07 Dhjetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2021

 - Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitete me rastin e shënimit  të “Ditës Botërore të Mjedisit”. (Hapësira afër Stacionit të Trenit Rr. “Tirana” në Prishtinë,  ora 10:00)

- UN Habitat Kosova në bashkëpunim me Komunën e Mitrovicës Jugore organizon kremtimin e Ditës Botërore të Mjedisit, në një turne me biçikleta në Mitrovicën e Jugut. (Restorant "Ura e Ibrit", rruga Rexhep Mitrovica, ora 10:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës. (Zyret e reja të degësnë rrugën "Saraçët", ora 11:00)

- SharaWatch, GAIA Kosovo and WWF Adria, me mbështetje të Ambasadës së Zvicrës në Kosovë organizon panel diskutimi me temë "Mini hidrocentrale - shkatërrim maksimal", si dhe ekspoziten ndërkombëtare të karikaturave që do të trajtojnë shkatërrimin e burimeve natyrore në zona të rrezikuara me qëllim të ndërtimit të hidrocentraleve. (Restoranti Llovac në Shtërpcë, ora 10:00)

- Green Art Center organizon promovimin e energjisë së ripërtrijshme dhe ndarjen e mbeturinave te riciklueshme në burim. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi, mban konferencë për medie. (Salla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Green Art Center Prishtina organizon ekspozitë promovuese me klubin e gjelber te sh.f.m.u. “Pjeter Bogdani”, Prishtinë për Ditën Botërore të Mjedisit. (Parku i Qytetit në Prishtinë, ora 15:00)

- Kombëtarja e Kosovës mbanë stërvitjen e radhës  në Stadiumin “Fadil Vokrri”, ora 18:00 

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të mbahet interpelanca me ministrin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për çështjen: “Falja e gjobave bizneseve të prekura nga situata me COVID-19”. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Zyra e UNFPA-së në Kosovë në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka kënaqësinë organizojnë lansimin e ''Doracakëve për Mësimdhënës për Edukimin Gjithëpërfshirës Seksual” për shkollat fillore dhe të mesme në Kosovë. (Ndërtesa e UN, lagjja Arbëbëria, afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, organizohet aksioni i mbjelljes, së fidaneve. (Oborri i QKUK-së, Klinika e Onkologjisë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Shërbime Publike, Osman Krasniqi me rastin e shënimit të 5 Qershorit “Ditës së Mjedisit”, do të marrin pjesë në aksionin e pastrimit në fshatin Kobaj të Komunës së Prizrenit. (Tubimi do të bëhet në SHFMU “Naim Frashëri” Kobaj, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, do ta pres në takim zyrtar homologun e saj grek, ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Nikos Dendias. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të përurojnë renovimin e tërësishëm të zyreve së Shoqatës së Veteranëve të UÇK-së, dhe inventarizimin e tyre. (Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, dhe ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Nikos Dendias do të japin deklaratë për medie. (Kabineti i ministrës Gërvalla, ora 11:10)

- Let’s do it Kosova organizon aksion pastrimi në Brezovicë dhe mbjellje e drujve në Shtërpcë. (Brezovicë, 13:30 - Nisja bëhet nga laga Pejton, ora 11:30 )

- Presidentja Vjosa Osmani pret në takim diplomatin grek, Nikos Dendias. (Kabineti i Presidentes Osmani, ora 11:45)

- Kryeparlamentarin Glauk Konjufca pret në takim ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:20)

- Kryeministri Albin Kurti takohet me diplomatin grek, Nikos Dendias. (Qeveria e Kosovës, ora 12:50)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, (Selia Qëndrore e partisë, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj merr pjesë në zyrtarizimin e kandidatit për kryetar të Ferizajt për zgjedhjet lokale. (Oborri i Palestrës Sportive, Ferizaj, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2021

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” do të pranoj donacion prej 5,000 dollar nga ish-ushtarja amerikane, Dr. Elaine Berkowitz, për Departamentin e Stomatologjisë në Fakultetin e Mjekësisë. (Rektorati i UP-së, ora 9:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me organizimin e arsimit në të gjitha nivelet në situatën e pandemisë COVID-19. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Dita e Informimit për Cilësinë e Ajrit mban aktivitet në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Kryekuvendari Glauk Konjufca hap ditën e dytë të Festivalit Multikulturor me temën “Gruaja, arkitetkte e shoqërisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi, mban konferencë për medie. (Salla “1 Tetori”, ora 12:00)  

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Parlamenti i Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:00)

- Mbahet seanca e re plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë për media, (Ooborri e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2021

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisioni për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Punëtorët e RTK-së Genc Muçolli, Milot Ibrani, Rrezart Hajrizi raportojn para Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me gjendjen në RTK. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit do të mbaj dëgjim publik për "Ndërtimin e infrastrukturës në Parkun Ekonomik - Parku i Biznesit dhe procedurën e riparcelizimit të pronave në kuadër të këtij projekti" që gejndet në Lubizhdë të Prizrenit. (Kuvendi Komunal tek Shtëpia e Bardhë, 𝑜𝑟𝑎 10:00)

- Komisionit për Ndihme Shtetërore, Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik  dhe Agjencia e Statistikave raportojn para Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere lidhur me lidhur më MSA dhe regjistrimin e Popullsisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Demokraci Plus në bashkëpunim me Fondacionin e Uestminsterit për Demokraci organizojnë prezantimin e raporti “Kosto e emigrimit të të rinjve në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- OJQ “Zëri i Romëve, Ashkalive dhe Egjiptianëve”  organizon Festivalin Multikulturor. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe Kreu i Prokurorisë së Posaçme të Republikës së Shqipërisë, Arben Kraja, do të nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim në luftimin e krimit të organizuar, korrupsionit, pastrimit të parave, terrorizmit dhe veprave tjera penale. (Objekti i Prokurorit të Shteti, ora 10:30)

- Lëvizja FOL fillon serinë e diskutimeve në Forumin FOL Hapur me krerët e partive opozitare, ku i ftuari i parë do të jetë Lumir Abdixhiku kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prizren, mban konferencën e radhës për shtyp. (Zyret e reja të degës, në rrugën "Saraçët", ora 11:00)

- Presidentja Vjosa Osmani takohet me përfaqësuesit e AAK-së për caktimin e datës së zgjedhjeve lokale. (Zyra e Presidentes, ora 17:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latfi do të organizoj debate publike për Qarkoren e parë Buxhetore për vitin 2022 dhe Kornizën Afatmesme Buxhetore për 3 vitet e ardhshme 2022-2024. (Shtëpia e Kulturës në fshatin Xerxë, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2021

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia raporton para Komisionit për Shëndetësi lidhur me menaxhimin e pandemisë dhe proicesi i vaksinimit anti COVID si dhe strategjin Legjislative te Ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendite, salla N225, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dorëzon në mënyrë simbolike detyrën për një fëmijë, si sibolikë e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të drejtave të fëmijëve. (Zyra e kryetarit Haziri, ora 9:00)

- Fëmijët takohen me Kryetarin e komunës së Klinës, Zenun Elezaj ku do t’i paraqesin kërkesat, dëshirat dhe nevojat që kanë. (Salla e Kuvendit Komunal në Klinë, ora 9:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon punëtorinë “Roli i inspektorëve të pylltarisë në parandalimin dhe eliminimin e punës së rrezikshme të fëmijëve në pylltari”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve mban konferencën për media në të cilën do të prezantojë faktet rreth situatës së fëmijëve në Kosovë dhe do të parashtrojë kërkesat konkrete për përmirësimin e gjendjes së fëmijëve drejt Qeverisë, Kuvendit dhe Komunave të Republikës së Kosovës. (Sheshi Skënderbeu përpara objektit të Qeverisë, ora 9:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla i shoqëruar nga Policia e Kosovës do të vizitojë Qendrën Klinike Universitare, përkatësisht Repartin e pediatrisë. (Klinika e pediatrisë, ora 9:30)

- Janez Kopac, Drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë me seli në Vjenë prezanton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, Raportin e Implementimit për Kosovën më temë “Rruga e Kosovës drejt integrimit evropian të energjisë: Gjendja e zbatimit të Traktatit të Komunitetit të Energjisë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 13:00)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj do të vizitoj Qendren Burimore “Nëna Terezë” për fëmijët me dëmtime në dëgjim. (Qendra Burimore “Nena Terezë” në Prizren, ora 10:00)

- Drejtoria e Kulturës dhe Drejtorisa e Sportit në Komunën e Prishtinës mbajn konferencë për media lidhur organizimin e aktiviteteve socio-kulturore e sportive në kryeqytet. (Ndërtesa e vjetër të Komunës së Prishtinës, kati i I-rë, ora 10:00)

- Asambleja Komunale e Fëmijëve në Pejë do të organizojnë një vizitë tek fëmijët me aftësi të kufizuara në shkollën Ramiz Sadiku ku do t’u shpërndahen dhurata simbolike që përmbajnë pajisje shkollore dhe disa lojëra logjike të përbashkëta, me të cilat ata do të mësojnë të luajnë dhe punojnë së bashku. (Shkolla Ramiz Sadiku në Pejë, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil, për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Gazmend Qyqalla dorëzon dënoncimin e kërcenimeve pas pjesëmarrjes në protestën e organizuar nga Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist, në solidarizim me popullin palestinez. (Para stacionit të Policisë në Fushë Kosovë, ora 10:00)

- HANDIKOS organizon konferencën lansuese të kampanjës “Bëhu mburoja ime!”. (Qendra HANDIKOS, Veternik, Rr. Nekibe Kelmendi, ora 10:00)

- Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer dhe i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak do t'i drejtohen mediave për vizitën në Kosovë. (Zyra e BE-së, ora 10:45)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të vizitojnë komunën e Prizrenit, me ç’rast së bashku me kryetarin e Komunës, Mytaher Haskuka do të bëjnë përurimin e çerdhes së parë publike në Prizren. (Lagjja “11 Marsi” në Prizren, ora 11:00)

- Asambleja Komunale e Fëmijëve në Mitrovicë organizon 1 Qershorin përmes pikturave dhe porosive në qendër të qytetit si dhe shpërndarja e dhuratave për fëmijët lëmoshë kërkues. (Qendra e qytetit të Mitrovicës. ora 11:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton vendimin e Qeverise për ratifikimin e anëtareve të Keshillit Shteteror te Cilesisë dhe shqyrtimin e listës së kandidatëve për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Asambleja Komunale e Fëmijëve në Prishtinë mban mbledhje solemne për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Rrjeti i Organizatave të Kulturës në Prizren në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi bejnë prezantimin publik “Prizreni si Kryeqytet Kulturor Evropian”. (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 11:00)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj do të vizitoj Qendren Burimore “Lef Nosi” për fëmijët me dëmtime intelektuale dhe zhvillim. (Qendra Burimore “Lef Nosi” në Prizren, ora 11:30)

- Handikos  vendos dy instalacione - Kukulla Fëmijë me thënie të fëmijëve, viktima të dhunës në familje. (Sheshi  ‘Skënderbeu’ në Prishtinë, ora 11:30)

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci së bashku me kryetarin e Komunës se Prizrenit, Mytaher Haskuka vizitojnë Parkun e Biznesit në Prizren. (Parku i Biznesit, ora 12:00)

- Garda e IOWA së ShBA zbret në Gjilan organizohet pritje në Kuvendin Komunal dhe takohen me kryetrin e Komunës Lutfit Haziri. (Zyra e Krytarit Haziri në Gjilan, ora 12:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ministrisë së Arsimit, Arbërie Nagavci së bashku me kryetarin e Komunës se Prizrenit, Mytaher Haskuka vizitojnë fshatin Kabash. (Fshati Kabash në Prizren, ora 12:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosovë. (Prishtinë, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Infrastrukturë, Mjedis, Planifikim Hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton raportin vjetor të Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave ku të ftuar janë drejtori dhe bordi mbikëqyrës i ARH-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton Qendrën Burimore “Përparimi”. (Rruga “Tahir Zajmi“ në Prishtinë, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla i shoqëruar nga Policia e Kosovës do të vizitojë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Vushtrri, ora 14:00)

- Me rastin e 1 Qershorit - Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, në kuadër të aktiviteteve për nder të kësaj dite fëmijët së bashku me prindërit e tyre mund ta vizitojnë Kuvendin. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 15:00)

- Në nderim të figurës së Bekim Fehmiut, emblemës teatrore dhe kinematografike të Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në 85 vjetorin e lindjes së tij, organizon një ceremoni përkujtimore. (Kino Armata në Prishtinë, ora 17:30)

- Asambleja Komunale e Fëmijëve në Gjakovë organizon garën me grafite në sheshin e qytetit “Ali Podrimja” me fëmijët e talentuar nga shkollat fillore dhe të mesme të ulëta dhe realizimi i një video ndërgjegjesuese për të drejtat e fëmijëve. (Sheshi i qytetit në Gjakovë, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 31 Maj 2021

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon homazhe me rastin e 22 vjetorit të Operacionit "Shigjeta" Pashtrik. (Varrezat e dëshmorëve në Landovicë, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton draft-planin e punës sÑ‘ Komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Auditorit i Përgjithshëm i Kosovës, Besnik Osmani dhe Auditorit i Përgjithshëm i Polonisë, Marian Banaś mbajn konferencën për media me rastin e perfundimit të Projektit të Binjakëzimit “Fuqizimi i mëtejmë i ndikimit të Zyrës Kombëtare të Auditimit në Kosovë”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

 - Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon homazhe me rastin e 22 vjetorit të Operacionit "Shigjeta" Pashtrik. (Pranë memorialit të dëshmorëve në Gorozhup, ora 11:00)   

-  Komisioni për Shëndetësi formon grupet punuese për monitorim të zbatimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)    

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytahere Haskuka do të merr pjesë në inaugurimin e Qendrës së Karrierës dhe Kabinetit të Kuzhinës, në kuadër të javës së dyerve të hapura të Shkollës së Mesme Ekonomike “Ymer Prizreni”. (Ambientet e shkollës, ora 11:00)

- Kryesia e Kuvendit mban mbledhjen e radhes në të cilën do të bejë përgatitjet për interpelancën e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për faljen e gjobave bizneseve të prekura nga situata me COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, , ora 12:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis, Rrjeti i Grave të Kosovës, Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsimim dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore dhe përfaqësues tjerë nga shoqëria civile, organizojnë një aksion simbolik me rastin e miratimit të rregullores së parë brenda Universitetit të Prishtinës, duke lexuar kështu një deklaratë të përbashkët. (Para Rektoratit të Prishtinës, ora 13:00)

-  Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton dhe miraton planin e punës së komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Me rastin e ndeshes me San Marinon, Kombëtarja e Kosovës mban konferencë për media dhe me pas nis stërvitjen. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:30)

 - Kombëtarja e  San Marinos mban konferencë për media dhe me pas nis stërvitjen. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Komuna e Prizrenit mban dëgjimin e fundit publik për pranimin e propozimeve dhe kërkesave të qytetarëve lidhur me projektet dhe shërbimet komunale. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 30 Maj 2021

 - Klubi i Pingpongut ‘Hasan Prishtina’, në bashkëpunim me Federatën e Pingpongut të Kosovës dhe Komunën e Vushtrrisë, do të organizoj turneun për të rinj U18 ‘Hasan Prishtina’. (Palestra e sportit “Jeton Terstena” në Vushtrri, ora 10:00)

- Mbahet eventi “Champions of Fun”. (Parku i Gërmisë, ora 11:00)

- Forumi i Rinisë i Lidhjes Demokratike në Gjilan, mban Kuvendin Zgjedhor, ku do të zgjidhet kryetari dhe kryesia e re. (Restorant “Astoria”, ora 14:00)

-  Promovohet Platforma Online "Triptoalbania.al". (Hotel Sirius, ora 19:30)

- Autostrada Biennale, në edicionin e saj të tretë, bashkë me edicionin e 5-të të Javës së Krenarisë në Kosovë, në bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” dhe Manifesta 14 Prishtina, prezantojnë: 'Lule Mosmëharro' nga Petrit Halilaj dhe Alvaro Urbano. (Biblioteka Kombëtare në Prishtinë)

Ngjarjet e datës 29 Maj 2021


 - Komuna e Lipjanit organizon promovimi e librit te Jusuf Buxhovit "Kosova - histori e shkurtër". (Bibliotekën e Qytetit në Gjilan, ora 12:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist do të organizojë protestën: Kundër dhunës seksuale ndaj vajzave dhe grave. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës  zyrtarizon kandidaturën për kryetar komune në Prizren. (Kompleksi i Lidhjes së Prizrenit, ora 13:00)

- Nisma Socialdemokrate mban Kuvendin Zgjedhor ku do të zgjidhet kryetari i partisë dhe Këshilli Kombëtar. (Hotel Emerald, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës do të zyrtarizojë kandidaturat për kryetar komune në Fushë Kosovë. (Amfiteatri i hapur para stacionit të trenit, Fushë Kosovë, ora 15:00)

- Hapet ekspozita personale e autorit Enver Hoxha "Kalldremi i Prizrenit" e cila ka të bejë me trashigimin kulturore të qytetit të Prizrentit. (Hamami Mehmet Pasha në Prizren, ora 19:00)   

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis prezanton “Zgjimi i Pranverës”. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 28 Maj 2021

 - Nxënës të klasave të nënta i nënshtrohen testit të arritshmërisë. (Objektet e Shkollave fillore, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti, Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj dhe Komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama vizitojnë ushtarët të cilët po marrin pjesë në Ushtrimin “Defender - Europe 21”. (Pika e grumbullimit të gazetarëve do të jetë Aeroporti i Gjakovës, ora 9:45 - transporti i gazetarëve nga Aeroporti deri te vend ushtrimi do të bëhet nga transporti i FSK-së)

- Mbahet takimi i 199-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të mbahet pa praninë e mediave, online, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere miraton planin e Punës së Komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Klinika e Neurologjisë dhe Shoqata e Neurologjisë së Kosovës organizojnë shënimin e Dites Botërore të Sklerozes Multiple 2021. (Amfiteatri i Dekanatit të Fakultetit të Mjekësisë, ora 11:00)

- Përurohet libri "Zhvillimi Ekonomik dhe Shtetndërtimi" nga autori Ismail Kastrati. (Biblotekën Kombëtare "Pjeter Bogdani", ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion në bashkëpunim me kompaninë Butterfly organizon konferencë për media për shënimin e Ditës së Higjienës Menstruale. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Dega e Partisë Demokratike te Kosovës në Mitrovicë mbanë konferencë për media. (Në selinë e partisë së degës në Mitrovicë, ora 11:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes do të mbajë konferencë për media. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin e ndarjes së çmimeve vjetore për teatër. (Kabineti i ministrit Çeku, ora 12:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planin e punës së Komisionit për vitin 2021. ((Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 15:00)

- Promovohet libri i avokat Ramiz Krasniqit "Ballë për Ballë me Krerët e SHIK-ut" - Procesi politik ndaj dr. Sadri Rambajes- Fasade legale e krimit. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 17:30)

 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪18:00)

 

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis prezanton “Zgjimi i Pranverës”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 27 Maj 2021

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton draft-planin e punës sÑ‘ Komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Organizata Ndërkombëtare e Punës bejë publikimin e Profilit te Sigurisë dhe Shëndetit ne Punë. (Hotelit Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokracia për Zhvillim organizon ceremoninë e lansimit të punimit "Zgjedhjet para Gjykatës: Kontestet zgjedhore në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit dhe Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim organizon promovimin e Turizmit në Bjeshkët e Nemuna. (Salla e Kuvendit Komunal të Deçanit, ora 13:00)

- Vazhdon shqyrtimi gjyqësor me shpalljen e aktgjykimit ndaj të pandehurit Naser Pajazitaj i akuzuar për vrasjen e Donjeta Pajazitaj. (Objekti i Gjykatës Themelore në Ferizaj, salla nr.II, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 Maj 2021

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu së bashku me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me drejtorët komunalë do të bëjnë homazhe pranë varezave të martirëve në Lagjen e Trimave, në përkujtim të 22 vjetorit të masakrës së Tususit. (Prizren, ora 10:00 - për shkak të distancës do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton draft planin e punës së Komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës. (Salla C 203, ora: 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon konferencën e lansimit të hulumtimit “Mini-Shengeni dhe Bashkëpunimi rajonal: Nevojiten gjashtë shtete për bashkëpunim në Ballkanin Perendimor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Drejtues te Bankës Qendrore raportojn para Komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere për të gjeturat e Raportit të Progresit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e radhës te titulluar Indeksi i konkurrueshmërisë së prodhimit ku do të prezantohen të gjeturat e një studimi mbi konkurrueshmërinë e këtij sektori. (Zyrat e Odës Amerikane, Pejton, ora 10:00)  

- Auditor i Përgjithshëm, Besnik Osmani raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit vjetor të performances së Zyrës Kombëtare dhe Raportit të auditimit, për Pasqyrat Financiare të Zyrës Kombëtare, të audituara nga auditori i pavarur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00) 

- Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjim për plotësimin dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryetari i Ulqinit Aleksander  Daboviq drejtori i Organizatës Turistike Gezim Hajdinaga dhe pronarët e hoteleve e plazheve të Komunës së Ulqinit przantojnë ofertën turistike. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës për shtyp. (Zyret e reja të degës në rrugën "Saraçët", ora 11:00)

- Drejtoria për Zhvillim Ekonomik në Gjilan, në bashkëpunim me Fondacioni i Mileniumit i Kosovës dhe organizatën gjermane “Help” mbajnë sesionin informues për thirrjen në kuadër të programit të granteve për Gratë Ndërmarrëse në Energji. (Galeria e teatrit në Gjilan, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban dëgjimi publik lidhur me nismën ligjore për Projektligjin për Prandalimin dhe Mbrojtjen nga Dhuna në Familje dhe Dhunës ndaj Grave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, takohet me kreun e LDK-së Lumir Abdixhiku. (Objekti i Qeverisë, ora 11:00)

- Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur prezanton përmbledhjen e aktiviteteve gërmuese dhe zhvarrimeve në këtë lokacion. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak, Rashkë, Serbi, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-s, ora 14:00) 

 

Ngjarjet e datës 25 Maj 2021

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla Schwarz raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me planin legjislativ të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës si dhe prioritetet e saj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)  

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton raportin vjetor të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)  

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për kryetar dhe anëtarë të Bordit të Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare dhe raportit vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)  

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton raportin e punës së Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore dhe listën e kandidatëve për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti, takohet me kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. (Objekti i Qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë takohet me Drejtorin e Agjencisë për shërbimin e navigimit ajror, Drejtorin e Agjencisë së Aviacionit Civil. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton dhe miraton Draft Planin e Punës së Komisionit, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Inciativa e Pavarur e të Verbërve të Kosovës promovon librin ‘’Vargu I bardhë’’, grup autorësh të verbër. (Objekti i kafiterisë 'Kult Plus', ora 14:30)

- Kryetari i Sindikatës të Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës me bashkëpunëtorë, do të takohen me nënkryetaren e Kuvendit znj. Saranda Bogujevci ku do t'i dorëzohen kërkesat e Sindikatës për punëtorët ne sektorin privat. (Para Kuvendi, ora 16:00)

- Shoqata e Gastronomëve mban event paknaqëse, lidhur me kufizimet për të parandaluar përhapjen e Covid-19. (Para objektit të Qeverisë së Kosovës, ora 18:00)


 

Ngjarjet e datës 24 Maj 2021

 - Me rastin e shënimit të 24 majit - Ditës së Presidentit, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me ish-Presidentët Sejdiu, Pacolli dhe Jahjaga vendosin lule tek shtatorja e Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 9:00)

- Mbahet një protestë paqësore për të shprehur pakënaqësitë për gjendjen mjedisore në komunën e Drenasit, sidomos për fshatrat përreth fabrikës së Feronikelit. (Para Objektit të Ministrisë së Mjedisit në Prishtinë ish Pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi në të cilën do te shqyrtohet draft plani i punës së Komisionit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në hapjen solemne të “Javës së Bibliotekës”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Aktivistet e Pejës organizojnë protestë kundër ngacmimeve seksuale dhe përdhunimeve dhe kundër heshtjes institucionale. (Korza e qytetit në Pejë, ora 12:00)

-  Mbahet ceremonia e diplomimit të Maturantëve të Gjeneratës 2020/2021 të Shkollës së Agrobiznesit dhe Teknologjisë “Zenel Hajdini” në Ferizaj. (Hapësirat e shkollës në Ferizaj, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të behët miratimi i procesverbaleve të mbledhjeve të mëparshme të Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 12:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me ish-Presidentët Sejdiu, Pacolli dhe Jahjaga vizitojnë Muzeun “Shtëpia e Pavarësisë së Kosovës Dr. Ibrahim Rugova”. (Shtëpia e Pavarësisë, ora 13:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDPlansojnë zyrtarisht aktivitetin e përbashkët për të ndihmuar qytetarët veçanërisht të prekur nga pandemia COVID-19. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 14:00) 

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës Petrit Kllokoqi, do të vizitojë shoqatën Esnaf në Prizren ku do të diskutohen masat parandaluese, sezona e dasmave dhe protesta që do të mbahet të martën, ora 19:00 

Ngjarjet e datës 23 Maj 2021

- Banorët e fshatit Rahovicë organizojn aksion për pastrimin e deponive ilegale në të gjithë fshatin. (Fshati Rahovicë, ora 9:00)

- Nën patronatin e Kuvendit Komunal të Ferizajt organizohet turneu i XXII memorial “Ahmet Hoxha 2021”, për nder të veprës dhe kontributit të Heroit të Kosovës “Ahmet Hoxha”. (Shkolla Fillore e Mesme dhe e Ulët “Tefik Çanga” në Ferizaj, ora 9:30)

 

Ngjarjet e datës 22 Maj 2021

- Let’s Do It Kosova organizon aksion me moton “Ta Pastrojmë Brezovicën”. (Brezovicë, ora ora 11:00 - nisja e organizuar nga zyret e organizatës në Pejton, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitete me rastin e shënimit të 22 Majit, Ditës Ndërkombëtare të Biodiversitetit. (Pejsazhi i Mbrojtur “Gërmia” në Prishtinë, ora 10:00)

- Bëhet zbulimi i Lapidarit në nderim të të vrarëve, të plagosurve dhe të mbijetuarve të Masakrës së Dubravës. (Burgu i Dubravës, ora 12:00)

- Aktivistet e Mitrovicës "Unë jam Zani yt"  do të mbajmë protestë për ta kundërshtuar dhe dërguar mesazhe revolte kundrejt shtypjes se femrave e abuzimit të trupave të tyre. (Sheshi "Isa Boletini" në Mitrovicë, ora 12:00)
 
 

Ngjarjet e datës 21 Maj 2021

- Mbahet mbledhja e parë e Këshillit Ministror për Integrim Evropian i Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të vizitojnë QKMF-në ku ka filluar realizimi i analizës “Triple Test” për gratë shtatzëna. (Prizren, ora 9:30)

- Mbahet vazhdimi i mbledhjes së tretë të rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe pranë lapidarit të heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të Junikut. (Qendra e qytetit të Junikut, ora 10:30)

-  Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit “Efikasiteti i Avokaturës Shtetërore gjatë vitit 2020”.  (Hotel Sirius, ora 11:00)    

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në Akademinë Solemne me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Kuvendit të Junikut 1912. (Salla e madhe "Oda e Junikut", Junik, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të nis mbledhjen e nënshkrimeve për peticionin rreth projektligjit për faljen e gjobave të pandemisë COVID-19. (zyret e PSD-së, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Disa persona mbajnë një tubim solidarizimi për paqen në Palestinë. (Në Kejin përballë xhamisë së Sinan Pashës në Prizren, ora 13:45)

- OVL UÇK-së do të mbaj konferencë për medie. (Selia qendrore e OVL e UÇK-së, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 15:00)

- OJQ“Roma  in Action" organizon aktivitet për promovimin e vlerave te përbashkëta kulturore dhe feston Ditën e Diversitetit Kulturor. (Pranë sheshit kulturor “Ali Podrimja” në Gjakovë, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova bën promovimin e librit “Katalogu i Andrrave” të punuar nga Iliriana Lira Blakaj dhe Bjeshkë Guri. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 20 Maj 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në lansimin e projektit ndërkombëtar për Edukimin Dual në Kosovë, projekt i cili implementohet nga Oda e Prizrenit në bashkëpunim me ShMLT “11 Marsi“, Loyola Gymnasium dhe Oda e Zejtarëve të Koblenzit nga Gjermania. (Hotel OK në Prizren, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të mbahet interpelancë me ministrin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati në lidhje me “Uljen e shtesave të pensionistëve, stafit shëndetësor dhe institucioneve të sigurisë”. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Sindikata e Punëtorëve të Administratës Tatimore të Kosovës do të mbajë Grevë paralajmëruese duke i ndërprerë të gjitha shërbimet për tatimpaguesit. (Në të gjitha regjionet e Administratës Tatimore të Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës të 6-të Globale për Siguri Rrugore e Kombeve të Bashkuar zhvillohen aktivitetet me nxënës të Shkolles Fillore “Dardania” ku nxënësit do të marshojnë me biçikleta dhe trotinete në shtigjet e lagjes. (Të Ora e Kurrizit në Lagjen Dardania, ora 11:00)

- Lëvizja FOL me mbështetjen e USAID Komuna Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse do të bëjë ndarjen e çmimeve për 3 shkrimet më të mira të cilat kanë trajtuar temat e prokurimit publik në Kosovë gjatë vitit 2020. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryesia e Lidhjes së Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, mban një aksion dhe konferencë për medie, në lidhje me Aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për Manastirin e Deçanit. (Zyra e Agjencisë Kadastrale të Kosovës në Prishtinë, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban të enjten konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK, ora 13:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të shpaloset raporti i Gjykatës për muajt janar -  prill, si dhe do të shpalosen problemet dhe sfidat me të cilat ballafaqohemi si institucion. (Objekti i Gjykatës, kati III - të, salla 306.  ora 13:30)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit mban dëgjimin e tretë publik për Kornizën Afatmesme Buxhetore 2022-2024, ku tema e këtij dëgjimi publik është “Takimi me përfaqësuesit e bizneseve”. (Salla e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 14:00)
 
- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e materialeve për përfituesit nga projekti Zhvillimi i Qëndrueshëm dhe Gjithëpërfshirës Ekonomik Rural, që ka për qëllim rritjen e të ardhurave dhe produktivitetit të prodhuesve bujqësorë, projekt i cili është bashkëpunim i Komunës së Prizrenit dhe CARITAS-it Zviceran. (Reçanë në parkingun e restorantit Malboro, ora 14:00)

- OJQ Youth are the real Leaders organizon panel diskutimi me temë “Roli i të rinjve dhe politikat rinore për trashëgiminë kulturore”. (Qendra “Libart” në Biblioteken e qytetit “Hivzi Sylejmani” në Dardani, ora 15:00)

- Shefi i Zyres se BE-së, Tomas Szunyog takohet me kryetarin e Sindikatës së Sektorit Privat, Jusuf Azemi. Pas takimit vizitojnë vendpunishten e parkingut nëntokësor në oborrin e Universitetit të Prishtinës. (Objekti i Sindikatës, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 19 Maj 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të behët votimi i raportit vjetor financiar i Agjencisë për Informim dhe Privatësi, raportimi i Bankës Qendrore për të gjeturat e Raportit të Progresit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë "Reformat e Agjencive në Kosovë": me fokus të veçantë në reformën e Agjencive të Pavarura Rregullatore”. (https://us02web.zoom.us/j/83416215007?pwd=RktOYWpVazVETnQzNlhDTlJiYlJYZz09 - Meeting ID: 834 1621 5007 - Passcode: 257820, ora 10:00)   

- Inspektori i Përgjithshëm i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Burim Ramadani raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në ceremoninë e Hapjes së Qendrës për Karrierë. (Qendra e Kompetencës në Prizren, ora 11:00)

- Kuvendi i Kosovës vazhdon seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të behët prezantimi i Programit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitet 2021-2025. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Gjykata Speciale organizon konferencën e pestë për ecurinë e çështjes së Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit. (Gjykata Speciale në Hagë, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës për shtyp. (Zyret e reja të degës, në rrugën ''Saraçët'' në Prizren, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit promovon ekspoziten e veçantë e koleksionit të figurës qendrore të trashëgimisë muzikore folklorike të ndjerit Shaqir Hoti. (Ambientet e Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja komemorative për doajenin e këngës shqipe, të ndjerin Ismet Bogujevci. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)
 
- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të përurojnë projektin “Infografika dhe sinjalizimi në objektet e Administratës”. (Objekti i Administratës, ora 13:00)

- Tre gjimnazët kryesore të Prishtinës organizojnë marshin protestues “Traumë, jo Lojë”, për të reaguar kundër ngacmimit seksual të një të miture, nga dy të mitur te tjere, te gjithë nxënës të shkollës “Faik Konica”. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 14:30)

- Hapet ekspozitë “Si u vra Kodi Etik i Hipokratit dhe si u shkelën ligjet”. (Muzeu Kombëtar, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 18 Maj 2021

- OJQ Marakli t'Biciklave së bashku me Policinë e Kosovës shpërndajn fletushka  informuese për shoferët e makinave. (Stacioni i Policisë Jug, ish Hotel Victory, ora 9:00)  

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike dhe Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me raportin e auditimit të performances për procesin e licencimit të shfrytëzuesve të mineraleve ndërtimore e industriale dhe mbrojtja e ambientit nga kjo veprimtari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport dhe Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit të auditimit të performances “Efektiviteti i ndërlidhjes së arsimit dhe aftësimit profesional me nevojat e tregut të punës”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për kryetar dhe anëtarë të Bordit të Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare si dhe raportin vjetor të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës Armend Mehaj pret në takim Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë Niko Peleshi. (Ndërtesa e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 10:30)

- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog dhe kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri marrin pjesë në hapjen e Muzeut Etnografik në Gjilan. (Ish objektin e Shkollës së Muzikës në Gjilan, ora 11:00)

- EULEX-i do ta prezantojë “Raportin e tij Special për ndikimin e COVID-19 në sundimin e ligjit në Kosovë”, në të cilin identifikohen sfidat me të cilat janë ballafaquar sistemi i drejtësisë dhe shërbimi korrektues gjatë pandemisë me koronavirus. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

 - Në kuadër të javës se gjashtë Globale e Sigurisë Rrugore mbahet marshi me fëmijët me pllakata #Love30 dhe shpërndarja e Maskave tek qytetarët, bashkërisht me Policinë e Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ekspozon punimet e pjesëmarrësve, në kuadër të aktivitetit “Arka Arkeologjike dhe Etnologjike”, i cili është zhvilluar në bashkëpunim me Festivalin e Muraleve në Ferizaj. (Ambientet e Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 12:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton propozimin për nismën legjislative lidhur me Projektligjin për Mbrojtje nga Dhuna nÑ‘ Familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Pranë Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 13:00)  

- Komuna e Prizrenit mban dëgjim publik për Kornizën Afatmesme Buxhetore 2022-2024, ku tema e këtij dëgjimi publik është "Takimi me qytetrë. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 13:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin e Agjencisë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, raportin e Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Mbahet seanca gjyqësore për rastin e hedhjes së gazit lotsjellës në hapësirat e Kuvendit të Kosovës, ku të akuzuar janë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, deputeti Pal Lekaj dhe ish-deputetet Donika Kadaj-Bujupi dhe Besa Baftiu. (Gjykata Themelore, ora 13:15)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të mbaj konferencë për shpalosjen e programit dhe prioritetet e MKRS-së. (Kabinetin e Ministrit në MKRS, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Zyrat e Selisë Qendrore, ora 14:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis prezanton premierën e shfaqjes dans teatër “Totem dhe Tabu” me koreografi nga Robert Nuha dhe dramaturgji të Zana Hoxhës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 17 Maj 2021

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizojnë javën e gjashtë Globale e Sigurisë Rrugore. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, para New Born, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehures Dragana Janiçeviç për Kultivimi i bimës së hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet prezantimi i Programit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitet 2021-2025. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë Shërbimin e Urgjencës, i cili është furnizuar me dy autoambulanca të reja. (Shërbimi i Urgjencës në Prizren, ora 10:30)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Visar Krasniqi për Keqpërdorimi dhe mashtrimi ne prokurorimin publik. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 11:00)

- Rrjeti i OJQ-ve Avonet mban konferencë për media në të cilën do të prezantoj projektin “Hapësirat e gjelbëra dhe shtatorja e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden”. (Objekti e Galerisë, ish-objekti i TMK-së, rruga “Ramadan Rexhepi” Ferizaj, ora 11:00)  

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj organizon aktivitetin 3 ditor “Open Doors”, për të rinjtë e Kosovës dhe më gjerë, të cilët ende nuk kanë bërë zgjedhjen e profesionit të tyre. (Objekti i Universitetit, ora 11:00)

- Organizata Kosovo Center for Peace mban konferencë për medie në lidhje me raportin e Departamentit Amerikan. (Xhamia “Bedri Kamberi” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist do të mbajë protestë kundrejt neglizhimit të sigurisë së vajzave dhe mungesën e politikave të mirëfillta të edukimit, të cilat janë duke e mirëmbajtur patriarkalitetin i cili po rezulton të jetë i dhunshëm për vajzat brenda dhe jashtë institucioneve shkollore. (Pranë Ministrisë së Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ora 12:00)

- BIRN dhe Internews Kosova mbajn konferencë në të cilën do të prezantohet Raporti “Përkëdhelja e korrupsionit” i cili ka në fokus analizimin e politikës ndëshkimore në rastet e korrupsionit të shqiptuara nga gjykatat e Kosovës gjatë vitit 2020 dhe gjithashtu analizimin e përformancës së gjyqësorit në trajtimin rasteve të korrupsionit. (Pallati i Drejtësisë, Objekti A, Salla e Konferencave, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa për interpelancë me ministrin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati në lidhje me “Uljen e shtesave të pensionistëve, stafit shëndetësor dhe institucioneve të sigurisë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Nën organizimin e Drejtorisë së Administratës, do të mbahet dëgjimi publik për “Draft-Rregulloren për Organizimin dhe Bashkëpunimin e Komunës me fshatrat, Vendbanimet dhe Lagjet Urbane në territorin e Komunës së Prizrenit”. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpi të Bardhë, ora 13:00)  

 

- Drejtori I Përgjithshëm mbajn një Konferencë për shtyp. (Drejtoria e Doganës, Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 Maj 2021

- Vazhdon vaksinimi i personave të moshës mbi 65 vjeç me vaksinën anti-Covid. (Salla “1 Tetori”, ora 8:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)
    
- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi, mban konferencë për medie. (Salla “1 Tetori”, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 15 Maj 2021

- Nga pika kufitare Morinë deri në Bajgorë do të bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm i cili do të ketë 6 automjete në shoqërim te cilat do të jenë me një gjatësi maksimale 75 m. (Pik kufitre Morinë - Vërmicë, ora 00:10)

- Vazhdon vaksinimi i personave të moshës mbi 65 vjeç me vaksinën anti-Covid. (Salla 1 Tetori, ora 8:00)

- BP Home Invest, së bashku me fabrikën InstaBuilt mbajnë konferencë për media lidhur me nisjen e kontingjentit te parë të shtëpive modulare për në SHBA. (Fabrika InstaBuilt - rruga Prishtinë Vushtrri afer fshatit Llazarevë, ora 11:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Salla 1 Tetori, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 14 Maj 2021

 - Vazhdon vaksinimi i personave të moshës mbi 65 vjeç me vaksinën anti-Covid. (Salla 1 Tetori, ora 8:00)  

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me institucionin i Ansamblit të Këngëve dhe të Valleve “Shota”, organizon një ceremoni komemorative me rastin e ndarjes nga jeta të doajenit të këngës shqipe, Ismet Bogujevci. (Teatrin Kombëtar, ora 11:15 - Parakalimi i veturës së funeralit përmes sheshit Zahir Pajaziti deri në Teatrin Kombëtar, ora 11:00)
 
- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi, mban konferencë për medie. (Salla 1 Tetori, ora 12:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist organizon marshin: Në solidaritet me popullin palestinez. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit me respiratorë nga shteti i Norvegjisë për Qendrën Mjekësore të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj mban sot konferencë për media. (Zyrat e Selisë Qendrore, në ora 13:00)

- Kryeatri Shpend Ahmeti do të takojë Ministrin për Kulturë, Rini e Sport Hajrulla Ceku. (Zyrët e ministrisë në sheshin "Nënë Tereza", ora 13:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 14:00 - zhvendoset në ora 12:30)

- Federata e Notit e Kosovës mban takim me sportistët e reprezentacionit të Kosovës që do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian që është duke u zhvilluar në Budapest të Hungarisë. (Shtëpia e sporteve, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban sot konferencë për media para Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. (Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ora 15:30)

- Mbahet ceremonia e varrimit të doajenit të muzikës shqipe, Ismet Bogujevci. (Varrezat e qytetit në Arbëri, ora 16:00)

      

 

Ngjarjet e datës 13 Maj 2021

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të rënies së heronjve, Nebih e Tahir Meha, Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e zbulumit të busteve të heronjve: Emin Latit, Nebih, Tahir e Beqir Meha. (Oborri i Kullës "Tahir Meha' në Prekaz, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu pret Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës duhet të jenë të pranishme në Presidencë në orën 15:20)

Ngjarjet e datës 12 Maj 2021

- Fillon vaksinimi i personave të moshës mbi 65 vjeç me vaksinën anti-Covid. (Salla “1 Tetori”, Prishtinë, ora 8:00)

- Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë mbajnë takim njoftues me Drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal rishqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Departamenti i Ekonomisë dhe Biznesit i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin e shpenzimeve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Agjencisë për Informim dhe Privatësi, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Germin organizon tryezën me temën “Votimi nga jashtë vendit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës online. (Platfoma Zoom, ora 10:00)

- Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Projekti “ICT for Kosovo's Growth” e financuar nga BE-ja, organizojnë eventin B2B metakime ndërmjet bizneseve ndërsektoriale. (Parku Inovative dhe i Trainimeve në Prizren, ora 11:00)

- Myftiu NaimTërnava do të japë mesazhin me rastin e  Festës së Fitër Bajramit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Shoqata e Gastronomëve organizon aksion për ndihmë familjeve në nevojë, me rastin e festës së Bajramit. (Nisja nga vendi i quajtur “Te Zalli”, afër Stacionit të Trenit, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban aktivitet pranë Ministrisë së Shëndetësisë. (Pranë Ministrisë së Shëndetësisë, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të marrin pjesë në prezantimin e punimeve të projektit “Hartimi i projektit të Regjenerimit të brigjeve të lumit Lumbardhi”. (Mes Urës së Arastës dhe Urës së Gurit në Kej, ora 12:00)

- Kryeministri Albin Kurti bën homazhe te varri i heroit Agron Rrahmani. (Varrezat e dëshmorëve, Velani, ora 12:00)

- Mbahet takimi i parë i Komitetit Ndërministror për koordinimin e procesit, përzgjedhjen e projektit dhe monitorimin e zbatimit të projektit për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00 -Mediat duhet të jenë të pranishme në ndërtesën e Qeverisë, më së largu në ora 12: 45)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimin e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 11 Maj 2021

- Infermieri Enlirat Duraku dorëzon kërkesat për pagesën e ndërrimit të natës për infermierë tek institucionet e vendit, ndërsa pas dorëzimit të kërkesave mban konferencë për medie. (Para Kuvendit të Kosovës, ora 8:00)

- Komisioni për Shëndetësi i Kuvendit të Kosovës do ta vizitojë SHSKUK-në ku do të takohet me kryesuesen e Bordit dhe me drejtorin me të cilët do të diskutoj lidhur me punën dhe sfidat e SHSKUK-së, në ofrimin e shërbimeve shëndetësore. (SHSKUK, ora 10:00)  

- Kuvendi Komunal i Prizrenit mban dëgjim publik për Kornizën Afatmesme Buxhetore 2022-2024. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë së satistikave të Kosovës raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit të performances të teknologjisë së informacionit në Agjencinë e Statistikave të Kosovës, qeverisja, menaxhimi i operacioneve dhe siguria e sistemev. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbaj një konferencë virtuale në platformën “Zoom”, në të cilën konferencë do të publikohet raporti: “Trajtimi i veprave penale kundër integritetit seksual”. (https://zoom.us/j/93120257900?pwd=SFNmQUIvT0tRaHlDaVYrN3l5bzJVQT09&fbclid=IwAR3NvHncaKxbNhGcv0zctb-OVzk94s6uIwnSeG0IAFFBCSkgTZeBxV7KruU#success, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Zahir Çaka për vepren penale 'Vrasja në tentativë'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Me rastin e hapjes së Forumit të 6-të EUSAIR mbahet konferencë për shtyp. ( https://us02web.zoom.us/j/82843001658 -  Meeting ID: 828 4300 1658 - Passcode: 186275, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës (MMPHI-së), Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i Ministrisë së Infrastrukturës, ndërtesa ish Gërmia kati II, salla B-201, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimin e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

-  Lëvizja FOL organizon debatin e radhës FOL Hapur me ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit znj. Arbërie Nagavci. (Hotel Sirius, ora 13:00)

-  Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton dhe finalizon rekomandimet për votim rreth dy raporteve vjetore nga mbledhja e kaluar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 15:00)

 

 

Ngjarjet e datës 9 Maj 2021

- Familja Haliti nga Gjilani mban konferencë për medie lidhur me vdekjen e tre anëtarëve të saj në Shqipëri. (Rr. Hamdi Pogragja, Gjilan, ora 11:00)

- Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Salla “1 Tetori”, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 6 Maj 2021

 - Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla do ta pres në takim bilateral ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Kroacisë, Gordan Grlić Radman. (Kabineti i ministres Gërvalla, ora 8:30 - vetëm pamje)
 
 - Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kroacisë, Gordan Grlić Radman mbajn konferencë për medie. (Kabineti i ministres Gërvalla, ora ‪9:30)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Grlic-Radman. (Kabineti i Presidentes Osmani, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë të rregullt plenare në të cilën deputetët do të debatojnë lidhur me organizimin e arsimit në të gjitha nivelet në situatën e pandemisë së virusit COVID-19. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për media, ku do të flasin për procesin e hartimit të Hartës Zonale, si dhe për rregulloren për parkingje dhe rregulloren për objekte të përkohshme. (hapësirat e Shtëpisë së Bardhë, ora 11:00)

- Oda Amerikane organizon forumin lidhur me çështjen e rritjes së punësimit të grave dhe fuqizimin ekonomik të gruas. (Forumi transmetohet drejtpërdrejt në  https://www.facebook.com/AmChamKosovo/, ora 13:00)

- Presidentja Osmani së bashku me drejtoreshën e USAID-it për Kosovë, Lisa Magno dhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Philip S. Kosnett do të bëjn amandamentimin e Marrëveshjes së Grantit me USAID. (Kabineti i Presidentes Osmani, ora ora 14:30)

- Ministria e Mbrojtjes ogranizon konferencën për media me tematik 'Ushtrimi ushtarak “Defender - Europe 21”  dhe Kosova. (Ndërtesa e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 14:30)

- Mbahet takimi për lansimin e përditësimit të platformës EDI të Administratës Tatimore të Kosovës ku hapjen e këtij takimi do ta bëjë ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe ambasadori gjerman në Kosovë Joern Rohde. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 5 Maj 2021

- Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Zëvendëskryeministri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë  takohen me  lidhur me vizitën në Bruksel. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të behët formimi i grupit punues për përcaktimin formatit te raportit financiar te RTK-se dhe formimi i grupit punues për hartimin e planit vjetor te punës së Komisionit për Buxhet, Pune dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Drejtori i Agjencisë për menaxhimin e komplekseve memoriale dhe Drejtori i Autoritetit Aviacionit Civil raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë lidhur me raporti vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Rifillon vaksinimi i punëtorëve shëndetësor nga e tërë Kosova. (Salla “1 Tetori”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja Konstituive e Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Për nderë të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Deçanit, komuna e Deçanit mban seancë Solemne për nder të Ditës së Dëshmorëve. (Ndërtesa e Komunës se Deçanit, ora 10:00)

 - Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministren e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i MFPT, Ministri i MPB, Ministrja e ME dhe Drejtori i Agjencisë së Shoqërisë së Informacionit raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit të auditimit të performances “Organizimi dhe menaxhimi i investimeve të teknologjisë së informacionit në institucionet publike’.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të shpallet konkursi për zgjedhjen e dy anëtarëve në Këshillin Gjyqësor të Kosovës dhe një anëtari në Këshillin Prokurorial të Kosovës, përfaqësues i shoqërisë civile, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kolegji i Kirurgeve të Kosovës promovon botimin e revistës shkencore “Kosova Journal of Surgery”. (Biblioteka Kombëtare, ora 14:00)

- Kryetari i komunës, Shpend Ahmeti pret në takim kryetarin e Athinës, Kostas Bakoyannis. Ndërsa një orë më pas dalin bashkë në konferencë për medie. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 14:00)
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021 - Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)