06 Shkurt 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Shkurt 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji organizon konferencën “Dita Austriake-Kosovare e strehimit”. (Objekti i UBT-së, Lagjja Kalabria, ora 9:00)

- Lëvizja Vetëvendosje bën vizitë në familjen e Mon Balajt. (Familja Balaj në Besiane, ora 10:00)

- Ministria e Financave mban tryezën në lidhje me  “Udhëzimin administrativ për kriteret dhe procedurat për përftimin nga pushimet tatimore”. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mabj seminarin me tatimpagues në njësinë regjionale të ATK-së në Prishtinë. (Salla e Kuvendit Komunal në Prishtinë, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje bën homazhe të varreza e Mon Balaj. (Varri i Man Balajt në Besianë, ora 10:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon inagurimin e Parkut Dardania në komunën e Gjilanit. (Lagja Dardania në Gjilan, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e Inaugurimit të objektit të Prokurorisë Themelore në Ferizaj. (Objekti i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilin shqyrtohet leximi i dytë i Nismës Legjislative të 13000 qytetarëve për “Amendamentimin e Ligjit për Menaxhim të Financave Publike dhe Përgjegjësitë”. (Kuvendi i Kosovës, salla C 203, ora 11:00)

- Drejtoresha e Arsimit e Komunës së Prishtinës znj. Arberie Nagavci do të bëjë inagurimin zyrtar për nisjen e procesit të ndarjes së mbeturinave të riciklueshme në të gjitha shkollat nëntë vjecare në komunën e Prishtines. (Shkolla Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë , ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje bën vizitë të familja  Arben Xheladinit. (Familja Xheladini në Prishtinë, ora 12:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë inaguron rinovimin e shtratit të lumit në fshatin Berivojce. (Fshati Berivojce, Komuna e Kamenicës, ora 12:15)

- Lëvizja Vetëvendosje bën homazhe të varreza e Arben Xheladinit. (Varri i Aben Xheladinit në Prishtinë, ora 12:30)

-  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, viziton Vitinë më ç'rast do të zhvillojë një takim në zyrat e kryetarit të Komunës së Vitisë më të cilin do të nënshkruaj Memorandum Bashkëpunimi për Renovimin e Muzeut të Shkollës së Parë Shqipe në Stubëll. (Komuna e Vitisë, ora 13:30)

- Lëvizja Vetëvendosje bën homazhe të pllaka përkujtimore e Mon Balajt dhe Arben Xheladinit. (Prishtinë, ora 13:30)

- Ushtruesi i detyrës së Drejtorit të misionit të USAID-it Mike de la Rosa do të jetë prezent me rasti e nënshkrimit të kontratave në mes të 32 të rinjëve dhe Adaptavit-it, një qendre të çertifikuar për trajnime nga fusha e Teknologjisë Informative me seli në Prishtinë. (Lokalet e Adaptivit, rruga drejt Gërmis afër kishës ortodokse, ora 14:00)

- Shfaqet dokumentari për ngjarjet e protestës të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje! në datën 10 shkurt 2007 në të cilën policët e UNIMIK-ut vranë dy protestues dhe plagosën me dhjetra të tjerë. (Kinema ABC, ora 14:00)

 

- Këshilli drejtues, Kryesia dhe Kryetarët e degëve të AAK-së, dikutojnë modalitet e moblizimit për protestën gjithëpopullore të 17 shkurtit. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Në Galerinë Kombëtare të Kosovës hapet ekspozita personale e Ymer Shaqirit "Origjinaliteti i një kulture të lashtë". (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)  
 

Ngjarjet e datës 9 Shkurt 2016

-  Zëvendësministrja e Arsimit, znj. Anila Statovci - Demaj do të marrë pjesë në Konferencën vendore për shënimin e Ditës botërore për internet të sigurt “Vepro për internet të sigurt”  të organizuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në bashkëpunim me Komitetin Kosovar për Ditën e Internetit të Sigurt  dhe Qendrën për studime të avancuara FIT. (Ambientet e MAShT-it, salla 401 ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë bën lansimin e të gjeturave të Edicionit Special të Barometrit Kosovar të Sigurisë me fokus të veçantë në “Perceptimet e Publikut për Politikën e Jashtme dhe Dialogun me Serbinë”. (Qendra e Konferencave “Orion” (përballë Kino ABC, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Projektligjit për Patentë Shofer dhe shqyrtimi i raportit me amendamente i Projektligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare. (Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në tryezën e organizuar me përfaqësues të medieve dhe të shoqërisë civile, ku do të diskutohet për zhvillimet aktuale në vend. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilen do të behët shqyrtimi i shpalljes se konkursit per ZRRUK, dhe shqyrtimi i shkreses nga Komisioni per Legjislacion rreth shpronësimeve. (Kuvendi i Kosovës,  salla C 203, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, roa 11:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Agron Selimaj do të raportoj para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë. (Kuvendi i Kosovës, sala N 303, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Kundërvajtje dhe shqyrtimi i raportit me amendamente i grupit punues në Projektligjin për administrimin e pasurisë së sekuestruar dhe të konfiskuar. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

- Federata e Basketbollit e Kosovës dhe KB Sigal Prishtina mbajnë konferencë për media, ku do të bëjnë të ditura të gjitha detajet rreth organizimit të Turneut Final të IPKO Kupës së Kosovës. (Zyrat e FBK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Idriz Vehapi, do të pres në takim ministrin pwr Mjedis dhe Planifikim Hapësinor Ferid Agani. ( Zyrat e kryetarit, ora 13:30)

-Ambasadori i Sh.B.A.-ve në Kosovë, Greg Delaëie, i shoqëruar nga Kryeministri Isa Mustafa, do të flasë në ceremoninë e dorëzimit të certifikatave grupit të parë të pjesëmarrësve në trajnimin për zhvillimin e politikave publike dhe udhëheqje.(Auditoriumi i AUK-ut, ora 14:00)

-  Lëvizja Vetëvendosje organizon debatin “Reciprociteti i munguar në Arsim – Tekstet shqip në Luginën e Preshevës dhe tekstet e Serbisë në Kosovë”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 14:00)

- Kuvendi i Komunës së Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për Menaxhimin e Mbeturinave. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës, ora 14:00)


Ngjarjet e datës 8 Shkurt 2016

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim të përbashkët drejtuesit e subjekteve politike parlamentare, për të diskutuar tejkalimin e gjendjes së krijuar në vend. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 9:00 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mabj seminarin me tatimpagues në njësinë regjionale të ATK-së në Ferizaj. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 10:00)
 
- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angelika Viets, nënshkruajnë  Marrëveshjen për Bashkëpunim Teknik 2014 dhe 2015, ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Gjermanisë. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

- Shoqata kundër Epilepsisë e Kosovës, organizon tryezën e rrumbullakët kushtuar Ditës Evropiane të Epilepsisë. (Ndërtesa e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 11:00)

- Ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi do të zhvillojë një takim bilateral me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë, Nikola Poposki ku do të nënshkruajnë marrëveshjen për kushtet e udhëtimit për shtetasit e Kosovës dhe Maqedonisë, si dhe Protokolin për mënyrën e ndërtimin dhe hapjen e Pikës së re kufitare të përbashkët për udhëtim rrugor ndërkombëtar ndërmjet dy shteteve- Stançiq-Bellanoc. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 11:30 - vetëm pamje)

- Bëhet promovimi i librit “ Karabina e Gjyshit” me autor Gazmend M. Bytyçi i cili trajton luftën e fundit të Kosovës nag një kënd letrar dhe artistik. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! zhvillon aktivitet simbolik, lidhur me padrejtësitë e sistemit përballë aktivistëve opozitarë. (Tek Pallati i Drejtësisë, ora 12:00) 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Zyrat e KQZ-së, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim kryetarët e komunave të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim dhe Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore lanson raportet “Përfshirja e Grave në Trupat Menaxhuese Zgjedhore në Kosovë” të publikuar nga IFES dhe “Manualit për Barazi Gjinore në Procese Zgjedhore” të publikuar nga D4D. (Hotel Sirius, ora 14:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret Qendrore te Vetëvendosjes, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 6 Shkurt 2016

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim përfaqësuesit e veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
 
- Nën përkujdesjen e Mimoza Kusari - Lila, Kryetare e Komunës së Gjakovës, organizata "Kosova për Sanxhakun” në bashkëpunim me  Shoqatën e Intelektualëve "Jakova” nga Gjakova organizojnë Tryezë shkencore me temën “Aqif  Blyta dhe mbrojtja e Pazarit të Ri”. (Salla solemne të pallatit të Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 5 Shkurt 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00) 

- Oda Ekonomike Gjermano Kosovare në bashkëpunim me Institutin për Politika Zhvillimore, organizojnë konferencën me temën “Marrëveshja e Stabilizim Asociimit - Efektet dhe sa jemi të përgatitur”.  (Ambientet e restaurant “Orion”, ora 10:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur dhe Fondacioni për Shoqëri të Hapur në Bosnje dhe Hercegovinë organizojn ditën e dytë të diskutimit lidhur me liberalizimin e vizave midis Kosovës dhe Bosnjës e Hercegovinës.  (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mabj seminarin me tatimpagues në njësinë regjionale të ATK-së në Gjakovë. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për të drejtat dhe statusin e personave paraplegjik dhe tetraplegjik si dhe shqyrtimi i Peticioneve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Për nder të 71-vjetorit të RTP-së mbahet konferencën për media e titulluar “RTP-ja e pamposhtur”. (Kinema ABC, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me skandalin e fundit në Komunën e Klinës. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës - “Dodona” mban konferencën për shtyp, përkitazi me shfaqjen për fëmijë “Fustani, pika-pika”, bazuar në tregimin e Rifat Kukajt, “Sikur në përrallë”, me dramatizim dhe regji të Melihate Qenës. (Skena e teatrit “Dodona”, ora 12:00)

- Promovohet libri më i ri i Gani Mehmetaj “Ëndrra e madhe, fletë të shkëputura ditari me portretin e Rugovës në dritëhijen e ngjarjeve dramatike 1981-2006”.  (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban një aktivitet simbolik. (Takimi me gazetarë bëhet ne sheshin "Zahir Pajaziti",  ora 14:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami, do të flasë dhe shpallë finalistët e gjeneratës së 3-të të bursistëve për studime të nivelit Master përmes programit të USAID-it Lidershipi Transformues. (Restorani “Sixties” pranë Kinemasë ABC, ora 15:00)

 

- Subjektet opozitare mbajnë tubim mobilizues me gra. (Restorant "Ladi" në Malishevë që ndodhet në rrugën "Rilindja Kombëtare", ora 16:00)

Ngjarjet e datës 4 Shkurt 2016

- Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, shefi i Zyrës së OBSH-së në Kosovë Skënder Syla dhe kryetarja e Bordit Nacional për Kontrollin e Kancerit, Suzana Manxhuka-Kërliu mbajnë  konferencë për media ku do të flasin për rëndësinë e Ditës Botërore kundër kancerit. (Ndërtesa e Ministrisë se Shëndetësisë, ora 10:00)

- Ministri i Financave, Avdullah Hoti dhe drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Sakip Imeri mbajnë konferencë për Media. (Zyret qendrore të ATK-së, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, organizon tryezën me titull “Aftësimi Profesional në Kosovë: Specifikat, Marrëdhëniet dhe Problemet”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën rajonale me temën “Mekanizmat Institucional në Luftën Kundër Korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Task Forca Kosovare për Kontroll të Kancerit do të vizitojë fëmijët me kancer për të dhënë një mbështetje morale kësaj kategorie të ndieshme të shoqërisë Kosovar. ( Repartin e Hematologjisë të Klinikës së Pediatrisë, ora 10:30) 

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i Planit të Punës së Komisionit për vitin 2016. (Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 11:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur dhe Fondacioni për Shoqëri të Hapur në Bosnje dhe Hercegovinë organizojn diskutim lidhur me liberalizimin e vizave midis Kosovës dhe Bosnjës e Hercegovinës. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi shqyrtimi i shpalljes se konkursit per ZRRUK dhe shqyrtimi i shkreses nga Komisioni per Legjislacion rreth shpronësimeve. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Ekipi i Universitetit te Prishtinës, që do ta përfaqësojë Universitetin në Konferencën e simulimit të punës së Organizatës së Kombeve te Bashkuara në Universitetin e Harvardit, do të pritet në takim, tashmë tradicional, para nisjes për ShBA,nga Ministri i Arsimit, Prof. Dr Arsim Bajrami. (Zyret e MASHT-it, ora 11:30)

- Shoqata e Onkologëve të Kosovës në bashkëpunim me Klinikën e Onkologjisë në QKUK mbajnë takim informues për medie në lidhje me sëmundjen e kancerit. ( Klinika e Onkologjisë në QKUK, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e organizuar me përfaqësuesit e Klubit të Prodhuesve të Kosovës, aktivitet në kuadër të shënimit të tetë vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Task Forca Kosovare për Kontroll të Kancerit do të vendosin stendën me fletpalosjet në qendër të Prishtinës në mënyrë që ato t’iu shpërndahen kalimtarëve të rastit, me qëllim të vetëdijësimit të popullatës. (Sheshi Nëna Tereza, ora 12:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje! mban tryezën me temë "Kosova A dhe Kosova e Re - Problemet, zgjidhjet dhe financimi". (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim komandantin Suprem të NATO-s, Gjeneralin Philip M. Breedlove. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 - vetëm pamje)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, pret në takim komandantin Suprem të NATO-s, Gjeneralin Philip M. Breedlove. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 16:30)

- Komandanti Suprem i Forcave Aleate për Evropë, Gjenerali Philip Breedlove dhe Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Major Guglielmo Luigi Miglietta mbajnë konferencë për shtyp lidhur me misionin e KFOR-it dhe operacionet e NATO-s në Kosovë. (Shtabi qendror i KFOR-it në kampin "Film City", ora 17:45)

Ngjarjet e datës 3 Shkurt 2016

- Vazhdon dita e dytë e konferencës së tretë ndërkombëtare “Germia Hill”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00) 

- Universiteti për biznes dhe Teknologji dhe Shoqata Austriake - Kosovare organizojnë konferencën “Dita Austriake-Kosovare e Sigurisë”. (Objekti i UBT-së në lagjjen Kalabria, ora 9:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të bëhët shqyrtimi i kërkesës së ZAP-it, për emërimin e auditorëve të jashtëm për pasqyrat vjetore financiare të ZAP-it, inicimi i procedurave për Auditimin e Subjekteve Politike, për vitin 2015, etj. (Kuvendi i Kosovës,  salla S-I, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mabj seminarin me tatimpagues në njësinë regjionale të ATK-së në Prizren. (Hotel ‘’Theranda Cini’’ SHPK në Prizren, ora 10:30)

- Komuna e Gjakovës organizon takimin për skemën e granteve për zhvillimin e sektorit privat. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjakovës, ora 11:00) 

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të bëjë promovimin e objektit të ri të Shkollës së Mesme Ekonomike Profesionale në Llabjan, komuna e Artanës.(Shkolla e Mesme Ekonomike Profesionale në Llabjan, ora 11:30)

 

- Lëvizja Vetëvendoshe! mbanë konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:30) 

- Unioni i Studentëve Pro Europian, në bashkëpunim Parlamentin Studentor të Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" dhe organizatën maqedonase nga Shkupi "The National Association of Prestigious Academic Citizens" do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi. (Zyrët e Parlamentit Studentor të UP-së, tek Fakulteti Filologjik, ora 15:00)

 

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, do të bashkëbisedojë në një takim të zgjeruar me strukturat e AAK-së në Lipjan. (Ambientet e shtëpisë së kulturës ''Tahir Sinani'', ora 15:00)

Ngjarjet e datës 2 Shkurt 2016

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian organizon ceremoninë për dhënien e granteve nga thirrja e 1-rë për propozime në kuadër të Programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar të IPA I mes Malit të Zi dhe Kosovë. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Universiteti për biznes dhe Teknologji dhe Shoqata Austriake - Kosovare organizojnë konferencën: “Dita Austriake-Kosovare e Bujqësisë”. (Objekti i UBT-së në lagjjen Kalabria, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit  e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilen do të shqyrtohet Projektligji për Mjekësin Ligjore, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për procesin zgjedhor në mes të institucioneve që merren me administrimin e zgjedhjeve dhe shqyrtimin e rasteve zgjedhore. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mabj seminarin me tatimpagues në njësinë regjionale të ATK-së në Pejë. (Salla e Kuvendit Komunal në Pejë, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të pres sot për një takim bilateral ministrin e Punëve të Jashtme të Rëpublikës së Maltës, George William Vella. (Ndërtesa e Qeverisë, kati i 3-të, ora 10:45)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të shqyrtohet në parim Projektligji për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit dhe shqyrtimi i Projektligjit për Profesionet e Rregulluara në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e Inaugurimit të Qendrës së Paraburgimit në Gjilan. (Gjilan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të shqyrtohet raporti me amendamente i Projektligjit për Patentë Shofer dhe shqyrtimi i raportit me amendamente i Projektligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare. (Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë ku do të bëhët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për vitin 2015 dhe mbahet diskutim lidhur me Planin e Punës së Komisionit për vitin 2016. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, departamenti për çështje të Diasporës, organizuan sot tryezën me temë: “Migrimi ilegal - Zbrazja Kosovën” ku të pranishëm në këtë tryezë do të jetë Kryetari Ramush Haradinaj si dhe të riatdhesuarit që janë larguar nga vendi vitet e fundit. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, së bashku me institutin me renome botërore, Aspen Institute, do të organizojë konferencën e tretë ndërkombëtare “Germia Hill”. (Hotel Swiss Diamond, ora 16:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, do të bëjë hapjen e konferencës së tretë ndërkombëtare “Germia Hill”, e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, së bashku me institutin me renome botërore, Aspen Institute, nga data 2 deri më 3 shkurt 2016. (Swiss Diamond, ora 16:30)

- Opozita e bashkuar, mban tubim mobilizues me gra në Prizren. (“Doku kino”, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 1 Shkurt 2016

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji dhe Shoqata Austriake-Kosovare organizojnë konferencën “Smart Infrastructure Day 2016”. (Objekti i UBT-së në lagjen Kalabria, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, viziton komunën e Podujevës. (Ndërtesa e Komunë së Podujevës, ora 11:00)

 

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, diskuton me përfaqësues të Shoqërisë Civile në Kosovë, për krizën politike në vend. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S-2, ora 11:00)


- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi zhvillon një takim në Komunën e Vitisë, ku së bashku me Kryetarin e Komunës Sokol Haliti do të bëjnë vizitë në fshatrat Stubëllë, Letnicë dhe Pozheran. (Komuna e Vitisë, ora 12:00)

- Këshilli për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së proteston për shkak të vonesave dhe parregullsive tjera që po ndodhin në lidhje me veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Para objektit të Qeverisë, ora 12:00) 

- Strukturat udhëheqëse të tre subjekteve opozitare në vend, Aleanca për ardhmërinë e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Nisma për Kosovën, do të takohen me strukturat e rinisë. (Restaurant “Roma” – transit, Gjakovë, ora 14:00)

- Zëvendësministri i Integrimit Evropian, Ramadan Ilazi dhe sekretarja e shtetit për Zhvillim dhe Bashkëpunim në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Suedisë Ulrika Modeer,mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 14:15)

- Shfaqet premiera e video projektit muzikor #pantarei. (Ambientet e Galerisë së Arteve, Fakulteti i Arteve, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 31 Janar 2016

- Kryeparlamentari Veseli nderon dëshmorët Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu, në 19-vjetorin e rënies heroike të tyre. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 10:00)

- Visar Ymeri dhe Shpend Ahmeti bashkë më anëtarët e kryesisë dhe deputetët e Lëvzijes Vetëvendosje!, bëjnë nderime para shtatorës së Zahir Pajazitit. (Sheshi "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa mbahet Akademi Përkujtimore me rastin e 19 vjetorit të rënies së heronjve të Kosovës, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Teatri Kombëtar, ora 13:00)

- Kryeparlamentari, Kadri Veseli bën vizitë në Kompleksin Memorial “Zahir Pajaziti”. (Fshati Orllan, ora 15:00)

- Kryeparlamentari, Kadri Veseli bën vizitë në Kompleksin “Hakif Zejnullahu”. (Fshati Lladofc, Podujevë, ora 15:45)

- Subjektet opozitare mbajnë tubim mobilizues me gra në Gjilan. (Restorant "Luli", ora 16:00)
 

 

Ngjarjet e datës 30 Janar 2016

- Me rastin e përvjetorit të gjashtë të vdekjes së Kryetarit të Komunës së Istogut, Fadil Ferati, Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i  Kosovës, akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe dhe do të vendosin kurora lulesh pranë varrit të tij. (Fshati Gurrakoc në Istog, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në inaugurimin e Hidrocentralit “Albaniku III” në Mitrovicë. (Fshati Selac, Shalë e Bajgorës, Mitrovicë, ora 12:00)

- Subjektet opozitare mbajnë tubim mobilizues me gra në Pejë në të cilin do të marrin pjesë përfaqësueset nga Lëvizja Vetëvendosje! Fatmire Kollçaku dhe Albulena Haxhiu, nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Donika Kadaj dhe Magbule Shkodra, si dhe nga Nisma për Kosovën Shukrije Bytyqi dhe Valdete Bajrami. (Lokali “Koha 3” në Pejë, ora 16:00)

 

- Dega e LDK-së në Suharekë, do të shënojë 26-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restorani “Rozafa” në Suharekë, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 29 Janar 2016

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, viziton Kuvendin Komunal të Prishtinës. (Kabineti i kryetarit të Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Në kuadër të  Javës Evropiane për Skrining të Kancerit të Qafës së Mitrës organizohet tryeza e rrumbullakët me temë “Kanceri i qafës së mitrës mund të parandalohet! Bëje PAP testin!". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim drejtuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit.Pas takimit, do të ketë konferencë për media. (Kuvendi i Kosovës, salla C 301, ora 11:00)

- Dogana e Kosovës mban konferencën për media më temë “Përmbledhje e vitit 2015 dhe sfidat e 2016” në të cilën merr pjesë edhe Ministri i Financave, Avdullah Hoti. (Drejtoria e Doganës, Lagjja Emshir,  ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa ku do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për financim ndërmjet, ndërmjet Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për realizimin e Projektit për Përmirësimin e Sistemit të Arsimit dhe shqyrtimi i Projektligjit për mjekësinë ligjore. (Kuvendi i Kosovës, salla C 203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët hartimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2016. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media ku do të behët shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2016. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të vizitojë Komunën e Pejës dhe do të flasë me rastin e hapjes së linjës së re në fabrikën Ultracosmetics në Pejë. (Lokalet e Ultracosmetics, Tranziti në drejtim të Vitomiricës, Pejë, ora 12:00)

 

- Studentët e diplomuar në universitetet jo-publike në Republikën e Shqipërisë, protestojnë para MASHT-it për njohjen e diplomave të fituara në këto universitete. (MASHT, ora 13:30)  

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 15:15)

Ngjarjet e datës 28 Janar 2016


- Agjencia Kombëtare për Mbrojtjen e të Dhënave Personale organizon një konferencë për Alternativat e Fuqizimit të Privatësisë për të shënuar Ditën Ndërkombëtare për Mbrojtjen e të Dhënave Personale. (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ne bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian ne Kosovë organizojnë, konferencën përmbyllëse të  projektit, Kontrolli dhe Çrrënjosja e Sëmundjeve të Kafshëve ne Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 11:00)

- Komuna e Istogut bën promovimin e katalogut me punime të nxënësve të shkollave të Komunës së Istogut. (Komuna e Istogut, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,  Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, viziton Komunën e Novobërdës. (Objekti i Komunës së Novobërdës, ora 11:50)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të 52 shtëpive dhe infrastrukturës së fazës së tretëtë Projektit për Strehim dhe Integrim të KomunitetitRomë, Ashkali dhe Egjiptian. (Lagja Ali Ibra në Gjakovë, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,  Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, viziton Komunën e Kaçanikut. (Objekti i Komunës së Kaçanikut, ora 13:20)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon panelin e parë diskutues mbi perspektivën gjinore dhe përfaqësimin gjinor duke adresuar temën “Si e pasqyrojnë mediat kosovare gjininë?”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 13:30)

- Policia e Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme, e cila i dedikohet disa operacioneve policore të suksesshme të realizuara në disa rajone të Kosovës. (Objekti i Administratës së PK-se, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,  Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, viziton Komunën e Hanit të Elezit. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 14:30)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për monitorimin e Ligjit për Inspekcionin bujqësor. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 14:30)

- Përfaqësueset nga Lëvizja Vetëndosje! Fatmire Kollçaku dhe Shqipe Pantina, nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Donika Kadaj dhe Magbule Shkodra si dhe nga Nisma për Kosovën Shukrije Bytyqi dhe Hana Aliu do të mbajnë tubim mobilizues me gra. (Tek restorant "Nexhuku". në Mitrovicë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 27 Janar 2016

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga se bashku me nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane viziton Komunën e Fushë Kosovë. (Ndërtesa e komunës, ora 9:30)

- Zyra e BE-ë dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë një vizitë promocionale dhe monitoruese në terren tek përfituesit e programit të granteve për NVM-të. (Vizita fillon nga “Pure Power”, fshati Babush në Ferizaj, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) bënë lansimin e platformës “Indikatorët për Zhvillim”.(Sheshi 21, ora 10:00)

- Ceremonia e inaugurimit të projektit të realizuar rreth-rrotullimi i ri në qytetin e Gjakovës. (Gjakovë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova bën publikimin e Indeksit të perceptimit të korrupsionit 2015 të  përgatitur nga Transparency International. (Instituti Demokratik i Kosovës, Rr. Bajram Kelmendi Nr. 45, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga se bashku me nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane viziton Komunën e Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport mban Dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Arsimin Parauniversitar në Repulikën e Kosovës.(Kuvendi i Kosovës,  salla S-II, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet raporti me rekomandime për monitorimin e Ligjit për Inspekcionin bujqësor. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Federata e Kick-Boxit të Kosovës do të mbajë konferencë për media, ku do tw flitet lidhur me organizimin e Turneut Ndërkombëtar "Besim Kabashi”. (Salla për media në Shtëpinë e Sportit, ora 11:00)

- Dega e AAK-së në Pejë mbanë konferencë për media. (Selia e degës së AAK-së në Pejë, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga se bashku me nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane viziton Komunën e Skenderajt . (Ndërtesa e komunës, ora 11:20)

- Veriu.info organizon konferencë të jashtëzakonshme për media në Mitrovicë, pas sulmit fizik ndaj gazetarit Gazmend Morina. (Zyra e gazetarëve në qendër të Mitrovicës, e cila gjendet pranë xhamisë kryesore, ora 12:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga se bashku me nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane viziton Komunën e Gllogocit . (Ndërtesa e komunës, ora 12:30)

- Komiteti për Telekomunikacion i Lëvizjes Vetëvendosje! organizon tryezën me ekspertë të telekomunikacionit lidhur me kodin telefonik dhe sektorin në të cilën janë pjesëmarrës Kryetari i Lëvizjes, Visar Ymeri, Prof. Ismet Hamiti dhe eksperti i telekomunikacionit Fatban Bunjaku. (Orion Center, ora 13:00

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti GAP mban disktutim “Çfarë të presim nga draft-ligji i ri për Investime Strategjike: Dobitë dhe Rreziqet eventuale”. (Swiss Diamond Hotel, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 13:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtimi i Projektligjit për shërbimin mjekësor emergjent. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 13:00)

- Subjektet opozitare bashkë me qytetarë e realizojnë aksionin "Bjeri borisë, kundër Qeverisë". (Takimi me gazetarë bëhet përballë hyrjes së Kuvendit të Kosovës, ora 14:00)
 
- Promovohet video e poezisë ''Më i Bukuri Varr', e autorit Imer Raçi, ora 16:00 

Ngjarjet e datës 26 Janar 2016

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Admiralin Mark E. Ferguson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:20 - vetëm pamje)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi  me përfaqësues të - Projekti ALLED “Harmonizimi i Arsimit me Kërkesat e Tregut të Punës” . (Ndërtesa e MASHT-it, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon tryezën me temë: “Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë - Angazhimi i komunitetit në parandalim”. (Hotel “Kristal” në Gjilan, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, takohet me përfaqësues të Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës. Pas takimit, do të ketë konferencë për media. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar i Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu, kryetari i Preshevës, Ragmi Mustafa dhe ai i Bujanocit, Nagip Arifi do të bëjnë vizitë zytare në Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Kosovë. (Objeki i MKRS-së, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport.(Kuvendi i Kosovës,  salla S-II, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri.(Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa.(Kuvendi i Kosovës,salla C 203, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit.(Kuvendi i Kosovës,  salla S-I, ora 13:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media, në të cilen do të flasë drejtuesi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosje!-s, Glauk Konjufca. (Zyret e Vetvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 25 Janar 2016

- Mbahet mbahet punëtoria për fuqizimin e qëndrueshmërisë kundër radikalizmit të dhunshëm. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e parë kundër ngacmimit në shkolla. (Biblioteka Kombëtare në Prishtinë, ora 10:00)

-  Përfaqësuesi Rezident i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë Ruud Vermeulen mban konferencë për media. (Zyrat e FMN-së në ndërtesen e Bankës Qendrore kati i 1, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane, në të cilën do të Raportojë Bekim Çollaku- Ministër i Integrimit Evropian, lidhur me plotësimin e tetë rekomandimeve për liberalizimin e vizave. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën me përfaqësues të shoqërisë civile "Ndryshimi në Kosovë - tryezë me shoqërinë civile". (Qendra “Orion”, përball Kino ABC, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të viziton Komunën e Kllokotit. (Objekti i Komunës, ora 11:45)

 

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, bashkë me përfaqësuesit e kompanisë së Ujit “Rogova”, do të nënshkruaj marrëveshjen e sponzorimit për  Kampionatin Evropian të Shahut që do të mbahet këtë vit në Gjakovë. (Kabineti i kryetares, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të viziton Komunën e Gjilanit. (Objekti i Komunës, ora 12:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të viziton Komunën e Kamenicës. (Objekti i Komunës, ora 14:15)

- Presidentja e Republikës së Kosovës,Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të viziton Komunën e Ranillugut. (Objekti i Komunës, ora 15:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës  z.Hashim Thaqi viziton Ferizajn. (Teatri i qytetit  “Adriana Abdullahu” Ferizaj, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 23 Janar 2016

- Studentë të Fakultetit Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi të UBT-së janë prezantojnë biznes-planet, në kuadër të lëndës Menaxhimi Strategjik dhe Ndërmarrësia. (Kampusi Inovativ i UBT-së, ora 10:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencën për media të për Strategjinë Kombëtare për Zhvillim 2016-2021. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-32, ora 10:30)

- Task Forca Kosovare për Kontroll të Kancerit-TKKK organizon Tryezën e Rrumbullakët mbi Kancerin e Qafës së Mitrës me titull “Diagnostikimi dhe menaxhimi protokolar i kancerit të qafës së mitrës”. (Hotel Swiss Diamond,  ora 11:00)

- Hapja e Kuvendit të Punës të Klubit të Basketbillit Sigal Prishtina në të cilin do të diskutohet për punën dhe sukseset e deri tanishme të klubit, poashtu edhe për planet e së ardhmes. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tubim me qytetarë në Tiranë ku do të diskutohet lidhur me situatën politike në Kosovë, problemet e aktualitetit dhe nismat në të ardhmen e afërt, me pjesëmarrës edhe Kryetari i Vetëvendosje!-s, Visar Ymeri, si dhe deputeti Albin Kurti. (Muzeun Historik Kombëtar, ora 15:30)

- Shfaqet premiera e mbyllur e filmit ‘Shok\', film ky i nominuar për çmimin Oscar. (Swiss Diamond Hotel, salla Dyar, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 22 Janar 2016

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 9:00)

- Mbahet Konferenca e tretë ndërkombëtare për siguri në rrugë me temë "Hulumtimet në transport dhe transferimi i njohurive në sigurinë rrugore". (Swiss Diamond Hotel, ora 09:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për masat e Efiçiencës në Energji për nivelin Komunal, ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Banka Gjermane për Zhvillim. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P-32, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 12:00)

- Komandanti i përgjithshëm i Kforit në Kosovë, Major General Guglielmo Luigi Migilietta, do ta vizitoj Komunën e Gjakovës ku do të pritet nga Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila. (Kabineti i kryetares, ora 12:30)

- Promovohet libri “Isa Boletini në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare”. (Hotel “Bushi” në Shkup, ora 13:00)

- Nën udhëheqjen e Ministrit të Financave Avdullah Hoti do të mbahet “Tryeza për Programin e Reformave në Ekonomi”. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

­- Liderët e subjekteve politike opozitare do të mbajnë konferencë për media. (Sheshi “Skenderbeu”, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 Janar 2016

- Grupi i Miqësisë Austri - Kosovë i Parlamentit të Austrisë do të takohet me Komisionin për Integrime Evropiane të Kuvendit të Republikës se Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla S-II, ora 8:30 - vetë pamje)

- Banka Qendrore e Kosovës organizon ditën e dytë të konferencës rajonale mbi implementimin e shtyllës së dytë të kornizës rregullative të Basel-it: ICAAP/SREP dhe shembuj praktik. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Grupi i Miqësisë Austri –Kosovë i Parlamentit të Austrisë do të takohet me Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Republikës se Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla S-I, ora 9:30 - vetë pamje)

- Me rastin e 10-vjetorit të vdekjes të Presidentit të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, Kryesuesit e Degëve të LDK-së, do të bëjnë homazhe pranë varrit Rugova. (Velani, orën 9:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga bën homazhe para varrit të ish-Presidentit, dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Nënshkruhet marrëveshja në mes të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ambasadës së Britanisë së Madhe në Kosovë dhe Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillimim për implementimin e Programeve Aktive të Tregut të Punës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa, me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij, më pas do të vizitojnë familjen Rugova. (Velani, ora 10:30)

- Sekretari parlamentar i Zhvillimit Ekonomik të Gjermanisë, Hans - Joachim Fuchtel viziton kompaninë kosovaro-gjermane Liftkos e cila merret me prodhimin e ashensorëve të kualitetit të lartë për tregun e vendit dhe atë ndërkombëtar. (Ambientet e kompanisë Lifkos në Parkun e Biznesit në Drenas, ora 10:30)

- Bëhet dorëzim-pranimi i detyrës së Drejtorit të TKK-së, Agim Sopi. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 10:30)

- Kryetari i AAK-se Ramush Haradinaj me bashkepunetore bën homazhe te varri i Presidentit te ndjere Ibrahim Rugova. (Velani, ora 11:00)

- Konferencë e përbashkët për media e delegacionit nga Parlamenti i Austrisë dhe kryetarët e komisioneve të udhëhequra nga Teuta Sahatqija dhe Enver Hoxhaj. (Holli para Sallës  S-I, ora 11:45)

- Me rastin e 47 vjet nga formimi i Arkivit Komunal të Prishtinës, arkivi do të jetë i hapur për qytetarë ku çdo i interesuar mund ta vizitojë dhe të njoftohet me punën dhe rëndësinë e arkivit. (Objekti i arkivës në ndërtesën e vjetër të Shkollës Teknike, rr. Nazim Gafurr, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon akademi përkujtimore lidhur me 10-vjetorin e vdekjes të Presidentit të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel “Emerald”, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Ekspozitën dokumentare me fotografi të ish-Presidentit, dr. Ibrahim Rugova. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në hapjen e Ekspozitës së Përhershme në Shtëpinë e Bardhë. (Shtëpia e Pavarësisë, ora 15:30)   
 
- Nën patronazhin Presidentes së Republikës së Kosovës, zonjës Atifete Jahjaga, organizohet akademi përkujtimore me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së ish-Presidentit, dr. Ibrahim Rugova. (Teatri Kombëtar, ora 18:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon Shtëpinë e Hapur me rastin e ekspozitës me fotografi të titulluar “6x6” të përzgjedhura nga fotografi i njohur, Hazir Reka. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 18:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Akademinë përkujtimore me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së ish-Presidentit, dr. Ibrahim Rugova. (Teatri Kombëtar, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 20 Janar 2016

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me Projektin për Zbatimin e Standardeve Ndërkombëtare në kuadër të mbikëqyrjes bankare organizon konferencën rajonale mbi implementimin e shtyllës së dytë të kornizës rregullative të Basel-it: ICAAP/SREP dhe shembuj praktik. Hotel Sirius, ora 9:00)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Qemal Minxhozi, viziton Komunën e Mitrovicës, ku do të pritet nga kryetari i komunës, Agim Baftiri, ku më pastaj ambasadori Minxhozi do t'i vizitoj disa organizata joqeveritare. (Komuna e Mitrovicës, ora 10:00)

- Lord George Robertson dhe Ambasadori i Kosovës në Britanine e Madhe, Lirim Greiçevci do të qendrojnë për një vizitë në qendren e OJQ-së "The Ideas Partnership" në Fushë Kosovë, për t'i parë më afër aktivitetet që zhvillohen me fëmijët e komuniteteve Romë, Ashkali e Egjiptian. (Fushë Kosovë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Drejtoresha e Drejtorisë së Arsimit, Arbërie Nagavci, do të vizitojnë Shkollën e Muzikës "Prenk Jakova". (Objekti në aneksin e Shkollës së Mesme të Mjekësisë "Ali Sokoli", te Rrethi i Flamurit, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të bëhët shqyrtimi i raportit vjetor të punës së Komisionit për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Organizatat Studentore USPE, Reforma, Paqja Studentore dhe SKV do të dorzojnë ankesen në Këshillin Drejtues të UP-së për realizimin e kërkesave për rinumrim të votave në disa qendra të votimeve nëpër njësi akademike. (Rektorati, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit  në të cilën do të bëhët miratimi i raportit të punës së Komisionit për vitin 2015 dhe diskutimi për planin e punës për vitin 2016 dhe për aktivitetet e grupeve punuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

-  Në kuadër të vizitës në Kosovë, Grupi i Miqësisë Austri-Kosovë i Parlamentit të Austrisë, nesër, më 20 janar 2016, do të takohet me nënkryetarët e Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S1, ora 11:15)

- Klubi i Futbollit Prishtina organizon konferencë për shtyp në të cilën do të prezantohen përforcimet për stinorin pranveror. (Zyrët e klubit, ora 12:00)

- Pensionistët e Kombinatit "Trepça" mbajn tubim. (Lokalet e Entit Social, te Posta e Vjetër në Mitrovicë, ora 13:00)

- Ministria e Shëndetësisë do të bëjë lansimin e Projektit të Qeverisë së Luksemburgut mbështetje për shëndetësinë e Kosovës,  KSV-017. (Ndërtesa e Ministrisë së Shëndetësisë, salla 128, ora 13:45)

- Robert Wright- CEO of Raiffeisen Kosovo mban ligjeratë më temë "Lidershipi në praktikë". (Biblioteka e Kolegjit Riinvest, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 19 Janar 2016

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ish-sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Lordin Xhorxh Robertson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  10:30 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të bëhët shqyrtimi i raportit vjetor të punës së Komisionit për vitin 2015 dhe shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Oti Petrol Sllovenija organizon ceremoninë e hapjes së Pompës së Benzinës të kësaj Kompanie në rrugën Gjilan Kamenicë. (Rruga Gjilan - Kamenicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e Mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 11:00)
 
- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të bëhët diskutim lidhur me Raportin e Performances se Ndëmarrjeve Publike për vitin 2014 dhe shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit të tremujorit të parë për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Rektor i Universitetit “Hasan Prishtina”, Ramadan Zejnullahu nënshkruajn Memorandumi Bashkëpunimit për angazhimin e studentëve punë praktike në Ministrinë e Financave. (Ndërtesa e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 12:00)

- AAK mban konferencë shtypi, për të publikuar detajet dhe qendrimet e saj, rreth përfshirjes së operatorit serb të telefonisë mobile në tregun e Kosovë. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani me bashkëpunëtorë do të vizitoj Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut në Prishtinë. (Qendra Kombëtare e Transfuzionit të Gjakut, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga merr pjesë në zbulimin e Pllakës Përkujtimore në nderim të  ushtarëve sllovakë, që humbën jetën në  aksidentin ajror duke u kthyer nga misioni i tyre në  kuadër të  KFOR-it në Kosovë. (Parku i Qytetit, Prishtinë, ora 14:45)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim z.Miroslav Lajčák, zëvendëskryeministër dhe ministër i Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane i Republikës së Sllovakisë. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 15:40 - vetëm pamje në fillim të takimit)  

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Miroslav Lajçak, zëvendëskryeministër dhe ministër i Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane i Republikës së Sllovakisë. Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:20 - vetëm pamje)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim ish-Sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, lordin Xhorxh Robertson, i cili viziton Kosovën me ftesë të Presidentes Jahjaga. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 16:45 - vetëm pamje në fillim të takimit) 

 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashim Thaçi, pret sot në takim Zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00 - vetëm pamje) 

Ngjarjet e datës 18 Janar 2016

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me akterë të rëndësishëm të kësaj fushe organizon konferencën ndërkombëtare me temë “Siguria Kibernetike dhe Privatësia. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet seminari “Sigurimi i cilёsisё nё studimet e doktoraturёs”. (Ndërtesa e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në konferencën e donatorëve lidhur me zbatimin e Strategjisë për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit që shpie në terrorizëm. (Ndërtesa e Qeverisë,  salla-P38, ora 10:00)

- Ministri i Drejtёsisё, Hajredin Kuçi do tё bёj shpërndarjen e certifikatave pёr kandidatët tё cilёt e kanё dhёnё provimin pёr përmbarues privat. (Ndërtesën e Ministrisë se Drejtёsisё, ora 10:00)

- Nё ligjëratën e radhës në kuadër të programit "Guest Speaker" të Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan i ftuar është Hydajet Hysenin i cili do të mbajë ligjëratë me temën: “Pranvera’81 midis retrospektivës dhe prospektives”, me rastin e 34 vjetorit të rënies heroike të  Kadri Zekës. (Objekti i Universitetit tё Gjilanit, ora 11:00)

- Me rastin e 65 vjetorit të lindjes dhe 20 vjetorit të vdekjes së atdhetarit Avdi Kelmendi, do të mbahet akademi përkujtimore. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Policia e Kosovës mban një konferencë të jashtëzakonshme, e cila i dedikohet një operacioni policor të suksesshëm të realizuar në kuadër të Drejtorisë Rajonale - Prishtinë. ( Salla e Stacionit Policor “Qendra” - Prishtinë, ora 13:30)      

- Gjakovën do ta vizitoj ish shefi i misionit monitorues të OSBE-së në Kosovë gjatë vitit 1998 dhe 1999 në Kosovë, William Walker me ç'rast do të pritet nga Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila. (Kabineti i kryetares Kusari - Lila. ora 14:00)

Ngjarjet e datës 17 Janar 2016

- Mbahet Kuvendi Zgjedhor i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Podujevë në të cilin do të marrë pjesë Kryetari Ramush Haradinaj. (Ambientet e Restaurant Ora, në dalje të qytetit, ora 11:00)

- Dega e LDK-së në Vushtrri, do të shënojë 26-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restoranin “Qamëria” në Vushtrri, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 15 Janar 2016

- Pronarët e lokaleve biznesore protestojnë para Komunës së Prishtinës, pasi Ndërmarrja Banesore Publike ka rritur ua ka rritur për 200 për qind qiranë lokaleve që shfrytëzojnë biznese (Komuna e Prishtinës, ora 8:00) 

- Drejtoresha e Shërbimit evropian për veprim të jashtëm për Evropë Perëndimore, Ballkan Perëndimor dhe Turqi, Angelina Eichhorst,  do të takohet me Kryeministrin Isa Mustafa. (Ndërtesa e Qeverisë, Kabineti i Kryeministrit, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Në 17-vjetorin e masakrës së Reçakut, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, bën homazhe në Kompleksin Përkujtimor “Masakra e Reçakut”. (Fshati Reçak, ora 9:00)

- Komuna e Gjakovës do të përuron rrugët Zenel Luzha, Isuf Zherka ndërsa në Rogovë do të përurohet lagjja Shala.  (Gjakovë, ora 10:00)

- Përfaqësuesi i zyrës së USAID për Demokratizim, Randall Ollson dhe Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Ljubomir Maric do të jenë folës në hapjen e konferencës “Analiza e të hyrave vetanake në komunat e Republikës së Kosovës”. (Sheshi 21, ora 10:15)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe programi i Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar Avancojmë Kosovën së Bashku organizojnë konferencën me ç ‘rast do të prezantohet  dokumenti “Analiza e të hyrave  vetanake në komunat e Republikës së Kosovës”. (Sheshin 21, ora 10:20)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga bën homazhe në Kompleksin Përkujtimor  të Reçakut, me rastin e 17-vjetorit të shënimit të 15 Janarit - Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut. (Kompleksi Përkujtimor në Reçak, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa bën homazhe në Kompleksin Memorial në Reçak në 17 vjetorin e masakrës së Reçakut. (Fshati Reçak, ora 10:30)       

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, takohet me znj. Florence Mangin, drejtoreshë e Departamentit për Evropën Kontinentale në Ministrinë franceze për Punë të Jashtme dhe Zhvillim Ndërkombëtar. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Kuvendi Komunal i Prishtinës mban mbledhje te jashtëzakonshme me piken e vetme te rendit të ditës është "Propozimvendimi  për caktimin e lokacionit për vendosjen e memorialit përkujtimor kushtuar ushtarëve sllovak të KFOR-it". (Objekti i Kuvendi Komunal, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë dhe mban fjalë rasti në Akademinë përkujtimore për masakrën e Reçakut. (Shtëpia e Kulturës, Shtime, ora 12:00)

- Presidentja, Atifete Jahjaga merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 17-vjetorit të shënimit të 15 Janarit - Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 12:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon ceremoninë e dhënies së Çmimeve Vjetore 2016, për të nderuar kontributin e gazetarëve. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 14 Janar 2016

- IPKO dhe Pantheon organizojnë ngjarjen e biznesit Pantheon që është një sistem afarist për udhëheqjen e ndërmarrjës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet takimi i 111-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, salla e takimeve e Këshillit Prokurorial, në objektin e ish-objekti i Inspektoratit Komunal, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të vizitojë Komunën e Mamushës. (Komuna e Mamushë,  ora 10:15)

- Ambasadorja  e  Francës  në Kosovë, Maryse Daviet mban ligjëratë speciale për studentët e AAB-së me temë "Politika e jashtme e Francës”. (Objektii AAB-së, ora 11:00)

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, do të bëj përurimin e rrugëve Dukagjin Vula, Xhafer Thaqi në Piskotë, ndërsa në Devë do të përurohet Lagjja Asllani dhe Lagjja Bobi. (Gjakovë, ora 11:00)

 - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të vizitojë Komunën e Dragashit. (Komuna e Dragashitora 11:45)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Qemal Minxhozi, viziton Komunën e Junikut, ku do të pritet na kryetari i komunës, Agron Kuçi. (Komuna e Junikut, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të merr pjesë në ceremoninë e përurimit të objektit të ri të shkollës në fshatin Halabak të komunës së Podujevës. (Fshati Halabak, ora 12:00)

- Nënshkruhen kontratat në mes Komunës së Mitrovicës dhe përfituesëve si dhe shpërndahen makinat mjelëse dhe bidonat. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilen do të flasë kryetari Visar Ymeri. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Mbahet takimi i ftuar nga ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni me kryetarët e komunave, ku do të trajtohet procesi i kthimit dhe ri-integrimit të azilkërkuesve nga Kosova. (Objekti kryesor të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të vizitojë Komunën e Vitisë. (Komuna e Vitisë, ora 14:45)

- Kinemaja ABC për adhuruesit e filmave të Animuar në 3D, do të shfaqë filmin e radhes nga kompania Disney e cili është “The Good Dinosaur”. (Kinema ABC, ora 15:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin konsultativ për Ndërmarrjen Trepça. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P38, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të vizitojë Komunën e Ferizajt (Komuna e Ferizajt , ora 15:35)

- Projekti i financuar nga BE-ja "Kulturë për të gjithë” organizon takimin përcjellës me 32 artistë dhe profesionistë të rinj të cilët gjatë vitit të kaluar kanë marrë pjesë në pesë vizita studimore të ngjarjeve kulturore në shtetet anëtare të Bashkimit Evropian  dhe në rajon. (Kafe librari Dit' e Nat', ora 19:15)


Ngjarjet e datës 13 Janar 2016

- UBT dhe Shoqata Austriake-Kosovare organizojnë konferencën “Industria 4.0 - Rruga drejt zhvillimit të Kosovës” Kampusi Inovativ i UBT-së (afër QMI-së, Lipjan, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomike Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të vizitojë komunën e Malishevës, Rahovecit, të Suharekës, të Shtimes dhe të Lipjanit, ku do të takojë kryetarët e komunave. (Vizita nis nga komuna e Malishevës, ora 9:45)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Shala, Kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli dhe Libor Chlad nga BE-ja bëjnë inaugurimin e Shtëpisë së Kulturës në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, do të shpall sportistët dhe klubet më të mira sportive për  vitin 2015. (Restorantin “Vila Lux”, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 12 Janar 2016

- Presidentja Atifete Jahjaga, së bashku me drejtuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, Odës Ekonomik Amerikane dhe Odës Ekonomike Gjermane, do të zhvillojë vizita në disa komuna të Kosovës, me qëllim të përkrahjes së zhvillimit ekonomik lokal dhe përkrahjes së investimeve të huaja në vendin tonë. (Në fillim të këtij aktiviteti, Presidentja Jahjaga do të japë një deklaratë për media.  Kabineti i Presidentes, C-101, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, do të vizitojë komunën e Klinës të Istogut, të Pejës, të Deçanit dhe të Junikut. (Vizita fillon në komunën e Klinës, ora 10:00)   

- Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat”, ku do të diskutohen planet e Qeverisë së Republikës së Kosovës drejt zhvillimit të sektorit privat. (Hotel Emerald, ora 11:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në “Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat”, të organizuar nga Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, ku do të diskutohen planet e Qeverisë së Republikës së Kosovës drejt zhvillimit të sektorit privat. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Prishtina International Film Festival dhe Bechtel Enka organizojnë konferencën për shtyp lidhur me Green Film Project. (Swiss Diamond Hotel, ora 15:00)

 

- Mbahet meshë me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së imzot Mark Sopit dhe presidentit Ibrahim Rugova, të cilët ndërruan jetë në një interval kohor prej dhjetë ditësh. Pas meshës do të hapet një ekspozitë me fotografi nga jeta e këtyre dy personaliteteve. (Katedralja “Nënë Tereza” në Prishtinë, ora 18:00)  

Ngjarjet e datës 11 Janar 2016

- Qendra për Hulumtime dhe Zhvillime Edukative dhe Shkolla Ndërkombëtare për Studime Sociale dhe Biznesit organizon konferencë ndërkombëtare për cilësi dhe të mësuarit elektronik në arsim. (Hotel Emrald, ora 9:30) 

- Me rastin e përvjetorit të vrasjes së veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku, Kryetari i LDK-së njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa, me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek monumti i tij. (Lagjja “Kodra e Diellit”, Prishtinë, ora 10:30)

- Konsorciumi Kosovar i Shoqerise Civile per Zhvillim te Qendrueshem mban konferencën për media, për të publikuar analizën Termocentrali i Propozuar ‘Kosova e Re’: Një barrë e panevojshme me një çmim të paarsyeshëm, e hartuar në bashkëpunim me Institutin për Analiza Ekonomike dhe Financiare të Energjisë nga Shtetet e Bashkuara. (Zyrat e KOSID afër Ministrisë së Kulturës, ora 11:00) 

- Fillon edicioni i 25-të i manifestimit kulturor “Flaka a janarit”, me homazhe te varrezat e dëshmorëve dhe te lapidaret në qytetin e Gjilanit. (Varrezat e Dëshmorëve, Gjilan, ora 11:00)  

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)