05 Dhjetor 2019

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 tetor 2018

- Let's Do It Kosova organizon aksioni pastrimi në Komunën e Gjakovës. (Lagjia Carrapatok, afër rrugës “Mark Malota”, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të fushatës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Rruga Gjakovë - Deçan afër ETC në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta vizitojë biznesin  "Plus Center" në Ferizaj. (Ferizaj, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në hapjen e procesit zgjedhor të Degës së PDK-së në Mitrovicë. (Hotel Lux në Mitrovicë, ora 18:30) 

Ngjarjet e datës 26 tetor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
 
- Klubi Afarist Frankofon në Kosovë organizon Forumin Frankofon të Investimeve. (Swiss Diamond hotel, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën rajonale “Sfidat dhe praktikat rajonale në reformimin e sistemit zgjedhor”, e cila ka mbledhur përfaqësues të institucioneve, shoqërisë civile dhe mediave nga vendi dhe rajoni për të ndarë përvojat lidhur me këtë temë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyritmi i kërkesës së Qeverisë së Kosovës për konsultim me Komisionin për Buxhet dhe Financa, lidhur me Vendimin e Qeverisë për ndryshimin e normës së tatimit të akcizës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- OJQ Lens organizon ditën e dytë punëtorinë dy ditore “Raportimi medial dhe mbrojtja e konsumatorit”. (Orion Conference Center, 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Investimeve Frankofone. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Forumin e Frankofonisë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e diplomimit të studentëve të Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan. (Palesta e Sporteve "Bshkim Selishta" në Gjilan, ora 12:00)

- Inaugurohet segmenti i 8 kilometërsh i rrugës Zahaq - Pejë, pjesë projektit të zgjerimit të N9 Prishtinë - Pejë. (Rrethrrotullimi në hyrje të Pejës, afër pompës së karburanteve “Kastrati”, ora 14:00)

- Bëhet promovimi i librit "Dekada e Deçanit", e autorit Rasim Selmanaj. (Pallati i Kulturës “Jusuf Gërvalla”, në Deçan, ora 14:00)

- Bëhet përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e infrastrukturës fizike të Zonës Ekonomike në Shirokë- Suharekë. (Shirokë, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 25 tetor 2018

- OJQ LENS organizon punëtorinë dy ditore “Raportimi medial dhe mbrojtja e konsumatorit”. (Orion Conference Center, ora 9:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit te Dites Botërore te Spina Bifida - anomali e boshtit kurrizor organizohet tryezë profesionale për diskutim mbi "Spina Bifida". (Qendra Klinike Universitare, ora 11:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë  të mbajë konferencë për media, ku me këtë rast do të prezanton publikimin “Pasqyrë e gjykimeve për krimet e luftës në Kosovë në periudhën 1999-2018”. (Qendra e Dokumentimit në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani”, ora 11:00)
 
- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj , do të vizitojë komunën e Graçanicës ku do të pritet nga kryetari i saj Srdjan Popovic. (Graçanicë, ora 11:15)

- Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Haxhi Avdyli nga LDK organizojn tryezë mbi fuqizimin e kapaciteteve në mbështetje të pacientëve të prekur nga kanceri. (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla N10, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative në nderim të jetes dhe veprës së veteranit të arsimit, Rabit Rexhepi. (Salla e teatrit të qytetit, ora 12:00)

- Me rastin e shënimit te Dites Botërore te Spina Bifida - anomali e boshtit kurrizor mbahet aktivitet sensibilizues për spina bifida si dhe shpërndahen fletëpalosje. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrat e PSD-së në lagjen Arbëria, ora 14:00)

- Me një ceremoni solemne shënohet viti i 9-të Gjyqësor i Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës 'Pjeter Bogdani' mban konferencën e Paolo Muner 'Zef Jubani, shkodran apo Guizepe Jubany, triestin' në 200 vjetroin e lindjes së tij. (Bibloteka Kombëtare, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ekspozitës "Pullë Postare", e autorit Haxhi Gjoni. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 24 tetor 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë vizitës zyrtare në Shkodër, do të zhvillojë homazhe te shtatorja e Isa Boletinit. (Shkodër, ora 9:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizojn konferencën me titull “Ndërtimi i partneritetit për ndryshime pozitive sociale në Kosovë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:15)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj viziton Bashkinë e Shkodrës në Shqipëri ku do te takohet me kryetaren e Bashkisë, Voltana Ademi. (Bashkinë e Shkodrës, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët formimi i grupit punues për monitorimin e Ligjit për Produkte dhe Pajisje Medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet debat më temën ‘Shpjegimi i dallimit: Cenueshmëria dhe Qëndrueshmëria ndaj Ekstremizmit të Dhunshëm në Kosovë’. (Restaurant ‘Swiss’ në  Deçan, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon një ceremoni solemne në të cilën do të bëjë ndarjen e Çmimit Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani” për vitin 2017 dhe çmimeve tjera vjetore për muzikë. (Kabineti i ministrit, ora 11:00)

- Ministri i Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me çështjen e regjistrimit të pjesëtarëve të komunitetit shumicë për vendet e rezervuara të studentëve të komunitetit joshumicë dhe vendeve të rezervuara në Qendrën e Studentëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj merr pjesë në përurimin e rrugës  Gjakovë-Ponoshec dhe fillimin e punimeve në rrugën Smolicë-Nivokaz. (Ura e Erenikut në dalje të Gjakovës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behë shqyrtimi dhe miratimi i rekomandimeve nga raporti i auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Stacionit të Autobusëve Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës, do ta vizitoj Kliniken e Onkologjisë në QKUK, dhe do të takohet me Ekrem Hyseni, drejtor i klinikes. (Kliniken e Onkologjisë, ora 11:30)

- Bëhet promovimi i librit monografik “Nëna ime Mihane Lama” i gjeneralit të mirënjohur, Kudusi Lama. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të bëj asgjësimin e lodrave të konfiskuara nga inspektorati i MTI-së.  (Kishnicë, Komuna e Graçanicës, ora 13:00)

- Qendra për Paqe dhe Tolerancë në përkrahje nga OSBE dhe në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit dhe me shkollat e mesme në këtë komunë, organizon aktivitetin e pastrimit të Parkut të Qytetit në Gjilan. (Parku i Qytetit në Gjilan, ora 13:00)

- Let’s Do It Kosova në bashkëpunim me Organizatën “Paqja studentore” organizojn aksion pastrimi në hapësirat e Kampusit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kampusi i Universitetit të Prishtinës, ora 13:30)

- Kryetari i komunës se Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe sportistë të Klubit te Futbollit "Bardhosh Gërvalla" nga Gjermania vizitojnë kompleksin e varrezave të heronjve  në Dubovikë. (Dubovikë, pra 15:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim bën publikimin e analizës për menaxhimin e financave lidhur me pagesat që i bëhen stafit akademik në UP. (Hotel Sirius, ora 15:30)

- Kryetari i komunës se Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe sportistë të Klubit te Futbollit "Bardhosh Gërvalla" nga Gjermania vizitojnë kompleksin memorial "Dëshmorët e Kombit" në Gllogjan. (Gllogjan, ora 16:00)

- Brendi vendor i veshjeve për gra dhe burra Mr.Rex në bashkëpunim me rrjetin e grave të Kosovë organizon mbremja e bamirësisë për gruan me ç’rast në event do mblidhet një donacion i cili do t’iu shkojë në ndihmë grave të prekura nga kanceri I gjirit. (Hotel Emerald, ora 18:00)

 

 

Ngjarjet e datës 23 tetor 2018

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim deputetin e Parlamentit të Gjermanisë, Peter Beyer. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë të Kosovës. (Ministria për Forcën e Sigurisë të Kosovës në Prishtinë, ora 9:25)

- Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Prizren, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët formimi i grupeve punuese për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim zëvendës-ndihmës sekretarin e shtetit amerikan, Matthew Palmer.  (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Me rastin e vizitës së zotit Peter Beyer, deputet në Bundestag, në Kosovë, Ambasada Gjermane organizon një takim me gazetarë. (Ambasada Gjermane, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon hapjen e  fushatës së titulluar “Dhuna nuk arsyetohet”.  (Sheshi ”Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit për mbështetjen e punës së AKI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit me temë “Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial sipas këndvështrimit dhe vlerësimit të qytetarëve". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës pret në takim zëvendës ndihmës Sekretarin e Shtetit Amerikan, Matthew Palmer. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:45)

- Ministri për Forcën e Sigurisë të Kosovës, Rrustem Berisha dhe Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Ministrisë se FSK-së, ora 10:50)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Propozim - vendimit të Qeverisë për kandidatet për kryesues të Bordit të ZRRE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të paraqiten rekomandimet e KDI-së, lidhur me të drejtat e punëtorëve në sektorin privat dhe rreziqet me të cilat përballen në vendin e punës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Mbrojtjes të Malit të Zi,  Predrag Bošković. (Kabineti i Presidentit, ora 11:20 - vetëm pamje)

- Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë mban onferencën për media e cila i dedikohet rastit të ndodhur në fshatin Studenicë të Komunës së Istogut, vizita e pelegrinëve serb. (Drejtoria Rajonale e Policisë - Pejë  ora 13:00)

- Qendra për Paqe dhe Tolerancë në përkrahje nga OSBE dhe në bashkëpunim me Komunën e Vitisë dhe me shkollat e mesme në këtë komunë organizon aktivitetin e pastrimit të Parkut të Qytetit në Viti. (Parku i Qytetit në Viti, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesave të Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës lidhur me Projektligjin për Pagat dhe Zyrtarët Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të Shkollës së Lartë Profesionale - Cacttus Education. (Hotel Sirius, ora 15:00)
  

Ngjarjet e datës 22 tetor 2018

- Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ambasada Britanike në Kosovë në bashkëpunim me Asociacioni i Bursistëve Chevening të Kosovës organizon konferencën me titull “Qëndrimet dhe aftësitë që i duhen një lideri të shekullit 21.” (Hotel  Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Si të parandalohet dhe luftohet kriminalizimi i politikës në Kosovë: Zgjidhja përmes rregullimit ligjor apo kodit të etikës?". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, e cila organizohet nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën “Java për të drejtat e viktimave të krimit”, organizuar nga Kryeprokurori i Shtetit. (Hoteli Emerald; ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës konferencën për media në të cilën do të shpaloset platforma mbi organizimin e Projektit: “Dialogut bashkëkohorë i shekullit XXI”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim ekipin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, i cili ka marrë pjesë në gara ndërkombëtare “Cambrian Patrol”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban ligjëratë në AUK, me temën “Transformimi i FSK-së”. (Objekti i AUK, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Akademise së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Zyra e Prokurimit në Doganën e Kosovës hap tenderin për furnizim me banderola për cigare dhe pije alkoolike e parashikuar si projekt me vlerë te madhe 1.260.000,00. (Zyra e prokurimit, ora 14:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Komunën e Fushë Kosovës, ku do të pritet në takim nga kryetari, Burim Berisha. (Komuna e Fushë-Kosovës ora 15:00)

- Meqenëse viti 2018 shënjon 20 vjetorin e fillimit të luftës në Kosovë mbahet ligjërata publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti i familjës Sylmetaj". (Qendra e Dokumentimit Kosovë në bibliotekën Hivzi Sulejmani, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj organizon pritje me rastin e pensionimit të Policit të Kosovës, Asllan Krasniqi, pjesëtarë nga Njësia për Sigurimin e Objekteve me Rëndësi të Veçantë dhe Personaliteteve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në hapjen e Konventës zgjedhore të degës së PDK-së në Prishtinë. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Kuratori i ekspozitës, fotografi francez Loïc Chauvin, specialist i fotografisë shqiptare, do të organizojë një prezantim të ekspozitës për mediat. (Aleanca Franceze në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 20 tetor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Oda e Fizioterapeutëve të Kosovë organizon ditë e dytë të Kongresit e I-rë Ndërkombëtar të  Fizioterapisë në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës mirëpret një ekspozitë me titull "Studio Alix: një shekull fotografi të Pireneve", e propozuar nga shoqata franceze "Écrits de lumière". (Aleanca Franceze në Prishtinë, rruga Lah Nimani, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës së Banimit Social në Malishevë. (Lagjja Mirëdita në Malishevë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e fillimit të punimeve të sheshit të Obiliqit. (Qendra e qytetit në Obiliq, ora 14:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban nesër (e shtune) takim me strukturat drejtuese të degëve të Nismës në Malishevë, Suharekë dhe Rahovec. (Restaurant Bimi 3 në Malishevë, ora 15:00)

- Kuratori i ekspozitës, fotografi francez Loïc Chauvin, specialist i fotografisë shqiptare, do të organizojë një masterclass rreth historisë së fotografisë shqiptare për studentët dhe fotografët. (Kino Armata, ora 16:00)

- Në edicionin e Festivalit Ballkanik të pjekjes dhe promovimit të rakisë, 'Rakia Fest', mbahet tribunë shkencore 'Rakia si mundësi e rritjes se mireqenjes se ekonomive familjare në viset e pasura me pemë. Investimet në funksion të joshjes së popu tës rurale për prodhimin artizanal të rakisë'. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 19 tetor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Organizohet aksion pastrimi në Fushë Kosovë, përkatësisht në lagjen “028” me shumicë rome. (Lagja “028” në Fushë Kosovë, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Parandalimi dhe luftimi i krimeve në zgjedhje: Procedurat Standarde të Veprimit përgjigja e duhur për krimet para, gjatë dhe pas ditës së votimit". (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Punës, Skender Reqica, Ministri i MASHT-it, Shyqiri Bytyçi, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili dhe Organizata Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me zbatimin e Strategjisë Nacionale për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar në Republikën e Kosovës 2013 - 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri së bashku me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, marrin pjesë  në tryezën e diskutimit në kuadër të kampanjës ‘’Drejtësia dhe Biznesi‘’. (Ndërtesa e OEK-ut, ora 10:00)

- Kryetari i Suharekës pret në takim përfaqësuesit e Ministrisë se Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe përfaqësues rezident te Agjencisë Japoneze për Bashkëpunim Ndërkombëtar. (Zyra e krytarit te Suharekës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ju fton të përcillni konferencën për media lidhur me funksionimin e punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja: Dialogu Kosove-Serbi dhe mesimet që lidershipi i Kosovës duhet të përseris”. (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me sfidat dhe prioritetet e Ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Shoqatën e Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Luginës së Preshevës. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Komuna e Suharekës dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojnë ceremoninë e inaugurimit të Projektit Përcjellës - Promovimi i Iniciativës SATOYAMA për Ruajtjen e Biodiversitetit dhe Zhvillimin Rural nëpërmjet Menaxhimit të Qëndrueshëm të Burimeve Natyrore. (Sheshi kryesor në fshatin Mushtisht, ora 11:00)

- Oda e Fizioterapeutëve të Kosovë organizon për herë të parë Kongresin e  I-rë Ndërkombëtar të  Fizioterapisë në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Kongresin e parë Ndërkombëtar të Odës së Fizioterapeutëve të Kosovës. (Hoteli Emerald, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Brendshme. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ekspozitës "Aga Khan Award for Architecture". (Hapësirat e Muzeut të Kosovës, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit të parë të Festivalit Ballkanik të pjekjes dhe promovimit të rakisë, 'Rakia Fest'. (Hapësirat e Etnokompleksit të fshatit Kukaj, Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, do të pres në takim Ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Jashtme, ora 17:15 - konferencë e përbashkët për media, ora 17:55)

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Kabineti i Presidentit, ora 18:30) 

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, do të presë në selinë e Kryesisë së BIRK-ut në Prishtinë Ministrin e jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu. (Bashkësia Islame, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 18 tetor 2018

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta dekoroj znj. Vasfije Krasniqi-Goodman. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00) 

- Koalicioni i Organizatave për Mbrojtjen e Fëmijëve në kuadër të projektit “Mbrojtja e të drejtave të fëmijëve në Kosovë” organizon konferencën nacionale për të adresuar më tej rekomandimet e dala nga Indeksi për Mbrojtjen e Fëmijës 2.0. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Kosovës do të mbajë konferencë, e cila organizohet në shënim të Ditës së Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesa e Qeverisë salla P38, ora 10:00)

- Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksion pastrimi në Komunën e Obiliqit. (Obiliq, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj do të marrin pjesë në shënimin e Ditës së BE-së kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 10:00)

- Drejtori i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Ramiz Ramadani mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike bën hapjen e “Javës me bizneset e diasporës shqiptare”, aktivitet ky i cili organizohet në bashkëpunim me Odën Ekonomike Gjermano - Kosovare. (Hotel Emerald, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në "Javën me bizneset e diasporës". (Hoteli Emerald, ora 11:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim do prezantojë analizën e publikimit shkencor të profesorëve në Universitetin e Prishtinës për vitin 2018. (Dit e Nat, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvnedosjes, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në organizimin për nder të Ditës së Mysafirëve të Nderuar - Ushtrimi Shpata e Argjendt. (Film City në Prishtinë, ora 14:00)

- Hapet ekspozita e Çmimit Muslim Mulliqi e cila do të mbledh së bashku si artistët Kosovar ashtu edhe ata ndërkombëtar. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)

- OSBE dhe Ambasada Italiane organizojnë trajnim të avancuar kundër korrupsionit për agjencitë e zbatimit të ligjit në Kosovë. (Ambasada italiane në Prishtinë, ora 16:00)

 

Ngjarjet e datës 17 tetor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për festat zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Ministrisë se Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, për financimin e projektit “Qendra e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në UP". (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet tryeza e kampanjës informuese “Kodi Civil ndikon në statusin ligjor të qytetarëve”, organizuar nga  projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”. (Hotel Happy në Gjakovë, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Ansamblin Kombëtar të Këngëve dhe Valleve “Shota”, të cilin do ta nderojë me medaljen e Gjergj Kastritot - Skenderbeu. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Pesë profesorë  nga Budapesti do të vizitojnë  Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, ku edhe promovohet libri “Distribution atlas of vascular plants in Albania” botuar nga botanisti prof. dr. Zoltán Barina dhe mbahet një ligjëratë nga prof. dr. Antal Molnár. (Amfiteatrin e Fakultetit të Shkencave të Jetës dhe Mjedisit, ora 10:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  do të nënshkruajë Udhëzimin Administrativ për Ndëshkime me Gjoba Mandatore. (Kabineti i Ministrit Matoshi, kati 17, ish objekti “Rilindja”, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të shqyrtohet plotësimi dhe ndryshimi i Ligjit për Automjete, për Efiçiencë të energjisë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, përuron objektin e Qendrës Rinore në Vushtrri. (Vushtrri, ora 11:00)

- Drejtori i Mbrojtjes dhe Shpetimit, Sami Spahiu nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Let’s Do It Kosova do të organizoj aksionin e pastrimit në Lipjan. (Oborri i Komunës së Lipjanit, ora 12:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike do të mbajë mbledhjen e radhës në të cilën do të shqyrtoj vlerësimet e sindikatës së MPJ-së lidhur me shkeljet në shërbimin e jashtëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 15:00)

-  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, merr pjesë në takim me struktura drejtuese të Nismës në Vushtrri dhe Mitrovicë. (Restaurant Holiday në Vushtrri, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 16 tetor 2018

- Ambasadat franceze dhe gjermane organizojnë një takim të iniciativës së koordinimit të donatorëve franko-gjerman në lidhje me trafikimin e armëve të zjarrit në Ballkanin Perëndimor. (Zyra e UNDP-së, rruga Zagrebi, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare, kushtuar 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. (Instituti i Historisë, ora 9:30)

- Mbahet mledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimin e raportit të auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Stacionit të Autobusëve në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencë ku do të prezantojë raportin “Zbatimi i MSA-së  në nivel komunal - të arriturat dhe sfidat në shtatë komunat më të mëdha”. (Hotel Swiss Diamond, ora  10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në konferencën shkencore ndërkombëtare “Gjergj Kastrioti - Skënderbeu në 550 - vjetorin e vdekjes”. (Salla e Institutit të Historisë në Bibliotekën Universitare, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të rrugës së fshatit Potërq të Komunës se Klinës. (Fshatit Potërq, ora 10:00)

- Fillon fushata ndërkombëtare  “Tetori - muaji i mundësive të barabarta profesionale për personat me aftësi të kufizuara”. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, salla 37, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Standardizimit me përkrahje nga Projekti Lëvizja e Lirë e Mallrave, shënon Ditën Botërore të Standardeve. (Hotel Emerald, ora 10:20)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Rishikimi Funksional i Sistemit të Drejtësisë: Tranzicioni 2020”. (Qendra e Konferencave “Orion”, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi  Projektligjit për Gjykatat, për Këshillin Gjyqësor të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të vizitojë Komunën e Skenderajt, ku do të marrë pjesë në ceremoninë e fillimit të projektit “Rregullimi i shtratit të lumit Klina”, i financuar nga MMPH. (Në hyrje të qytetit, afër zjarrëfikësve, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon promovimin e librit, Ekonomiksi i Parasë, Bankingut dhe Tregjeve Financiare, që është përkthim i librit The Economics of Money, Banking, and Financial Markets e autorit Frederic Mishkin. (Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e fillimit te punimeve në rrugën Gjurgjevik të Madh të Komunës se Klinës. (Fshati Gjurgjevik i Madh, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët propozim - vendimi i Qeverisë për kandidatet për kryesues të Bordit të ZRRE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë organizon debati publik me temën “Pozita dhe problemet e komunitetit LGBTI në Kosovë. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Drejtori i Administrates, Bardhyl Syla nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në parakalimin e ansamblit kombëtar të këngëve dhe valleve "Shota" me rastin e 550 - vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 12:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizojn takimin e përbashkët me Zëvendëskryeministrin Fatmir Limaj, Ministrin Reçica dhe bizneset. (Swiss Diamond Hotel, ora 12:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Avokatit të Popullit në lidhje me organizimin e votimit jashtë vendit për zgjedhjet parlamentare dhe lokale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Z Mobile Prishtina do të mbajë konferencë për media lidhure me garen e Fiba Europe Cup, ku Z Mobile Prishtina do ta luaj ndeshjen e parë në kuadër të kësaj lige. (Zyret e Klubit, ora 13:00)

- Shoqata e Mullisëve të Kosovës mban mbledhjen e Kuvendit të Shoqatës dhe konferencën për media ku përfaqësuesi i Shoqatës do të prezentojë lidhur me temën ’’Faktorët të cilët kanë ndikuar dhe janë duke ndikuar në dëmtimin e industrisë së blojës se drithërave të Kosovës”. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 14:00)

- Ambasadat franceze dhe gjermane mbajnë konferencë për media rreth iniciativës së koordinimit të donatorëve franko-gjerman në lidhje me trafikimin e armëve të zjarrit në Ballkanin Perëndimor. (Zyra e UNDP-së, rruga Zagrebi, ora 16:15)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban ligjëratë në Universitetin Europian të Tiranës. (Objekti i Universitetit Europian të Tiranës, ora 18:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë, në bashkëpunim me Aleancën Franceze të Prishtinës, në kuadër të veprimtarisë së tyre në fushën edukimit dhe librit, sjellin në Kosovë shkrimtarin dhe përkthyesin e njohur nga Franca Mathias Enard. (Aleanca Franceze e Prishtinës, rruga Lah Nimlani 15, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 15 tetor 2018

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C-301, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksion pastrimi në lagjen “Mati 1” në Prishtinë. (Rruga “Muharrem Fejza”, ora 10:00)
 
- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe Ambasada Gjermane në Prishtinë do të nënshkruajnë një marrëveshje për të mbështetur sektorin e sigurisë në Kosovë. (Ambientet e UNDP-së në Arbëri, ora 10:00)

- Bibloteka Kombëtare 'Pjeter Bogdani' organizon ceremoninë e hapjes së ekspozitës "Jeta dhe vepra e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skenderbeu'. (Bibloteka Kombëtare, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e seancave plenare të Kuvendit, ora 10:00)

- Zyrja e UNICEF-it në Kosovë bën lancimin e aplikacionit “Shnet”. (Sheshi 21, ora 11:00)

- Kryeministri Haradinaj merr pjesë në promovimin e librit “Lindja e Vështirë e Shtetësisë së Kosovës”, të autorit Nexhat Daci. (Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferenca e drejtorit te Shëndetesisë dhe Mireqenies Sociale, Selami Xhemajli nga Komuna e Gjilanit. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Mbahet mledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilin do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Media, për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet mledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilin do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajnë ceremoninë e 13-të të ndarjes së Çmimeve për arritjet më të mira në Gazetari për temën e Varfërisë 2018. (Kino Armata pranë Hotelit Grand, ora 16:00)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa mban mbledhje me kryetarët e degëve të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Instituti për Integrime Evropiane dhe Qendra Grotius organizojnë debat për Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale. (Kolegji UBT,  ora17:00)

- Ambasada e Kroacisë shënon vitin e 5-të të integrimit të Kroacisë në Bashkimin Evropian. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore të Universitetit në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 13 tetor 2018

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon provimin pranues për studimet pasdiplomike – Master, për vitin akademik 2018/2019. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:00)

 - Teatri i qytetit te Prishtinës Dodona shfaq “Qeni që nuk dinte të lehë”. (Teatri “Dodona”, ora 12:00)    

 - Mbahet edicioni i dytë i garës komunale të gjuhës angleze Engvid. (Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, merr pjesë në takimin me struktura drejtuese të Nismës në Prizren dhe Dragash. (Prizren, ora 15:00)
 
 - Artistja turke Gaye Su Akyol performon në koncert te Lumbardhi. (Prizren, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 12 tetor 2018

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, pret në takim Komisioneren e Bashkimit Evropian per Ekonomi dhe Shoqëria Digjitale, Mariya Gabriel. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:40)

- Këshilli i Evropës zyra në Prishtinë në bashkëpunim me Institucioni e Avokatit të Popullit në Kosovë, organizon Konferencën rajonale për mekanizmat kombëtar për  parandalimin e torturës, keqtrajtimit dhe trajtimit jo human. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ambasada e Francës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë një ngjarje të përbashkët për Erasmus Days 2018. (Amfiteatri i madh i Fakultetit Ekonomik, ora 9:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe AdMovere mban konferencë për shtyp ku do t’i adresojnë 16 rastet e plagjiaturave me emra konkret dhe 8 raste të profesorëve të rregullt po ashtu duke zbuluar emrat e tyre. (Para rektoratit të UP-së, ora 10:00)

- Mbahet konferenca ndërkombëtare “Digitalks” në të cilën do të merr pjesë Komisionerja e BE-së për Ekonomi dhe Shoqëri Dixhitale znj. Mariya Gabriel. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Coca-Cola HBC Kosova fillon me implementimin e fazës së dytë të programit “Coca-Cola përkrah Rininë”. (Ndërtesa e ICK-së, ora 10:30)

- Grupi Parlamentar i LDK-së konferencë për media. (Kuvendin e Kosovës, salla S-III, ora 11:00)

- Selami Xhemaili, drejtor i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Cineplexx Kosovo organizon premierë e filmit “The Brave”, enkas për gazetarët e kulturës. (Cineplexx në Albi Mall, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Shkences, Kultures dhe Teknologjise, Shyqyri Bytyqi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me përfundimin e vitit shkollor 2017-2018 dhe fillimin e vitit të ri shkollor 2018-2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Cineplexx Kosovo organizon një konferencë për shtyp për premierën e filmit “The Brave”, i cili sjellë një kast të shkëlqyer aktorësh amerikanë, shqiptarë e rusë, në një produksion me përmasa hollivudiane. (Cineplexx në Albi Mall, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvnedosjes, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit te 7 të KosICT. (Teatri Kombëtar, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 11 tetor 2018

 - USAID-i në partneritet me IPKO Foundation do të shënojë Ditën Ndërkombëtare të Vajzave (DNV). (Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror në Aeroportin e Prishtinës, ora 9:00)

- Dorëzohen dosjet-lendet e radhës ne Gjykatën Kushtetuese te Kosovës rreth vlerësimit te kushtetutshmërisë se aktit juridik te Gjykatës Supreme te Kosovës, me rastin e refuzimit te padive për kompensimin dëmeve te luftës. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Free Libre Open Source Software Kosovo dhe Qendra Kosovare Kundër Korrupsion do të zhvillojë sesionin informues rreth Platformës AntiCorr. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova mban aksion pastrimi në afërsi të Liqenit të Batllavës. (Liqeni i Batllavës, ora 11:00)

- Shpresë Hajdari, drejtoreshë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Komunën e Gjilanit mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se repartit të ri për përpunimin e farërave në fabrikën Agroelita. (Fabrika për përpunimin e farërave, Agroelita në Klinë, ora 12:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim do prezantojë analizën e bartjes së lëndëve nga stafi akademik pa titull të profesorit në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 13:00)

-  Mbahet konferenca për media dhe shfaqet premiera e filmit “Albanian Gangster”, me regji dhe skenar te Matthew A. Brown, ku në rolet kryesore paraqiten John Rezaj, Nik Nucullaj, etj të cilët do të jenë te pranishem në konferencë. (Kino ABC, ora 13:00)

- Instituti Kosovar për Kërkim dhe Zhvillim të Politikave dhe Programi për Ndërtim të Paqes dhe të Drejtat Njerëzore mbajnë konferencën ndërkombëtare dhe lancojn publikimin 'Threats and Challenges to Kosovo’s Sovereignty. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon diskutimin e hapur me temën “Luftimi i stigmës ndaj të mbijetuarve të dhunës seksuale në Kosovë”. (Kino Armata, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 10 tetor 2018

- Komuna e Gjilanit prezanton projektin “Të rinjtë në Agrobiznes- Regjioni Eknomik Lindor”, ku pos kryetarit Lutfi Haziri, do të marrin pjesë edhe kryetarët e rajonit të lindjes dhe përfaqësues të Zyës së BE’së në Kosovë. (Biblioteka e Qytetit të Gjilanit, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Automjete, shqyritmi i projektligjit për Efiçiencë të Energjisë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha së bashku me Ramush Haradinaj, Kryeministër, Znj. Nataliya Apostolova, Shefe e Zyrës së BE-së dhe Christian Heldt, ambasador i Gjermanisë, do të bëjnë promovimin e fazës së re të Fushatës për Liberalizimin e vizave. (Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Pejesë organizon tryezën në të cilën do të prezentohen rezultatet e anketës me nxënësit e shkollave fillore dhe diskutohet mbi sportin dhe nevojën për më shumë sport dhe disciplina sportive dhe sportin për të gjithë pa dallim në shkolla. (Drejtoria komunale e Pejës, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Ministrinë  Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural menaxhuar nga  GLV “Gjeravica” në Deçan organizon panairi një ditorë 'Panairin e Bletës dhe Gështenjës'. (Ndërtesa e re e Eko-Tregut në Deçan, ora 10:00)

- Klubi Dëshira organizon shënimin e Ditës Botërore të Shëndetit Mendor me temën Edukimi përmes Iniciativave Avokuese. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi për themelimin e Këshillit për Zhvillim të Qëndrueshëm. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në promovimin e fazës së re të fushatës për liberalizimin e vizave. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvnedosjes, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilen do të behët shqyrtimi i Kërkesës së AKI lidhur me përjashtimin nga fushëveprimi i Projektligjit për Paga në Sektorin Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon tryezën në vazhdën e ciklit të Forumit 2015 me titull “Negociatat Kosovë-Sërbi: Një qasje racionale?”. (Hotelin Swiss Diamond, ora 11:00)

- Nazim Gagica, drejtor i Arsimit në Komunën e Gjilanit mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Komuniteti LGBTI dhe përkrahësit organizojn Paraden e Krenarisë në Kosovë. )(Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:30)

- Kryeinspektori i Inspektoratit të punës, Basri Ibrahimi raporton par  Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale për vdekjet në vendin e punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

-  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj merr pjesë në takimin me strukturat drejtuese të Nismës për rajonin e Dukagjinit. (Gjakovë, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën për hapjen zyrtare të procesit të zgjedhjeve të brendshme. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Kryetari i Partisë Social Demokrate Shpend Ahmeti do te mbaje një prezantim mbi orientimin politik dhe shtrirjen organizative te PSD-se. (American School of Kosova, ora 18:00)

- Kosovo 2.0 vazhdon programin Volume UP duke e sjellë në Prishtinë, Drejtoren për Shërbime Ligjore Redaktoriale të The Guardian, Gill Phillips e cila do ta mbajë një bisedë publike për sfidat praktike dhe ligjore me të cilat ballafaqohen gazetarët që punojnë online. (Klubi M, rr. Nazim Gafurri, 27, ora 18:00)
 
 

Ngjarjet e datës 9 tetor 2018

- Mbahet takimi i Komitetit të Stabilizim Asociimit ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor do të vazhdoj aksionin për rrënimin e objekteve pa leje.  (Zona e Batllavës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e lansimit të grantit të performancës së komunave i cili organizohet nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Agjencia Zvicrane për Zhvillim dhe Bashkëpunim. (Hotel Emerlad, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Propozim - vendimit të Qeverisë për kandidatet për kryesues të Bordit të ZRRE-së dhe shqyrtimi i raportit për Projektligjin për Produkte të Ndërtimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Studentët e drejtimit të Biokimisë protestojnë lidhur me krijimin e kushteve nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të kërkuara nga rektorati i UP-së për organizim të moduleve shtesë për licencim. (Para Ministrisë së Arsimit, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta vizitojë objektin e qendrës së panaireve që gjendet në Bërnicë-Prishtinë për ta inspektuar gjendjen e këtij objekti.  (Objekti i qendrës së panaireve që gjendet në Bërnicë, ora 11:00)

- Valbona Tahiri, drejtoreshë për Zhvillim Ekonomik në Komunën e Gjilanit mban konferencë për media. (Zyra e krytarit të komunës, ora 11:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajë mbledhje përkujtimore me rastin e vdekjes së ish-gazetarit shumëvjeçar dhe ekspertit të ekonomisë Ibrahim Rexhepi. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare afër objektit të Institutit Albanologjik, ora 12:00)

- Përfaqësuesit e Agjencionit të Ushqimit dhe Veterinarisë raportojnë para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor për farërat dhe plehrat në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale të Republikës së Kosovës, etj,.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrat e PSD-së në lagjen “Arbëria”, ora 14:00)

- Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit në bashkëpunim me Shoqaten e Onkologëve të Kosovës organizon punëtori në Novoberdë ku do të ligjerojnë mjekë dhe ekspertë. (Novoberdë, ora 14:00)

-  USAID-i shënon përmbylljen e grupit të 4-të të praktikantëve të energjetikës në kuadër të tri institucioneve energjetike të Kosovës. (Kampusi i AUK-ut në Gërmi, ora 14:30)

- Mbahet ceremonia e varrimit të ish-gazetarit dhe ekspertit të ekonomisë Ibrahim Rexhepi. (Fshati Slivovë i Ferizajt, ora 15:30)

 

Ngjarjet e datës 8 tetor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Nivelit të Lartë të Sundimit të Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit i për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Raportit me rekomandime për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të rrugëve të Qendres Klinike Universitare të Kosovës. (QKUK, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka së bashku me menaxherin e Bankës Botërore për Kosovën, Marco Mantovanelli marrin pjesë në ceremoninë e inaugurimit të projektit për renovimin e ndërtesës se Administratës dhe Hemodializës në Spitalin e Gjakovës, implementuar në kuadër të Projektit të Kosovës për Efiçiencë të Energjisë dhe Energji të Ripërtritshme. (Spitali i Gjakovës, ora 10:00)

-  E ngarkuara me punë e Ambasadës së SHBA-ve, Colleen E. Hyland, do të mbajë fjalim hyrës në konferencën “Përmirësimi i të drejtave për LGBTI - Çka shkoi gabim dhe çka mund të bëjmë më ndryshe?” e cila është pjesë e Javës së Krenarisë. (Hoteli Sirius, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim shkrimtaren Helena Kadare, të cilën do ta nderojë me Hartën e Artë të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet ceremonia e fillimit të vitit akademik  2018/19 për studentët e Fakultetit të Sigurisë Publike të AKSP-së, ku merr pjesë edhe ministri i Punëve të Brendshme Bejtush Gashi. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike / Vushtrri, ora 11:00)

- Bekim Bajrami, drejtor për Urbanizëm dhe Planifikim dhe Mbrojtje të Mjedisit në Komunën e Gjilanit mban konferencë për media. (Zyra e kryetarit te Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së, Projektligji për Sport, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në inaugurimin e fazës së II-të të Impiantit të Ujit për Pije. (Stacioni i filtrimit të ujit të pijes, te Liqeni i Radoniqit, Gjakovë, ora 12:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, së bashku me kryetarin e Gjakovës, Ardian Gjini, do të marrë pjesë në ceremoninë fillestare të projektit "Zgjerimi dhe renovimi i ndërtesës komunale të Gjakovës" financuar nga Bashkimi Evropian. (Ndertesa e Komunës së Gjakovës, ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mbanë konferencë për media. (Kabineti i Presidenti, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 7 tetor 2018

- Vullnetarët e Let’s Do It Kosova do t’i bashkohen aksionit për pastrimin e rrugës Viti - Binçë - Debelldehi, i cili organizohet në kuadër të aktiviteteve të Fushatës më të madhe “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Viti, ora 10:30 - nisja me autobus në nga zyrat e Let’s Do It Kosova në Pejton, ora 8:30) 

- Në kuadër të Javës së Krenarisë i cila mbahet me moton "Në emër të Lirisë" Punëtori nga Stephan Wamena. (Hotel Sirius, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 6 tetor 2018

- Rreth 115 nxënës nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja zhvillojnë një vizitë në Prekaz. (Prekaz, oa 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim anëtarin e Parlamentit Evropian, David McAllister. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media ku do të prezantohen të gjeturat nga monitorimi mbi temën “Zbatimi i Planit Kombëtar për MSA-në: Cili është progresi i institucioneve gjatë pjesës së parë të vitit 2018?”. (Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Rexhep Luci, 16/1, përballë Kino ABC, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, pret në takim deputetin e Parlamentit Evropian, David McAllister. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim rreth 100 nxënës të shkollave të mesme nga Presheva, Medvegja dhe Bujanoci. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Rreth 115 nxënës nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja zhvillojnë një vizitë në Parkun Arkeologjik të Ulpianës. (Parku Arkeologjik i Ulpianës, ora 14:00)

- Kryesuesi i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Air Chief Marshal Ser Stuart Peach viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ambientet MFSK-së, ora 14:40 - vetëm pamje)

-  Nisma Socialdemokrate mban takim me strukturat drejtuese të degës së Nismës në Ferizaj. (Ferizaj, ora 15:00)

- Nxënësit nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja zhvillojnë në vizitë në Prizren. (Prizren, ora 16:00)


 

Ngjarjet e datës 5 tetor 2018

- Instituti i Kosovës për Administratë Publike organizon diten e dytë të konferencës ku do të diskutohet inovacioni dhe ofrimi i shërbimeve për qytetarët dhe bizneset. (Hotel International Prishtina, ora 9:30)

- Agjencia Kundër Korrupsionit organizon ditën e dytë të punimeve të Konferencës Rajonale Kundër Korrupsionit në të cilën do të diskutohet për deklarimin e pasurisë për zyrtarët e lartë publik. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Mbahet mledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat Financiare Vjetore të Ministrisë së Infrastrukturës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e shkollës së futbollit, organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Lagja e Spitalit, ish stadiumi "Ramiz Sadiku", ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestimin tradicional “Dita e patates”. (Pestovë - Vushtrri, ora 10:00)

-  Kryetarit të Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj marrin pjesë në rivarrimin e 157 dëshmorëve dhe heronjve. (Fshati Marinë në Skenderaj, ora 11:00)

- Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë në Gjilan bën shpërndarjen e fares së grurit për mbjelljet vjeshtore. (Rruga afër fshatit Perlepnicë, "Te Bunari", ora 11:00)

- Behët promovimi i Monografisë "Toka skuq e qielli nxin" e cila është monografi për masakren e Deliajve të Abrisë së Epërme me autor Afrim Hysenaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjeter Bogdani', ora 12:00)

- Në kuadër të Panairit Vjeshtor të Librit AAB 2018, do të bëhet promovimi i librit “Kosova” vëllimi VI, VII dhe VIII, i autorit Jusuf Buxhovi. (Mjediset e Kolegjit AAB, ora 12:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban konferencën për media për nder të ditës botërore të mësuesit. (Selia e SBASHK-ut në Qendrën e Studentëve, ora 12:00)

- KIPRED bën prezentimin e profilit socio-ekonomik të Komunave të Regionit të Ferizajit. (Restaurant Orchide në Ferizaj, ora 13:30)

- Në kuadër të Panairit Vjeshtor të Librit AAB 2018, do të bëhet promovimi i romanit “Të vdekurit e gjallë” i autorit Ibrahim Kadriu. (Mjediset e Kolegjit AAB, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Suharekës. (Objekti i Komunës në Suharekë, ora 14:00)

- Iniciativa qytetare Orllan dhe OJQ Sundimi i Demokracisë ne Kosovë ne bashkëpunim me banoret e Orllanit me rrethin organizojnë protestë me moton 'Mjaft me rrënime, duam investime'. (Pika e karburantit në Orllan, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media, ku flasin deputeti dhe anëtari i Kryesisë Dardan Molliqaj, dhe Sekretari Organizativ Naim Jakaj. (Zyrat e PSD-së, në lagjen "Arbëria", ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e Shtigjeve të ecjes. (Afër Palestrës Sportive në Suharekë, ora 14:20)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e përfundimit të rrugës në Shirokë “N25”. (Fshati Shirokë, ora 14:50)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizion  Kompaninë Frutex me rastin e përurimit të linjës së eksportit. (Rruga magjistrale Suharekë në Prizren, ora 15:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e fillimit të punimeve në rrugën Delloc-Shterpc. (Fshati Delloc, ora 16:15)

- Drejtoria e Zhvillimit Ekonomik mbanë takim informues me kryetarët e Këshillave të Fshatrave ku do ti informoj ata rreth grantet të cilat do të ndahen nga donatorët për pëkrahjen e të rinjve.  (Biblioteka e Qytetit, Gjilan , ora 16:30)

- Ramush Haradinaj do të takoj strukturat e degës së AAK-së në Suharekë. (Hotel Rozafa, Suharekë, ora 17:30)

-  Piktorët e njohur kosovarë organizojn ankandin “Humanart” që u ka mundësuar artdashësve që të kontribuojnë në shërimin e Arbër Sadiku dhe Hasan Mehmeti 4 vjeç duke blerë pikturat e disa prej piktorëve më të njohur kosovarë. (“Sonder”, ora 18:00)

 - Organizatat CEL dhe CSGD në bashkëpunim me PRIFes dhe në kuadër të Javës së Krenarisë organizojnë shfaqjen e  filmit 'Women who kill'. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 4 tetor 2018

 - Zyra e BE-së dhe Misioni i OSBE-së në Kosovë do të organizojnë një punëtori të përbashkët me temë “Financimin e Partive Politike”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

-  Instituti i Kosovës për Administratë Publike me mbështetjen e Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit do të organizojë Konferencën Rajonale "Trajnimi dhe ndikimi i tij në zhvillimin e shërbimit civil". (Hotel International Prishtina, ora 9:30)

- Agjencia Kundër Korrupsionit organizon hapjen e punimeve të Konferencës Rajonale Kundër Korrupsionit. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në konferencën rajonale Kundër Korrupsionit. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë organizon një konferencë për gazetarë ku do të prezentohet numri më i ri i Raportit të Rregullt Ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor.  (Zyret e Bankës Botërore, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Raportit me rekomandime për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Mbrojtjen nga Diskriminimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Mbahet takimi i përfaqësuesve të shëndetesisë primare nga 14 Komuna te Republikës së Kosovës, të cilët do të qendrojnë në Komunën e Gjilanit për programin e vizitave shtepiake për nëna dhe fëmijë. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin e lartë nga Qeveria Gjermane, kryesuar nga Thomas Richard Silberhorn, Sekretar Shteti në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Maria Dr.Flachsbarth, Sekretare Shteti në Ministrinë për Bashkëpunim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:15)

- Autori dhe filozofi i njohur nga Franca Jean Paul Mongin mban ligjerat në departamentin e gjuhës dhe letërsisë frënge, me studenta dhe profesor të departamentit të Filozofisë. (departamentin e gjuhës dhe letërsisë frënge, ora 13:00)

- Mbahet takimi i radhës i Task Forcës ndër-ministrore për përmirësimin e cilësisë së ajrit në të cilen do të prezantohen veprimet që kanë ndërmarrë ministritë anëtare në kryerjen e obligimeve ligjore që kanë në fushën e përmirësimit të cilësisë së ajrit si dhe veprimet që do të ndermirën në të ardhmen. (Salla e takimeve në kabinetin e ministrit, kati 17, ish objekti “Rilindja”, ora 14:00)

- Inaugurohet fillimi i punimeve të rrugës së lagjes Hade e Re. (Para objektit të komunës së  Obliqit, ora 14:00)

-  Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit në bashkëpunim me Shoqatn e Onkologëve të Kosovës do te organizojë punëtorinë ku do te ligjerojne mjekët-ekspertë. (Lipjan, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në manifestimin lamtumirës nga ushtarët e KFOR-it gjerman. (Sheshi Shatërvan në Prizren, ora 16:30)

- Autori dhe filozofi i njohur nga Franca Jean Paul Mongin mban punëtori me nxënës të shkollave të mesme. (Aleanca Franceze e Prishtinës, ora 17:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen solemne organizuar nga kryetari i Komunës së Prizrenit, për KFOR-in dhe delegacionin e lartë gjerman, ku do të bëhet edhe lansimi i “Parkut Inovativ dhe Trajnues”. (Ndërtesa e Komunës në Prizren, ora 18:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese, BIRN Kosova, në bashkëpunim me Qendrën e Avokimit për Kulturë Demokratike do ta organizojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për tri storiet më të mira gazetareske në çështje të të drejtave të komuniteteve pakicë, të drejtat e gruas dhe të komunitetit LGBT, të transmetuara në mediat televizive, shtyp apo online. (Dit’ e Nat’, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 3 tetor 2018

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Pagat në Sektorin Publik, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës bën publikimin e raportit final “Kapja e shtetit: Ekonomia Politike e Zhavorrit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të mbajë takim publik me përfaqësuesit e bizneseve dhe odave ekonomike të Republikës së Kosovës ku do të informojë bizneset në lidhje me ndryshimet e politikave fiskale. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë ne ngjarjen e cila shënon sukseset e aktivitetit Avancojmë Kosovën së Bashku - Zgjidhjet vendore. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale bën lansimin në konsultime publike të Projektligjit të Punës dhe Projektligjit për Pushimin e Lehonisë dhe Prindëror, të hartuara nga MPMS. (Salla e konferencave në MPMS, ora 11:00)

- Drejtoria e Sherbimeve Publike, Infrastruktures dhe Banimit dhe Drejtoria e Inspeksionit nga Komuna e Gjilanit mban konferencë per media. (Zyra e kryetarit, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit sot do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.41. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

 - Mbahet mbledhja Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do te informohen lidhur me shkeljet e dispozitave të Ligjit për komunikime elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Nën përkujdesjen  Kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj  në bashkëpunim më DKA-në behët promovimi i Librit 'Zhvillimi i Kulturës Fizike dhe Sportit Deçanas' të autorit Prof.Muhamet Alaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit me krerët e Ministrisë së Infrastrukturës, Ministrisë së Shëndetësisë, Korporatës Energjetike të Kosovës dhe Agjencisë Qendrore të Prokurimit, me qëllim të rritjes së llogaridhënies, transparencës dhe qeverisjes së mirë në procesin e prokurimit. (Objekti i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 14:00)

- Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova në bashkëpunim me Rrjetin e Grave të Kosovës do të lansojë analizën gjinore të Kosovës. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës, ora 14:15)

- Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj do të ndjekë nga afër fillimin e asfaltimit të segmentit të katërt të zgjerimit të rrugës Prishtinë - Podujevë. (Tek nënkalimi i Gllanikut, afër shkollës, ora 15:30)

 

Ngjarjet e datës 2 tetor 2018

- Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Innovation Center Kosova organizon dhurimin e gjakut për të aksidentuarit nëpër rrugët e Kosovës. (Objekti i ICK-se, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Dialogu Kosovë Serbi: Rrugë e gjatë deri te Marrëveshja?”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi ne parim i Projektligjit për ratifikimin që themelon Komunitetin e Transportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Këshillit organizativ për rivarrimin e dëshmorëve të UÇK-së të Zonës Operative të Drenicës në varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial në Morinë mban konferencë për media në të cilën do të bëhen të ditura ecuritë, sfidat dhe rezultatet e punës  së deritashme. (Lokalet e MFSK-së, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Ndryshimit dhe Plotësimit Nr.1 të Marrëveshjes Financiare për IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Drejtoria për Gjeodezi, Kadaster dhe Pronë në Komunën e Gjilanit mban konferencën për media. (Zyra e kryetarit te Komunës, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të mbajë konferencë për media, ku do të flasë për procesin e Vlerësimit të Performancës së Mësimdhënësve (VPM), që ka filluar ditë më parë në Kosovë. (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Bëhet përurimi i fillimit të punimeve për  asfaltimin e rrugës në fshatin Sferkë. Në përurim do të marrë pjesë Kryetari i Komunës së Klinës, Prof. Dr. Zenun Elezaj. (fshati Sferkë, Klinë, ora 11:45)

- Ministrit të Ministrisë së Diasporës dhe Investime Strategjike, Dardan Gashi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike lidhur me Ligjin për Diasporë dhe çështje tjera nga fushëveprimtaria e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Mbrojtjen e Ajrit nga Ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Ambasadori i Francës, Didier Chabert do t’i dorëzojë titullin Kalorës i Legjionit të Nderit, Njomza Emini, ish deputete dhe kryetare e Komitetit paraolimpik të Kosovës. (Rezidenca e Francës në Prishtinë, ora 17:00)

- Reprezentacioni i meshkujve kosovar do të ballafaqohet me pingpongistët nga Izraeli, ndeshje e rëndësishme për të kaluar në fazën e dytë të në Kampionatin Evropian 2018-2019. (Palestra e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, ora 18:00)

- Mbahet takimi me strukturat e degës së II të Lidhjes Demokratike te Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e degës, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 1 tetor 2018

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” për herë të parë do të organizojë një pritje të tillë me pjesëmarrjen e të gjitha njësive akademike ku studentët e rinj do të informohen nga afër lidhur me studimet në UP. (Kampusi para Bibliotekës Kombëtare, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencen e radhës për media ne te cilen do te prezantoj indikatorin e matjes së Klimës të Biznesit si dhe shqetësimin rreth shtimit të numrit të grabitjeve dhe vjedhjeve në biznese. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Transmetuesin Publik të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Anëtarët e Klubit të Prodhuesve të Kosovës do të vënë gurë themelin e ndërtimit të shtëpisë për një nga familjet e prekura nga vërshimet e fundit në komunën e Suharekës, e cila u bë e mundur pas aksionit për ndihmë nga bizneset. (Komuna e Suharekës, ora 10:30)

- Drejtoria per Buxhet dhe Financa e Komunes se Gjilanit mban konference për media, ku do te permbledhet puna në ketë sektor sa i përket financave, të hyrave, shpenzimeve dhe planifikimit buxhetor për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Komunes, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan,  ka organizuar pritjen e studentëve të rinj për t’ ju uruar fillimin e vitit të ri akademik 2018/2019. (Universiteti i Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të diskutohet për auditimin e raporteve fiannciare dhe atyre të deklarimit financiar të subjekteve politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Drejtoria per Buxhet dhe Financa  organizon konferencën për media, ku do të përmbledhet puna sa i përket financave, të hyrave, shpenzimeve dhe planifikimit buxhetor për vitin 2019. (zyra e kryetarit te Komunës në Gjilan, ora 11:00)

- Kryesia e LDK-së mbanë takimin me strukturat e degës së LDK-së në Klinë. (zyrat e degë së LDK-së në Klinë, ora 17:30)

- ORCA organizon aktivitetin përkujtues të studentëve  lidhur me 1 Tetorin 1997. Me këtë rast në Qendrën e Studentëve (Konvikte), do të lansohet numri i dytë i Tempullit të Dijes (gazeta studentore kritike-satirike) dhe menjëherë pas kësaj fillon marshi i 21 pishtarëve (që shënojnë 21 vjet nga 1 tetor 1997) nga konviktet deri në kampusin e universitetit. (Qendra e Studentëve (Konviktet), ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 30 shtator 2018

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në turneun e “Mini Rugby”, fushën e futbollit “Vigani” pranë Prishtina High School në Matiqan, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pas kthimit nga vizita zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbanë konferencë për media. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”, ora 12:00)

- World Vision organizon Ditën e Rinisë ku 200 të rinj nga vende të ndryshme do të takohen tek Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 14:00) 

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se Javës Evropiane të Sportit në të cilen merr pjesë edhe Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 17:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 29 shtator 2018

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, dhe komandanti i KFOR-it në Kosovë bëjnë hapjen e aktivitetit për ekspozimin e makinerisë ushtarake të KFOR-it amerikan. (Afër çerdhes në Lagjen Dardania, Gjilan, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Evropiane të Sportit, Komiteti Paraolimpik i Kosovës mbanë ceremoninë e fillimit të aktiviteteve të saj në Komunën e Vushtrrisë. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike, Vushtrri, ora 11:00) 

- Mbahet konferencë për medie në lidhje me koncertin e hapjes së sezonit 2018/ 2019 të Filharmonisë së Kosovës. Të pranishëm në konferencë do të jenë violinisti Visar Kuçi, dirigjenti Fernando Briones dhe drejtori i Filharmonisë, Baki Jashari. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 11:00) 

- Kryetari Haziri, ambasadori i Kuvajtit të Shqipëri, Myftiu i Kosovës dhe investitori nga shteti i Kuvajtit, do të vendosin gurthemelin e konviktit në SOS fshatin, në lagjen Zabeli i Sahitagës. (Zabeli i Sahitagës, Gjilan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon protestë me moton “Një popull s’i nënshtrohet një njeriu”, kundër paralajmërimeve për “korrigjim territoresh” nga presidenti Hashim Thaçi. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 14:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të ketë një adresim publik para pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 28 shtator 2018

- Zyra për Çështje të Komuniteteve organizon koktej për festimin e Ditës së Komunitetit Boshnjak. (Ndërtesa e Qeverisë, salla nr. P38, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja  e Kuvendit Komunal të Prishtinës me rend dite propozimvendimi për miratimin e buxhetit të Komunës së Prishtinës për vitin 2019 dhe Kornizës afatmesme buxhetore për periudhën 2019. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e betimit të kadetëve të rinj të Forcës se Sigurisë së Kosovës. (Kazerma "Adem Jashari" në Prishtinë, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të paraqiten rezultatet e sondazhit të shtatë të opinionin publik, lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do ta vizitoj Komunën e Rahovecit, ku do të nënshkruhen katër memorandume bashkëpunimi si “Ndërtimi i Palestrës Sportive në Komunën e Rahovecit”, “Ndërtimi i Stadiumit në Ratkoc”, “Ndërtimi i Palestrës Sportive në Krushë të Madhe - Komuna e Rahovecit” dhe “ Ndërtimi i Stadiumit të Qytetit në Komunën e Rahovecit”. (Rahavec, ora 13:00)

- Presidenti Thaçi, sot pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 13:30)

- Federata e Atletikes së Kosovës organizon Javën Evropiane te Sportit në Mitrovicë. (Stadiumi Olimpik “Adem Jashari”, Mitrovicë, ora 14:00)

- Ambasada e Francës, në bashkëpunim me Komunën e Vushtrrisë organizon hapjen e qendrës frankofone të kulturës dhe gjuhës në Vushtrri, pranë shkollës SHMU-2. (Qendra frankofone në SHMU-2, ora 14:45)

- Universiteti i Prishtinës organizon “Konferencën Shqiptare të Biologjisë dhe Mjedisit”. (Salla e madhe të Bibliotekës Universitare, rr. Eqrem Qabej, ora 17:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të merr pjesë në shënimin e Ditëve të Trashëgimisë Kulturore Evropiane dhe Vitit Evropian të trashëgimisë kulturore në Lokalitetin arkeologjikë në Dresnik. (Dresnik, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 shtator 2018

 - Balkan Green Foundation në kuadër të Konsorciumit Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët me temën: “A është Kosova e gatshme për të trajtuar ndryshimet klimatike?” (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 9:00)

- GIZ dhe Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizojn konferencën 'Opportunity Scouting‘. (Modelariumin e Fakultetit të Arkitekturës, ora 9:30)

- Mbahet Panairi i Sportit në Gjilan. (Para teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 10:00)

 - Instituti Demokraci për Zhvillim organizon punëtorinë "Dialogu social për fuqizim" e cila sjell rreth vetes pjesëmarrës nga shoqëria civile, organizimet sindikale, aleancat dhe odat ekonomike, si dhe akterë tjerë relevantë të zhvillimit të dialogut social në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokratit i Kosovës në bashkëpunim me Komisionin parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione organizon tryezën e diskutimit “Si duhet të zgjidhet çështja e personave të pagjetur në Kosovë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Me rastin e Javës Evropiane të Sportit ju ftojmë të përcjellni tryezën me temën "Sporti në Shkolla". (Restoran "Residenca", në Klinë, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Bëhet përurimi i tregut të gjelbër në fshatin Kmetoc. Në këtë ngjarje marrin pjesë kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O'Connell. (Fshati Kmetoc, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Turizmit, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, do të vizitojë Kullën e Zenel Beut në Pejë. (Kulla e Zenel Beut, rr. 51 William Walker, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Turizmit organizohet ecje në shtegun drejt Liqenatit në Rugovë. (Pejë, ora 13:40)

- Prezantohet raporti hulumtues i përgatitur në lidhje me Kontratën për Zgjatjen e Pistës së Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës. (Auditorium i RIT Kosovo, AUK, rrugës për Gërmi, ora 14:00)

 - Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, pret në takim, Ministrin e Austrisë, Gernot Blümel me bashkëpunëtorë. (Ndërtesa e Qeverisë salla e mediave, ora 14:15)

- Në kuadër te Panairi i Sportit në Gjilan mbahet turneu “Fadil Vokrri”. (Stadiumi i qytetit në Gjilan, ora 15:00) 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2019 - Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Misionin në Kosovë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon konferencën për gazetarët e zhdukur dhe të vrarë në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Shoqata nacionale e mjedrës “Mjedra e Kosoves” se bashku me donatorët e saj GIZ,  USAID, SWISS Caritas, organizojnë konferencën e nivelit kombëtar të mjedrës “Konferenca e 4-të e Mjedrës në Kosovë”. (Emerald Hotel, ora 9:30)

- Zyra e Vullnetarëve të Kombeve të Bashkuara dhe UNICEF do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarëve 2019 me moton 'Të Bëjmë Punë Vullnetare për një Ardhmëri Gjithëpërfshirëse'. (Qendra për Komunitete Termokiss në Prishtinë, ora 10:00)

- Me rastin e 5 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të Vullnetarizmit, Kolegji Heimerer organizon konferencën “Thuaj Po vullnetarizmit". (Kolegji Heimerer, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Fuqizimi i të drejtave të barabarta pronësore të grave në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe rrjeti i marketeve Viva Fresh Store organizojnë hapjen e Ekspozimit dhe Promovimit të Prodhimeve Vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Objekti i Viva Fresh Store në Veternik, ora 13:00)

- Ministria e Kulturës, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit, OSBE-në, Zyrën e UNICEF-it, UN Volunteers dhe OJQ-në Lens, do të jenë nikoqirë të njërës nga ngjarjet më të mëdha të të rinjve për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit, me moton ndërkombëtare “Volunteer for an inclusive future”. (Hotel Emerald, ora 15:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizon hapjen e ekspozitës së titulluar "Albanian Village Life - Isniq, Kosovo 1976", të fotografes dhe shkrimtares suedeze, Ann Christine Eek e cila përbëhet nga fotografi bardh e zi të realizuar në vitet e 1970-ta gjatë qëndrimit të saj në rajonin e Dukagjinit në Kosovë. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq premierën e katërt për vitin 2019, shfaqjen “Exil”. (Teatri Kombëtar, ora 19:00)