21 Tetor 2018

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Nëntor 2017

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha raporton Komisionin për Integrime Evropiane lidhur me përmbushjen e obligimeve në kuadër të agjendës evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)


- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për Institucionet e Arsimit të Lartë. (Amfiteatri i ndërtesës së Bibliotekës së Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina", ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës takohet me përfaqësuesit e Qendrës së Gjenevës pë Siguri, Zhvillim dhe Sundimin e Ligjit.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë bën publikimin e raportit me titull “Vlerësimi i rreziqeve në Kosovë që nga shpallja e pavarësisë-Shkurt 2008 – Qershor 2017” raport ky që është në kuadër të progamit për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë. (Qendra e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin për Ligjin mbi Mbrojtjen e Informatorëve në Kosovë, me ç’rast do të prezantohen të gjeturat e raportit të Lëvizjes FOL lidhur me këtë Ligj. (Hotel Sirioz, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me programin legjislativ dhe prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës do të mbajë një tryezë diskutimi mbi pasojat ekonomike që dalin nga menaxhimi i dobët i kontratave dhe mungesa e vlerësimit të performancës së operatorëve ekonomikë në prokurimin publik. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, në bashkëpunim me Institutin Demokratik të Kosovës, do të mbajë takimin e dytë koordinues me kryetarë të komisioneve parlamentare të Kuvendit lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi.  . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi viziton Komunën e Kaçanikut ku do të takohet me kryetarin Besim Ilazi. (Objekti i Komunës, ora 13:30 - ndryshim, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim se bashku me kryetarin e Kaçanikut Besim Ilazi do të inspektojnë punimet në palestrën e sportit. (Kaçanik, ora 13:30 - ndryshim, ora 14:30)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli i shoqëruar nga kandidati për kryetar të Ferizajt, Agim Aliu, do të takohen me personelin shëndetësorë. (Restaurant “Orchide” - Ferizaj, ora 13:30)
 
- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim se bashku me kryetarin e Kaçanikut Besim Ilazi do të përurojn stadiumin e qytetit të Kaçanikut. (Kaçanik, ora 14:00 - ndryshim, ora 15:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli i shoqëruar nga kandidati për kryetar të Kaçanikut, Besim Ilazi, përurojnë stadiumin “Besnik Begunca”. (Stadiumi “Besnik Begunca” - Kaçanik, ora 15:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për studentët. (Amfiteatri i ndërtesës së Bibliotekës së Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina", ora 15:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tryezën Sfidat e energjitikës - problemet në minierat e qymyrit". (Ambientet e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla alternative

Ngjarjet e datës 6 Nëntor 2017

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon tryezën me temën “Zbatimi i rekomandimeve  të Konventës Kornizë e KE për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare”. (Hotel Sirius, ora 9:00)
 
- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret ne takim kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi. (Kabineti i kryetarit, ora 9:30)

- Ministri i Infrastrukturës  Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, do të realizojnë një vizitë në Aeroportin e Gjakovës ku do të njihen nga afër me zhvillimet e fundit në këtë aeroport. (Aeroporti i Gjakovës, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës dhe Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim organizojn konferencën mbi temë "Gratë dhe Sigurina e Punës në Kosovë“. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ushtruesja e detyrës së Drejtorit të USAID Lisa Magno, bashkë me Kryeministrin, Ramush Haradinaj, Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani, dhe Zëvendës-shefin e Ambasades Suedeze Goran Paulson, do të jenë të pranishëm në hapjen e Konventës së parë të Veshmbathjeve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi dhe zyrtarë përgjegjës nga Departamenti për Infrastrukturë Shkollore, do të mbajnë konferencë për media, ku do të prezantojnë gjendjen ekzistuese të hapësirave shkollore në tërë vendin, si dhe hapësirave të nevojshme për realizimin e mësimit tërëditor. (Ndërtesa e MASHT, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramoz Ruçi. (Kabineti i presidentit, ora ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i draft-planit të punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri zyrtarisht bënë promovimin e programit “Biblioteka Ime”, që është i pari program i kësaj natyre në Republikë. (Biblioteka e re e qytetit te Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i draft planit të punës së komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli i shoqëruar nga kandidati për kryetar të Vushtrrisë, Ferit Idrizi do të takohen me sportistë. (Restaurant “Çamëria” - Vushtrri, ora 13:30)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban konferencë për shtyp lidhur me ndeshjen e radhës së klubit SIGAL Prishtina. (zyret e klubit në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli i shoqëruar nga kandidatja për kryetare të Mitrovicës, Valdete Idrizi do të vizitojnë liqenin tek lumi Ibër. (Liqeni i Ibrit - afër stadiumit “Adem Jashari” Mitrovicë, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)
 
 
 

Ngjarjet e datës 5 Nëntor 2017

- Lëvizja Vetëvendosje bën homazhe në një vjetorin e vrasjes në burg të aktivisit Astrit Dehari. (tek varri në Zllatar, ora 12:00)

- Mbahen garat në pingpong për Top 8 Junioret më të mira të Kosovës për vitin 2017. (Palestra e Sporteve në Prishtinë,  ora 12:00)

- Mbahet marsh protestues me thirrjen “Drejtësi për Astritin!”, duke kërkuar nga Qeveria e Kosovës dhe autoritetet tjera shtetërore që urgjentisht të marrin përgjegjësitë për zbardhjen e rrethanave të vdekjes së Astritit. (Oborri i Bibliotekës Kombëtare, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 4 Nëntor 2017

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë. (Ndërtesa e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 10:00)

- Kryetari i Odes Ekonomike te Kosoves Safet Gerxhaliu se bashku me Zv.Kryeministrin e Kosoves Fatmir Limaj  dhe Ministrin e Punes dhe Mireqenies Sociale Skender Reçica  do te vizitojne kompanine Jora Center & ESSI  shpk ne LLapushnik. (Fshati Llapushnik, ora 11:00 - anulohet)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media ku do të prezantohen të gjeturat nga monitorimi mbi temën "Zbatimi i Planit Kombëtar për MSA-në: Cili është progresi i institucioneve gjatë pjesës së parë të vitit 2017?”. (Grupi për Studime Juridike dhe Politike, përballë Kino ABC, mbi Maxi Market, ora 11:00)

- Ministria e Drejtësisë organizon konferencë për media. (Ndërtesa e Ministrisë se Drejtësisë, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj se bashku me Ministrin e Punes dhe Mireqenies Sociale, Skender Reçica vizitojne Oden Ekonomike te Kosoves ku do te bisedohet per bashkepunim dhe avancim te proceseve ekonomike dhe me theks te veçant per mundesite e krijimit te vendeve te reja te punes. (Zyrët qendrore të Odës Ekonomike në Prishtinë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 3 Nëntor 2017

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor, Nehat Idrizi, si dhe Kryesuesi i Këshillit Prokurorial, Blerim Isufaj do të vizitojnë  Gjykatën Themelore në Prishtinë. (Gjykata Themelore, ora 8:30)

- Organizata The Ideas Partnership mban konferencë për shtyp për publikimin e hulumtimit “Fenomeni i Martesave të Hershme në Komunitetet Romë, Ashkali dhe Egjiptian në Komunën e Fushë Kosovës”. (Qendra EUICC, ora 9:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike mbajn tryezën e diskutimit me temë “Procesi i Integrimit Evropian: Ku qëndron Kosova?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të vizitojë Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari", ku do të ketë takim me drejtuesit e këtij aeroporti. (Aeroporti i Prishtinës , ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon bashkëbisedim me Avokatin e Popullit, Hilmi Jashari, ku temë e këtij bashkëbisedimi do të jetë ‘Integriteti i Gjyqësorit’. (zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, ministri i Diasporës, Dardan Gashi dhe përfaqësuesit e Byrosë Kosovare të Sigurimeve nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Financave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- , Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin e ndarjes së Çmimeve Vjetore për Teatër për vitin 2016. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi, ora 12:00)

 

- Sekretari i Ministrise se Diaspores, Osman Shahini do të mbajë një konferencë shtypi lidhur me pezullimin e tij nga detyra. (Para objektit të Ministrisë së Diasporës rr. Zenel Salihu, ish Gjykata Themelore, ora 13:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim - ORCA do të deponojë ankesë për Enver Hasanin në Këshill të Etikës të Universitetit të Prishtinës. (Para Rektoratit të Universitetit, ora 13:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të vizitojë do të vizitojë Aeroportin e Gjakovës dhe do të takojë bordin menaxhues. (Gjakovë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 2 Nëntor 2017

- Oda Ekonomike Amerikane organizon tryezën e titulluar “Nxitja e investimeve përmes përmirësimit të mjedisit afarist”. (Hotel Nartel, ora 9:45)

- OSBE do të organizojë një panel diskutimi me gazetarë, përfaqësues të organeve të zbatimit të ligjit dhe prokurorisë për të shënuar Ditën ndërkombëtare për t’i dhënë fund mosndëshkimit të krimeve kundër gazetarëve. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezën e rrumbullakët ku do të prezantojë analizën “Dallimet në menaxhimin e buxhetit familjar ndërmjet  grave dhe burrave”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit “E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi: perspektiva e qytetarëve” në Kamenicë, në një diskutim në mes deputetëve të Kuvendit të Kosovës, me përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe qytetarë. (Restorant “Jehona”, në Kamenicë, ora 10:30)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë tryezë me temën “Luftimi i ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit që shpie në terrorizëm”. (Objektin e Qeverisë së Republikës se Kosovës salla P37, ora 11:00)

- Mbahen homazhe me rastin e 28-te vjetorit te renjes heroike se Heronjeve te Kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu! (Fshati, Llugë e Podujeves, prane Obeliskut te Heroit te Kombit, Afrim Zhitia, ora 11:00)

- Komisioni Parlamentar për Stabilizim Asociim, Kosovë – BE do të mbajë mbledhjen e radhës në të cilën do te diskutojë draft agjendës dhe draft programit të takimit të IV  të përbashkët të KPSA-së, BE-Kosovë që do të mbahet me datë, 15-16 nëntor 2017, në Strasburg. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S- 1, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti mban konferencë për media. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, me ftesë të deputetit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Adem Hodža, viziton Dragashin, me ç’rast do të njihet me gjendjen e infrastrukturës rrugore, por edhe me problemet tjera të qytetarëve të kësaj qendre komunale. (Qendra e Dragashit, ora 12:00)

- Mbahen homazhe te Permendoret e Heronjeve te Kombit Fahri dhe Bahri Fazliu. (Fshati Llaushe i Podujeves, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. (Ndërtesa e MMPH-së, ora 12:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behet shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare dhe Formimi i Grupit të punës për mbikëqyrjen e zbatimit te Ligjit për energjinë elektrike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Deputetët së bashku me zëvendësministrin e mjedisit dhe planifikimit hapësinor, do të realizojnë një vizitë në pikën kufitare në Kapi të Sfircës, për të parë nga afër mbarëvajtjen e punimeve në këtë pikë kalim kufitar. (Pika kufitare në Kapi të Sfircës, ora 13:40)

- Nderohen heronjet, në vendin ku kane rënë heroikisht Heronjët e Kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu! (Bregu i Diellit, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj në përvjetorin e 28-të bënë homazhe te vendi i rënies së heronjve të Kosovës, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Bregu i Diellit, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bën homazhe te vendi i rënies së dëshmorëve Afrim Zhitia e Fahri Fazliu. (Lagjja "Bregu i Dielli", ora 14:00)

- Zyra e BE-së së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të fillojë një projekt për themelimin e Regjistrit Kombëtar të Regjistrimeve të Kriminalistikës Kombëtare për Kosovën. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

 

- Hapet ekspozita për parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit të dhunshëm përmes artit, temë e ekspozitës së Misionit të OSBE-së në Kosovë. (Galeria e Fakultetit të Arteve, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 1 Nëntor 2017

- Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica raporton para Komisionit i për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me prioritetet dhe sfidat e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Forum 2015 organizon tryezën "Çështjet që e frenojnë zhvillimin në Kosovë" në të cilën do të shpalosë problemet dhe ofron qasje konstruktive për zgjidhjen e tyre, në shtyllat kryesore të zhvillimit të një shoqërie: ekonomi, shëndetësi dhe arsim. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të pret në takim drejtoreshën ekzekutive të Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës Feride Rushiti, si dhe përfaqësues tjerë të OJQ-ve për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës ku do të diskutohet për buxhetin e vitit 2018 dhe përfshirjen e kësaj kategorie në linjën e rregullt buxhetore. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të diskutohet lidhur me nismën legjislative për hartimin e Projektligjit për Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00 )
 
- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në bashkëpunim me  me mbështetjen e Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH dhe partnerë të tjerë ndërkombëtarë e vendorë të arsimit, lanson fushatën “Të gjithë së bashku për arsim më të mirë në Kosovë”. (Ndërtesa e MAShT, ora 10:30)

- Punëtorët e sigurimit të Fakulteteve të Prishtinës do të protestojnë për arsye të mos pagesës e stazhit të  punës konformë nenit 48 të Marrëveshjes së Përgjithshme Kolektive të Kosovës. (Para Rektoratit “Hasan Prishtina”, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë dhe Qendra Kërkimore për Politika të Sigurisë organizon diskutimin me temë Qëndrimi i komunitetit serb rreth ndryshimit të mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Drejtori i Misionit të USAID-it Xhejms Houp do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të grantit, i shoqëruar nga pronari i kompanisë BONEVET Vllaznim Xhiha. (Lokalet e Bonevet, selia në rr. Tirana në Prishtinë, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare për vitin 2016 dhe formimi i Grupit të punës për mbikëqyrjen e zbatimit te Ligjit për energjinë elektrike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidenti  i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në debatin e hapur me temë “Qëndrimi i komunitetit serb rreth ndryshimit të mandatit të Forcës së Sigurisë”, të organizuar nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë dhe Qendra Kërkimore për Politika të Sigurisë (SPRC). (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj me bashkëpunëtorë dhe deputetin e kuvendit të Kosovës, Labinot Tahiri do të vizitojë fshatin Tërrnë në komunën e Ferizajt, ku do të takohet me banorët e fshatit dhe do t’i shohë nga afër gjendjen e infrastrukturës rrugore, transportin publik  dhe  do të njihet me problemet tjera, që i preokupojnë banorët e këtij fshati. (Fshati Tërrnë, ora 12:00)

- Ministria e Arsimit lanson fushaten "Të gjithë së bashku për Arsim më të Mirë në Kosovë!". (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do të behët shqyrtimi raportit vjetor i punës së Institutit Gjyqësor të Kosovës për vitin 2016, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Mbahet takimi i 142 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 14:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Dr.Albena Reshitaj do të pres në takim përfaqësuesit e Agresionit Japonez për Bashkëpunim Ndërkombëtar ku do të diskutohet mbi zbatimin e projektit “Zhvillimi i Kapaciteteve për Kontrollin e Ndotjes së Ajrit në Republikën e Kosovës”, financuar nga JICA, palët do të prononcohen edhe para mediave. (Ndërtesa e ministrise, kati i 17 , ora 14:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës, me rend dite ndryshimin dhe plotësimin e Planit Operativ të Sigurisë për raundin e dytë të Zgjedhjeve Lokale për Kryetarë të Komunave. (Selia e KQZ-se, ora 15:30)

 

-  Drejtori i Misionit të USAID-it Xhejms Houpe do të flasë në takimin e Asamblesë së Përgjithshme të Shoqatës së të Diplomuarve të Programit Lidershipit Transformues. (Ndërtesa e re e bibliotekës së Universitetit të Prishtinës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 31 Tetor 2017

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj merr pjesë në tryezën e organizuar nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës më temën “Prodhimet vendore në supermarkete-rregullimi i tregtisë së brendshme”. (Hotel Swis Diamond, ora 10:00)

- Demokraci Plus organizon tryezën me temën “Financimi i subjekteve politike: Cili është modeli që duhet ndjekë Kosova?”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përmbylljes së trajnimit së projektit të finacuar nga BERZH-i, për Shëndetin, Sigurinë dhe mbrojtjen në Punë. (Salla e madhe e Hekurudhave të Kosoves INFRAKOS në Fushë Kosovë, ora 10:30)

-  Përfaqësuesja e Parlamentit Evropian, znj. Ulrike Lunacek do ta vizitoj programin e edukimit qytetar 'Demos-ti'. (Zyret e OJQ-së TOKA në Prishtinë, ora 10:40)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e hapur me temën “Dialogu social: Si të përfshijmë rininë në dialog dhe çfarë ka bërë KES-i në këtë drejtim”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Ministria e  Administratës Publike organizon takimin e Këshillit të Ministrave për Reformën e Administratës Publike. (Objekti i Ministrisë së Administratës Publike, ora 12:00)

- Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën Ulrike Lunacek së bashku me pasardhësin e saj si Raportuesja e Parlamentit Igor Šoltes mbajnë konfernecë për media. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, ora 12:15)

- Komisioni Qendror Zgjedhor i Odës së Mjekëve të Kosovës në një konferencë për media do të shpallë datën e zgjedhjeve të reja për Odën e Mjekëve. (Zyrat e Odës së Mjekëve, objektet njëkatëshe ngjitur me Pallatin Qeveritar - ish Pallati i Shtypit Rilindja, ora 14:00)

- Shefja e Zyres së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova do vazhdojë takimet me shefat e grupeve dhe komisioneve parlamentare, duke takuar përfaqësuesit e Listës Serbe. (Kuvendi i Kosovës, Salla S1, ora 15:00)

- Ambasadori amerikan Greek Delawie do të flas me rastin e hapjes së bazës së të dhënave mbi të diplomuarit në Qendrën e Karrierës. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:15)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon sallonin e diskutimit të hapur mbi Edukimin Seksual Gjithëpërfshirës. (Qendra Studentore, ora 16:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban konferencë për medie lidhur me raportin për të Bërit Biznes, të Bankës Botërore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

 

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë sot do të mbajë një konferencë për shtyp ku do të prezantohet të arriturat e Kosovës në këtë proces dhe rangimet e reja në bazë të vlerësimeve të pavarura të ekspertëve të Bankës Botërore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 30 Tetor 2017

- Presidenti  i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim znj. Ulrike Lunacek. (Kabineti i presidentit, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit  për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Punëtorinë mbi Rishikimin Afatmesëm të Projektit të Shëndetësisë Kosovare, mbështetur nga Banka Botërore. (Hotel Sharri në Prevallë, ora 10:00)

- Nën patronazhin e Kryeprokurorit të Shtetit për herën e tetë me radhë do të mbahet “Java për të drejtat e viktimave të krimit”. (Hotel “Emerald”, ora 10:00)

- Presidenti Thaçi, merrë pjesë në ceremoninë “Java për të drejtat e viktimave të krimit”, e cila mbahet nën Patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)
 
- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me planin dhe prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N 302, ora 11:00)
 
- Mbledhje e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i draft-planit të punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në prerjen e shiritit të lansimit të produktit të ri të Fabrikës Frutti. (Fabrika Frutti, kilometri 14, rruga Prizren-Reqan, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli raporton para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

- Nataliya Apostolova, Shefe e Zyres së BE-së në Kosovë do vazhdojë takimet me shefat e grupeve dhe komisioneve parlamentare, duke takuar  përfaqësuesit e NISMA-s. (Kuvendi i Kosovës, Salla S1, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim lamtumirës anëtaren e Parlamentit Evropian, njëherësh raportuese për Kosovën, Ulrike Lunacek. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45 - vetëm pamje)

Ngjarjet e datës 29 Tetor 2017

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën do të flasin deputetja Albulena Haxhiu dhe deputeti Sami Kurteshi. (Zyrat e Vetëvendosjes, në lagjen Arbëria, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit, respektivisht Njësia për Rini në bashkëpunim me Këshillin e Veprimit Rinor Lokal, organizojnë shfaqjen e filmit IT ku paratë e mbledhura i dedikohen Qendrës për Kujdesin Ditor të Fëmijëvë me aftësi të kufizuara “Pema”. (Teatri i Qytetit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2017

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, do të bëjnë përurimin e segmentit prej 3.5 kilometrash të Autostradës Prishtinë - Pejë, në Kijevë. (Kijevë, ora 11:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksion pastrimi në fshatin Stanishor të Gjilanit, ku pritet të marrin pjesë qindra vullnetarë. (Fshati Stanishor, ora 11:00)

- Zëvendës-shefja e Misionit të Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë, Colleen Hyland, do të flasë në ceremoninë e tyre të diplomimi te gjeneratës së 2017-tës së Mikrobursave të Anglishtes “ACCESS”. (Teatri i Gjilanit, ora 12:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, do të marr pjesë sot në manifestimin informativo-kulturor dhe Ecjen tradicionale të muajit të luftës kundër kancerit me moton "Zbulimi i hershëm = Mbijetesë", që për herë të dhjetë organizohet nga Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit "Jeta/Vita". (Ecja kundër kancerit fillon para Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj dhe Ministri i Shwndetwsisw, Usan Ismajli marrin pjesë në manifestimin e 10-të të Qendrës Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit “Jeta/Vita”. (Teatri Kombëtar, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2017

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon tryezë rrumbullakët me temën “ Ballafaqimi me të kaluarën në tekstet shkollore të historisë dhe të edukatës qytetare” për ta shtjelluar procedurën e ri-shikimit të teksteve dhe rolin e OJQ-ve gjatë këtij procesi. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Prishtinën si dhe nisma legjislative e Komisionit për hartimin e Projektligjit për Radiotelevizionin e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon një tryezë diskutuese me temë “Konkurrenca jo lojale në treg". (Salla e OAK, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Projekti për Mbështetje të Përpjekjeve Kundër Korrupsion i UNDP-së, organizon trajnimin e specializuar për forenzikë financiare dhe  hetime të mashtrimeve. (Zyret e Shoqatës së Kontabilistëve të Çertifikuar dhe Auditorëve të Kosovës, rr. Sylejman Vokshi nr.50, ora 12:00)

- Universiteti “Kadri Zeka në Gjilan, organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Halla e Sporteve "Bashkim Selishta" në Gjilan, ora 12:00)

- Shoqata Sindikale e TKK-se organizon konferencën e jashëtzakonshme pë media. (Skena e madhe te Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 14:00)

- Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Znj. Rose Gottemoeller do të takojë komandantin e KFOR-it Gjeneral Major Giovani Fungo me ç'rast do te mbajnë edhe një konferencë për media. (Shtabi qendror i KFOR në Film City, ora 16:10 - Autobus do t’i presë mediat në hyrjen kryesore të shtabit, ora 15:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin solemne për dorëzimin e Çmimeve të Dramës Origjinale Shqipe “Katarina Josipi” për vitin 2016. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi, ora 15:00)

- Shoqata e Stomatologëve të Kosovës organizon Kongresin Mbarëkombëtar të Stomatologjisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 17:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi takohet me sekretaren e Përgjithshme e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm, Helga Shmid. (Zyra e Presidentit, ora 9:15 - vetëm pamje)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Helga Schmid, Sekretare e Përgjithshme e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën pritet votimi i Projektligjit për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Konferencën Rajonale për Mbrojtjen dhe Promovimin e të Drejtave të Njeriut dhe të Komuniteteve jo shumicë, e cila organizohet nga Këshilli Konsultativ për Komunitete, i cili funksionon në kuadër të Zyrës së Presidentit. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Bordi Nacional për Kontroll të Kancerit organizon tryezë shkencore për të shënuar Muajin kundër Kancerit të Gjirit. (Salla e Klinikës së sëmundjeve infektive në Qendren Klinike Universitarem, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite shqyrtimin dhe miratimin e draft/planit operacional për Raundin e Dytë të Zgjedhjeve Lokale 2017. (Selia e KQZ-se, ora 10:00 )

 - Kryeministri Ramush Haradinaj dhe takim Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm, Helga Schmid mbanjnë deklaratë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:45)

- Komisioni për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim shqyrton Projektplanin e Punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari i Kosovës, Kadri Veseli takohet me sekretaren e Përgjithshme e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm, Helga Shmid. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj në takim pune me rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Prof. Dr Marjan Dema dhe bashkëpunëtorët e tij. (Ndërtesa e Rektoratit, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën ku do të bëhet prezantimi i rezultateve të hulumtimit “Monitorimi dhe Vlerësimi i Integritetit në Institucionet e Sigurisë në Kosovë”. (Qendra e konferencave Orion, ora 11:00)

- Përfundon simpoziumi dyditor me teme "500 vjet Reformacion" i organizuar nga Kisha Protestane Ungjillore e Kosovës. (Pallati i Qeverisë, tek ish-pallati i Rilindjes, ora 12:30)

- Përfaqësuesit e Vetëvendosjes takohen me sekretaren e Përgjithshme e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm, Helga Shmid. (Zyra e BE-së, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Përfaqësuesit e LDK-së takohen me sekretaren e Përgjithshme e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm, Helga Shmid. (Zyra e BE-së, ora 15:45 - vetëm pamje)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në bashkëpunim me Asociacionin Kosovar për Promovim dhe Edukim Shëndetësor i organizon punimet konferenca rajonale me pjesëmarrje ndërkombëtare për promovimin dhe edukimin shëndetësor e titulluar "Të mësojmë nga përvojat". (Hotel Emerald, ora 16:00)

- HandiKOS-it, organizon ekspozitën "Stick Up for ëomen on ëall", që ka për qëllim fuqizimin e grave me aftësi të kufizuara në Kosovë. (Ambientet e HandiKOS-it, ora 17:15)

- Hapet ekspozita “Shpalosje aktesh dhe sinteza siluetash” e autores Albana Ejupi. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2017

- Presidenti Hashim Thaci takohet me Zëvendës-ndihmës Sekretarin e shtetit amerikan, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee. (Zyra e Presidentit, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministria e Drejtësisë organizon nënshkrimin e “Memorandumit të Mirëkuptimit” në mes të Ministrisë së Drejtësisë dhe Ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar. (Ndërtesa e Ministrisë se Drejtësisë, ora 9:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës  do të mbajë Tryezë me temë "Imazhi i profesionistëve shëndetësor, ndikimi i tij në sistemin shëndetësor". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën plenarë në të cilën do të shqyrtoj Projektligjin për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës organizon simpoziumin shkencor “500 vjet Reformacion” me studiues të ndryshëm vendor e ndërkombëtar prej fushave të ndryshme. (Amfiteatri i Ministrisë së Administratës Publike, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli Thaci takohet me Zëvendës-ndihmës Sekretarin e shtetit amerikan, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee. (Zyra e Kryetarit të Kuvendit, ora 10:00 - vetëm pamje

Instituti Demokraci për Zhvillim organizon “Panairin e Vullnetarëve” që do të mbahet për herë të dytë në kuadër të projektit “Vullnetarizmi për Zhvillim: Promovimi i vullnetarizmit dhe qytetarisë aktive në Kosovë”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon shënimin e ditës së shkollës së mesme të Gjimnazit "Xhavit Ahmeti". (Objekti i shkollës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takohet me Zëvendës-ndihmës Sekretarin e shtetit amerikan, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee. (Zyra e Kryeministrit, ora 11:30 - vetëm pamje)

- Ambasadori i Britanisë së madhe në Kosovë, Ruairí O'Connell do të vizitoj Panairin e Vullnetarëve. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite shqyrtimin dhe miratimin e draft/planit operacional për Raundin e Dytë të Zgjedhjeve Lokale 2017.   (Selia e KQZ-se, ora 16:00 - anulohet)

- Rreth 180 shërbyesve publik të cilët kanë marrë pjesë në programin Zhvillimi i Politikave Publike dhe Lidershipi do t’u dorëzohen çertifikatat. (Sheshi 21, ora 16:00)

 - Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës organizon ceremoninë solemne për kremtimin e Vitit të 8-të Gjyqësor. (Hoteli Sëiss Diamond Hotel, ora 17:00)
 


Ngjarjet e datës 24 Tetor 2017

 - Zyra e Bankës Botërore në Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët ne tëmën “Vendet e punës dhe pengesat për krijim të punësimit në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha informon Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me prioritetet dhe sfidat e kësaj ministrie. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë,  Abelard Tahiri raporton para Komisioni për Integrime Evropiane lidhur me përmbushjen e obligimeve në kuadër të agjendës evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Shefi Observer i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian, Alojz Peterle mban një konference shtypi në të cilën do të japë një deklaratë mbi gjetjet paraprake të Misionit . (Hotel Swis Diamond, ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me programin legjislativ dhe prioritetet e Ministrisë së Inovacionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Zëvendës shefi i misionit të Eulex-it në Kosovë, Bernd Thran mban një ligjeratë ku do të diskutohet është ''Roli i EULEX-it në zbatimin e sundimit të ligjit'. (Objekti i kolegjit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit i për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ku do të bëhët formimi i grupit punues për hartimin e Planit për zhvillimin e diplomacisë parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën janar-shtator 2017 dhe Programit të Shpenzimeve të RTK-së, për periudhën tetor-dhjetor 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencë për media lidhur me procesin zgjedhor në Republikën e Kosovës. (Qendrën Mediale e KQZ-së, ora 13:30)

- Mbahet takimi i 140 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 14:00)

- Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri raporton para Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në lidhje me Marrëveshjen për Drejtësinë të datës 10 shkurt 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N sallën S-I, ora 14:00)

- Koalicioni i OJQ-ve  “Demokracia në Veprim”, mban konferencën për media ku do të publikohet deklarata preliminare për procesin zgjedhor për Zgjedhjet Lokale 2017. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ish-zëdhënësin e NATO-s, Jamie Shea. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:30)

- UBT mban konferencen për të ardhmen Euro-Atlantike të Kosovës. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 17:30)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës mban akademi solemnje në prag të shënimit të 500 vjetorit të Reformacionit Protestant. (Hotel Swis Diamond, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2017

- Ministria  për Forcën e Sigurisë së Kosovës organizon punimet e konferencës “FSK dhe Partnerët”. (Ndërtesa e MFSK-së në kazermën "Adem Jashari’’, ora 9:00)

- Muzeu i Kosovës, do të mirëpres Shoqatat e të Verbërve të Komunave të Kosovës, për nder të ”Javës Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë". (Muzeu i Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon bashkëbisedim me ish-kryetarin e Gjykatës Supreme Fejzullah Hasani. Temë e këtij bashkëbisedimi do të jetë integriteti i gjyqësorit në Kosovë. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00) 

 - Anëtarët e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor takohen me Ministrin e Bujqësisë, Nenad Rikallo lidhur me planin dhe prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00) 

- Oda e Tregtisë dhe Industrisë e Serbisë dhe Forumi për Marrëdhënie Etnike, në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës dhe Fondacioni "Heinrich Boell", organizojnë një diskutim në temë "Bashkëpunimi ekonomik dhe normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës". (Ndërtesa e Oda e Tregtisë dhe Industrisë e Serbisë, në Resavska 15, Beograd, ora 13:00)

-Kryetari i NISMA për Kosovën, z. Fatmir Limaj, mban konferencë për medie, (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosoves. organizon shfaqjen e filmit "Mbreteria" produksion kosovar, hyrja eshte falas. (Kinema ABC, ora 17:00)

- Zyra e BE-së dhe Këshilli Britanik në Kosovë organizojnë ngjarjen me rastin e shënimit të përfundimit të studimeve master në universitetet e BE-së nga përfituesit e grantit të Raundit X të Skemës së Profesionistëve të Rinj dhe të kthimit të tyre në Kosovë për të filluar punën në shërbimin civil. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës, prapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, me bashkëpunëtorë, do të zhvillojnë aktivitete në terren, me ç’rast do të vizitojë ndriçimin në disa segmente rrugore. (Nisja bëhet nga Ministria e Infrastrukturës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2017

- Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra e Votimit 1907E, në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 8:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e parë për media për hapjen e vendvotimeve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputetit i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti voton në Prishtinë. (Vendvotimi në Fakultetin Juridik, ora 9:00)

- Kandidatja për Kryetare të Komunës së Mitrovicës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, znj.Valdete Idrizi do të shpreh të drejtën e votës në Mitrovicë. (Shkolla Fillore “Andon Z. Çajupi”, ora 9:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, do të votojë në Prishtinë. (Vendvotimi në Shkollën e Mesme “Sami Frashëri” , ora 9.30)

- Banorët e lagjes jashari nga prekazi dalin në mënyrë të organizuar për të votuar. (Nisja nga kompleksi memorial "Adem Jashari" në Prekaz, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën thërret konferencë për medie në lidhje me zgjedhjet lokale që po mbahen sot në nivel vendi. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 10:00, shtyhet, ora 12:30)

- Kandidati për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, voton në Gjilan ku me pas edhe do të deklarohet për mediat. (Shkolla fillore “Abaz Ajeti”, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë “Ali Sokoli”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i NISMA’s për kryetar të Prishtinës, Shyqiri Bytyqi, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 11:00)

- Kandidatit për Kryetar të Komunës së Prishtinës nga AKR, Selim Pacolli do të votojë në Hajvali. (Shkolla fillore "Shkendija", ora 10:00)

- Kandidatit i LDK-së për kryetar të Lipjanit, Imri Ahmeti do të votoj në në fshatin Poturovc të  Lipjanit. (Qendra e Votimit në Poturovc, ora 10:00)

- Kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Celaj, do të votojë në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Gjergj Fishta", ora 10:30)

- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Greg Delaëie viziton qendrën e thirrjeve të Demokracia në Veprim. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 11:30)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e parë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e dytë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e dytë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 16:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e tretë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e tretë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 18:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore të NISMA për Kosovë, ora 18:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 20:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e katertë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 20:30) 

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2017

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media ku do të ngriten shqetësimet e komunitetit të biznesit kosovar mbi barrierat tregtare mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve  “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media mbi vlerësimin e ecurisë së fushatës zgjedhore si dhe planin e DnV-së për vëzhgim gjatë Ditës së Zgjedhjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës. Rr. “Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës mban konferencë me temë “Bujqësia, zhvillimi rural dhe disa nga sfidat e Kosovës”. (Salla e Odës së Afarizmit të Kosovës, ora 11:00)

-  Shërbimi i filatelisë së Postës së Kosovës do të promovojë pullën postare me portretin e Martin Luterit dhe të familjes Qiriazi. (Selia e "Bashkësisë së Popullit të Zotit" rr. Rrustem Statvoci nr. 9 në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbrëmja finale e ndarjes së çmimeve në festivalin “Prishtina International Theater Festival 2017”. (Teatri AAB “Faruk Begolli”, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2017

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës organizon konferencën, me temë "Mësimdhenësit formojnë të ardhmen e Kosovës". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Bëhet funksionalizimi i Departamentit të Diagnostikës së Gjirit, përkatësisht, për herë të parë shërbimi i Rezonancës Magnetike të gjirit. (Ndërtesa e Onkologjisë, ku ndodhet Rezonanca Magnetike e Klinikës së Radiologjisë, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit bën përurimin e projektit te parë në nivel të Republikës së Kosovës, për kartelat elektronike online. (Qendra Kryesore e Mjekesisë Familjare, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të bëjë hapjen e Qendrës Mediale për Zgjedhjet Lokale të 22 tetorit. (Qendra Mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 11:00)

- Ministria e Punës. Ministria e Tregtisë dhe UNDP do të lansojnë programin për Praktikë në Punë 2017-2017 për të mbështetur të papunët që kanë diplomuar kohëve të fundit. (Qendra e konferencave Orion, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit bën përurimin e shtëpisë së radhes për familje me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale. (Nisja bëhët nga zyra e kryetarit për tek shtëpia në fjalë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës, Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Ambasada Norvegjeze në Kosovë organizojn ceremonin e inaugurimit të Qendrës së re të të dhënave të sistemit gjyqësor dhe prokurorial të Republikës së Kosovës.  (Pallati i Drejtësisë, Hyrja kryesore e Ndërtesës A, ora 13:45)

- Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajnë ceremoninë e 12-të të ndarjes së Çmimeve për arritjet më të mira në Gazetari për temën e Varfërisë 2017. (Ndërtesa e Termokissit, pranë Termokosit në Dardani, ora 18:00)

- Anibar Media Team shfaq filmin "Me dasht’ me dasht’ me dasht’ i regjisorit Ilir Hasanaj, si premierë për herë të parë. (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 19:00)

- Mbahet takimi me kategoritë e dalura nga Lufta e UÇK-së, me ish Komandantin e ZO të Dukagjinit, Kryeministrin e Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj! (Restaurant Maturanti në Deçan, ora 20:00)


Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton Shoqatën e Pensionistëve. (Shoqata e Pensionistëve, ora 10:00)

- Kandidati i Aleancës Kosova e re për kryetar e Prishtinës, Selim Pacolli mban takim me përfaqësues të biznesit. (Hotel Sëiss Diamond, ora 10:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban tubim elektoral në Vetërnik. (Restaurant Puro, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosoves mban tubimin përmbyllës të fushatës në Skenderaj. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 12:30)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes në lagjen Arbëria, ora 13:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendose! për kryetar të Vushtrrisë, Besim Muzaqi mban tubim elektoral në Vushtrri. (Palestra e Sporteve "Jeton Tërstena - Tota", ora 14:00)

- Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës, Selim Pacolli live ne Facebook. (Selia e AKR-së, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Gjakovë. (Palestra e Sporteve "Shani Nushi" në Gjakovë, ora 16:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban tubim elektoral në Zllatar. (Vila Panorama në Zllatar, ora 17:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Pejë. (Palestra e Sporteve "Karagaq" në Pejë, ora 18:00)

- Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës, Selim Pacolli mban aktivitetin përmbyllës të fushatës. (Sheshi Nënë Tereza, ora 18:00)

- Partia Demokratike e Kosoves mban tubimin përmbyllës të fushatës në në Prizren. (Qendra Sportive “Sezai Surroi”, Prizren, ora 18:00)
 
- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendose! për kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti tubim elektoral në Prishtinë. (Salla e Sporteve të Pallatit të Rinisë, ora 19:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban tubimin qendror përmbyllës të fushatës për zgjedhjet lokale 2017 ku do të prezantohen të gjithë kandidatët për kryetarë komunash nga radhët e LDK-së. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 19:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim me veteran,invalid të luftës dhe familjar të dëshmorëve në Deçan. (Restaurant “Maturanti”, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2017

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Valën dhe Telekomin e Kosovës. (Ndërtesa e PTK-së, ora 9:30)

 - Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën me temën “Rëndësia e Parandalimit të Korrupsionit në Zhvillim Ekonomik”. (Sëiss Diamond Hotel, ora 9:45)

- Ministria e Drejtësisë dhe Njësia Kosovare e  BioetikÑ‘s në UNESCO nÑ‘ kuadrin e Ditës Botërore tÑ‘ BioetikÑ‘s organizon konferencën një ditore më moton "Barazia,Drejtësia dhe Paanshmëria". (Ministria e Drejtësisë në objektin e ri të Qeverisë, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për zhvillim mban konferencë ku do të bëhet prezantimi i punimit "Sa janë të pavarura autoritetet rregullative në Kosovë?”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike nw tw cilwn do tw bwhwt tërheqja e shortit lidhur me Auditimin e Raporteve Vjetore Financiare dhe Raportet e Deklarimit Financiar të Fushatës, së subjekteve politike, për vitet 2013, 2014, 2015 dhe 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencë për media në të cilën do të diskutohet mbi sistemin e financimit të subjekteve politike, me një fokus të veçantë në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. (Përballë Kino ABC, mbi Maxi Market, hyrja ngjitur me qendrën Orion, Kati 2, ora 10:30)

- Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni dhe Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi mbajn konferencën e përbashkët lidhur me përgatitjet e përbashkëta për Zgjedhjet Lokale 2017.  (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim zëvendëskryeministren dhe ministren e Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon panelin e diskutimit "Arsimi i lartë në Kosovë - sfidat kryesore dhe rruga përpara", ku do të diskutohen çështjet e ngutshme në arsimin e lartë në Kosovë dhe masat e nevojshme për t’i adresuar këto sfida. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 14:00)

 

Ngjarjet e fushatës elektorale- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, viziton tregun kryesore të qytetit. (Tregu te Klan Kosova, ora 9:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi takohet me përfaqësuesit SBASHK-ut. (Qendra e Studentëve, ora 10:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban fushatën elektorale në Dabishevc. (Dabishevc, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Vitisë, Salih Salihu mban tubim elektoral në Viti. (Shtëpinë e Kulturës "Gursel e Bajram Sylejmani" në, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin përmbyllës të fushatës në Drenas. (Palestra Sportive, Drenas, ora 12:30)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban fushatën elektorale në Lagjen e Muhaxherëve dhe Bregu i Diellit. (Lagjja e Muhaxherëve, ora 13:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Suharekë. (Palestra e Sporteve në Suharekë, ora  17:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për për kryetar të Gjilanit, Sami Kurteshi. (Palestra e Sporteve "Bashkim Selishta - Petriti", në Gilan, ora 17:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton Hackerspace. (Hackerspace, ora 17:00)

- Nisma për Kosovën mban tubimin e mbylljes së fushatës elektorale për zgjedhjet lokale të 22 tetorit në Prishtinë. (Pallati i Rinisë, ora 17:30)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban fushatën elektorale në Tevezhdoll. (Tevezhdoll, ora 18:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Mitrovicë. (Palestra Sportive “Minatori”, ora 18:00)
 
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me veteranët e UÇK-së në Rahovec. (Restaurant "Park" në, ora 18:15)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Krushë të Rahovecit. (Shtëpia e Kulturës në Rahovec, ora 19:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban fushatën elektorale në Besi. (Besi, ora 19:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi takohet me banorët e lagjes së Muhaxherëve. (Shkolla fillore “Naim Frashëri”, ora 19:00)
 
- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Fushë-Kosovës, Driton Avni Zogiani mban tubim elektoral në Fushë Kosovë. (Shtëpia e Kulturës, në ora 20:00)    

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2017

- Misioni i OSBE-së dhe Komuna e Obiliqit organizojnë një takim me partnerë vendorë e ndërkombëtarë në lidhje me gjendjen e rëndë të banorëve të ndërtesës për banim social nr. 1 në Plemetin. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale mban takim njoftues me Ministrin e Ministrisë së Shëndetësisë Uran Ismaili. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Drejtori i Misionit të USAID-it James Hope do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të grantit, i shoqëruar nga pronari i kompanisë VITEX Aqif Ibreahimi.  (Lokalet e VITEX-it në Viti, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media shqyrton raportin vjetor të Radio Televizionit të Kosovës, raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin si dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë konferencë me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit Evropian kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Objekti e everisë, Salla P-38, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, do të vizitojë fillimin e punimeve të rrugës Junik-Gjeravicë. (Qendra e Gllogjanit, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta përurojë parkun e lojërave tek Parku i Qytetit. (Parku i Qytetit, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj viziton kompaninë “Meridian Express”. (Lagja Arbëria në Prishtinë, ora 12:30)

- Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reqica raporton para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të marrë pjesë në hapjen e fushatës së Muajit Antitrafikim në kuadër të të cilit MAShT do të organizojë shumë aktivitete në shkolla për parandalimin e trafikimit përmes edukimit. (Ambientet e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Ismail Qemali” në Prishtinë, ora 14:00)

- Mbahet promovimi i librit elektronik “Komunikimi masiv dhe edukimi për media” të autores, Lindita Tahiri, profesoreshë në Departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës. (Ambientet e Amfiteatrit të Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e shënimit të 50 vjetorit të themelimit të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren. (Hamami Gazi i Mehmet Pashës, Prizren, ora 18:00)Ngjarjet e fushatës zgjedhore


 
- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton shoqaten e Taksisteve. (Restaurant Saranda, ish-Balantines te salla 1 Tetori, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Suharekës, Salih Zyba mban tubimin elektoral në Suharekë. (Shtëpia e Kulturës,"Ukë Bytyçi", ora 12:00)

- LDK mban tubimi përmbyllës zgjedhor në Podujevë, ku kandidati për kryetar të kësaj komune, Agim Veliu, do të shpalosē programin qeverisës dhe do të prezantojë kandidatët për Kuvend Komunal. (Sheshi i Qytetit në Podujevë, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Viti. (Shtëpia e Kulturës, ora 16:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban takim me qytetarët te lagjia e Spitalit. (Rrethi i EULEX-it - super viva, ora 17:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimin elektoral në Deçan. (Sheshi para Komunës në Deçan, ora 17:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka mban tubim elektoral në Prizren. (Sheshi i Lidhjes, ora 17:00)

- LDK mban tubimi përmbyllës zgjedhor në Prishtinë, ku kandidati për kryetar të kësaj komune, Arban Abrashi, do të shpalos programin qeverisës për kryeqytetin dhe do të prezantojë kandidatët për Kuvend Komunal. (Sheshi 21, ora 17:00)

- Nisma për Kosovë mban tubimin elektoral me qytetarë të Prizrenit. (Prizren, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimin elektoral në Istog. (Sheshi  para Shtëpisë së Kulturës në Istog, ora 18:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Ferizaj. (Shesh i qytetit, ora 18:30)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Gjakovës, Driton Çaushi mban tubim elektoral në Gjakovë. (Shtëpia e Kulturës "Asim Vokshi", ora 19:30)
 
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimin elektoral në Gjakovë. (Restaurant “Roma” në Gjakovë, ora 20:00)

- Nisma për Kosovë merr pjesë në tubimin me qytetarët në Shtime. (Shtime, ora 20:00)
 
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimin elektoral në Rogovë e Hasit, Gjakovë. (Salla e Sporteve, ora 21:00)
 
 

Ngjarjet e datës 17 Tetor 2017

- Shefja e Zyres së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova takohet me përfaqësuesit e LDK-së. (Kuvendi i Kosovës, sall S3, 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të mbahet diskutim për caktimin e shortit lidhur me Auditimin e Raporteve Vjetore Financiare dhe Raportet e Deklarimit Financiar të Fushatës, së subjekteve politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me prioritetet dhe sfidat e ministrisë që udhëheq.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Dr. Pal Lekaj, do të inspektojë rrugët Istogut. (Selia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Istog, ora 10:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina“ në bashkëpunim me Smart Center, organizojnë ligjeratën me karakter informues me përfaqësuesin e ëhitman School of Management, Syracuse University, Neë York, Donald Harter. (Biblioteka Kombëtare e Kosoves, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën bëhët shqyrtimi i Projektplanit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashie raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me programin legjislativ dhe prioritetet e Ministrisë së Kulturës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do të bëhët propozimi i anëtarit në Komisionin Qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të Dënuarve dhe ish të Përndjekurve Politikë, etj... (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbledhje e Komisionit për Buxhet dhe Financa ku do të bëhët shqyrtimi në parim i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Zhvillohet seanca gjyqësore për çështjen e Radiotelevizionit të Prishtinës (RTP) kundër RTK-së dhe AKP-së. (Gjykata Themelore në Pallatin e Drejtësisë në Veternik, salla 209, ora 14:00)

- Shefja e Zyres së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova takohet me përfaqësuesit e AAK-së. (Kuvendi i Kosovës, salla S1, ora 14:30)Ngjarjet e fushatës zgjedhore- Kandidati i Aleancës për Ardhmërië e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban takim me qytetarët. (Hotel Grandi, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi takohet me aktivisten e shoqërisë civile, Igballe Rugova. (Lagjja Tohane, afër Kolegjit Riinvest, ora 10:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë tregun me shumicë. (Tregu me shumicë, ora 11:00)

- Aleanca Kosova e Re mban konferencë për media në të cilën do të bej prezantimin e projekteve për Prishtinën. (Hotel Sëiss Diamond, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi takohet me Shoqatën e Administratorëve të Banesave Publike. (Lagjja Arbëria, afër Meridianit, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi  takohet me kryesinë e Federatës së Futbollit. (Lagjja Dardania, afër Termokosit, ora 12:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do t'i takojë përfaësuesit e shoqatës së gastronomëce. (Objekti i Komunës, ora 13:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Shtimes, Ruzhdi Jashari mban tubim elektoral në Shtime. (Shtëpia e Kulturës, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës në Gjilan mban tubimin e madh qendror. (Palestra e sporteve “Bashkim Selishta-Petriti”, ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubime elektoral me qytetarë të Rahovecit. (Shtëpia e Kulturës “ Mensur Zyberaj” në Rahovec, ora 17:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Ferizajit, Faton Topalli mban tubim elektoral në Ferizaj. (Sheshi i Qytetit "Hyrë Emini", ora 17:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi shpalosë programin për banorët e lagjes Lakrishtë. (Lagjja Lakrishte, parkingu afër Pro Credit Bank, ora 18:00)

- Partia Demokratike e Kosovws mban tubimin elektoral në Pejë. (Palestra Sportive “Karagaqi”, Pejë, ora 18:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërië e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu në Vranidoll. (Vila Natyra në Vranidoll, ora 19:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi shpalosë programin për banorët e lagjes Mati 1. (Shkolla Fillore “Pavarësia”, ora 19:00)

- Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të komunës së Prishtinës, Selim Pacolli mban tubim me qytetarët e Prishtinës. (Shkolla Fillore Ilira në lagjen Velania, ora 19:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Kaçanikut, Basri Kodra mban tubim elektoral në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës, ora 19:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi shpalosë programin për të rinj. (Kodra e Trimave, lagjja “Herticeve”, te Xhamia, ora 20:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubime elektoral me qytetarë të Obiliqit. (Palestra Sportive “Adem Jashari”, ora 20:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi ditën e mbyll prap me të rinjt e lagjes Kalabria. (Lagjja Kalabria, Restoran Collecshen, ora 21:00)
 ,

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2017

- Oda Ekonomike Amerikane organizon tryezën e rrumbullakët të titulluar “Roli i Komunave në Zhvillimin Ekonomik”. (Hotel Sirius, ora 9:00) 

- Agjencia Kosovare e Standardizimit, me rastin e Ditës Botërore të Standardeve, organizon takim festiv i cili ka për qëllim shënimin e themelimit të ISO, shpalosjen e rezultateve të arritura në Standardizimin Kosovar. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet konferenca për shenimin e “Javës Ndërkombëtare të Shkopti te Bardhë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Green Art Center Prishtina prezanton projektin i cili fokusohet në përmirësimin e organizimit të shërbimit të mbeturinave komunale dhe nisjes së ndarjes së mbeturinave në burim për shtatë Komuna në Kosovë, në kuadër të kampanjës vetëdijesuese “N’vend T’vet”. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 11:00)

- Kolegji AAB organizon konferencën për media me rastin e fillimit të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove “Prishtina International Theater Festival – PITF 2017". (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 11:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme, do të mbajë mbledhjen e tij konstituive. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S-1, ora 11:00)

- Qendra e Mjekësisë Urgjente në koordinim me Drejtorinë e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës do të i bashkohet aktiviteteve ndërkombëtare me moton" komuniteti shpëton jetë". (Sheshi “Skenderbeu”, ora 11:00)

- Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës organizon konferencën pë medie me rastin e hyrjes në Grevë. (Salla A e Teatrit Kombëtar, ora 13:30)

- Infrakos organizon shënimin e përvjetorit të veprimtarit të shquar për cështje kombëtare “Metush Krasniqi” njëherit edhe ish-punëtor i Hekurudhave të Kosovës. (Sheshi i lirisë-Fushë Kosovë, në ambient të jashtëm të Infrakos-it. ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të rënies së Heroit të Kosovës, Gjeneral Major Adrian Krasniqi. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 13:15)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë do të inspektojë punimet e sanimit të dëmtimeve që janë shfaqur në rrugën  R7 që lidhet me rrugën nacionale M2 në Veternik. ora 15:00


Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, viziton Ndërmarrje Publike “Hortikultura”. (Dardani te Parku i Ri, ora 9:30)

- Kandidati i Aleancës Kosova e Re, Selim Pacolli organizon konferencë për media në lidhje me statistikat e Viber. (Selia e AKR-së, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetvendosje për kryetar të Lipjanit, Selatin Retkoceri mban tubim me qytetarë. (Shtëpia e Kulturës "Tahir Sinani" në Lipjan, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar, Arban Abrashi shpalosë programin qeverisës për Shërbimet Publike. (Parku i qytetit, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës Shpend Ahmeti do t’i prezantojë linjat e reja të Trafikut Urban. (Garazhat e riparuara në ndërmarrjen Trafiku Urban, ora 12:00)

 - Kandidati i Aleancës Kosova e Re, Selim Pacolli merre pjesë në debatin me kundërkandidatët organizuar nga KDI. (Hotel Sirius, 13:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetvendosje për kryetar të Deçanit, Zekë Sinanaj mban tubim me qytetarë. (Shtëpinë e Kulturës "Jusuf Gërvalla", në ora 15:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban tubim në Kodrën e Trimave. (Shkolla Fillore “Zenel Hajdini”, ora 17:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetvendosje për kryetar të të Pejës, Bashkim Nurboja. (Sheshi qendror i qytetit të Pejës, ora 17:00)
 
- Kandidati i Aleancës Kosova e Re, Selim Pacolli mban takim me punëtoret e Mabetex Group. (Hotel Emerald, ora 17:00 - pa praninë e mediave)

- Kandidati i LDK-së për kryetar, Arban Abrashi mban tubim me qytetarë. (Shkolla Fillore “Emin Duraku”, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubim elektoral në Vushtrri. (Salla e Sporteve në Vushtrri, ora 17:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban tubim me Klubin e Sportistëve, ku prezent do të jetë edhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar, Arban Abrashi takohet me struktura të Forumit të Gruas së LDK-së në Prishtinë. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetvendosje për kryetar të të Podujevës, Ajet Potera mban tubim me qytetarë. (Palestrën e Sporteve "Hakif Zejnullahu" në Podujevë, ora 19:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar, Arban Abrashi takohet me banorët e fshatit Shkabaj. (Shkolla fillore e fshatit, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 15 Tetor 2017

- Klubi Alpin “Podguri“ inaguron njërin shteg për ecje bjeshkatare “Maja e Korenikut” në bjeshkët e Komunës së Istogut. (Nisja nga Prishtina para parkingut të RTV 21, ora 7:00)  

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim zëvendëspresidentin e Senatit të Madagaskarit. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë Prishtina Hackerspace. (Aktash, ora 11:00)

- Kandidati i AKR-së për Prishtinën, Selim Pacolli mbanë konferencë për media rreth ndërtimit të impiantit dhe ngrohja. (Rr.Xhemajl Ibishi te fusha e Pajtimit, 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti merr pjese në takimin e Lëvizes Vetëvendosje me gra dhe vazja të kryeqytetit. (Hotel Grand, ora 12:00)     

 - Kandidati i AAK-së për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, mban tubim elektoral në Barilevë. (Fshati Barilevë, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tubim elektorla në Rahovec. (Shtëpinë e Kulturës "Mensyr Zymberaj", ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Shalë të Bajgorës. (Tuneli i parë, ora 12:00)

- Kandidati i AKR-së për Prishtinën, Selim Pacolli mban tubim elektoral me banorët e Shkabaj. (Shkolla fillora Dituria në Shkabaj, ora 13:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Lugun e Leshanit të Pejës. (Restaurant "Vranina", ora 13:30)

- Kandidati i AAK-së për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, mban tubim elektoral në Lagjen Marigona. (Qendra Tregtare “çarshia”, ora 14:30)

 - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Lagjen "Haxhi Zeka" të Pejës. (Shkolla Fillore "8 Marsi", ora 15:00)  

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tubim elektorla në Artanë. (Shkollën e Mesme Ekonomike në Artanë, ora 15:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Dragash. (Shtëpia e Kulturës në Bresanë, ora 15:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral në Podgur të Pejës.(Qendra Rinore, Novosellë, ora 16:30)

 - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me Rugovas të Pejës. (Restaurant "Maestro", ora 18:00)

 - Lëvizja Vetëvendosje! mban tubim elektorla në Dardanë. (Palestra e Sporteve në Dardanë, ora 19:00)  

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral Lugun e Baranit të Pejës. (Salla e sportit, ora 19:00)
 
- Aleanca Kosova e Re mban tubim me banorët e Mramorit. (Restorant “Lindi”, ora 20:00 pa praninë e mediave)

 

Ngjarjet e datës 14 Tetor 2017

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon turneun Top 8 për Minikadet me te mirë të Kosovës për vitin 2017. (Palestra e Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në manifestimin tradicional, letrar, kulturor e shkencor "Takimet e Gjeçovit". (Zym, ora 11:00)

- Me rastin e 17-vjetorit të themelimit të Kolegjit AAB mbahet ceremonia inauguruese e objektit të ri. (Kampusi i Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon aksionin protestues në mbrotje të lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve. (Sheshi "Skendërbeu" në Prishtinë, ora 12:00)

- Lulzim Rafuna nga Ministria e Financave, Safet Gërxhaliu nga Oda Ekonomike e Kosovës, si dhe Arian Zeka nga Oda Ekonomike Amerikanë në Kosovë mbajn konferencën e përbashkët për media në lidhje me për masat e reja fiskale si dhe bashkëpunimi ndërmjet Ministrisë së financave dhe përfaqësuesve të komunitetit të biznesit. (Ministrinë e Financave në ndërtesen e Qeverisë, ora 13:00)


Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Drenasit, Shemsi Elezi mban tubim elektoral në Drenas. (Restorant "Hajdini", në ora 12:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Mitrovicës, Fehmi Ferati mban tubim elektoral në Mitrovicë. (Palestra e Sporteve "Minatori", ora 14:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, mban tubim elektoral në lagjen Arbëria dhe një pjesë e Vranjfcit. (Takimi te rruga Sarajeva, ora 15:30) 

 - Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Obiliqit, Aziz Bici mban tubim në Obiliq. (Shtëpinë e Kulturës, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 13 Tetor 2017

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor znj. Albena Reshitaj do të vizitojë Bifurkacionin në Ferizaj me ç‘rast do të shpalos prioritetet dhe planet për të ardhmen sa i përket këtë monumente natyrore me rendësi te veçantë. (Bifurkacioni në Ferizaj, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton raportin “Pritjet e qytetarëve dhe faktorët që ndikojnë në votën e tyre në zgjedhjet komunale”. (Zyrët e Institutit GAP, ora 10:30)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media në të cilën do të prezantohet raporti përfundimtar i DnV-së mbi Zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës 2017 si dhe raporti i monitorimit të mediave gjatë fushatës zgjedhore. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 10:30)

- Komuna e Gjilanit fillon me subvencionimin e mbjelljeve vjeshtore ku do te shperndahen fare e grurit, në një sasi prej mbi 200 mijë kilogramesh, për fermerët e Komunës sq Gjilanit. (Ndermarrja "Rendimenti",  në rrugen Gjilan - Ferizaj, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e krytarit të Komunës së Klinës mbahet manifestimi i 120 vjetorit të hapjes së shkollës së parë Shqipe "Atë Shtjefën Gjeqovi" në Zllakuqan. (Zllakuqan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Konstituive e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor znj. Albena Reshitaj do të vizitojë Shpellën e Gadimes në Lipjan, me ç ‘rast do të shpalos prioritetet dhe planet për të ardhmen sa i përket këtë monumente natyrore me rendësi te veçantë. (Shpella e Gadimes në Lipjan, ora 12:00)

- Organizata joqeveritare Into the Park dhe Local Democracy Agency of Kosovo në bashkëpunim me Rrjetin e Organizatave të Kulturës në Pejë organizojnë Panelin për Kulturë. (Teatri Istref Begolli në Pejë, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Anibar International Animation Festival organizin shfaqjen e filmit Recollection me regji të Art Haxhijakupi. (Kinema "Jusuf Gervalla" në Pejë, ora 19:00)

- Asociacioni Shëndetësore Profesional në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë së Kosovës dhe shumë bashkëpunëtor tjerë organizon "Konferencën e 7-të Ndërkombëtare për Terapinë e Dhimbjes" në Prizren. (Kompleksin turistik" Sharri" në Prevallë, ora 18:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës së çmimit “Gjon Mili 2017” /Edicioni I 15. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)


 
Ngjarjet e fushatës zgjedhore- Aleanca Kosova e re fushatën zgjedhore në komunën e Prishtinës e vazhdon me viztë në tregun me shumicë. (Tregu më shumicë, ora 9:30)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu,  zhvillon ecje në në fshatin Grashticë, Mramor dhe vende tjera. (Takimi në Sheshin e qytetit, ora 10:40)

- Partia Ekologjike e Kosovës do të bëjë hapjen e fushatës zgjedhore. (Ndërtesa e lidhjes së pensionerëve të Kosovë, ora 11:00)

- Aleanca Kosova e re dega në Prishtinë mban konferencë për media në lagjen Ulpiana. (Tek soliterët në Ulpianë, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë shkollën “Abdyl Frashëri”. (Objekti i shkolës, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi prezanton platformën për zhvillim ekonomik. (Sheshi 21, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës maban në tubimin elektoral në Kamenicë. (Shtëpia e Kulturës në Kamenicë, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë vizitojë Qendrën për Zhvillimin e Karrierës. (Objekti i qendrës në rrugën Hilë Mosi në Taslixhe, ora 15:00)

- Kandidati i Lëvizjës Vetëvendosje për kryetar të Fushë-Kosovës, Avni Zogiani, prezanton zotimet e tij dhe të ekipit të tij për Fushë-Kosovën. (Restorant "Semitronix" në Fushë-Kosovë, ora 16:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Lipjanit, Ismet Hajrullahu mban tubim publik ku do të prezantohet  platforma politike  për zgjedhjet e 22 tetorit. (Salla e Sporteve "Better Life“ në Lipjan, ora 16:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimë zgjedhore në Kamenicë. (Shtëpia e Kulturës në Kamenicë, ora 17:00)

- Kandidati i Lëvizjës Vetëvendosje për kryetar të Sharrit, Samedin Dauti mban tubim elektoral në Sharr. (Restorant "Meta" në Sharr, në ora 19:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimë zgjedhore në fshatin Cërnicë të Gjilanit. (Shkolla fillore në Cërnicë, ora 19:30)

- Aleanca Kosova e re dega në Prishtinë mban takim me degën e katërt. (Premium bar afër ambasades norvegjeze, ora 20:00)
 
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubimë zgjedhore në fshatin Vërbicë të Gjilanit. (Shkolla fillore në Vërbicë, ora 20:10)
 

 

Ngjarjet e datës 12 Tetor 2017

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë në bashkëpunim me OECD-në, mbajn takimin dhe punëtorinë “Vlerësimi i Aktit për Biznes të Vogël për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë”. (Hotel Sëiss Diamond, ora 9:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës organizon konferencën “Prodhimet vendore në supermarkete, sfidë dhe mundësi”. (Sëiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Konstituimit te Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalija Apostolova dhe Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të nisin projektin "Mbështetje për Kodin Civil të Kosovës" - faza 2. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të vizitojë komunën e Obiliqit. (Ndërtesa e komunës së Obliqit, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj pret në takim përfaqësues nga Shoqata e Qumështarëve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - Pas takimit do të ketë deklaratë për media)

- Nataliya Apostolova, Shefe e Zyres së BE-së në Kosovë do të mbaj takime me shefin e grupit dhe komisioneve parlamentare të PDK-së. (Kuvendi i Kosovës, Dhoma C203, ora  11:00)

- Ministri i Inovacionit dhe Nërmarrësisë, Besim Beqaj, viziton Jakova Innovation Center. (Objekti i Jakova Innovation Center, Rr.Sylejmon Hadum Aga nr:189 në Gjakovë, 11:00)

- Në Lokalet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së do të vijnë për vizitë zyrtare, delegacioni i Shoqatës së shqiptarëve mbrojtës të Kroacisë, të prirë nga Kryetari i Shoqatës, Esad Çollaku. (Lokalet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e MFSK-së, ora 12:00)

- Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu viziton Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, i cili do të pritet nga kryetarja Valdete Daka dhe anëtarët e KQZ-së. (Selia e KQZ-së, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të vizitojë komunën e Kaçanikut. (Ndërtesa e komunës së Kaçanikut, ora 13:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i draft Planit të punës së komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Nataliya Apostolova, Shefe e Zyres së BE-së në Kosovë do të mbaj takime me shefin e grupit dhe komisioneve parlamentare të Vetëvendosjes. (Kuvendi i Kosovës, S2, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të prezantohen rezultatet e sondazhit të katërt me radhë për dialogun Kosovë-Serbi, "Faza Përmbyllëse e Dialogut Kosovë-Serbi: Këndvështrimi i Qytetarëve". (Zyrat e në KDI-së, ora 14:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të inspektojë punime e rrugëve në komunën e Hanit të Elezit. (Hani i Elezit, ora 14:00)

- Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Uran Ismaili, do të vizitojë Spitalin e Përgjithshëm të  Gjilanit. (Spitali i Gjilanit, ora 16:00)

- Fondacioni Lumbardhi organizon bisedën publike nga Ibrahim Nehme e organizuar në kuadër të programit Volume UP nga Kosovo 2.0. (Kinemanë Lumbardhi, ora 18:00)

- Qendra shoqërore në Prishtinë “Termokiss” nisë programin katër ditor ‘Krejt Ka Pak II - n’dorën tone’ me aktivitete të ndryshme të organizuara nga kolektivi jonë në bashkëpunim me miqt’ tanë. (Termokiss, ora 19:00)

 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore


 
- Aleanca Kosova e Re dega e Prishtinës mban aktivitetin elektoral duke shpërndar programi për Prishtinën. (Sheshin Nëna Terezë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë çerdhen e re në lagjen Kodra e Trimave, pas kësaj vizite, ai do të shkoj tek objekti i shkollës së re në lagjen Arbëria. (Aafër shkollës “Hilmi Rakovica”, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubimin elektoral në komunën e Istogut. (Shtëpia e Kulturës "Adem Jashari" në Istog, ora 12:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosvës për kryetar të Komunës së Prishtinës, Arban Abrashi, do të shpalosë programin për urbanizëm. (Muzeu i Kosovës, ora 12:00)

- Aleanca Kosova e Re dega e Prishtinës viziton dyqanet e mobilieve. (Rr.Maliq Pashë Gjinolli, ora 14:30)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban takimi me gratë e qytetit. (Selia e grave te Shkolla Fillore “Iliria”, ora 15:00)

- Kandidati i Lëvizjës Vetëvendosje për kryetar të Vitisë, Salih Salihu, prezanton zotimet e tij dhe të ekipit të tij për Vitinë. (Restorant "Dajti", ora 16:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu zhvillon vizitë me banorë të lagjes MAT. (Te rezervari në MAT, ora 16:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubimin elektoral në komunën e Skënderajt. (Shtëpia e Kulturës "Hasan Prishtina" në Skenderaj, ora 17:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Suharekës, Sali Asllanaj, shpalos programin qeverisës dhe prezanton kandidatët për Kuvendin Komunal. (Palestra e Sporteve “13 Qershori” në Suharekë, ora 17:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me qytetarët e Rekës së Keqe në Duzhnje të Gjakovës. (Restaurant “Jaha” në Duzhnje, ora 17:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin zgjedhor të organizuar nga “Gruaja Demokratike”, dega në Ferizaj. (Restaurant “Fitorja” në Ferizaj, ora 17:30)

- Aleanca Kosova e Re dega e Prishtinës mban takim me banorët e lagjes Prishtina e re. (Shkolla fillore "Afrim Gashi", ora 18:00 - pa pranin e mediave)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me qytetarët e Rekës së Mirë në Skivjan të Gjakovës. (Shkolla Fillore “Ukshin Miftari në Skivjan, ora 18:30)

- Aleanca Kosova e Re dega e Prishtinës mban takim me takim me një grup të rinjë në Kodrën e Trimave. (Te Humanisti në Kodrën e Trimave, ora 20:30 - pa pranin e mediave)

Ngjarjet e datës 11 Tetor 2017

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin për Rritjen e Punësimit të të Rinjve prezanton shkathtësitë deficitare me të cilat përballen bizneset. (Hotel Nartel, ora 9:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, së bashku me Ministrin e Drejtësisë së Kosovës, Abelard Tahiri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Timo Soini, do të nisin projektin "Forcimi i mëtejshëm i Korrektimit dhe Probimit Shërbimet në Kosovë". (Hotel Sëis Diamond, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilin do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës, shqyrtimi i Raportit vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil dhe shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Media,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Timo Soini. (Kabineti i presidentit, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Uran Ismaili, do të vizitojë Spitalin e Përgjithshëm “Dr. Sami Haxhibeqiri” në Mitrovicë. (Objekti i spitalit në Mitrovicë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në vizitë shtetërore, Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Kabineti i presidentit, ora 11:00)

- Përfaqësueset e zyrës së Shërbimit Gjerman për Shkëmbim Akademik do të njoftojnë rreth Shërbimit Gjerman për Shkëmbim Akademik për studime dhe qëndrime kërkimore në Gjermani në vitin akademik 2017/2018. (Amfiteatri i Fakultetit Filologjik të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Ministrja e Integerimit Evropian, Dhurata Hoxha takohet me Ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Timo Soini. (Zyrat e Ministrisë së Integrimit Evropian në ndërtesen e qeverisë, ora 11:10)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.36. (Salla e Kuqe e Pallatit te Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

- Producenti, Jimi Tihofsi dhe ekipa e filmit "Kësula" mbajn konferencë për media lidhur me shfaqjen e filmit në të cilin pasqyrohet jeta e dy familjeve, një shqiptare dhe një sërbe – shokë dhe fqinjë nga i njëjti fshat në Kosovë, të cilët  i ndanë lufta në vitin 1999. (Kinemanë ABC, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të përuroi objektin e shkollës së mesme të ulët “Ganimete Tërbeshi “ në fshatin Astrazup të komunës së Malishevës. (Fshati Astrazup, ora 13:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Ambasadës Britanike në Prishtinë lidhur me rekrutimin e pozitave të larta drejtuese.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës, Timo Soini.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë do të vizitojë punimet të cilat janë duke vazhduar për ndërtimin e rrugëve në komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.(Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 - vetëm pamje)

- Qendra Multimedia shfaqe filmin Peer Gynti nga Kosova. (Lumbardhi në Prizren, ora ora 20:00)


 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore

 

- Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, viziton fabrikën M-Technologie në Lebanë. (Objekti i fabrikës në Lebanë, ora 10:30)

- Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban takim me minatorët e minierës Artana. (Miniera e Artanës, ora 13:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, viziton shoqatën e Ish të Burgosurve Politik. (Objekti i shoqatës,rr. Emin Duraku, nr. 1, ora 10:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, viziton rrjetin e Grave. (Objekti i rrejtit të grave përballë Riinvest, në Tophane, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës Shpend Ahmeti do të vizitojë qendrën për përkujdesje ndaj fëmijëve. (Objekti i qendrës afër shkollës “Elena Gjika”, ora 11:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, viziton qendren Mediko-Psikoterapike “Labyrinth” (Objekti i qendres rr. Gazmend Zajmi, nr. 42, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës Shpend Ahmeti do të vizitojë Qendrën Stomatologjike. (Objekti i qendrësnë rrugën mes Pallatit të Rinisë dhe Policisë së Kosovës, ora 12:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu lagjen Arbëria. (Te xhamia e Llapit, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tubim elektoral në Komunën e Klinës. (Shtëpia e Kulturës në Klinë, ora 15:00)
 
- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Vushtrrisë Besim Muzaqi prezanton zotimet e tij dhe të ekipit të tij për Vushtrrinë. (Restorant "Vushtrria" - përballë ora 16:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Fushë-Kosovë. (Salla e Hekurudhave në Fushë-Kosovë, ora 16:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Obiliq. (Shkolla Fillore “Pandeli Sotiri” në Obiliq, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tubim elektoral në Junik. (Restorant "Oda e Junikut", ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me qytetarë të Klinës. (Shtëpia e Kulturës në Klinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 10 Tetor 2017

- Deputetët e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli dhe Fisnik Ismaili, bashkë me disa aktivistë të tjerë dhe dashamirë të çiklizmit, do të nisen me biçikleta për një turne 10-ditësh nëpër 26 komuna të Kosovës, në përkrahje të kandidatëve të VV-së për kryetarë dhe atyre për kuvendet komunale. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:50) 

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Në shënimin e Ditës Botërore të shëndetit Mendor Organizata Klubi Dëshira organizon tryezën që ju kushtohet personave me dëmtime intelektuale dhe fushës së shëndetit mendor. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Organizohet Parada e parë e Krenarisë në Kosovë nga komuniteti LGBTI. (Sheshet kryesore të Prishtinës, ora 11:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të shtatores së dëshmorit të kombit, Edmond Hoxha. (Junik, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për Buxhet dhe Financa. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Ministri i  Tregtisë dhe Industrisë  do të vizitojë Zonën Ekonomike në Viti në fshatin Budrigë. (Fshatin Budrigë, përgjatë magjistrales Ferizaj-Gjilan, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë do të vizitojë punimet të cilat janë duke vazhduar për zgjerimin e rrugës Kijevë-Malishevë. (Kijevë, ora 13.00)

-  Aleanca Kosovare e Bizneseve bën publikimin e pjesës së parë të hulumtimit të nevojave në tregut e Punës 2017”. (Sallën e konferencës në AKB, Lagja tophane, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon hapjen zyrtare të Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor, Zyra Lokale në Kosovë. (Qendrën e Studentëve të Universitetit të Prishtinës – Konvikti nr. VII, ora 14:00)

- Komisionin Qendror të Zgjedhjeve nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit me Kompaninë Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike  lidhur me furnizim me energji elektrike për nevoja të KQZ-së, gjatë procesit të Zgjedhjeve Lokale të 22 tetorit. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën e tretë për media mbi fushatën parazgjedhore. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, Rr. “Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 14:00)

 
Ngjarjet e fushatës elektorale


- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti zhvillon një vizitë Ndërmarrjes Publike Banesore. (Objekti i ndërrmarrjes, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti zhvillon një vizitë në njërën nga hyrjet e renovuara nga NPB në Ulpianë. (Ulpianë, ora 11:30)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton Kryqi i Kuq. (Objekti i Kryqit të Kuq, ora 12:00)

- Qendra Rinore në Rahovec, do të organizojë debat me kandidatin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Rahovecit, Smajl Latifi. (Qendra Rinore SHL-K, në Rahovec, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti zhvillon një vizitë në ndërmarrjen Hortikultura. (Objekti i Hortikulturës, ora 12:00)

- Kandidati i Lidhja Demokratike e Kosovës për kryetar të Komunës së Prishtinës, Arban Abrashi, shpalos programin për shëndetësi. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 13:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton Bashkësia Islame e Kosovës. (Ndërtesa e Bashkësisë Islame, ora 14:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvnedosjes për kryetar të Mitrovicës, Fehmi Ferati, prezanton zotimet e tij dhe të ekipit të tij për Mitrovicën. (Kupolla e "Pallatit të Kulturës", ora 17:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban tubim zgjedhor në Fushë-Kosovë, ku kandidati për kryetar të kësaj komune, Burim Berisha, do ta shpalosë programin qeverisës dhe do të bëjë prezantimin e kandidatëve për Kuvend Komunal. (Shtëpia e Kulturës, Fushë-Kosovë, ora 17:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me qytetarë të Lipjanit. (Salla e sporteve në Lipjan, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Suharekë. (Hotel “Rozafa” në Suharekë, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me qytetarë të Fushë Kosovës. (Salla e hekurudhave, ora 19:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban tubim zgjedhor në Baran të Pejës. (Fshati Baran, Pejë, 20:00)


Ngjarjet e datës 9 Tetor 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë  në panelin  e organizuar nga OJQ-të:   Integra, CPT, PAX, me temën "Përceptimi publik i Gjykatës Speciale të Kosovës: rreziqet dhe mundësitë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhjen e gjashtë të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i komunës, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Një grup i pakënaqur i veteranëve të UÇK së, do te mbajn një protestë në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me disa vendime të Qeverisë që kan të bëjn për ekonominë dhe qytetarët e vendit. (Zyret e AKB-së, Lidhja e Prizrenit p.n - Lagja Tophane, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 14:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian, me fokus Zbatimin e Agjendës së Reformave Evropiane. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)


Ngjaret e fushatës zgjedhore

- Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban konferencë për medie rreth zvarritjes mbi katërvjeçare të punimeve për renovimin e platesë në Dardani. (Kurriz, Dardani, ora 11:00)

- Qendra Rinore në Rahovec, do të organizojë debat me kandidatin e Partisë Demokratike të Kosvës, për kryetar Komune në Rahovec, Idriz Vehapi. (Qendra Rinore SHL-K, në Rahovec, ora 12:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton organizaten e veteranëve. (Dega e organizate në Prishtinë, ora 11:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu viziton shoqaten e Invalidëve të Luftës. (Objekti i shoqatës, ora 11:30)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu  viziton shoqaten e Familjeve të Dëshmorëve. (Objekti i shoqatës te Procredit - kati 3, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë Arkivën e qytetit. (Objekti i Arivës, ora 14:00)

- Parita Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Deçan. (Restoranti “Iliria”, Deçan, ora 14:00)

- Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, viziton Sindikaten e Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. (Mensa e Studentëve, ora 14:30)

- Parita Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Gjakovë. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi”, në Gjakovë, ora 16:00)

 - Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu  viziton Lagja e Spitalit. (Nëndega e aak-së te rruga B,ora 17:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral me qytetar në Ferizaj. (Restaurant “Redoni”, magjistralja Ferizaj - Prishtinë, ora 17:00)

- Parita Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Junik. (Hoteli Gjeravica në Junik, ora  18:00)

- Aleanca Kosova e Re mban tubim zgjedhor në Suharekë. (Shtëpia e Kulturës, “Ukë Bytyqi”, ora 18:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Pejës, Bashkim Nurboja, prezanton zotimet e tij dhe të ekipit të tij për Pejën. (Restorant "Univers", ora 19:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)