmon apo dëmton ekonominë e Kosovës?”. (Zyret e Institutit GAP, ora 10:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Kuvendin zgjedhor të Degës në Prishtinë, ku do të zgjedhet kryetari i ri i Degës dhe Këshilli Drejtues. (Hotel Emerald, ora 10:30)  

- Koalicioni i Organizatave për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën e parë për media, lidhur me misionin vëzhgues të DnV-së, për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar në komunat: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, Rr. ”Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 11 maj 2019

- Mbahet Gara Nacionale e Diturisë për të gjithë nxënësit dhe shkollat e Komunës së Gjilanit ku do të jetë i pranishëm në hapje edhe kryetari Lutfi Haziri dhe drejtori i Arsimit, Nazim Gagica. (Shkolla “Selami Hallaqi”, ora 10:00)

- Kolegji Heimerer do të organizojë një aktivitet simulues të një situate të jashtëzakonshme me studentët e infermierisë ku do të bëhet evakuimi komplet i ndërtesës së institucionit. (Kolegji Heimerer, ora 10:20)

- Nën kryesimin e kryetarit Mustafa, mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjës Demokratike e Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kongresistin amerikan Ed Case. (Kabineti i Presidentit, ora 15:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim kongresistin amerikan, Ed Case. (Ndërtesa e Qeverisë - 16:00 - vetëm pamje) 

Ngjarjet e datës 10 maj 2019

- Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim UNDP do të mbajë tryezë të rrumbullakët mbi kontrollin e Armëve të Vogla dhe të Lehta dhe reduktimin e armëve të paligjshme në Kosovë. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Brendshme, salla P02, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës, së bashku me Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë, organizon konferencën e inovacionit me titull “Inovacioni për një të Ardhme të Qëndrueshme”. (Biblioteka Qendrore Universitare, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në programin e organizuar për nderë të ditës së Shkollës Fillore dhe e Mesme e Ulët “Maxhun Çekaj”, në Irzniq. (Fshati Irzniq në Deçan, ora 10:00)

- Trupi Koordinues për Mbikëqyrjen e Tregut, me përkrahjen e projektit të financuar nga Bashkimi Evropian “Lëvizja e Lirë e Mallrave” lanson ueb-faqes për raportimin e produkteve të rrezikshme - RAPEX Kosova. (Shtëpia e Evropës, afër ndërtesës së vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 167-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët  Shqyrtimi i Projektligjin për financimin e subjekteve politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Sportit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon garën për thyerjen e rekordit “Guinness”, në disiplinën “Mbajtje e topit me kokë në çifte”, me zhonglerët Agim Agushi dhe Bujar Ajeti. (Kampusi para Bibliotekës Kombëtare, ora 10:30)

- Në kuadër të edicionit të parë të festivalit të vizatimeve komike dhe romanit grafik 'GranFest', Aleanca Franceze e Prishtinës në bashkëpunim me Ambasadën e Francës organizon takim me artisten franceze Aude Samama. (Aleanca Franceze e Prishtinës, ora 11:00)

- Dega e Partisë Demokratike në Fushë Kosovë mbanë konferencë për media. (Zyrat e Degës së PDK-së, Rruga Dardania, Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike "Tempulli" dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit "AMRKS" për herë të shtatë organizojnë garat tradicionale të nxënësve me biçikleta. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 12:00)

- Dega e Partisë Demokratike në Fushë Kosovë mban konferencë për media, në lidhje me manipulimin që bëri komuna e Fushë Kosovës me pronën shoqërore në fshatin Miradi e Eperme, si dhe arrestimin e dy zyrtarëve të komunës së Fushë Kosovës drejtorin e Urbanzimit Abdullah Prebreza dhe zyrtaren Antigona Sadiku Konjusha, për dhënien e lejes së ndërtimit një objekti në Fushë Kosovë, në kundërshtim me kriteret e ndërtimit. (Zyrat e Degës së PDK-së, Rruga “Dardania”, Fushë Kosovë, ora 12:00)

- Prokuroria Themelore e Pejës mbanë konferencë për arrestimin/ ekstradimin/paraburgimin  e një personi të dyshuar për një vrasje të ndodhur në vitin 1989 në komunën e Deçanit. (Objekti i Prokurorisë Themelore të Pejës, rruga “Hasan Cermaxhija” pa nr., ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës në bashkëpunim me Ambasadën e Francës organizon hapjen e ekspozitës së vizatimeve komike "Spirou4rights". (Aleanca Franceze në Prishtinë, ora 17:00)

- Mbahet Koncert i violinistit Olen Cesari dhe orkestrës ndërkombëtare klandestine. (Amfiteatri i Ri i Universitetit të Bibliotekës Qendrore, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 9 maj 2019

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Pesë dështimet e Qeverisë në rrugën e integrimit Evropian”. (Zyrët e Grupit për Studime Juridike dhe Politike, përballë Kino ABC, mbi Maxi Market, ora 10:30)

- Mbahet konferenca për media me rastin e hapjes së dy festivaleve ndërkombëtare, Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë Polip, dhe Festivalit Ndërkombëëtar të Romanit Grafik GRANFest. (Kino Armata, ora 11:00)

- Në kuadër të shënimit të Ditës së Europës organizohet Panairi i Ditës së Europës me Shtetet Anëtare. (Sheshi Adem Jashari në Prishtinë, ora 11:30)

- Rinia Demokratike e Kosovës, nesër, më 9 maj 2019, organizon një aksion simbolik, kushtuar Ditës së Evropës, në Sheshin “Skënderbeu”, në Prishtinë. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 11:45)


- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 21 vjetorit të rënies së Heronjve të Kosovës, Gjeneral Major Ilir Konushevci dhe Dr. Hazir Malaj, e cila mbahet nën patronatin e Kryeministrit. (Teatri Kombëtar, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pas Akademisë Përkujtimore bën homazhe te varret e Heronjve të Kosovës, Gjeneral Major Ilir Konushevci dhe Dr. Hazir Malaj, në varrezat e Dëshmorëve të Kombit në Velani. (Varrezat e Dëshmorëve të Kombit në Velani, pas Akademinë Përkujtimore)

- Partia Socialdemokrate shënon 1 vjetorin e riorganizimit të saj. (Salla e Kuqe në Prishtinë, ora 18:30)

- Me rastin e Dites se Evropës organizohet pritja dhe shpallja e Çmimit Europian të Vitit nga Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova. (Menza Ramiz Sadiu në Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 8 maj 2019

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston drejtorin e AKI-së, Shpend Maxhuni dhe ish Drejtorit të AKI-së, Driton Gashi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 9:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane, në bashkëpunim me Forumin për Transparencë Parlamentare, do të mbajë një takim lidhur me Komunikimin në Procesin e Integrimit Evropian në Kosovë, rolin e shoqërisë civile dhe medias. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 405​, ora 9:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës së bashku me Klubin e Prodhuesve të Kosovës konferencën “E ardhmja dhe sfidat e energjisë së ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Dialogu Kosovë - Serbi pas Samitit të Berlinit”, në një diskutim me Kryeministrin e Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, me përfaqësuesit e shoqërisë civile, medias dhe korit diplomatik. (Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në tryezën e diskutimit me shoqërinë civile me temë "Dialogu Kosovë - Serbi pas takimit të Berlinit", të organizuar nga KDI. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet takim koordinues në mes të krerëve të sistemit të drejtësisë së Kosovës për themelimin e Taskforcës dhe Trupit monitorues të Strategjisë së krimeve të luftës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim organizon tryezën mbi fuqizimin e komunitetit përmes angazhimit, kreativiteteti dhe inovacionit të rinisë. (Restorant Rings, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Evropës, Ministria e Integrimit Evropian, në Drenas diskuton temë 'Promovimi i vlerave të BE-së, Rëndësia e gjithëpërfshirjes në procesin integrues'. (Holli i Shkollës së Mesme "Fehmi Lladrovci" në Drenas, ora 10:30 - transporti është i siguruar, nisja për Drenas, ora 9:00)

- Organizata për Cilësinë në Arsim organizon një aksion ku do shpaloset informacion ekskluziv për rastin e profesorëve të Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike, të denoncuar nga ORCA si Supermenë për numrin e madh të botimeve brenda një viti në revista me cilësi të dobët. (Para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon Forumin FOL Hapur, ku i ftuari i radhës do të jetë Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë Ruairí O'Connell. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Punëtorët teknik të shkollave te Gjilanit :Gjimnazi Natyror “Xhavit Ahmeti”, ”Musa Zajmi” , Shkolla Ekonomike, Shkolla Teknike, Gjimnazi Shoqëror, Gjimnazi “Zenel Ajdini‘’, Shkolla Ilirija, Shkolla e Mesme “Mehmet Isai”, dhe Shkolla “Skënderbeu” do të mbajn protestë lidhur me pagesen e pagave për Janar dhe Shkurt 2019. (Mes të Gjimnazit Natyror dhe Shoqëror në Gjilan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Selia qendrore e PSD-së, në lagjen Arbëria, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.46. (Hoteli Grand”, ora 12:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, organizon Ditët e Kuvendit në Dragash. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

- Dega e Partisë Demokratike në Prishtinë, hap ekspozitë për qytetin e Prishtinës. (Para objektit të Komunës së Prishtinës, ora 16:30)

 - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mbanë takimin e Këshillit Drejtues. (Hotel Emerald, ora 17:00) 
 

Ngjarjet e datës 7 maj 2019

- Mbahet konferenca e shtatë ndërkombëtare 'World Asthma Day'. (Salla e konferencave në Prishtinë, ora 9:00)

- Komisioni për Mbikëqyrje të Financave Publike do të organizojë një konferencë me temën: Mbikëqyrja Parlamentare e Financave Publike, marrin pjesë kryetarë të komisioneve parlamentare dhe auditorë gjeneral nga Shqipëria, Maqedonia  Veriore, Serbia, Mali i Zi, Bosnje dhe Hercegovina, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe nga Kroacia. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me Unionin Evropian te Shahut. (Objekti i Qeverisë, salla P37, ora 9:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala do të hartoj listë së dëshmitareve që do të dëgjohen në Komision. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Instituti Riinvest organizon prezantimin e raportit ‘Indeksi i konkurrueshmërisë së komunave’. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën “Mbi kushtetutën federale të Konfederatës Zvicerane”. (Salla e konferencave 'Orion', ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, në bashkëpunim me Institucionin e Avokatit të Popullit, mbështetur edhe nga UNDP-ja, organizon tryezë pune me temë 'Rëndësia e bashkëpunimit ndërinstitucional në raport me zbatimin e rekomandimeve të Institucionit të Avokatit të Popullit, adresuar institucioneve publike gjatë vitit 2018'. (Hotel 'Emerald', ora 10:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë organizon ngjarjen përmbyllëse për projektin "Fuqizimi i efikasitetit, llogaridhënies dhe transparencës së sistemit gjyqësor dhe prokurorial në Kosovë". (Hoteli Swiss Diamond

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim një delegacion nga Iowa - SHBA. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit Ad-hoc për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë në të cilën do të shqyrtohet Draft-rezoluta për dënimin e gjenocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës në Kosovë të shkaktuara nga ana e ish-regjimit shtetëror serb. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
 
- Ministria e Integrimit Evropian diskuton temën: Promovimi i vlerave të BE-së, Rëndësia e gjithëpërfshirjes në procesin integrues, marrin pjesë:Ministrja Dhurata Hoxha, Ambasadorja e Suedisë, Karin Hernmarck-Ahliny,  kryetari i komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati dhe Diellza Mujaj. (Shtëpia e Kulturës në Kamenicë, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit Ad-hoc për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Në kuadër të shënimit të Ditës se Evropës, Përfaqësuesja Special e BE-së, Natalia Apostolova merr pjesë në nisjen e fushatës ekonomike. (Zyrat e Gjirafës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komandantin e Gardës Kombëtare të Iowa-s, Gjeneralmajor, Timothy Orr. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri i Qeverisë, Fatmir Limaj, bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta vizitojnë fabrikën për prodhimin e veshjeve TexCo. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, kilometri i 3, rruga “Gjergj Fishta”, ora 12:00)

- Organizata Etea bën publikimin e raportit hulumtues “Lexueshmëria në shkollat e mesme të ulëta publike të Komunës së Prishtinës”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjën Dardania, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesës së deputetit Arban Abrashi dhe anëtares së bordit të RTK-së Naile Demiri në lidhje me Interpretim të normave ligjore të Ligjit të RTK-së që lidhet me zgjedhjen e Drejtorit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, do të bëjë përurimin e objektit të ri të Ambulantave të reja specialistike në QKUK. )Objekti i ri i Ambulantave Specialistike - QKUK, ora 13:00)

- Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Zyra e UN Women në Kosovë organizojnë punëtorinë "Barazia Gjinore në Media". (Hotel, Sirus, ora 13:15)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, merr pjesë në vënien e gurëthemelit të Muzeut të Natyrës. (Fshati Sllatinë në Parkun “Te Pishat., ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar Betejës së Çabratit. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 17:00)

- Në kuadër të shënimit të Ditës se Evropës shfaqet filmi Stranger in Paradise. (Shtëpia e Evropës, ora 18:00)

- Me rastin e 86 vjetorit të lindjes së këngëtares se mirënjohur Nexhmije Pagarusha, ambasada e Shqipërisë në Kosovë do të organizojë një mbrëmje muzikore me pjesëmarrjen e këngëtarëve nga trevat shqiptare, të cilët do të këndojnë edhe disa nga këngët më të bukura të repertorit të saj. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 18:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen e organizuar për Komandantin e Gardës Kombëtare të Iowa-s, Gjeneralmajor, Timothy Orr. (Ndërtesa e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 6 maj 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion të partive opozitare nga Republika e Shqipërisë të kryesuar nga Fatmir Mediu, kryetar i Partisë Republikane. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00 - vetëm pamje)

- Presidenti Thaçi takon arbëreshët e Italisë. (Presidenca e Kosovës, ora 09:00)

- Grupi i arbëreshëve do të takohet me Kryetarin e Komunës së së Prizrenit. (Prizren, ora 9:00)

- Në kuadër të Javës së Pestë për Siguri Globale Rrugore të Kombeve të Bashkuara, Kolegji Tempulli shpalos aktivitete dhe publikohen broshura për siguri në rrugë. (Kolegji Tempulli, ora 10:00)

- Zëvendës Shef i Zyrës së BE-së, Riccardo Serri mban konferencë për shtyp në të cilën do të shpalos programin e ngjarjeve për Ditën e Evropës dhe shpall konkursin e fushatës ekonomike. (Shtëpia e Evropës, rr. UCK nr. 90, Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi i arbëreshëve do të bëj një vizitë në Qendrën dhe monumentet historike të Prizrenit. (Objekti i qendrës në Prizren, ora 10:00)

- Nisë Turniri në futsallë në nderim të Gjeneral Major Luan Haradinaj. (Palestra e sporteve 'Ereniku' në Junik finalja, ora 10:00)

- Hapet Java Ndërkombëtare për Kosovën, ngjarje kjo e cila do të ketë në fokus aktivitete të cilat kanë në thelb rrjetëzimin, gjatë së cilës pjesëmarrësit e 30 Universiteteve partnere nga Evropa, mund të paraqesin insitucionet e tyre perkatëse. (Kampusi i ri i kolegjit Universum, tek rrethi i QMI-së, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim një delegacion të partive opozitare nga Shqipëria. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:00)

- Në 22-vjetorin e rënies në fushën e betejës përkujtohet Heroi i Kombit Luan Haradinaj , dhe  Veprimtarit i çështjes Kombëtare Ismail Haradinaj, merr pjesë edhe Kryeministri Ramush Haradinaj. (Homazhe të shtatorja e Heroit Luan Haradinaj në Deçan, ora 10:30)

- Me rastin e 20 vjetorit të vrasjes së Akademik Fehmi Agani, anëtarë të Kryesisë të LDK-së bëjnë homazhe dhe vendosin kurora lulesh te varri i tij. (Varri i Fehmi Aganit në lagjen Arbëria, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencën e rradhës për media ne te cilen do te prezantoj rezultatet e Klimës së Biznesit dhe problemet me energjin elektrike në Kosovë. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Në 22-vjetorin e rënies në fushën e betejës përkujtohet Heroi i Kombit Luan Haradinaj , dhe  Veprimtarit i çështjes Kombëtare Ismail Haradinaj, merr pjesë edhe Kryeministri Ramush Haradinaj. (Homazhe në Kompleksin Memorial 'Dëshmoret e Kombit' në Gllogjan, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet drejtuesi i Grupit Parlamentar, Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Nisja e grupit të arbëresheve nga Prizreni për në Itali. (Prizren, ora 13:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Takimin Gjithëpërfshirës për Lansimin e Themelimit të Tribunalit për Krimet e Serbisë në Kosovë. (Salla e seancave plenare, ora 14:00)

- Me rastin e Ditës së Evropës, Ministria e Integrimit Evropian, do të zhvilloj një tryezë diskutimi me temë diskutimi: Potenciali i Rinisë së Kosovës drejt BE-së. (Modelarium i Fakultetit te Arkitekturës, ora 15:00)

- Këshilli Prokurorial, Këshilli Gjyqësor dhe Projekti i Bashkimit Evropian për fuqizimin e efikasitetit, llogaridhënies dhe transparencës së sistemit gjyqësor dhe prokuroriaorganizojn mbajtjen e aktivitetit rekreativ - ndeshje futbolli mes ekipit të Gjyqësorit të Italisë dhe ekipit të sistemit të drejtësisë të Kosovës. (Stadiumi i Qytetit të Prishtinës 'Fadil Vokrri', ora 17:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova organizon hapjen zyrtare te Shtëpisë së Evropës në Prishtinë në të cilën do të hapet një ekspozitë fotografike 'Perspektiva e ndryshme' nga Agon Nimani dhe ekspozita e Qeramikës 'Flakërim i dashurisë' nga Gresa Islami. (Shtëpia e Evropës, rr. UCK nr. 90, Prishtinë, ora 18:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës bëhet hapja e ekspozitës personale të piktores Jeta Kalaveshi, e titulluar “Velloja e Kujtimit si Dramë”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Mbahet nata finale dhe  mbyllja e Festivalit 'Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen'. (Pallati i Kulturës  “Jusuf Gervalla” në Deçan, ora 19:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në natën finale të festivalit “Eshkë e Ndezur mbi Shkëlzen”, kushtuar heroit Luan Haradinaj. (Pallati i Kulturës "Jusuf Gërvalla", Deçan, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 5 maj 2019

- Grupi i arbëreshëve do ta vizitojë katedralen "Nënë Tereza" n ëPrishtinë. (Katedrala “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e XXXVII-të e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje! (Hotel International Prishtina në Veterrnik, ora 10:30)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, në Prishtinë, ora 11:00)

- Grupi i arbëreshëve do ta vizitojë Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësinë Islam, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në minimaratonën 5 km, me moton “Vrapo edhe Ti”, në mbështetje të fëmijëve me autizëm. (Nisja nga Hoteli Grand, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e 5 majit - Ditës së Dëshmorëve, merr pjesë në Tubimin Përkujtimor në nderim të 183 dëshmorëve të Komunës së Pejës. (Sheshi në qendër të Pejës, ora 14:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Tubimin Përkujtimor në nderim të 183 Dëshmorëve të Komunës së Pejës. (Sheshi në qendër të Pejës, ora 14:30)

- Grupi i arbëreshëve do ta vizitojë Kryetarin e Komunës së Skenderajt dhe do te bej vizitë në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Skenderaj, ora 15:00)

- Grupi i arbëreshëve do ta vizitojë do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Ibrahim Rugova dhe te Rezidenca e Presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 18:00)

- Mbahet nata e dytë e Festivalit 'Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen'. (Pallati i Kulturës  “Jusuf Gërvalla” në Deçan, ora 19:00)

 

 

Ngjarjet e datës 4 maj 2019

- Klubi i pingpongut “Ahmet Hoxha” nga Ferizaj në bashkëpunim me Federatën e Ping Pongut të Kosovës dhe nën patronatin e Kuvendit Komunal të Ferizajt - Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport organizon turneun e XX përkujtimor ndërkombëtarë “Ahmet Hoxha 2019”, për nder të veprës dhe kontributit të Heroit të Kosovës –“Ahmet Hoxha”. (Palestra Bill Klinton në Ferizaj, ora 9:30)

- Organizata Toka organizon konferencën e parë të vullnetarizmit edukativ “Vullnetarizmi Edukativ për Fuqizim të Rinisë“. (Hotel Sirius, ora 10:15)

- Grupi i arbëreshëve do të takohet me me Kryetarin e Komunës së Prishtinës. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Dega e Alternativës në Gjakovë do të mbajë konferencë për media mbi punësimet familjare dhe politike që po behën nga qeverisja e AAK-së në Komunën e Gjakovës. (Zyret e Alternativës në Çarshin e Jupave në Gjakovë, ora 11:00)

- Mbahet tubimi perkujtimore me rastin e 20-vjetorit të rënies heroike të dëshmorit Njazi Rexhepi, në Betejen e Kosharës si dhe me rastin e ditës së shkollës në fshatin Sllatinë e Eperme - Komuna e Vitisë, e cila mbane emrin e deshmorit "Njazi Rexhepi". (Lokalet e shkollës në Sllatinë të Eperme në Viti, ora 11:00)

- Grupi i arbëreshëve vizitojnë Muzeun e Kosovës, New Born, memorialin Heroina, në sheshin ‘’Skënderbeu’’ dhe sheshin -‘’Ibrahim Rugova’’. (Muzeu i Kosovës, ora 11:00)

- Organizata Toka organizon Panairi i projekteve të klubeve te Vullnetarizmit Edukativ. (Hotel Sirius, ora 12:10)

- Defile festive në qendër të qytetit të Deçanit nga grupet pjesëmarrëse në Festivalin “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”. (Deçan, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës shënon 19 vjetorin e themelimit. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj mbahet cermeonia e hapjes se edicionin e 9-të më radhë të festivalit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”. (Pallati I Kulturës 'Jusuf Gërvalla' në Deçan, ora 19:00)

- Mbahet performancë nga Ansambli i Arbëreshëve dhe “Shota”. (Sheshi ‘’Zahir Pajaziti’’, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 3 maj 2019

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të organizojë një instalacion artistik të vendosur në qendër të qytetit që do të përcojë mesazhin e fjalës së lirë. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 9:30)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka dhe Kryetari i Bordit të ARKEP-it, Kreshnik Gashi raportojn para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një ceremoni me rastin e përurimit  të “Dhomës së dëshmive të IPK-së” donacion nga OSBE. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 10:00)

- Fillojnë punimet në zgjerimin e rrugës nacionale përgjatë gjithë qytetit të Vushtrrisë Nadakovc - Smrekonicë. (Tek semaforat në hyrje të Vushtrrisë, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit, studentët e vitit të tretë të Degës së Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës do të bëjnë prezantimin e të gjeturave nga analiza e teksteve shkollore, kulturës së popullarizuar, rrjeteve sociale dhe mesazheve tjera masive duke i nxjerr në pah vlerat që i transmetojnë ato. (Fakulteti i Filologjisë, salla e Dekanatit, ora 10:00)

- Në ndërim të vepres së heroit Agim Ramadani kur edhe shënon dita e tretë e organizimeve pas aktiviteteve sportive dhe orës letrare ne behen homazhe para shtatores se Agimit ne qender të Gjilanit për të vazhduar pastaj me zbulimin e figures se Agimit te pergatitur nga gezhoja te mbi 300 mije fyshekeve te armeve te ndryshme. (Gjilan, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të organizojë një tryezë debati për lirinë e medias dhe sigurinë e gazetarëve me përfaqësues të medieve, shoqërisë civile dhe të institucioneve të drejtësisë dhe sigurisë. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Komuna e Prishtinës organizon ceremoninë e nënshkrimit të protokollit të Manifesta 14 e cila është Bienalja e Evropës Nomadike, e mbajtur në një qytet pritës të ndryshëm çdo dy vjet. (Modelariumin e Arkitekturës prapa Ministrisë së Arsimit, ora 10:45)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në kompaninë ELKOS. (Objekti i kompanisë në Zahaq, Pejë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston drejtorin e AKI-së, Shpend Maxhuni. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (objekti i KQZ-së, ora 13:00)

- Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, K2.0 lanson kampanjën “Jo Pyetje Pa Përgjigje”. (Hapësira e Kosovo 2.0, ora 13:00)

- Në kuadër të “Ditëve te Arbëreshëve në Kosovë” grupi i arbëreshëve do të takohet me ministrin e Mbrojtjes, Rrustem Berisha. (Kabineti i ministrit Berisha, ora 13:00)

- Fillojnë punimet në rrugën Babush - Tërn - Luboc - Koshare - Slivovë, Ferizaj. (Fshati Babush i ri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Institucionit të Avokatit të Popullit dhe Projektligjit për mbrojtjen e femijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike te Kosovës, Isa Mustafa mban mbledhje me kryetarë të degëve të LDK-së. (Selia qendrore e LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 14:00)

- Në Kuvendin e Republikës së Kosovës mbahet mbledhje ye veçantë në kuadër të “Ditëve te Arbëreshëve në Kosovë” . (Salla e seancave plenare, ora 15:00)
 
- Kryetari i Lidhjes Demokratike te Kosovës, Isa Mustafa pas takimit me kryetarë të degëve të LDK-së mban konferencë për media. ((Selia qendrore e LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 15:30)

- Në vendlindjën e Agim Ramadanit mbahet tubimi qendror “I këndojmë Agimit”, ku do të ketë pjesëmarrje masive në nderim te Heroit, Agim Ramadani Katana. (Fshati Zheger, ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të bëjë  aderimin anëtarëve të rinjë në Degën e Prishtinës ku do të jetë prezent edhe Kryetari i AAK-së, Kryeministri Ramush Haradinaj. (Salla e Kuqe në “Pallatin e Rinisë” në Prishtinë, ora 18:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj organizon pritje për delegacionin e komunave të Arbëreshëve të Italisë. (Hotel Emerald, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 2 maj 2019

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” në bashkëpunim me IAFeS organizon hapjen  e konferencës ndërkombëtare NETTIES e cila mbledh studiues dhe akademikë nga vende të ndryshme të botës. (Fakulteti i Edukimit në Universitetin e Prishtinës, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në koordinim me përfaqësuesit e Policisë, Prokurorisë së Shtetit, Panelit Zgjedhor për Ankesa e Parashtresa dhe Këshillit Gjyqësor të Kosovës organizon Programin Orientues te Sigurisë për zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kryetar në Komunat: Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zivic, merrë pjesë në panairin “Ditët e Promovimit të Asparagut”, i cili organizohet nga MBPZHR-ja dhe programi i USAID-it “Zhvillimi Bujqësor dhe Mundësitë Rurale (AGRO).(Sheshi “Nëna Terezë”, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, në të cilën do të raportojë  ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-203, ora 11:00)

- Drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me hidrocentralet dhe problemet tjera mjedisore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj marrin pjesë në shënimin e 20-vjetorit të masakrës në fshatin Studime të Vushtrrisë dhe bën homazhe në Kompleksin Memorial te varrezat e 117 martirëve. (Kompleksi Memorial në Studime në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, do të bëjnë përurimin e objektit të ri të Ambulantave të reja specialistike në QKUK. (Objekti i ri i Ambulantave Specialistike - QKUK, ora 13:00)

- Pas rinovimit të tërësishëm përurohet tuneli në hyrje të Mitrovicës. (Mitrovicë, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Ad-hoc për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë në të cilën do të shqyrtohet Draft-rezoluta për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë të shkaktuara nga ana e ish-regjimit shtetëror serb. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 14:00)

- Bëhet hapja zyrtare e Panairit të automjeteve “Prishtina International  Autoshow”. (Salla e Panaireve në Shkabaj, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 1 maj 2019

- Fillon qarkullimi i autobusti të Trafikut Urban për në Aeroportin Ndërkombetar të Prishtinës. (Stacioni i Autobusëve në Prishitnë, ora 3:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve, do të organizojë protesta kundër vdekjeve në vendin e punës, pagave të ulëta të punëtorëve, si dhe skemave pensionale. (Sheshi ‘Nënë Tereza’ në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan, në 20 vjetorin e rënies së Heroit të Kosovës, Agim Selmanaj. (Kompleksi i Dëshmorëve në Gllogjan, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Në ditën ndërkombëtare për të drejtat e punëtoreve dhe punëtorëve, Rrjeti i Grave të Kosovës i bashkohet protestës, duke ngritur zërin kundër diskriminimit në baza gjinore për pranim në punë, mundësisë së pabarabartë për t’u promovuar në punë, pagës së pabarabartë për punë të njejtë, etj. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

 

Ngjarjet e datës 30 prill 2019

- Me rastin e shënimit të 20-vjerorit të rënies heroike të komandantit Ilaz Kodra, 40 dëshmorëve dhe 275 martirëve të lirisë do të nisin me homazhe në Kompleksin Përkujtimor "Adem Jashari" në Prekaz. (Prekaz, ora 8:30)

 - Instituti Demokrati i Kosovës organizon tryezën e diskutimit në lidhje me të drejtat e punëtorëve ku do të shpaloset edhe raporti një vjeçar i këshillave ligjore dhe shkeljeve nga e drejta e punës të raportuara në KDI me titull: “Të drejtat në letër’’. (Orion Conference Center, ora 10:00)

- Vazhdon aksioni "Ta pastrojmë Gjilanin", në dy lokacione të ndara, ne qendren e qytetit - rruget kryesore dhe në lokacionin tjetër në Kodren e Dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Dialogu Kosovë Serbi nën dritën e Takimit në Berlin”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 10:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të bëj tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike dhe kandidatëve në fletevotimet e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar në komunat: Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok. (Salla e mbledhjeve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt dhe e Drenasit organizojnë manifestimin përkujtimor me rastin e rënies heroike të dëshmorëve dne martirëve të Drenicës dhe më gjerë. (Sheshi i Drenasit, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në përurimin e shtatores së heroit Ilaz Kodra. (Sheshi “Fehmi Lladrovci” në Drenas, ora 12:00)

- Pas kthimit nga Berlini Presidenti Thaçi mban konferencë për media. (Aeroporti i Prishtinës “Adem Jashari”, ora 18:30)

- Në kuadër të aktiviteteve të Ambasadës së Francës për të shënuar njëzetë vjetorin e përfundimit të luftës dhe mbështetjes së librit në Kosovë,  Ambasada e Francës në bashkëpunim me Aleancën Franceze të Prishtinës organizojnë promovimin e librit të gazetares Nerimane Kamberi “Hotel Grandi dhe reportazhe të tjera”. (Aleanca Franceze në Prishtinë, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 29 prill 2019

- Mbahet akademi përkujtimore dhe shfaqet dokumentari kushtuar tre dëshmoreve të kombit Sokol Pretenit, Qazim Cimilit dhe Esat Mehollit. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, ora 12:00)

- Në prag të Samitit të Ballkanit, i cili do të mbahet sot në Berlin, Lëvizja Vetëvendose! - Qendra Gjermanido të protestojë kundër pazarëve Thaçi-Vuçiq. (Para Zyrës së Kancelarës së Gjermanisë në Berlin, ora 18:00)

- Ansambli i Armatës së SHBA-ve për Evropë mban koncert koral pranveror në Prishtinë. (Termokiss, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 27 prill 2019

 - Organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike do të vijë një grup i arbneshëve të Kroacisë të cilët do të vizitojnë katedralen “Nëna Terezë”. (Katedralja “Nëna Terezë” në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Obelisku i të Pagjeturve në nderim të tyre, me rastin e 27 Prillit – Ditës së të Pagjeturve të Kosovës​. (Sheshi ‘Ibrahim Rugova’, ora 9:00)

- Një grup i arbneshëve të Kroacisë vizitojnë Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Objekti i ministrisë, ora 10:30)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë organizojnë Programin e shkëmbimit të nxënësve mes Kosovës dhe Shqipërisë “Si n’shtëpinë tëndë”, me qëllim integrimin e tyre në sistemin arsimor, qytetarisë dhe kulturës së vendit pritës, socializimit me komunitetin, të fituarit e një përvoje unike që lë gjurmë në të ardhmen dhe forcimit të bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e arsimit dhe rinisë. (Hotel CITY në Prizren, ora 11:00)

- Një grup i arbneshëve të Kroacisë vizitojnë  Muzeun Kombëtar të Republikës së Kosovës. (Muzeun Kombëtar në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli Organizues i Gjysmë Maratonës së Prishtinë mban konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, bën homazhe të Obelisku i të Pagjeturve në nderim të 27 Prillit- Ditës së të Pagjeturve të Kosovës. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Tubimin Përkujtimor për shënimin e 27 Prillit - Ditës së të Pagjeturve të Kosovës, që do të mbahet në Meje të Gjakovës. (Kompleksi Memorial në Mejë, Gjakovë, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Tubimin Përkujtimor për shënimin e 27 Prillit - Ditës së të Pagjeturve të Kosovës. (Kompleksi Memorial në Mejë, Gjakovë, ora 12:00)

- Shtëpia botuese “Plejad” nga Tirana në bashkëpunim me librarinë “Dukagjini” nga Prishtina, organizojnë promovimin e librit të studiuesit, kritikut dhe publicistit të mirënjohur nga Tirana, Ndriçim Kulla “Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane, një historik gjithëpërfshirës”. (Libraria “Dukagjini” në Prishtinë, ora 18:00)

- Ansambli i Armatës së SHBA-ve për Evropë vazhdon turneun koral pranveror në Prizren. (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 26 prill 2019

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Me rastin e ditës ndërkombëtare të Vajzave në TIK, nën mbështetjen e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik organizohet Konferencë “Girls in ICT 2019” “ Vajzat në TIK 2019. (Kampusi i RIT, ish-AUK në Gërmi, ora 9:15)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë në ngjarjen e organizuar me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Vajzave në TIK. (Kampusi i RIT, ish-AUK në Gërmi, ora 9:15)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese BIRN organizon tryezën publikimin e gjetjeve nga monitorimi i shpenzimit të parasë publike nga zyrtarët e Komunave të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon takimin përmbyllës të projektit “Fuqizimi i pjesëmarrjes së të rinjve në proceset politike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, 10:00)

- Kryeredaktori i Rrjetit për Raportim të Krimit dhe Korrupsionit, Stevan Dojčinović do të mbajë një Masterklasë me fokus në temat e rolit të krimit të organizuar në jetën e përditshme në Ballkan dhe se sa potencial ka krimi i organizuar në formësimin e politikave vendore. (Hapësira e Kosovo 2.0, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit Komunal të Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme mban stërvitje shkollore me simulator në shkollën e komunës së Podujevës. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, me rastin e Ditës ndërkombëtare të Pronësisë Industriale, do të organizojë konferencën “Të Drejtat Pronësore Intelektuale”. (Hotel Emerald, 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mban konferencen kombëtare "Të Drejtat Pronësore Intelektuale". (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Programi Rajonal për Demokraci Lokale në Ballkanin Perëndimor i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i zbatuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të dorëzoj grante financiare dhjetë organizatave të shoqërisë civile në Istog, Lipjan, dhe Viti. (Ndërtesa e UNDP-së, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë në përurimin e shiritit rrugor shtesë në pikën doganore Morinë, kufiri Kosovë - Shqipëri. (Pika kufitare Morinë, ora 11:00)

- Let’s Do It mban ceremonin e ndarjes së 500 kontenjerëve dhe 500 shportave për komunat fituese, përzgjedhja e të cilave është bërë në bazë të angazhimit të tyre në fushatën “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Lokalet e ndërmarrjes “KRM Pastrimi” në Adresa: Rruga "Bill Clinton" nr. 5., ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministria e Mbrojtjes shpall rezultatet e Garës Ndërkombëtare 'Ushtari më i mirë - 2019'. (Kazerma 'Adem Jashari',  Amfiteatri i Brigadës për Mbështetje Operacioneve, ora 13:00)

-  Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinësdo kundërshton ndërhyrjet politike dhe pakënaqësitë për kushtet e krijuara në Universitetin e Prishtinës. (para Rektoratit të UP-së, ora 13:30)

- Nën patronatin e Kryeparlamentarit Kadri Veseli, mbahet Akademi përkujtimore për dëshmorët e Epopesë së Melenicës. (Teatri Kombëtar, ora 14:00)

-  Mbahet manifestim me rastin e 29 vjetorit të themelimit të LDK-së Dega në Lipjan. (Restoran “Golden AGI”, në Lipjan, ora 18:00)


Ngjarjet e datës 25 prill 2019

- Parlamenti Studentor së bashku me Këshilllin e Studentëve të Fakultetit të Arteve në Universitetin e Prishtinës do ta bllokojë Fakultetin e Arteve të UP-së, për të kundërshtuar Bordin Drejtues dhe Menagjmentin e UP-së, sepse nuk u morën seriozishtë asnjëherë kushtet tejet jo të mira në këtë Fakultet, ku mungojnë shumë hapësirat adekuate, materialet dhe shumë gjëra të tjera për punën praktike që bëhet aty. (Tek objekti i Dekanatit, ora 8:20)

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme mban stërvitje shkollore me simulator në shkollën e komunës së Drenasit. (Drenas, ora 9:30)

 - Bordi dhe Menaxhmenti i Telekomit raporton para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala në lidhje me gjendjen në Telekomin e Kosovës si dhe mbahet dëgjimi i sindikatës se punëtoreve para Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 166-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Komuna e Klinës ka bërë përzgjedhjen e përfituesve të banesave për familjet që i përkasin kategorive të dala nga lufta ku edhe do të shpërndajën e çelësave për 35 banesa. (Klinë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i raportit të monitorimit, zbatimi i Ligjit për Produkte dhe Pajisje Medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Albin Kurti dhe drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca dorëzojnë një padi në Pallatin e Drejtësisë ku para dorëzimit do të ketë edhe prononcim për media. (Pallati i Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të mbajë konferencë për media lidhur me procesin e teksteve të reja shkollore.  (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

Sekretari i Pergjithshëm i Kuvendit, Ismet Krasniqi dhe Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë, Fitim Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publik lidhur me shpenzimet e Kuvendit dhe Qeverisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Cacttus Education dhe Down Syndrome Kosova organizojn aktivitetin “The Hour of Code: Kodimi për të gjithë”. (Cacttus Education, rr. 'Bashkim Fehmiu' në Arbëria 3, BC2/14 nr.4, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë konferencë për media. (Selia qendrore të PSD-së në lagjen Arbëria, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim deputeten kantonale të Cyrih, gjilanasen Qëndresa Sadriu. (Zyra e kryetarit Haziri, ora 13:00)

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme mban stërvitje shkollore me simulator në shkollën e komunës së Lipjanit. (Lipjan, ora 13:30)

- Drejtoresha per Sherbime Punlike, Medina Braha dhe Drejtori per Mireqenje Sociale Dren Kukaj do te mbajne konference per shtyp mbi ceshtjen e rrezikshmerise se banimit. (Rr. Murat Mehmeti, lagja Tophane te Bahollet, perballe servis Ardi, ora 14:00).

-  Grupi i nxënësve dhe mësuesve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe nga Kroacia viziton  Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike . Kjo vizitë bëhet në kuadër të ekskursionit mësimor- njohës në Kosovë e Shqipëri, i cili organizohet nga MDIS-i. (objekti i Ministrisë, ora 14:30)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri merr pjesë në takimin e Komitetit Drejtues për zbatimin e Strategjisë Kombëtare për të Drejtat Pronësore. (Hoteli Sirius, ora 15:00)

- Drejtorja e Misionit të USAID-it, Lisa Magno, dhe Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të flasin në koktejin pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të Strategjisë Kombëtare për të Drejtat Pronësore. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Kryeredaktori i Rrjetit për Raportim të Krimit dhe Korrupsionit, Stevan Dojčinović, do flasë për bashkimin e gazetarëve nga Ballkani në luftën kundër krimit të organizuar. (Kosovo 2.0, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes solemne të palestres Transformohu dhe restorantit Ha Mirë. (Kompleksi Ramiz Sadiku në lagjen Pejton, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 24 prill 2019

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon takim mikpritës për drejtorët e Drejtorive Komunale për Arsim. (Rektorati i UP-së, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. (Selia e KQZ-së, ora 9:00 - ndryshim - ora 11:00)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon debat për projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Hotel AFA, ora 10:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Komisionit Kombëtarë Zviceran për Parandalim të Torturës dhe Institucionit të Avokatit të Popullit, i cili vepron si Mekanizëm Kombëtar për Parandalim të tortures, për monitorim të përbashkët të operacioneve të kthimit me forcë ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës. (Salla për konferenca e Avokatit të Popullit, ora 10:00)

- Qendra e Karrieres në kuadër te Drejtorise se Planifikimit dhe Zhvillimit të Qendrueshem organizon hapjen e “Panairit te Karrieres” 3 ditor. (Hapsirat e Qendres se Karrieres, në lagjen Taslixhe, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë zyrtare të hapjes së aktivitetit “Ditët e Orientimit për Maturantë”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Hapet Panairi i Studimeve, ku universitete të ndryshme të Kosovës dhe regjionit, do të prezantojnë profilet akademike. (Kampusi i shkollave të mesme në Gjilan, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës do të organizojë Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, me qëllim të promovimit të kompanive Kosovare dhe produkteve të tyre brenda Kosovës, rajonit dhe më gjerë. (Qendra e Panaireve, fshati Shkabaj, Magjistralja Prishtinë – Mitrovicë, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Hapjen e Panairit të Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”. (Fshati Shkabaj, Qendra e Panaireve, ora 10:30)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me gjendjen e sigurisë në Kosovë dhe incidentet që kanë motive ndëretnike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të nënshkruajë një marrëveshje për të mbështetur Gjykatën Themelore të Mitrovicës. (Ambientet e UNDP-së, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor i Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas për vitin 2018, shqyrtimi i Raportit vjetor i Akademisë së Drejtësisë për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë mban debat publik me temën 'Uzurpimi i pronës në Kosovë - problem edhe pas 20 viteve'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente të Grupit Punues të Komisionit për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të muajit botëror të Ergoterapisë, Kolegji Heimerer organizon tryezë diskutimi me temë “Rëndësia e Ergoterapeutëve në Institucione Publike". (Kampusi i Kolegjit Heimerer, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizon aktivitetin kryesor të shënimit të javës së imunizimit për këtë vit. (Fshati Magure i Komunës së Lipjanit, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Mitrovicë organizon aksion simbolik lidhur me zhagitjen e punimeve në tunel, i cili vazhdon ende të jetë i bllokuar duke shkaktuar kështu kaos total të trafikut në qytetin e Mitrovicës. (Tek tuneli i bllokuar në Mitrovicë nga ana e Zhabarit, ora 12:00)

- Mbahet seanca përfundimtare për rivendosje në lidhje me kërkesën e profesorit te Fakultetit Juridik, Mejdi Bektashi i cili e ka paditur organizatën joqeveritare Admovere për shpifje, pas publikimit të raportit 'Stafi Akademik i UP-së'  në të cilin Bektashi ishte radhitur si njëri nga profesorët plagjiatorë. (Gjykata Themelore në Pallatin e Drejtësisë, objekti A, numër 204, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 23 prill 2019

- Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës do ta bllokoj Rektoratin e UP-së, për të kundërshtuar Bordin Drejtues dhe Menagjmentin e UP-së. (Rektorati i UP-së, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiq me zyrtarë e afaristë nga kjo komunë prezanton ofertën turistike për këtë sezon për pushuesit nga Kosova. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 10:00)

- Me rastin e 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës,  Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkë organizim më Ministrinë e Bujqësisë, Ministrinë e Arsimit, komunën e Prishtinës dhe OJQ- të mjedisore “Let’s Do it Kosova”, “Green Art Center”, “Ekovizioni”, do të shënojnë këtë festë mjedisore në qendrën “Pylli i Arinjve“, në Prishtinë. (Hapësira e Qendrës “Pylli i Arinjve”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala në të cilën do të behët caktimi i orarit dhe listës së deshmitareve që do të intervistohen si dhe plotësimi i listes së eksperteve që do të angazhohen. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen në nder të Ditës së Komunitetit Turk, organizuar nën patronatin e zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Agjencisë Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale dhe shqyrtimi i nismës legjislative për Komisionerin parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Në kuader të projektit “Projekti për Ngritje te Kapacitetit për Kontrollin e Ndotjes së Ajrit" i cili po realizohet nga Agjencioni Japonez për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe i perkrahur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapesinor, ekipi hulumtues do te vizitojë ndërmarrjen e transportit publik “Trafiku Urban” në Prishtinë, për të kryer hulumtimin në mënyrë që të mblidhen të dhena lidhur me qarkullimin e trafikut urban. (Ndërmarrja e transportit publik “Trafiku Urban” në Prishtinë, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës së Tokës, Let’s Do It në bashkepunim me Universitetin e Prishtinës, Komunën e Prishtinës dhe OJQ të tjera organizon aksion pastrimi dhe mbjellje fidanesh në hapësirat e Kampusit Universitar. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 10:00)

- Zyra për Çështje të Komuniteteve organizon koktej për festimin e Ditës së Komunitetit Turk. (Ndërtesa e Qeverisë, salla nr. P38, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon disa aktiviteteve me rastin e  Ditës Ndërkombëtare të Tokës ku do të angazhohen zyrtar policor të profileve të ndryshme, përfshirë edhe njësitet kufitare me barkë, të cilat do të vendosen në liqenin e Badovcit. (Liqeni i Badovcit, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli raporton para Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me procesin e integrimit evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Qendra për Zhvillim Multikulturor - Impact e shënon ditën vëndore të përkujtimit të viktimave në kumunikacionin rrugorë në tri rrugë të kryeqytetit. (Përbrall Hotelit Grand në vendkalim të këmbësoreve, para Hotel Sirius në vendkalim të këmbësoreve dhe para New Born në vendkalim të këmbësoreve, ora 12:00)
 
- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale organizon diskutimin publik me temën “Politikat e Ambientit në Nivel Lokal”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq interviston Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Organizata "ETEA" dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës "Pjeter Bogdani" organizojnë panel diskutimi mes fëmijëve me temë "Kultura e leximit të te rriturit dhe roli i prindërve në kultivimin e kulturës se leximit të femijet"me rastin e Dites Botërore të Librit dhe të te Drejtes së Autorit. (Biblioteka Kombëtare, ora 14:00)
 
- Komisioni Ad-hoc për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë shqyrton Draft-rezoluten për dënimin e gjenocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës në Kosovë të shkaktuara nga ana e ish-regjimit shtetëror serb. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 14:30)

- Shoqëria Lëvizja me rastin e 30 - vjetorit të mbajtjes së konferencës së parë të OMLK-LPK-së në Divjakë, organizon Akademi Jubilare. (Instituti Albanologjik të Prishtinës, ora 12:00)

- Shoqëria Lëvizja me rastin e 30 - vjetorit të mbajtjes së konferencës së parë të OMLK-LPK-së në Divjakë, bën zbulimin e Pllakës. (Divjakë, ora 16:00)

- Organizata "ETEA" dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës "Pjeter Bogdani" organizojnë mbremjë e poetikes dhe letersisë në kuader të të cilit do të përfshihet edhe një diskutim i shkurtër për të drejten e autorit. (Biblioteka Kombëtare, ora 19:00)

- Kryetari i Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiq me zyrtarë e afaristë nga kjo komunë organizojn një koktej rasti, ku oferta turistike e Ulqinit do të prezantohet para mysafirëve të ndryshëm. (Hotel Emerlad, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 22 prill 2019

- Komuna e Prishtinës së bashku me "Miqt e Tokës" në kordinim me Let's Do It Kosova organizon aksion pastrimi dhe mbjelljen e drunjve në Fushën e Pajtimit. (Fusha e Pajtimit, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës së bashku me "Miqt e Tokës" në kordinim me Let's Do It Kosova organizon aksion pastrimi dhe mbjelljen e drunjve mbi Fakultetin Teknik. (Rr. Fadil Vata, mbi Fakultetin Teknik, ora 11:00 - Këndi Finlandez Ish Selia e Presidentit Rugova, mbrapa stadiumit, afër çerdhes, ora 12:00 - Oborri i SHFMU Dardania, ora 12:40 - Ulpiane, rr. 17 Shkurti, afër kopshtit Fatosat, ora 13:20 -Ulpiane, parkingu mbrapa banesave të Lesnas, ora 14:30)

- Let’s Do It në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit do të organizoj aksion pastrimi në Fshatin Shillovë në Gjilan. (Te Kisha në Fshatin Shillovë, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës së bashku Green Art Center shpall fituesit për garën në veprën më të mirë të artit me materiale ricikluese në kordinim me organizatën. (Shkolla e Gjelbër, ora 14:00)

- Banorët e lagjeve rreth Parkut në mes të Velanisë, Lagjes së Muhaxherëve, Bregut të Diellit, si dhe banorë të gjithë Prishtinës, me rastin e Ditës së Tokës, do të organizojnë një tubim paqësorë në mbrojtje të Parkut ku edhe do të mbillen disa fidane që në mënyrë simbolike të protestohet kundër degradimit të Parkut. (Pakru i Velanisë, ora 14:15)

- Në kuadër të aktiviteteve të organizuara për Javën e Tokës mbahet shfaqja e filmit dokumentar "Samsara" (Kino Armata, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 21 prill 2019

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilen flet Kryetari Albin Kurti. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Në kuadër të aktiviteteve që po mbahen për Javën e Tokës, Let’s Do It mbjell fidane dhe vendos shporta në Lagjen 028 në Fushë Kosovë, në bashkëpunim me Kosovo CSR. (Lagjja 028 në Fushë Kosovë, ora 15:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të presë 60 nxënës nga Kosova, të cilët kanë qëndruar për disa ditë në familje në Shqipëri, si dhe 60 të tjerë nga Shqipëria bashkëmoshatarët, në familjet e të cilëve kanë qëndruar, të cilët tash do të qëndrojnë në familjet e këtyre nxënësve në Kosovë. (Ndërtesa e MAShT, ora 15:30) 

 

Ngjarjet e datës 20 prill 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Turneun memorial për të rinjë "Bedri Ajeti". (Pallati i sporteve në Prishtinë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media! (Selia e Vetëndosje, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Press Qendra në Ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, ora 10:00)

- Alternativa mban konferencën e radhës të partisë në të cilën prezanton të gjetura dhe rekomandime për gjendjen mjedisore në Kosovë. (Zyret e partisë Alternativa. ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Brigadës 136 Rugova, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 11:00)

- Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës organizon Konferencë për media lidhur me kthimin e shtetasëve kosovarë nga Siria. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 12:30)

- Biznesi anëtarë në Odën e Afarizmit të Kosovës “Altera”, bën promovimin e librit të autorit Bashmir Xhemaj, “Një shqiptar në CIA - dy jetët e Destan Berishës”. (Libraria Altera në Prizren, ora 13:00)

- Lansohet projekti #Forheroines. (Para monumentit “Heroinat” në Prishtinë, ora 13:00)

- Shoqata Atlantiku mbanë konferencë përmbyllëse për media në të cilën përfaqësuesi i shoqatës Gani Shehu, do të pasqyrojë ngjarjet që kanë shënuar 20-vjetorin e ‘Batalionit Atlantiku’, mesazhin kyç dhe vizionin për angazhimet në të ardhmen. (Hotel Grand, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 19 prill 2019

- Klinika e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendren Klinike Universitare i fillon punimet Simpoziumi mbarëshqiptarë i kirurgëve të fëmijëve. (Hotel Internacional Prishtina, ora 8:40)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në festivalin olimpik për fëmijët parafillor. ))(Stadiumi “Fadil Vokrri”, Prishtinë, ora 9:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, do të organizojnë një ushtrim fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë. (Fshati Maxhunaj, ora 10:00)

- Shtëpia Botuese “Faik Konica” organizon promovimin e librit të Dr. Islam Lauka, “Kosova e kërcënuar nga gjarpri i shtëpisë”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të bëjnë shpërndarjen e kontratave për 21 përfituesit e granteve nga Fondi Rinor që për qëllim kanë rritjen e punësimit për të rinjtë e vendit tonë përmes zhvillimit të ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të projekteve për ndërmarrësit e rinj. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e Ditës së Veteranëve të Koshares dhe rënies së Heroit të Kosovës, Sali Çekaj, në kuadër të Manifestimit Tradicional "Ditët e Shqipes 2019", që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës se Kosovës, Enver Hoxhaj mban konferencë të përbashkët për media me Ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti së bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të përcjellin garën komunale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. (Objekti i Gjimnazit Natyror "Xhavit Ahmeti" në Gjilan, ora 13:30)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e lançimit të faqes së re të internetit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Sheshi 21, ora 15:00)

- Federata e Atletike të Kosovës do të mbaj konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Batalionit “Atlantiku”, që organizohet nën patronatin e kryeministrit. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë, ora 16:00)

- Në kuadër të tubimeve Kundër PANhajnisë dhe për zgjedhje të reja Lëvizja Vetëvendosje  mban tubim në Drenas. (Shtëpia e Kulturës në Drenas, ora 16:30)

- Galeria e Qytetit të Gjilanit hap ekspozitën e veçantë të fotografive “Arti i Rrudhave”, të autorit Muhamed Sadriu, e cila do të shpalos fotorgafitë e 21 personave të cilët i kanë mbi 100 vjet, e që e simbolizon shekullin XXI. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

- Në kuadër të tubimeve Kundër PANhajnisë dhe për zgjedhje të reja Lëvizja Vetëvendosje  mban tubim në Prizren. (Shtëpia e Kulturës "Xhemajli Berisha" në Prizren, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten "Grouping - Moving - Spreading" Metaxym e cila është kuruar dhe organizuar nga The Activists dhe World Anonimous Society. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Lumbardhi do të prezantojë paraqitjen e parë të këngëtares dhe kompozitores amerikane Chrysta Bell në Kosovë në kuadër të turneut Feels Like Love 2019 dhe epizodit të dytë të Lumbardhi n’Behar. (Lumbardhi në Prizre, ora 21:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbanë mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 11:30) 

- Kryetari Shpend Ahmeti dhe Drilon Pireva, Udheheqës i projektit për investimet në hyrjet e banesave, do të mbajnë konferencë për shtyp. (lagja Dardania, rr. Kadri Zeka, Blloku 7/1, hyrja A te Bast Trade, ora 17:00)
 

 

 

Ngjarjet e datës 18 prill 2019

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli dhe Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri marrin pjesë në konferencën mbi drejtësinë komerciale të organizuar nga Ministria e Drejtësisë e cila po zhvillohet në kuadër të procesit të Rishikimit Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- COD Kosovo në bashkëpunim me Handicap Kosova, Down Syndrome Kosova dhe Shoqatën Evropiane të Shërbimit për Personat me Aftësi të Kufizuara organizojnë Forumin e Parë të Ofruesve të Shërbimeve për Personat me Aftësi të Kufizuara në Kosovë. Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala në të cilën do të behët shqyrtimi i dokumentacionit të pranuar nga Posta e Kosovës dhe Telekomi i Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Qendra Klinike Universitare prezanon programin nacional për trajtim të infarktit të miokardit në  dy orët e para. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të marrë pjesë në prezantimin dhe diskutimin e projekt-ligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fuqizim dhe Pjesëmarrje të Rinisë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë në përurimin i fillimit te punimeve në rrugën Shtërpcë - Brezovicë. (Në hyrje të Shtërpcës, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës së bashku më një grup biznismenësh do të ketë një takim me Ministren e Bujqësisë. (Kabineti i ministres, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës. (Te varret e dëshmorëve në Velani, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim delegacionin e Batalionit “Atlantiku”. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:20)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te përmendorja e Zahir Pajazitit . (Përmendorja e Zahir Pajazitit, ora 10:30)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë konferencë ku do të bëhet dhënia e pëlqimeve për armët në proces të legalizimit. (Ndërtesa e MPB-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë konferencë për media ku flet kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, si dhe deputetja Shqipe Pantina. (Selia e PSD-së në lagjen Arbëria, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin e Batalionit “Atlantiku”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:05)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Mbahet mbedhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, pret në takim Ministrit të Kulturës Kujtim Gashi Ramosaj ku dhe do të nënshkruhet një memorandum bashkëpunimi përprojektin: “Ndërtimi  i Qendrës Rinore në Deçan”. (Zyra e kryetarit Ramosaj, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin e lartë nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, kryesuar nga presidenti Suma Chakrabarti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, pret në takim Ministrit të Kulturës Kujtim Gashi Ramosaj vizitojnë palestrën sportive dhe stadionin e qytetit. (Deçan, ora 14:40)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës mirëpret në takim luftëtarë të Batalionit “Atlantiku” të shqiptarëve në ShBA. (Selia qendrore të LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 15:20)

Ngjarjet e datës 17 prill 2019

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti do të takohet me Kryetarin e Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 9:00)

-  Ministria e Integrimit Evropian” rganizon takimin e “Forumit të Nivelit të Lartë”. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Forumit të Nivelit të Lartë për koordinimin e donatorëve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

-  Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, Avokat i Popullit, Hilmi Jashari, përfaqësuesit e KEDS-it dhe përfaqësuesit e FSPE-së janë të ftuar në Komisionin për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione për të diskutuar lidhur me peticionin e Kryesisë së Federatës së Sindikatave të Pavarura Elekktrokosova për moszbatimin e vendimeve të Gjykatës për kthimin e punëtorëve në punë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Me rastin e 20 vjetorit te renjës se martirëve te fshatit Çikatovë e Vjetër bëhen homazhe te varrezat e fshatit!. (Fshati Çikatovë e Vjetër, ora 10:30)

- Agjensioni i Përkrahjes së Punësimit Kosovë organizon aktivitetin “Dita e dyerve të hapura” me ceremoninë e hapjes së objektit të ri të Agjencionit. (Objekti i AAPK-se në lagjen Emshir, ish zyrët e FSK-së, tani zyret e doganës, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi dhe ambasadori britanez, Ruairi O’Connell do të marrin pjesë në aktivitetin: Prezantimi i projektit të revitalizimit dhe integrimit socio-ekonomik i komunitetit lokal në rrugën Marin Barleti në Prizren. (Doku Kino në Prizren, ora 11:00)
 
 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar 20 vjetorit të masakrës së Poklekut. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Shefja e Zyrës së BE-së Nataliya Apostolova dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Hazirit marrin pjesë në takimin me komunitetin e biznesit dhe qytetarët e Gjilanit. (Bar "Papaku", Rruga e Gjinollëve, Gjilan, ora 14:00)

- Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës organizon promovimin e veprës “Ilmihal i zgjeruar” të  autorëve Ali Zaimi , Resul Rexhepi dhe Jusuf Zimeri. (Salla e konferencave në Fakultetin e studimeve Islame në Prishtinë, ora 14:00)

- Në kuadër të Ditëve të Kuvendit 2019 mbahet takimi publik i qytetarëve me deputetët e Kuvendit të Kosovës. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Klinë, ora 14:00)

- Pas takimit të tretë të Bordit, në kuadër të agjendës “Drejtësia 2020”, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri mban onferencë për media. (Holli i ish ndërtesës së Rilindjes. ora 14:45)

- Shefja e Zyrës së BE-së Nataliya Apostolova dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Hazirit marrin pjesë në nënshkrimin e praktikës te 100 të rinjve nga rajoni i Gjilanit me një numër të kompanive vendore, me qëllim të gjetjes së vendeve të përhershme të punës në të ardhmen. (Shkolla e Lartë e Agrobiznesit, Rruga Zabeli i Sahit Agës, Gjilan, ora 15:00)

- Agjensioni i Përkrahjes së Punësimit Kosovë organizon ceremonin e përfundimit të programit përgatitor për 104 punëkërkuesit kosovarë të cilët në fillim të shtatorit 2019 do të fillojnë shkollimin dhe aftësimin trevjeçar profesional në profesionin “Përkujdesës/e ndaj të moshuarve” në Gjermani. (Objekti i AAPK-se në lagjen Emshir, ish zyrët e FSK-së, tani zyret e doganës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 prill 2019

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reqica raporton para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me Sigurinë, shëndetin dhe kushtet e punës në sektorin privat në Kosovë dhe gjendja momentale lidhur me Koncept dokumentin dhe draftligjin gjithë përfshirës për skemat pensionale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Shtatorja e Shkëlzen Haradinaj në Pejë. (Shtatorja e Shkëlzen Haradinaj në Pejë, ora 10:00)

- Mbahet hapja solemne e Panairi Ndërkombëtar Expokos 2019. (Pallati i Rinisë, ora 10:00)

- Ministrja e Integrime Evropiane, Dhurata Hoxha raporton para Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Programit Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2019-2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00) 

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë përurimin e terrenit sportiv në komunën e Kaçanikut. (Kaçanik, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00

 - Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Bëhet hapja solemne e Panairit të Edukimit, edicioni i 13-të. (Pallati i Rinisë, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për të Drejtën Ndërkombëtare Private, me raport amendamente të Komisionit funksional për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)  

- Kryetari i Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi, do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të shpaloset raporti tremujor i Gjykatës Themelore Gjilanit. (Objekti i Gjykatës,  ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Strategjisë Shtetërore Kundër Korrupcionit 2019-2023 dhe Planit të Veprimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Tokës, Grupi i Deputetëve të Gjelbër të Kuvendit të Republikës së Kosovës, do të mbjell fidanë në oborrin e Kuvendit. (oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (objekti i KQZ-së, ora 15:00)
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2020

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj - Komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore.

10:00 - Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

10:30 - Homazhe tek vendi i rënies në Nashec

11:00 - Homazhe tek monumenti i Lirisë

11:30 - Dhënia vullnetare e gjakut në repartin e transfuzionit të gjakut në Spitalin Rajonal të Prizrenit.

Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës. Nisja do të bëhet në ora 9:15 nga Shtëpia e Bardhë.