21 Tetor 2019

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2018

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet turneu kundër Korrupsion “Kosova Open 2018”. (Kino “Armata”,  ora 10:00)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezën "Roli i medias dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Instituti D4D organizon hapjen zyrtare të projektit “Rritja e qasjes së grave në punësim”. (Restorant Tartine Deli, Prishtinë, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet tryeza me temë "Lufta Kundër Korrupsionit në Ballkan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të shtëpisë për familjen skamnore në fshatin Livoç. (Fshati Livoç, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Let's Do It organizon aksion pastrimi në Plemetin të Obiliqt në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". (Plemetin, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova dhe vazhdon më pas për homazhe te varri i Ahmet Krasniqit. (Velani, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare "Plus Center “ organizon hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare "Plus Center“ ne Ferizaj, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë ngjarjen përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, ku do të jenë prezent Ambasadorët e Shteteve Anëtare të QUINT, BE dhe Koalicioni i OJQ-ve. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 16:00)

- Fondi për të Drejten Humanitare organizon ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti Panda”. (Qendra e Dokumentimit në bibliotekën Hivzi Sulejmani, rruga “Sadik Bekteshi” nr 16, ora 16:30)

- Federata Kosovare e Atletikës organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit – Gala Athletics2018”. (Miracle Beni Dona, Zona Industriale, ora 18:30)

- Shfaqet drama jokonvencionale e Mark Ravenhill lidhur me dy vëllezër identikë të cilët ritakohen pasi që janë rritur ndarazi më Gjermaninë lindore dhe perëndimore. (Ambienti i fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, rruga e Muzeu Etnologjik, ora 20:00)  

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe shqyrtimi i raportit te auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ndërmarrjes Publike Hekurudhat e Kosovës - Trainkos. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Grupi Kombëtarë Monitorues i  Fëmijëve “Respect Our Right” mbeshtetur nga organizatat “Syri i Vizionit” në partneritet me “Save the Children”, organizojnë konferencën për  publikimin e raportit monitorues ‘’Hendeku, kurrikula dhe zbatueshmëria e saj’’. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovë prezanton rezultatet e punës dhe të arriturave për vitin 2018. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve në kuader të Javës Anti-Korrupsion organizon tryezën lidhur me nevojen për procesin e vetingut në Kosovë dhe vullneti politik. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kosova Youth Atlantic Treaty Asocation mban debatin “Transformimi i FSK-s, ndikimi në sigurinë kombëtare dhe rajonale”. (Kolegji Universum në lagjjen Ulpiana, ora 10:30)

- Ministri i inovacionit dhe ndërmarresisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me punën e ministrisë për ketë vit, me theks të veçantë ndarja e fondeve dhe grandëve për start up-et dhe bizneset tjera, si dhe planifikimi i punëve për vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- ADMOVERE organizon promovimin e raportit "Universiteti i Prishtinës - raportet e akreditimit, revistat dhe bibliotekat". (Hani i 2 Robertëve, ora 11:00)

- Let’s Do It do të organizojë aksion pastrimi në Ferizaj ku do të pastrohet një deponi ilegale në të cilën do të marrin pjesë edhe pjesëtarë të KFOR-it amerikan. (Magjistralja afër Mileniumit në Ferizaj, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gash raporton para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri merr pjesë në tryezë diskutimi me stafin akademik të Fakultetit Juridik për themelimin e një Gjykate Komerciale - Tregtare. (Salla e profesorëve në Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 11:00)

- Nisin punimet për pastrimin e deponisë më të mëdha në Kosovë në Pasomë të komunës se Vushtrrisë. (Pasomë, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Nën organizimin e OVL UÇK-së, SHIL UÇK-së dhe SHFD UÇK-së do të bëhet përurimi i kompleksit dhe zbulimi i plakës përkujtimore për 41 dëshmorët e kombit, Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarët tjerë. (Fshati Gorozhub në Prizreni, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100% në ekonominë e Kosovës. (Selia qendrore e AKB-ës, ora 13:00)

- Mbahet takimi me studentët e Fakultetit Ekonomik - Prishtinë dhe prezentimin e temës ‘’Kosova ofron perspektivë’’ , e organizuar nga kompania Al Trade Center. (Objekti i Fakultetit Ekonomik, ora 14:00)

- Swisscontact në Kosovë, organizon një takim miqesor të fundvitit me media. (Restaurant "Remember Me", ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, inspekton trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 15:00)

- Nxënësit Kosovarë marrin pjesë në Garën Nacionale të Recitimit të Poezisë në Gjuhën Angleze. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare, ora 15:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës hap ekspozitën “Një perspektivë ndryshe!” te autorit Agon Nimani. (Galeria e Ministrisë së Kulturës në kompleksin “Qafa”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2018

- Mbahet hapja zyrtare e projektit KosLift i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze në Prishtinë dhe implementohet nga IPKO Foundation dhe RIT Kosovë. (Kampusi i RIT Kosovë, në Universitetin Amerikan, ora 9:30)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë në kuadër të projektit "Mbështetja në procedimin e krimeve  të luftës të kryera gjatë luftës në ish-Jugosllavi" me partnerët Dokumenta nga Zagrebi dhe Fondi për të Drejtën Humanitare nga Beogradi organizon konferencën më temë 'Mbështetja  në procedimin e krimeve të kryera në luftëra të ish-Jugosllavisë'. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi te “Tregu i Gjelbër” në Prishtinë. (Tregu i Gjelbër, rruga që e lidh me lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike organizon ceremoninë e vënies së gurthemelit për ndërtimin e Shkollës së Mesme të Muzikës dhe të institucionit parashkollor-Çerdhes në Prizren. (Lagjja “ Bajram Curri”, që gjendet përballë shkollës së mesme të mjekësisë “ Luciano Motroni” në Prizren, ora 10:00)

- Ministris së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me procesin e revidimit të listës esenciale të barnave, vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative dhe projeksionet buxhetore të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë, shqyrtimi i Projektligjit për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta,etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Prezantohet kampanja informuese ”Kodi Civil qëndron për qytetarët e barabartë të Republikës së Kosovës,” organizuar nga projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil - faza 2”, i cili po mbështetët nga Ministrinë e Drejtësisë. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 10:30)

- Demokracia Plus dhe USAID organozijnë debat publik lidhur me prokurimin publik në Gjilan. (Hotel Kristal, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së në kompleksin Qafa, ora 11:00)

- Let’s Do It në bashkëpunim me nxënësit e shkollës ‘’Hivzi Sylejmani’’ organizon aksion pastrimi në Fushë Kosovë. (Oborri i shkollës Hivzi Sylejmani, ora 11:55)

- Punëtorët e NTP “Pallati i Rinisë” mbajnë një protestë përmes së cilës do t’i shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre për mos marrjen e pagave që tre muaj më radhë. (Para Newborn,ora 12:00)

- Banorët e fshatit Cikatovë mbajn protestë në mbrojtje të pronave stergjyshore te marrura në menyrë tinzare nga ana e Komunës se Drenasit dhe te cilat u janë shitur New Co Feronikeli, pa i kompenzuar asnjëherë. (Para Gjykatës Themelore të Prishtinës  dega në Drenas, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare të Bizneseve organizon konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100 % në ekonominë e Serbisë. (Selia qendrore e AKB-ës në Tophane, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore te Vetëvenosjes, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Integriteti, Llogaridhënia dhe Efikasiteti i sistemit të drejtësisë - Nevoja për Vetting”. (Hotel Sirius, ora 14:00)
 
 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Dragashit Shaban Shabani. (Objekti i Komunës së Dragashit, ora 14:00)

- Zëvendësshefja e misionit të ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland, dhe Drejtoresha e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, do të mbajnë fjalime në një takim me kryetarët e komunave të Kosovës. (International Hotel Prishtina, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2018

- Organi Shqyrtues i Prokurimit fillon me transmetim të drejtpërdrejtë “live stream” të sesioneve të tij, një hap ky në drejtim të një qasjeje më transparente nga ana e këtij institucioni. (Zyra e Organit Shqyrtues të Prokurimit, ish-Banka e Lubjanës, kati i 5-të, ora 10:00)
- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin legjislativ”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” dhe Komuna e Gjakoves hapin Librin e Zisë, në nderim të Presidentit George H.W. BUSH. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në Komunën e Rahovecit. (Rruga kryesore në fshatin Zaqisht të Rahovecit, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, do të diskutojë me nxënësit e shkollave të mesme me temë "Të mbështesë ndryshimin kulturor: roli i gjeneratave të reja për formësimin e vlerave të së nesërmes".  (Kafiteria Dit' e Nat', ora 10:00)

- Kompania vendore 'Produktet Natyrale të Kosovës' organizon ceremoninë e inaugurimit të linjës së re me teknologji të avancuar për përpunimin e farave të kungullit. (Fabrika 'Produktet Natyrale të Kosovës' në fshatin Loxhë në Pejë, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës të mbajë konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat. (Zyret te BSPK, së ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ngjarjen vjetore të shpërblimeve në kuadër të projektit “Leja prindërore për barazi gjinore” që financohet nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme dhe mbështetet nga Qeveria Suedeze. (Libraria Dukagjini, ora 11:00)

- Mbahet tryeza në të cilën do të diskutohet për pakon ligjore kundër korrupsionit, si dhe për punën e institucioneve të drejtësisë në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 11:00)

- Policia e Kosovës mban konferencën zyrtare e cila i dedikohet fushatës kundër korrupsionit, të realizuar nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në bashkëpunim me ICITAP-in Amerikan. (Stacioni policor “Qendra”, ora 11:00)

- Asociacioni i Arkitektektëve të Kosovës dhe Komunës së Gjilanit bën prezantimin e “Bienales së Arkitekturës 2018”, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Komunës së Gjilanit dhe arkitektët në nivel Kosove dhe ata regjional. (Gjilan, ora 13:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën për shtyp me temë “Standardizimi i produkteve vendore: Shpërndarja dhe shitja e standardeve. (Resource Center Kosovo, në lagjen Pejton, në zyre të Forumit për Iniciativa Qytetare, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të organizoj tryezen e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin ekzekutiv”. (Hotel Sirius, ora 14:00 - shtyhet, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media lidhur me çështjen e dialogut me Serbinë, për të cilën do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Zyrat e PSD-së, në lagjen "Arbëria", ora 14:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në prag të përfundimit të vitit 2018, organizon ngjarjen vjetore për shënimin e të arriturave në vetëqeverisjen lokale në Kosovë si dhe të prezantojë orientimet për vitin e ardhshëm. (Sheshi 21, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 10 dhjetor 2018

- Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Philip S. Kosnett së bashku me ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Francës,  të ngarkuarin me punë të ambasadës gjermane, Kryesuesen e Zyrës së BE-së në Kosovë, si dhe një përfaqësues të organizatës Iniciativa për Progres do të flasin gjatë hapjes së Javës kundër korrupsionit në Kosovë. (Sirius Hotel, ora 9:30)

- Koalicioni i Organizatave për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për avancimin e shërbimeve shëndetësore dhe rehabilituese për fëmijë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e Forumit të Rinisë së LDK-së me temën “Pa-siguria Sociale dhe Ekonomike e të Rinjve në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë, Zyra e Koordinatorit Nacional kundër Dhunës në Familje, organizon konferencën “Qasja në drejtësi e viktimave të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën Rajonale "Qasja në drejtësi për viktimat e dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore". (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahen punimet e Forumit Kosovaro-Maqedonas të Sigurisë 2018, që organizohet nga Fondacioni “Konrad Adenauer Stiftung”, Kolegji AAB dhe Universiteti Kliement Ohridski, Fakulteti i Sigurisë, Shkup. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Klubi Dëshira organizon promovimin e programit të Ndërmarrjes Sociale Dëshira. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit në bashkëpunim me organizatat joqeveritare dhe shoqërinë civile të Kosovës organizojnë aktivitetin “Çohu për të Drejtat e Njeriut” për shënimin e 10  dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut.​  (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Protokollin Shtesë 5 të Marrëveshjes për Amendimin dhe Aderimin në Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore si dhe shqyrtimi i vendimit të Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Vushtrrisë. (Restaurant Holiday, ora 11:00)

- Muzeu i Kosovës për nder të ditës ndërkombëtare të drejtave të njeriut do të bëjë promovimin e katalogut me imazhe taktile dhe të përkthyer në Brail në bashkëpunim me shoqatat e të verbërve në Kosovë. (Muzeu i Kosovës, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” organizon tryezën e diskutimit me temë “Parandalimi dhe luftimi i konfliktit të interesit në pushtetin gjyqësor”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me kryetarin e Komunës së Klinës Zenun Elezaj. (Objekti i Komunës së Klinës, ora 11:30)

- Institucioni i Avokatit të Popullit në bashkëpunim me organizatat joqeveritare dhe shoqërinë civile të Kosovës organizojnë marshin “Çohu për të Drejtat e Njeriut”, i cili fillon nga sheshi “Skënderbeu” deri te sheshi “Zahir Pajaziti”. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Arsimin e Lartë në Republikën e Kosovës(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje me kryetarin e Komunës së Junikut Agron Kuçi. (Objekti i Komunës së Junikut, ora 13:30)

- Me rastin e 10 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Kolegji AAB në bashkëpunim me KMDLNJ organizojn tryezë që i kushtohet Adem Demaçit, fitues i Çmimit Saharov dhe çmimeve të tjera ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 14:00)

- Me rastin e 10 dhjetorit, Ditës ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Misioni i OSBE-së në Kosovë do të organizojë sot një ekspozitë me fotografi dhe poezi, vepra te artistëve të rinj që morën pjesë në konkursin e Misionit të titulluar “Të drejtat e njeriut përmes artit”.  (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 15:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Shtëpinë e Kulturës në Bujanoc organizojn Javën e Filmit të Kosovës në Bujanoc. (Shtëpia e Kulturës në Bujanoc, ora 17:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të çmimit që shënon Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit për të falenderuar publikisht kontributet e gazetarëve të guximshëm të cilët zbulojnë rastet e korrupsionit dhe për të rritur ndërgjegjësimin përmes tregimeve të tyre. (Grand Hotel, ora 17:30)
 

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2018

- Një rosë e verdhë me një mesazh për luftimin e korrupsionit vjen në Kosovë në Ditën Ndërkombëtare të Antikorrupsionit. (Sheshi Skënderbeu, ora 10:30)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë takim me redaktorë të mediave me qëllimi shpalosja e agjendës së detajuar të aktiviteve të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, e cila organizohet prej 9-14 dhjetor 2018 në mbështetje të Ambasadës Amerikane në Kosovë. (Hotelin Sirius, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizonn ekspozitën e fotografive dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve për tri vendet e para në garën e fotografive dhe videove #fajikorrupsionit me rastin e shënimit të 9 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. (Parku Arkeologjik përballë Muzeut të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëndosjes, ora 12:00)

- Lëvizja FOL me mbështetjen e USAID Komuna Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse në Ditën Ndërkombëtarë Kundër Korrupsion organizpn performancen CorruptiON/OFF në të cilën do të paraqitet gjendja aktuale në Kosovë. (Amfiteatri i sheshit ‘Zahir Pajaziti’, ora 13:00)

- Nën patronatin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi  do të organizohet akademia përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së artistit Blerim Peci. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 8 dhjetor 2018

- Instituti ATOMI, me mbështetjen e GIZ-it, do të organizojë konferencën njëditore me titull “Analiza e testeve të Matematikës Kangaroo dhe krahasimi me testet e organizuara nga MASHT”. (Hotel Sirius, ora 8:30)

- Let’s Do It mbështetur nga Ambasada Kanadeze dhe Qeveria e Kosovës organizon “Lake Festival”. (Badovc.  ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Komunës së Malishevës Ragip Begaj do të bëj përurimin e Stadiumit  të futbollit “Liman Gegaj” në Malishevë. (Malishevë, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do të bëjnë vizitë në biznesin vendor Kompania 'Flutura”. (Kompania Flutura në magjistralen Prishtinë-Gjilan.  ora 13:00)

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Korporatën Energjetike të Kosovës ku do te vizitoj Termocentralin Kosova A dhe Termocentralin Kosova B. (Kosova A - Hyrja Zona 1, ora 9:00)

- Institutit Riinvest organizon tryezën 'Drejt Fuqizimit: Faktorët që ndikojnë në vendimet ekonomike të grave në Kosovë" në të cilën do të prezantohen gjetjet e hulumtimit mbi tejkalimin e barrierave të mospjesëmarrjes ekonomike të grave dhe barrierave në vendin e punës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit me temën “Integriteti, element kyç në prokurim publik”. (Restorant “Rings”, sheshi “Nëna Terezë”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi raportit të Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Ministrisë së Shëndetësisë, hqyrtimi i raportit të Auditimit të performances " Lista esenciale e barnave", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204 ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon tryezën me temë “Roli i studentëve në sigurim të cilësisë dhe cilësi të mësimdhënies në institucione të arsimit të lartë në Kosovë”. (Libraria Dukagjini në sheshin Nëna Terezë në Prishtinë, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Hazirin. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 11:30)

- Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të mbajmë një konferencë të jashtëzakonshme për media. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 12:00)

- Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala organizon për herë të parë në Kosovë eventin e modës për persona me nevoja të vecanta “E Bukura fillon me ne'. )(Swiss Diamond Hotel, ora 19:00)

- Këshilli Amerikan për Arsim Ndërkombëtar me rastin e arritjes së bursës së 100-të, Fondit Kosovaro Amerikan për Edukim organizon gala mbrëmjen “The Night of The Rising Stars”. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2018

- Open Data Kosovo organizon takimin bilateral ndërmjet zyrtarëve publik të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë nga Komunat, Qeveria, Gjyqësori dhe Parlamenti  ku dhe do të prezentohet ‘’Udhërrëfyesi për qeverisje të mirë për institucionet e Shqipërisë dhe Kosovës’’.  (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane mban tryezë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti lidhur me faktorët kyç të zhvillimit ekonomik në Kosovë dhe ndikimin e sektorit bankar. (Zyret e Odës Amerikane, ora 10:00)

- Jahjaga Foundation organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Pjesëmarrja e grave në qeverisje dhe promovimi i politikave që mbështesin gratë në ekonomi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it Lisa Magno, e shoqëruar nga Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe donatorë të tjerë, do të flasë në rastin e Konferencës së Tretë të Mjedrës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata Joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja, në bashkëpunim me Ministrin e Administrimit dhe  Pushtetit Lokal organizojnë konferencë të përbashkët për organizimin dhe funksionimin e Këshillave lokal në nivel komune”, sipas udhëzimit Administrativ Nr. 2008/08, për Marrëveshjet e Bashkëpunimit të Komunave me fshatrat, vendbanimet dhe lagjet urbane. (Villa Gërmia,  ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Forenzikë e Ministrisë së Punëve të Brendshme, do të organizojë ceremoni me rastin e 15 vjetorit të themelimit të saj. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me kryetarët e komunave të regjionit, pret në takim delegacionin e Agjensionit Europian për Zhvillim të Demokracisë Lokale me seli në Bruksel, të udhëhequr nga kryetarja Antonella Valmorbida. (Zyra e kryetarit, ora 11:00)

-  Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal e mbështetur nga OSBE organizon konferencë me qëllim të promovimit dhe mbështetjes së bashkëpunimit ndërkomunal. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të takohet me Kryetarin e SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj. (Objekti i Qeverisë , zyra 806, kati 8, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve,  Qendra Tregtare “Nertili” dhe Kolegji Universum, organizojn hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare “Nertil” në Gjakovë, ora 12:00)

- Mbahet takimi i radhës i Task Forcës për pastrimin e Kosovës në të cilin do të bëhet raportimi i ministrive mbi angazhimin e tyre në fushatën e pastrimit si dhe prezantimi i të dhënave mbi rezultatet e arritura deri me tani. (Kati i 18-të, ish objekti “Rilindja”, ora 14:00)

 

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2018

- Iniciativa Kosovare për Stabilitet dhe Fondacioni Friedrich Ebert Stiftung organizojnë konferencën me temë "Çfarë shteti të mirëqenies dëshirojmë? Sfidat dhe Mundësitë në Kosovë”. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit - Zyra për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta, do të organizojë konferencën rajonale “E drejta e autorit në kohën digjitale”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës z. Hashim Thaçi, ish Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme Flamur Sefaj, dhe familjaret e të të deportuarve interevistohen nga Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

 - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Zyra e Rregullatorit të Energjisë dhe Avokati i Populli raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me zbatimin e rekomandimeve që kanë të bëjnë me faturimin e energjisë eklektike të shpenzuar në katër komunat veriore të Republikës së Kosovës, të miratuara nga Kuvendi në seancën plenare të mbajtur me 9 shkurt 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimeve për Vullnetarizëm dhe Aktivizëm Qytetar, e cila organizohet përmes inkubatorit për Vullnetarizëm dhe Qytetari Aktive dhe mbahet në Ditën Botërore të Vullnetarizmit. (NANA Fashion food & drinks, rr. Fehmi Agani, tek kafet e vogla, ora 10:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë në hapjen e Konventës së tretë vjetore të Përpunuesve të Drurit në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

-  Ekipi i ndreqe.com organizon konferencën “Sfidat e Menaxhimit të Mbeturinave Komunale” ku në panele do të jenë prezent Ministri i Ambientit, kryetarët e komunave të Prizrenit, Vushtrrisë, Vitisë, Deçanit dhe Hanit të Elezit si dhe zyrtarë tjerë komunal dhe të ndërmarrjeve për menaxhimin e mbeturinave. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Suharekës, Bali Muharremi. (Objekti i Komunës së Suharekës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konventën e Tretë të Industrisë së Drurit. (Hotel Emerald, 10:30)

 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do të mbaj konferencë për media lidhur me konkurrueshmërin dhe gatishmërin për eksport e financuar nga Banka Botërore dhe Implementuar nga MTI.  (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektlgjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kredi ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Unicredit Bank Austria Ag për Projektin e sistemit për largimin e ujërave të zeza për Komunën e Podujevës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon aktivitetin e shënimit të 5 dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Amfiteatri i madh në ndërtesën e Rilindjes, ora 11:15)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha. (Objekti i Komunës së Fushë Kosovës, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton fshatin Plemetin dhe merr pjesë në nisjen e punimeve në shtrimin e rrugës Sitnica. (Te ura, Plemetin, ora 11:40)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Sport, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të mbajmë një konferencë të jashtëzakonshme për media. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 12:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë organizon aktivitet simbolik. (Tek rrethi përballë kazermës Adem Jashari, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri pret në takim rektorët e Universiteteve dhe Kolegjeve të Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:30)


Ngjarjet e datës 4 dhjetor 2018

- Ministri i Financave Bedri Hamza, shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, si dhe drejtoresha e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për sektorin e Transportit Sue Barrett nënshkruajnë Marrëveshje Grant për fazën 2 për projektin për Rehabilitimin e linjës 10 Hekurudhore, segmenti Fushë Kosovë-Mitrovicë, në vlerën 17.2 milionë euro. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32,  ora 9:00)

- Mbahet dita e dytë e Panairit e Produkteve Bujqësore, Agroindustriale dhe Tregtisë Inverse ''Prishtina 2018''. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon do të fillojë “Javen e CEFTA-s”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Agjencia për Barazi Gjinore, Institucioni i Avokatit të Popullit dhe Shoqatat për Mbrojtjen e të Drejtave të Grave, raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione  lidhur me fushatën për aktivizimin kundër dhunës në baza Gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale mban dëgjim publik për Projektligjin për Inspektoratin e Punës. (Restoran Orion, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ambasadorin e ri të SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Në kuadër të projektit “Fuqizimi i grave për të kërkuar të drejtat e tyre në trashëgimi”, Zyra e BIRN në Kosovë organizon tryezën ku do të diskutohet mbi të drejtat në pronë dhe trashëgimi dhe për analizën se si ligji përfaqëson gratë. (Salla e konferencave “Orion”,  ora 11:00)

- Ministria e Financave në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe GIZ, do të mbajë ceremoninë e lansimit publik të Portalit të Transparencës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi në komunën e Shtimes. (Hapësirat rreth Qendrë Rinore në këtë komunë, ora 11:00)

- Instituti Cilësor për Hulumtime, Analiza dhe Trajnime iCHAT, në bashkëpunim me Organizatën Ndërkombëtare nga Izraeli "Debate for Peace", organizojnë edicionin  e tretë të konferencës "Modeli i Kombeve të Bashkuara Kosova 2018". (Fakulteti Filozofik, ora 11:00)

- Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, do të zhvillojë një takim kortezie me Ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kosovës, Philip Kosnett. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:15)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi dhe Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës Blerim Isufaj raportojn para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me gjendjen në Gjykatën e Kosovës në veri të Mitrovicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media për të informuar rreth ngjarjes që do të organizojë me Down Syndrome Kosovo. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare te Kuvendit të Republikes së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 17:00)

- Kosovo 2.0 organizon një natë poezie ’’Vargje kundër shtypjes’’  për të përmbyllur ekspozitën tonë “Handle With Care”. (Hapësira e K2.0, rr.Ferat Dragaj, 60-1,mbrapa Furra Qerimi 1, ora 18:00)

- Kosova si nikoqire do të zhvilloj ndeshjen e fundit ndaj Italisë, në kuadër të fazës së parë të Kampionatit Evropian të Pingpongut rrethi i gjashtë "2018-2019 European Table Tennis Championships". (Pallati i rinisë, ora 18:00)


Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropian në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:00)

- Me rastin e arritjes se shifres prej mbi 2 milion udhetareve të sherbyer brenda një ANP "Adem Jashari" mban konferencë për shtyp. (Terminali i ANP "Adem Jashari", ora 9:30)

- Qendra e Resurseve për Persona me Aftësi të Kufizuar - Handikos organizon konferencën Fuqizimi i personave me aftësi të kufizuara, sigurimi i përfshirjes dhe barazisë. (Zyrët e Handikos në Veterrnik, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione se bashku me Zyrën për Qeverisje të Mirë, Institucionin e Avokatit të Popullit dhe Shoqatën e Personave me Aftësi të Kufizuara diskutojn lidhur me shënimin e Ditës Ndërkombëtare për Personat me Aftësi të Kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave së bashku me Grupin për Studime Juridike dhe Politike dhe Artpolis bëjn lansimin e raportit hulumtues të titulluar "Qasja në Drejtësi për Viktimat e Dhunës në Bazë Gjinore në Kosovë: Përfundimi i mosndëshkimit për Autorët e krimeve". (Biblotekën Kombëtare, ora 10:20)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë, organizon konferencën: “BE promovon ndërmarrësinë dhe NVM-të - Programi COSME”. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” ul në gjysëm shtizë flamurin amerikan në nderim të jetës e veprës së ish Presidentit George H.W. Bush. (Shtatoria Bill Clinton, ora 11:00)

- Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar organizon konferencë me rastin e shënimit të 3 Dhjetorit “Ditës Ndërkombëtare të Mbrojtjes së të Drejtave të Personave me Aftësi të Kufizuara”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me propozim-amendamente për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Departamenti Koordinues i Këshillit për Sigurinë e Komunikacionit Rrugor, në partneritet me Policinë e Kosovës dhe Auto Moto Club Kosova do të bëjë lansimin e fushatës “Të sigurt në rrugë gjatë dimrit”. (Rruga “Xhorxh Bush” në hapësirën e vendndalimit të trafikut urban te Katedralja “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Pejës Gazmend Muhaxheri. (Objekti i Komunës së Pejës, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj  marrin pjesë në Akademinë Përkujtimore në 20- vjetorin e rënies së dëshmorëve Hyzri Talla, Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- AKB dhe Viva Fresh Store organizojnë hapjen e e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore. (Viva fresh store në Vetrnik, ora 12:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” hap librin e zisë në nderim të jetës e veprës së ish Presidentit George H.W. Bush. (Zyra e shoqatës "Miqtë e Amerikës" në Prishtinë, Rr. "Antigona Fazliu". afër shkollës Fillore "Jeronim De Rada", ora 12:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Kinematografinë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim komisionerin e BE-së, Johannes Hahn. (Kabineti i Presidentit, ora 13:15 - vetëm pamje)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës do të organizojë Panairin e Produkteve Bujqësore, Agroindustriale dhe Tregtisë Inverse ''Prishtina 2018'', me qëllim të promovimit të kompanive Kosovare dhe produkteve të tyre brenda Kosovës, rajonit dhe më gjerë. (Hotel Emerald, ora 13:30)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e panairit të produkteve Bujqësore, Agroindustriale dhe Tregtisë Inverse ''Prishtina 2018', organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës. (Hotel Emerald, ora 13:30)

Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Komisionerin Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Policia e Kosovës mbanë konferencë për media, ku do të do të prezantohen aktivitetet dhe rezultatet e Policisë gjatë muajit nëntor, duke përfshirë edhe informacionet që ndërlidhen me operacionin e fundit kundër narkotikëve. (Stacioni policor ‘Qendra’ në Prishtinë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Istogut Haki Rugova. (Objekti i Komunës së Istogut, ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pranon letrat kredenciale të ambasadorit të ri të SHBA-së, Philip Kosnett. (Kabineti i Presidentit, ora 14:50 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komisionerin Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:50 - vetëm pamje)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C 301, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës bën përurimin e librit dhe të ekspozitës me fotografi  “A Worn Path” të fotografit Matt Kollasch. (Biblioteka Kombëtare, ora 18:30)Ngjarjet e datës 2 dhjetor 2018

- Në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të vazhdojë trajnimi me mësimdhënës në Komunën e Vitisë. (Viti, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës bën lansimin e aktiviteteve që do të zhvillohen nga KDI në kuadër të muajit kundër korrupsionit 2018. (Hotel Sirius, ora 11:00) 

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi në Komunën e Mitrovicës. (Të fakulteti IBCM, afër ETC-së në Mitrovicë, ora 11:00)

- Kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, në 74 vjetorin e lindjes së tij. (Velani, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë. (Zyrat qendrore te Vetëvendosjes, ora 12:00)


 

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2018

- Let’s Do It do të pastroj tetë deponi të mbeturinave të cilat gjenden në brezin rrugor Prishtinë - Gjakovë, përkatësisht në Llozicë, Glarevë dhe Dollc. (Aksioni fillon në Llozicë, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon konferencën e tetë vjetore Gjyqësore në Kosovë e cila mbështetet nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë Misioni në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të fushatës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Aksi rrugor Klinë-Gjakovë, fshati  Dollc, deponia afër rrugës kryesore, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencen e radhës për media lidhur me barrierat në tregtinë rajonale, raportin 3 mujor për klimen e biznesitdhe panairin e Agrobiznesit. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 13:00)

- Në kuadër të Javës së Filmit Izraelit shfaqet film i regjisorit israelo palestinez Maha Haj prodhim i vitit 2016. (Kino ABC, ora 15:00)

- Hapet ekspozita Hijet e Bardha - Poezi në të cilën do të jenë 70 shkrimtarë nga rajoni, ku do të prezentohen mbi 100 poezi. (Galerinë Qahili, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 30 nëntor 2018

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri. (Objekti i Komunës së Mitrovicës, ora 9:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim komandantin e ri të KFOR-it, Lorenzo D’addario. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale,  Projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora  10:00)

- Kosovoa 2.o organizon një trajnim me  gazetarin dhe inxhinierin e programeve kompjuterike, njëherit laureat i çmimit Pulitzer Matthew Caruana Galizia dhe juristen e së drejtës së medias Flutura Kusari. (Hapësir e K2.0, mbrapa Furra Qerimi 1, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon diskutimin e panelit me temë “Progresi në implementimin e reformës ne Administratë Publike: Ku qëndron Kosova?”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin, Ramush Haradinaj dhe sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Punëve të Brendshme, Luzlim Ejupi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia qendrore te Qafa, ora 11:00)

- Let’s Do It ju njofton se në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” organizon aksion pastrimi në Doganaj të Ferizajt. (Rruga “Dëshmorët e Zaskokut” në Doganaj, ora 11:00)

-  Oda e Afarzmit të Kosovës viziton Kompaninë Art Aluminium ku do të diskutohet për sfidat e të bërit biznes të kësaj kompanie. (Zyret e Art Aluminium, afer Restaurant Ariu në Fushë Kosovë, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës, Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes dhe Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Në kuadër te aktivitetit "Ditët e Kuvendit" mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Suharekës. (Salla e Kuvendit të Komunës në Suharekës, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Kaçanik, Besim Ilazi. (Objekti i Komunës së Kaçanikut, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te varri i ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. (Velani, ora 14:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vendos kurora lulesh te pllaka përkujtimore në vendin e rënies së tyre, për Hyzri Tallën, Afrim Maliqin dhe Ilir Durmishin, me rastin e përvjetorit të vrasjes së tyre. (Kodra e Diellit, afër Qendrës Tregtare, ora 14:45)

- Klubi i Prodhuesve e përkrahur SOS Fshatrat e Fëmijëve organizon Gala mbrëmjen për mbledhjen e fondeve me te cilat ndihmohen fëmijët pa përkujdesje prindërore, të braktisur, dhe fëmijët në rrezik të humbjes së kujdesit prindëror. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 29 nëntor 2018

- Klubi i Prodhuesve ka kënaqësinë organizon hapjen zyrtare dhe përcjelljen e ngjarjes së Konventës së Parë të Prodhuesve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konventën e Parë të Prodhuesve Vendor. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ambasada Franceze në Kosovë dhe Balkan Green Foundation organizojnë konferencën mbi ndotjen e ajrit dhe planifikimin urban. (Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, ora 9:00)

- Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e projektit të financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”, organizon ngjarje të kampanjës informuese me temën “Ndikimi i një Kodi Civil modern në rendin ligjor në Kosovë, bashkëpunimin ligjor dhe gjyqësor në çështjet civile”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e publikimit të analizës “Konsolidimi i shtetit: Rishikimi i dekadës së parë të Kosovës si shtet”, Instituti Demokraci për Zhvillim bën lansimin e punimit. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Libor Chlad, nënkryetari i Seksionit të Bashkëpunimit në Zyrën e BE-së, Mahir Yağcılar, Ministri i Administratës Publike dhe Blerta Thaçi, Drejtor Ekzekutiv i Open Data Kosovo do të diskutojnë qasjen, integritetin dhe transparencën e institucioneve publike në Kosovë. (Qendra e Informacionit e Bashkimit Evropian, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me Misionin e OSBE-së organizojnë punëtorinë “Roli i Medieve në Raportimin e Dhunës në Familje”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë dhe Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike i UP-së organizojnë ceremoninë e Inaugurimit të “Qendrës së Inovacionit dhe Nërmarrësisë në UP”. (Objekti i Laboratorëve të Fakultetit Teknik, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës Kadri Veseli, Kryeministri Ramush Haradinaj, Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj, Rektori i UP-së Marjan Dema marrin pjesë në inaugurimin e Qendrës së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë. (Objekti i Laboratorëve të Fakultetit Teknik, ora 10:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim lansojnë "Sistemin Informativ të Tregut të Punës”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Zyra e BE-së dhe Qendra për Arsim e Kosovës prezantojnë studimin e kryer 'Ndikimi i procesit të akreditimit në sigurimin e cilësisë në Arsimin e Lartë në Kosovë'. (Qendra Burimore për Organizatat e Shoqërisë Civile, në objektin FIQ në Pejton, ora 10:15)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim trajnerin e xhudos Driton Kuka dhe ekipin e xhudistëve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30 - vetëm pamje)

- AKB dhe Viva fresh store organizojn hapjen e ekspozimit dhe Promovimit të Prodhimeve Vendore. (Viva fresh store në Vetrnik ora 12:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, sot do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci. (Objekti i Komunës së Drenasit, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi bashkë me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselin dhe kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës  Agim Ademin , do të bëj përurimin e Stadiumit ndihmës të futbollit në Skenderaj. (Stadiumi në Skenderaj, ora 15:00)

- Kosovo 2.0 organizon edicionin e radhës të Volume UP me Matthew Caruana Galizia, gazetarin dhe inxhinierin e programeve kompjuterike, njëherit laureat i çmimit Pulitzer për të biseduar rreth rreziqeve ligjore dhe fizike me të cilat ballafaqohen gazetarët kur mbulojnë korrupsionin. (Hapësira e K2.0, mbrapa Furra Qerimi 1, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 28 nëntor 2018

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe deputetë e aktivistë të Lëvizjes bëjnë homazhe te Kompleksi Memorial i Familjes Jashari dhe vizitë në Familjen Jashari. (Prekaz, ora 8:00)

- Nën patronatin e Kryeparlamentarit Kadri Veseli, për nder të festës së 28 nëntorit, bëhen homazhe dhe nderime tek Kulla e Isa Boletinit. (Boletin, ora 10:00)

- Komuna e Istogut organizon turnir në futboll të madh. (Stadiumi i qytetit në Istog, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka bëjnë përurimin e muzeut të Landovicës. (Landovicë në Prizren, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit bën homazhe tek varret e dëshmorëve. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 10:00)

- Bëhët promovimi i librit për Ibrahim Uruqi - Hushi të autorit Njazi Idrizi. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor General Salvatore Cupci dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario. (Shtabi i Përgjithshëm i KFOR-it, Kampi “Film City”, ora 11:00 - mediat duhet të arrijnë tek stacioni i autobusave para ndërtesës së Radio Kosovës, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pje​së në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 11:30)

- Për nder të 28 Nëntorit Festës së Flamurit kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 11:00)

- Komuna e Istogut organizon bën homazhe dhe vendos lule tek Lapidari i Dëshmorëve dhe tek varri i ish kryetarit të Istogut Fadil Ferati. (Istog, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tribunë për integrimin ekonomik kombëtar. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së Projektit tradicional, edukativo-arsimor dhe me karakter kombëtar ‘’Panairi I Shkencës dhe Kulturës’’. (Palestra Sportive ‘’Jeton Tërstena-Tota’’ në Vushtrri, ora 12:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike e Kosovës bën homazhe te varrezat e Familjes Jashari në Prekaz. (Prekaz, ora 12:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së 28 banesave. (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 14:00)

- Komuna e Istogut organizon program kulturo-artistik me këngë dhe valle. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 14:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së 28 banesave për 28 familje në nevojë. (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në pritjen e organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Kosovë për nder të 106 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. (Hotel Amazona, ora 18:00 )

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2018

- Mbahet takimi i 158-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të titulluar“Siguria dhe Bashkëpunimi Rajonal në Evropën Jug-lindore, transformimi i Forcës së Sigurisë dhe Perspektiva Euro-Atlantike e Rajonit”. (Hotelin “Swiss Diamond”, ora 9:30)

- Komisioni Konsultativ për Politikë Ndeshkimore mban tryezë diskutimi në të cilën do të diskutohet për Udhëzuesin për Politikë Ndeshkimore dhe punën e këtij Komisioni, me kryetarët e te gjitha gjykatave, gjyqtaret mbikqyrës, si dhe kryeprokurorët e te gjitha prokurorive. (Hotel Emerald, ora 9:45)

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon 'Ditën e Hapur' për nder të 'Ditës së Forcës', në të gjitha kazermat e saj. (Manifestimi qendror do të mbahet në kazermën 'Adem Jashari' në Prishtinë, në orën  10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së dhe emisionin “Jeta në Komunë” organizojnë tryezën e diskutimit me temën “Përfaqësimi gjinor në nivelin lokal – 1 vit pas zgjedhjeve lokale”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjatë qëndrimit në Kosovë, pianistja dhe kompozitorja franceze Françoise Choveaux do të mbajë një master klasë me studentët e muzikës. (Lokalet e Orkestrës Filharmonike të Kosovës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. (Ojekti i Komunës së Vushtrrisë, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon shënimin e 45 vjetorit të themilimit të Radio Gjilanit. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)
 
- Komuna e Prishtinës do të bëhet hapjen e panairit "Blej Shqip". (Sheshi "Skenderbeu", ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me organizatën për  Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon konferencën me temën “Toleranca & Siguria Njerëzore e të Rinjve në Kosovë”. (Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministri Rrustem Berisha dhe komandanti - gjenerallejtënant Rrahman Rama do të prononcohen për media për nder të 'Ditës së Forcës'. (Kazerma 'Adem Jashari' në Prishtinë, ora 10:40)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e të dhënave personale, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Let’s Do It do të organizoj aksion pastrimi në Komunën e Shtimes. hapësirën te Qendra Rinore në Shtime, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës zbulon pllaken përkujtimore për Demonstratën e vitit '68, në pesëdhjetvjetorin e kësaj demonstrate. (Sheshi "Edit Durham", ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi  i gjendjes aktuale të komplekseve memoriale në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Këshilli i Studentëve të Filologjisë organizon orën letrare të organizuar për nder të festave të Nëntorit. (Amfiteatri i Rektoratit, ora 11:30)

- Homazhet për Heroin e Kombit, Ilir Konushevci dhe Dëshmor i Kombit Dr. Hazir Malaj. (Holli e Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Aleanca Kosovar e Bizneseve në bashkëpunim me Ministria e Tregtisë e Industrisë organizon hapjen solemne  të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018”  me moto Unë Konsumoj produkte Vendore, Po Ju?. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, bën homazhe me rastin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit, Gjeneral Major Ilir Konushevci dhe Dr. Hazir Malaj. (Holli i Kuvendit, ora 12:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit  në të cilën do të behët shqyrtimi  i Raportit për Projektligjin për dhënien në shfrytëzim dhe këmbimin e pronës së paluajtshme të komunës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Mbahet Akademia Përkujtimore për Heroin e Kombit, Ilir Konushevci dhe Dëshmor i Kombit Dr. Hazir Malaj. (Teatri Kombëtar, ora 13:00)

- Rinia Partisë Demokratike zhvillon aktivitet tek Stacioni i Autobusëve, mbrapa Teatrit Kombëtar ku do të rregullohen ulëset e pritjes për udhëtarët. (Stacioni i Autobusëve, mbrapa Teatrit Kombëtar, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi Solemne për nder të 50 vjetorit të Demonstrave të vitit 1968. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media në të cilen do të flasin nënkryetari Visar Ymeri dhe deputeti Dardan Molliqaj. (Zyrat e PSD-së, në lagjen “Arbëria”. ora 13:00)

- Në kuadër të Ditës Botërore kundër dhunës ndaj gruas komuniteti Cyber Security and Privacy mbështetur edhe nga UBT, do të organizojnë trajnimin më temë “Identifikimi, Reagimi dhe Raportimi i ngacmimit online”, ora 14:00)

- Komuna e Istogut organizon festivalin e fëmijëve “Fëmijët Këndojnë 2018”. Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 14:00)

- Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, bëhet rivarrimi i Gjeneral Major Ilir Konushevci, Hero i Kombit dhe Dr. Hazir Malaj, Dëshmor i Kombit. (Varrezat e Dëshmorëve të Kombit në Velani, ora 14:30)

- Komuna e Gjilanit organizon orë letrare me poezitë e Rexhep Elmazit. (Bibloteka e qytetit te Gjilanit, ora 15:00)

- Publikohen gjetjet nga hulumtimi i realizuar së fundmi "Tregtia me abortet". (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Darkën e Lames. (Restaurant Europa, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e afreskut të "Skënderbeut”, në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Ipeshkvia e Kosovës në Prizren, ora 17:00)

- Pianistja dhe kompozitorja franceze Françoise Choveaux do të mabjë një takim me fêmijët dhe adoleshentët, ku do të flas për karrierên e saj të pianistes. (Aleanca franceze në Prishtinë, rr. Lah Nimani, ora 18:00)

- Për nder të festës se 28 nëntorit Komuna e Gjilanit organizojn koncert festiv AKKV 'Shota'. (Teatri i qyteti te Gjilanit, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 26 nëntor 2018

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq interviston Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministrin Ramush Haradinaj dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Punëve të Brendshme, Luzlim Ejupi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e përbashkët e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë. (Gazetarët, kameramanët dhe fotografët e akredituar duhet të jenë në Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:15)

- Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të titulluar “Siguria dhe Bashkëpunimi Rajonal në Evropën Jug-lindore, transformimi i Forcës së Sigurisë dhe Perspektiva Euro-Atlantike e Rajonit”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për Institucionet e Arsimit të Lartë. (Amfiteatri i ndërtesës së Bibliotekës së Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina", ora 9:30)

- Nënkryetari i Seksionit të Bashkëpunimit në Zyrën e BE-së, Libor Chlad dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të hapin Ditën e Informimit për Programin Erasmus + që do të zhvillohet në Universitetin e Prishtinës. (Amfiteatri i ndërtesës së Bibliotekës së Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina", ora 9:30)

- Në shënimin e Ditës Ndërkombëtare Kunder Dhunës ndaj Grave dhe Vajzave bëhët shpalosja e panos "Dhuor busëqeshje, fal dashuri". (Teatri i qyteti te Gjilanit, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të organizoj aksion humanitar për dhurimin e gjakut nga zyrtarët e AKP-së për nevoja të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës. (Zyret qendrore të AKP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

-  Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës shqyrton raportin për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, raportin për Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe raportin për Projektligjin për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Me rastin e përfundimit të misionit të Komandantit të KFOR-it dhe ndërrimit të komandës,  gjeneralmajor Salvatore Cuoci, Komandant i KFOR-it mban konferencën e fundit për media. (Qendra e NATO-s për informim të mediave në ndërtesën e Radio Kosovës, ora 11:00 - mediat duhet të jenë të pranishme në ndërtesën e Radio Kosovës, ora 10:30)

- Mbahet ceremonia solemne e pritjes së studenteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, pjesëtare të ekipit përfaqësues të Kosovës në Karate në Kampionatin e 24 Botëror të Karatesë për Seniorë, të mbajtur në Madrid të Spanjës. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 11:00)


- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, z.Rexhep Hoti nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit me Kryetarin e Komunës së Rahovecit z.Smajl Latifi. (objekti i Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

 - Përfaqësuesit e institucioneve ligj zbatuese lidhur me procesin e anëtarësimit të NP KOSTT ne ENTSO-E raportojn para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon aktivitetin me poezi dhe kengë për shëniminn e festave të nëntorit. (Bibloteka e qyteti te Gjilanit, ora 13:00)

- Kryetari i Odes Ekonomike te Kosovës, Berat Rukiqi mban konferencë për shtyp pas ceremonisë se nënshkrimit te themelimit te Odes bilaterale ndërmjet Odes se Kosovës dhe Shqipërisë. Hotel Dukagjini në Pejë, ora 13:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë, Projektligjit për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta dhe Projektligjit për Bibliotekat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, z.Rexhep Hoti nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit me Kryetarin e Komunës e Mamushës, z.Abdulhadi Krasniq. (objekti i Komunës së Mmushës, ora 14:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për për studentët. (Amfiteatri i ndërtesës së Bibliotekës së Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina", ora 14:30)

- Në kuadër të shënimit të festave të nëntorit Komuna e Gjilanit organizon bisedë me historian për Idriz Seferin. (Bibloteka e qyteti te Gjilanit, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryeministri Edi Rama, bashkë me kabinetet qeveritare të të dyja vendeve, do të bëjnë homazhe tek Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 15:00)

- Promovohet libri për Idriz Seferin "Një jetë për Atdhe". (Bibloteka e qyteti te Gjilanit, ora 16:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon diskutimin e promovimin e Librit “Publikja Shqiptare 3 - Fraza Politike”, në shënimin e 106 – vjetori të shpalljes së pavarësisë. (Hotel Grand, ora 17:00)

- Orkestra e Filharmonisë së Kosovës në bashkëpunim me ambasadën e Francës organizojnë koncert me pianisten dhe kompozitoren franceze Françoise Choveaux. (Salla e kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 25 nëntor 2018

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media ku flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 10:30)

 - Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton raportin “Projektbuxheti 2019: Analizë e të hyrave dhe shpenzimeve buxhetore”. (Zyret e Institutit GAP, ora 10:30)

- Pianistja dhe kompozitorja franceze Françoise Choveaux mban konferencë për shtyp në të cilën shpalos programin dhe vizitën e saj në Kosovë. (Ambasada e Francës, ora 12:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë organizon aksion simbolik. (Takimi me media bëhet tek Newborn, ora 13:00)

-  Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e shtatoreve të tre liderëve historikë, Ymer Prizreni, Abdyl Frashëri dhe Sylejman Vokshi, ngjarje kjo e organizuar në kuadër të shënimit të Vitit Mbarëkombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, nën patronatin e Kryeministrit. (Hapësira e Kompleksit Monumental të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ora 15:00)

- Në shënimin e Ditës Ndërkombëtare Kunder Dhunës ndaj Grave dhe Vajzave realizohet ndezja e qirinjeve për nder të 104 viktimave gra. (Para Teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 18:30)

- Mbyllet ekspozita “Përnjëherë e mjegullt dhe e pashmangashme: Modernitetet 1945-1989” e cila qëndroi hapur për tre javë rresht te Kino Lumbardhi në Prizren. (Kino Lumbardhi, ora 18:00)

- OJQ Gruaja Hyjnore shfaq "Drejt paqes" e cila mbahet në kuadër të 16 Ditëve të Aktivizimit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore, ku fondet e mbledhura do te shkojnë për ndihmë në Qendrën Strehimore Liria në Gjilan. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 19:00)

- Anibar në bashkëpunim me Arkivin Qendror Shtetëror të Filmit mbështetur nga Ministria e Kulturës në Shqipëri dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë shfaq premieren e filmit 'Dorëzimi i Shkodrës'. (Kinemanë "Jusuf Gervalla", ora 19:00)

Ngjarjet e datës 24 nëntor 2018

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon turneun e Veteranëve për Ditën e Flamurit. (Shkolla ‘Tefik Çanga’ në Ferizaj,  ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në fshatin Dobrevë të Komunës së Fushë Kosovës. (Fshati Dobrevë, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e edicionit jubilar të turneut të boksit “Adem Jashari”. (Mitrovicë, ora 15:45)

Ngjarjet e datës 23 nëntor 2018

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruaj marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Shtimes, Naim Ismajlin. (Objekti i Komunës së Shtimes, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e papërfunduara nga seanca plenare, mbajtur më 13 shtator, 18, 31 tetor, 2 dhe 7 nëntor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Qendra Kosovare per Studime te Sigurise publikon Barometrin Kosovar të Sigurisë. (Qendra e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në fshatin Naklla të Komunës së Pejës. (Fshati Naklla, ora 11:00)

- Kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i Xhemail Mustafës, në 18 vjetorin e vrasje së tij. (Fshati Gllamnik, komuna e Podujevës, ora 11:00)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Me rastin e 74 vjetorit të themelimit, Bibloteka Kombëtare e Kosovës organizon ceremoninë festive "Dita e Biblotekës. (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Në 50 vjetorin e demonstrave të vitit 1968, Shoqata e të Burgosurve politik dhe Bibloteka Kombëtare organizojnë ekspozitë me fotografi për demonstratat e vitit 1968. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës , ora 11:00)

-Kryetari  i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj mban ligjeratë për qeverisjen lokale me theks të veçantë Komuna e Klinës. (Kolegji AAB, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të marrë pjesë në një tryezë diskutimi në Agjencinë për Zhvillim Rajonal Veri, në Mitrovicë,  ku do të marrin pjesë kryetarët e komunave, Mitrovicë Jugore, Skenderaj dhe Vushtrri. (Mitrovicë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli mban sot konferencë për media. (Holli i Kuvendit, ora 11:30)

-  Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media  lidhur me hapjen e fushatës “Javët e Biznesit Kosovar 2018” me moto Unë Konsumoj produkte Vendore, Po Ju? Ky projekt ka për qëllim rritjen e vetëdijes konsumuese me prodhime vendore Made in Kosova. (Selia e AKB-ës në Lagjen Tophane, ora 13:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e rregullt plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Hotel Sirius, orën 15:00 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj organizon pritje për gjithë stafin amerikan që shërbejnë në misione diplomatike, ushtarake dhe të ndryshme në Kosovë, me rastin e Ditës së Falënderimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Promovohet libri "Shteti" i autorit Arton Musliu. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike te Kosovës, Isa Mustafa mban konferencë për medie  pas takimit te Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 17:30)

- Kosovo 2.0 organizon një bisedë e shkurtër rreth trafikimit seksual në Kosovë. (Hapësira e re e K2.0, rr. Ferat Dragaj 60-1, prapa Furra Qerimi 1, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 22 nëntor 2018

- Institucioni i Avokatit të Popullit dhe Instituti i Kosovës për Drejtësi, organizon tryezën “Parandalimi dhe luftimi i problemeve të mjedisit”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj. (Objekti i Komunës së Malishevës, ora 9:00)

- Mbahet dita e dytë e Samitit të Romëve të Ballkanit Perëndimor. (Hotel Sirus, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët plotësimi i panelit për zgjedhjen e Bordit të KOSTT-it. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 9:45)

- Vazhdimi i Seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të debat parlamentar sipas kërkesës së 42 deputetëve lidhur me dështimet dhe skandalet në politikën e jashtme të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” Let’s Do It do të organizoj tryezë me qëllim të diskutimit të të arriturave të komunave të rajonit të Prizrenit në fushatën e pastrimit nga data 15 shtator e deri më tani. (Restorant “Ambienti” në Prizren, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë përurimin e Stadiumit në Shtime. (Shtime, ora 11:00)

- Grupi i Këshilltarëve komunal të Prishtinës, i Lidhjes Demokratike të Kosovës, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, te Qafa, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Objekti i Komunës së Deçanit, ora 15:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, mban konferencë për media. (Objekti i MTI-së, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2018

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Delegacionit të Qeverisë Gjermane Dirk Schattschneider nënshkruajnë Protokollin ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Gjermanisë, ku me këtë rast konfirmohen zotimet e Qeverisë Gjermane për Bashkëpunim Teknik dhe Financiar për vitet 2018-2019, në vlerë prej 60.05 milionë euro. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P-32, ora 9:30)

-  Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Vitisë, Sokol Haliti. (Objekti i Komunës së Vitisë, ora 9:30)

- Zyra Ligjore e Zyrës së Kryeministrit në bashkëpunim me International Finance Corporation lansojnë versionin e përditësuar të Regjistrit Qendror të Lejeve dhe Licencave. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:45)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale z. Skender Reçica raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative, rojeksionet buxhetore të Ministrisë së Punës si dhe zatimi i Ligjit për personat e dhunuar gjatë luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 302, ora 10:00)

- Organizata ndërkombëtare e të drejtave të njeriut, Civil Rights Defenders organizon Samitin e Romëve të Ballkanit Perëndimor 2018. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do ta vizitojë ndermarrjen "Horrikultura". (Objekti i Hortikulturës pranë brigades se zjarrfikësve në rrugën "Tahir Zajmi", ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa shqyrton Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e RepublikÑ‘s së KosovÑ‘s për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”,  Let’s Do It do të organizoj tryezë me qëllim të diskutimit të të arriturave të komunave të rajonit të Gjilanit në fushatën e pastrimit nga data 15 shtator e deri më tani. (Restorant “Vali Ranch” në Gjilan, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston Ministrin e Infrastrukturës, Pal Lekaj, ish-UD Drejtorit të Departamentit të Aviacionit Civil, Ismail Berisha, Drejtorin e Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror Bahri Nuredini dhe Inspektorin e Përgjithshëm të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shkelzen Sopjani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Lëvizjes Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e Vetëvendosjes në lagjën Arbëria, ora 11:00)

- Kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i Xhavit Ahmetit, në 22 vjetorin e vdekjes së tij. (Varrezat e Prishtinës, lagjja Arbëri, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Podujevës, Agim Veliu. (Objekti i Komunës së Podujevës, ora 11:30)

- Promovohet libri me titull "Roli i Drejtorisë së Arsimit në Reformimin e Shkollës dhe Arsimit në Klinë 1999-2017” i autores Suzan Gjergji. (Qendra e Kulturës” Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e përbashkët e përurimit të vënies në zbatim të Sistemit të Menaxhimit Informativ të Lëndëve në gjykatat dhe prokuroritë e Republikës së Kosovës. (Objekti i Gjykatës Themelore të Ferizajt, ora 13:00)

- Qendra e Prishtinës e Lëvizjes Vetëvendosje mbanë konferencë për media. (Tek objekti i çerdhës në Kodrën e Trimave, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Bëhet promovimi i librit të historianit,Valon Jashari “Kryengritja Çlirimtare në Kosovë Lindore gjatë viteve 1999-2001". (Biblioteka Kombëtare ‘Pjetër Bogdani”,  ora 15:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës "Nën Presion - Fakte nga arkitektura socialiste në Shqipëri" nga Gjergj Islami dhe Denada Veizaj. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 20 nëntor 2018

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me IFC-në. (Holli i MTI-së, ora 10:00)
- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit, me temë “Integrimi i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Serb në Sistemin e Drejtësisë në Veriun e Vendit”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Menaxhmenti i Universitetit te Prishtinës “Hasan Prishtina” mban konferencën ekskluzive për të informuar opinionin lidhur me rangimin e UP-së në databazën shkencore ndërkombëtare për institucione, Scimago. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 10:30)

- Ministri për tregti dhe industri, Endrit Shala raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me realizimin e planit të punës së këtij viti dhe planifikimet për vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ndërmarrjes Publike Hekurudhat e Kosovës - Trainkos dhe raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Promovohet libri i Ylli Cabiri i titulluar "Shqipëria mund të bëhët". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve promovuese me qëllim të shënimit të Ditës Universale  të Fëmijëve Avokati i Popullit do të organizojë aktivitet me fëmijë të shkollave fillore, nga regjioni i Prishtinës, Gjakovës, Prizrenit, Gjilanit, Ferizajt, Pejës dhe Fushë Kosovës. (Zyrët Qendrore të IAP-së, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapesinore raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me gjendjen e mjedisit në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Zëvendës Presidenti i parë i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim Jürgen Rigterink i takohet me Ministrin e Financave Bedri Hamza ku edhe do të mbajnë një konferencë për media. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 12:30)

- Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan hap Zyrën për Këshillin e Nxënësve në nivel komunal me qëllim të bashkëpunimit dhe inkorporimit të kërkesave direkte të nxënësve si harmonizim i aktiviteteve të përbashkëta. (Objekti i Drejtorisë Komunale të Arsimit në Gjilan, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi raportojn para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me gjendjen e institucioneve korrektuese në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 14:00 - shtyhet, ora 15:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruaj Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësuesit e BERZh-it, për “Pristina Green City Action Plan”. (Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Në kuadër të programit “Coca-Cola përkrah Rininë” mbahet eventi i rrjetëzimit i cili do të certikoj 150 të rinj të cilët kanë ndjekur trajnimin gjatë muajve Tetor-Nëntor 2018.  (Sheshi 21, ora 16:00)

- Kosovo 2.0 organizon hapjen e ekspozitës artistike dhe instalacionit “Handle With Care,” përgatitur nga artistet Jimini Hignett and Patricia Kaersenhout. (Hapësira e re e K2.0, rr. Ferat Dragaj 60-1, pas furrës Qerimi 1, ora 18:00)

- Galera e Ministrisë së Kulturës bën hapjen e ekspozitës “Peizazhet e Sejdi Kapllanaj”.  (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2018

- Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Diten e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve.(Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Ditën e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të përurojë impiantin i për trajtimin e ujërave të zeza në vise rurale në fshatin Kramovik, Komuna e Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Impiantit për Trajtimin e Ujërave të Zeza - moçalishtë e ndërtuar në Kramovik të komunës së Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Agim Aliu për avansimin e pozitës së të rinjve në sport, kreativitet kulturor dhe mendim kritik dhe në dituri. (Objekti i Komunës së Ferizajt, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

-  Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Integrimit Evropian dhe Norvegjisë, me ç’rast nënshkruhet projekti përkrahës i Norvegjisë për ngritjen e kapaciteteve të shërbyesve civilë për zbatimin e MSA-së. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e Konferencave P-32, ora 11:00)

- Mbahet sesioni informues i thirrur nga  Fondi i Ballkanit Perëndimor e cila është thirrja e dytë me radhë për propozimet e projekteve rajonale. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim të përbashkët ministrin e Financave, ministrin e Drejtësisë dhe kryeshefin e Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 16:00)
 
- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Lipjan. (Golden Day në Lipjan, ora 18:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Muzeu i tri pikave” të artistit Lulzim Zeqiri. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)Ngjarjet e datës 18 nëntor 2018

- Për nder të Ditës Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor bëhët ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. Teatri Kombëtar, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 17 nëntor 2018

- Kolegji Tempulli shënon Ditën Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor. (Kolegji “Tempulli”, ora ora 9:30)

- Mbahet dita e dytë e konferencës ndërdisiplinore ndërkombëtare "Vazhdimësia historike dhe ndryshimi: Ballkani në kontekst evropian dhe global". (Kampusi i ri i Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të komandës së komandantit të KFOR-it amerikan, Kolonel Nick Ducich. (Kampi “Bondsteel”, ora 11:00)

- Në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën" do të organizohet aksion pastrimi te Liqeni i Badovcit. (Liqeni i Badovcit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencën e radhës për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje! në Arbëri, ora 12:00)

- Me rastin e 550 vjetorit të kalimit në përjetësi të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu , organizohet eveniment Etno-Kulturorë në ambientet e Muzeut ,,Etno Kastrioti,, i cili gjendet në Isniq të Deçanit.  (Fshati Isniq përgjatë magjistrales Deçan-Pejë afër  Market Tropikal, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj inspekton punimet e autostradës “Prishtinë-Dheu i Bardhë”. (Fshati Bresalc, Gjilan, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 16 nëntor 2018

- Mbahet takimi i radhës i Grupit Ndërministror për të Drejtat e Njeriut në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Grupit Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Zyra e BE-së dhe Këshilli i Evropës do të bashkëorganizojnë një konferencë në kuadër të projektit të përbashkët kundër Krimit Ekonomik e cila do të përqëndrohet në rezultatet e vlerësimit pajtueshmërinë e Kosovës me standardet evropiane dhe ndërkombëtare në fushat e anti-korrupsionit, pastrimit të parave dhe luftimit të financimit të terrorizmit. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:15)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahet debat parlamentar sipas kërkesës së 42 deputetëve për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme lidhur me dështimet dhe skandalet në politikën e jashtme të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Koalicioni i Organizatave për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për avancimin e shërbimeve sociale. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Universiteti “Isa Boletini” nga Mitrovicë në bashkëpunim me Universitetin “Aleksandër Mosisiu” nga Durrësi organizojnë konferencën ndërdisiplinore ndërkombëtare "Vazhdimësia historike dhe ndryshimi: Ballkani në kontekst evropian dhe global". (Kampusi i ri i Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti do të mbajë takim informues me Drejtorët Komunalë të Arsimit në Republikën e Kosovës ku do të shpaloset Programi Nacional për Rininë. (Hotel International në Veternik, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon ceremoninë solemne për projektet e përzgjedhura për financim në kuadër të Thirrjes së Parë të Programit IPA BNK Mali i Zi – Kosovë 2014-2020. (Hotel International Prishtina, ora 12:00)

- Shfaqet për gazetarë premiera vendore të filmit të metrazhit të gjatë “Nëntori I ftohtë/Cold November” me regji të Ismet Sijarina ku pas shfaqes se filmit do të zhvillohet një konferencë për media ku prezent do të jenë disa prej protagonisteve kryesor. (Cineplexx në Albi Mall, ora 12:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat mban takim me punëtorët e Llamkosit. (Salla e Kuvendit Komunal të Vushtrrisë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore te Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Drenasit. (Shtëpia e Kulturës në Drenas, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në inaugurimin e fillimit të punimeve të rrugës së qarkores së Gjakovës. (Rruga Gjakovë - Prizren, ish Fabrika e Elektromotorëve, ora 14:00)

- Muzeu i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Moti i Madh” kushtuar Heroit të Kombëtar të shqiptarëve Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. (Muzeu i Kosovës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 15 nëntor 2018

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq më datë 29 mars 2018 interviston ish-Drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi, Inspektorin e Përgjithshëm të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shkelzen Sopjani dhe Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 8:30)

- Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon takimin e grupit punues 'Kushtet e punës të gazetarëve'. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim lamtumirës dhe dekoron Komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” organizohet tryezë me qëllim të diskutimit të të arriturave të komunave të rajonit të Mitrovicës në fushatën e pastrimit nga data 15 shtator e deri më tani. (Restorant “Villa Vllahia” në fshatin Vllahi të Mitrovicës, ora 10:00)  

- Akademia Diplomatike e Republikës së Kosovës organizon promovimin e librit “Kalvari Diplomatik i shtetit të Kosovës” të autorit Shaban Murati. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projekt kodit Penal i Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutim, me ç ‘rast do të publikoj të gjeturat nga monitorimi i kontratës dhe procesin e shpronësimit për ndërtimin  e autostradës Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë. (Hotel Sirius, ora 11:00) 

- Zjarrfikësit organizojnë protestë në shenjë revolte dhe pakënaqësie lidhur me pozitën e vështir qe ka kapluar shërbimin e zjarrfikësve në vend. (Nisja nga parkingu i Pallatit të Rinisë, ora 10:30 - para objekti i Qeverisë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mbanë ligjëratë për studentët e Fakultetit Filozofik. (Fakulteti Filozofik, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të paraqiten gjetjet e KDI-së lidhur me mënyrën se si operatorët ekonomik në Kosovë po amnistohen nga veprat penale. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Hungarisë, Péter Szijjártó. (Kabineti i Presidentit, ora 12:00 - vetëm pamje)  

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim realizon një aksion para Fakultetit Juridik për rastin e plagjiaturës së Mejdi Bektashit pasi gjykata themelore ka vendosur ta cenzurojë përkohësisht raportin e organizatës Admovere ku flitet për këtë plagjiaturë. (Para Fakultetit Juridik në Universitetin e Prishtinës, ora 12:30)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale bën lansimin në konsultime publike të Koncept Dokumentit për Shërbime Sociale dhe Familjare, të hartuara nga MPMS. (Salla e konferencave në MPMS, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Ministrin e Punëve të Jashtme të Hungarisë, Péter Szijjártó. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 12:30 - konferenca, ora 13:15)

- Ministria e Infrastrukturës nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me palën hungareze për implementimin e projektit të Sistemit Inteligjent të Transportit. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 13:10)

- Ushtruesi i Detyrës së Zëvendësshefit të Misionit, Richard Mei do të vizitojë të enjten Panairin e katërtë vjetor të Alumnive të Kolegjeve që organizohet nga Qendra Këshilluese Amerikane si pjesë e Javës Ndërkombëtare të Edukimit. (Hotel Sirius, ora 14:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Ministrin e Jashtëm të Hungarisë z. Peter Szijarto. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:50)

-  Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj dhe Ministri i Jashtëm dhe Tregtisë së Hungarisë, Péter Szijjártó, do të zhvillojnë edhe një takim bilateral. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 16:25 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në performancën e artistëve nga Gjermania “Tape That”, organizuar nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë. (Teatri Kombëtar, ora 19:00)

- Ambasada e Francës organizon mbrëmjen Beaujolais Nouveau e cila është një mundësi për t’i shijuar verërat Beaujolais 2018, shoqëruar me djathëra francezë, të gjitha në një atmosferë muzikore dhe miqësore. (Hotel Sirius, ora  19:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019  - Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)