04 Mars 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Gusht 2020

- Drejtoria për Ekonomi dhe Financa e Komunës se Prizrenit do të mbajë takim me shefat e grupeve të asamblistëve, për të diskutuar për kërkesat dhe sugjerimet lidhur me investimet kapitale që rekomandohen të përfshihen në buxhetin e vitit 2021. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)   

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti takohet me kryetarët e komunave për tu dakorduar për menaxhimin e pandemisë, përgatitjet për fillimin e mësimit dhe analizimin e efektit të masave  ndaj Covid-19. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)     

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin me kryetarët e Komunave të Kosovës. (Hotel “Emerald”, Prishtinë, ora 11:00) 

- Dymbëdhjetë infermier/e,  të trajnuar nga Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), do t’i bashkëngjiten Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, marrin pjesë; Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ud. drejtori i përgjithshëm i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi dhe Shkelzen Syla, drejtor i përgjithshëm i Qendrës Mjekësore të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Klinika Infektive e QKUK-së, ora 13:30)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti pret në takim liderët e koalicionit qeverisës për t’i informuar për zhvillimet në procesin e dialogut dhe pritjet për takimin e Washingtonit, si dhe për çështje të tjera në funksion të realizimit të programit qeverisës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)  

Ngjarjet e datës 22 Gusht 2020

- Mbahet ceremonia e hapjes solemne të “ArchiTech Festival” nga Kuvendi Rinor i  Prishtinës dhe përkrahur nga Komuna e Prishtinës. (Salla e konferencave të objektit të ri të Komunës së Prishtinës në Dragodan, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 21 Gusht 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të bëjnë përurimin e rifillimit të punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve në Korishë. (Fshati Korishë, ora 10:00 - transporti i organizuar nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

 

- Drejtoria e Kultures, Rinise dhe sportit, ne bashkepunim me Policine e Kosoves, Keshilli i Nxenesve te Gjilanit si dhe disa organizata te tjera jo-qeveritare fillojn aktivitetin 'Vendose masken, shpeto jete'. (Para Teatrit te Qytetit te Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës, mban konferencë për medie. (Zyret e AKK-së, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 20 Gusht 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Bëhet zbulimi shtatores së Heroit të Kombit Ismet Ukaj dhe falja e gjakut mes familjes së Heroit dhe familjes Zenelaj nga fshati Strellc i Epërm. (Strellc i Epërm, ora 11:00)
   
- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku do të takohet me autoritetet e pushtetit lokal. (Komuna e Prizrenit, ora 13:00) 

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për medie. (Zyrat e VV-së, ora  13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim liderët e koalicionit qeverisës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 19 Gusht 2020

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, si reagim i menjëhershëm ndaj COVID-19, dhe në përputhje me mandatin për të zhdukur varfërinë dhe për të zvogëluar pabarazitë, do t’i dorëzoj Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale kuponë që do t’ushpërndahen 2 mije familjeve që janë përfituese të Skemës së Ndihmës Sociale. (Në ambientet e jashtme të MPMS-së, ora 10:00)
   
- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, viziton Zonën Ekonomike në Suharekë. Më pas ai viziton edhe disa bizneseve në Prizren. (Zona Ekonomike, Suharekë, ora 10:00)
   
- Këshilli drejtues i Universitetit të Prishtinës, voton për zgjedhjen e rektorit të ri. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)
   
- Festohet Ditëlindja e 74 e Presidentit Bill Clinton në Prishtinë (Seliae  shoqatës “Miqtë e Amerikës, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencë lidhur me shkarkimet e fundit të drejtorëve të shkollave, nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka. (Zyrat e degës së PDK-së, Prizren, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 18 Gusht 2020

- Mbahet vazhdimi i mbledhjes së III (tretë) të rregullt për vitin 2020 të Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për medie ku do të prezantohen gjetjet kryesore nga monitorimi i punës së Kuvendit gjatë sesionit pranveror 2020 dhe vlerësimin lidhur me performancën e Kuvendit gjatë këtij sesioni. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 17 Gusht 2020

- Drejtorit të AKI-së raporton në komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:30)

Ngjarjet e datës 16 Gusht 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit me Qendrën Operative Emergjente. (Kampusi i shkollave të mesme, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2020

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj - Komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore.

10:00 - Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

10:30 - Homazhe tek vendi i rënies në Nashec

11:00 - Homazhe tek monumenti i Lirisë

11:30 - Dhënia vullnetare e gjakut në repartin e transfuzionit të gjakut në Spitalin Rajonal të Prizrenit.

Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës. Nisja do të bëhet në ora 9:15 nga Shtëpia e Bardhë.

Ngjarjet e datës 14 Gusht 2020

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente në Projektligjin nr.07/L-006 për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, raporton në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me menaxhimin e situatës me Covid-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)  
    
- Kuvendi i Kosovës mban seancën e radhës ku në rend dite është shqyrtimi i dytë i Projektligjit për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës: shqyrtimi i parë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike etj. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)   

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” bëjnë publikimin e raportit hulumtues “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 10:00)    

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, viziton komunën e Pejës ku do të pritet nga kryetari i kësaj komune, Gazmend Muhaxheri. (Ndërtesa e Komunës, Pejë, ora 10:00)    

- Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, së bashku me zhongluesin e mirënjohur nga Vitia, Agim Agushin, do të mbajnë konferencë për media. (Objekti i Komunës, Mitrovicë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ‘ka diçka me thanë’. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 12:00)

 

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së do t'i bëjë dorëzimin e kërkesës për ndryshimin e ligjit për dhomat e specializuara të Gjykatës Speciale me seli në Hagë. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton Komunën e Mitrovicës së Jugut. (Ndërtesa e komunës, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të pranojë donacion nga kompania “Sezin” nga Turqia me ndihmën e Ambasadës së Republikës së Turqisë në Kosovë, ku do të dhurohen maska dhe pajisje tjera mjekësore. (Para objektit qendror të MPB-së, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton mban ashkëbisedim me të rinjët lidhur me çështje të ambientit. (Te Liqeni  Hapësira pranë urës nga ana e Suhodollit, Mitrovicë e Jugut, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

 - Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani viziton FAFOS​ në Mitrovicë të Jugut. (Mitrovicë e Jugut, ora 11:30)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .

 

 

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban dëgjim publik për Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Kuvendi salla C 301, ora 13:00)

- Partia Demokratike mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 16:00)

 

Ngjarjet e datës 7 Gusht 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës shqyrton planin operativ te punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2020

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Tek Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Junikut, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme Agim  Veliu, Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi dhe Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa vizitojnë komunën e Istogut. (Zyra e Kryetarit të Istogut, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Deçanit, ora 12:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Pejës, ora 13:30) 

- Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi mes drejtorëve të organizatave ETEA dhe The Library Project Kosovo dhe drejtorëve të Drejtorive Komunale të Arsimit te Prishtinës, Gjilanit dhe Obiliqit. (Hapësirat Qendrës për Edukim dhe Kulturë "Libart", objekti i bibliotekës "Hivzi Sulejmani" në lagjen "Dardania", ora 14:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa do të vizitojë fermerët e prekur nga breshëri dhe reshjet e fundit të shiut në vendin tonë. (Komuna e Istogut, ora 15:15)

 

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës, Ministria e Drejtësisë dhe USAID-Programi për Drejtësi Komerciale do të mbajë forum virtual me temë 'Ekonomia gjatë pandemisë COVID-19. Si do të ndihmojë Gjykata Komerciale?'. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve si dhe diskuton lidhur me Raportin e Punës së Këshillit Gjyqësor dhe të Këshillit Prokurial të Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Grupi i Aktorëve të Prishtinës mban konferencën për media e cila organizohet me rastin e adresimit të kërkesës se aktoreve në Drejtorinë e Kulturës në Komunën  e Prishtinës, për krijimin e trupës artistike të Teatrit të qytetit në Prishtinë. (Para Komunes te Prishtines, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:30 - Nisja për media nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00) - anulohet për shkak të kushteve atmosferike
 

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin vjetor të Akademisë së Drejtësisë, Agjencisë Kundër Korrupsionit dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Salla e seancave plenare, ora 9:00)

 

- Riccardo Serri, Ushtrues i Detyrës së Shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë do të dorëzojë 30 Ventilatorë të ICU, 200 Pulse Oximeters dhe 20 makina elektrokardiografike Ministrisë së Shëndetësisë në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream on facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Mbahet takimi konsultativ rreth procesit për përgatitjen e programit të reformave në ekonomi 2021 - 2023. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2020

- Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor, mbajnë porotestë simbolike (Para objektit të Qeverisë, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, sot do të vizitojë Inspektoratin Policor të Kosovës, ku do të pritet nga u.d Kryeshefi, Kushtrim Hodaj. (Ambientet e IPK-së në Hajvali.  ora 10:00)

- Pronarët e pishinave do ta mbajnë një protestë në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, për t’i shprehur pakënaqësitë për mbylljen e pishinave nga ana e Qeverisë. (Sheshi “Skëndërbeu”, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 2 Gusht 2020

- Kryeministri, Avdullah Hoti Inspekton punët në rrugën Zhur - Dragash. (Dragash, ora 10:00)

- Kryeministri, Avdullah Hoti zhvillon një vizitë në fabrikën për përpunimin e mishit “MEKA”, Plavë-Dragash. (Dragash, ora 10:30)

 - Kryeministri, Avdullah Hoti zhvillon një vizitë në fermës “Qendra”, Plavë te Dragashit. (Plavë, ora 11:00)

 - Kryeministri, Avdullah Hoti takohet me fermerët e zonës së Gorës në fshatin Krushevë, (Krushevë, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të  Kosovës, ora 9:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, i shoqëruar nga Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sadri Bajgora dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues Nehat Thaçi, vizitojnë Burgun e Sigurisë së Lartë në Gërdoc të Podujevës. (Burgu i Sigurisë së Lartë, ora 11:30)
 

Ngjarjet e datës 30 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Suharekës ku do te takohet me, Kryetari i Komunës, Bali Muharremaj. (Objekti i Komunes, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00) 
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Shtëpinë e Kulturës “Ukë Bytyqi” në Suharekë. (Suharekë, ora 10:30)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi dhe kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri, do të marrin pjesë në fillimin e punimeve në rrugën N25.2 - Hyrja e qytetit të Gjilanit. (Hyrja e qytetit të Gjilanit, rruga “Madeleine Albright”, ora 11:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e  Festës së Kurban Bajramit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, në Prishtinë, ora 11:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton stadiumin e qytetit të Suharekës për të parë nevojat për investime në transport. (Suharekë, ora 11:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi vendos gurthemelin në Stadiumit ndihmës në Studentqan. (Fshati Studentqan, ora 11:45) 

 

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 29 Korrik 2020

- Mbahet mbledhja e shtatë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2020. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet ndeshja finale e Digitalb Kupës së Kosovës, ndërmjet Prishtinës dhe Ballkanit, ora 17:45

Ngjarjet e datës 28 Korrik 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Obiliqit ku do të takohet me kryetarin Xhafer Gashi. (Objekti i komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizimit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive, me rastin e përfundimit të punimeve për renovim të kulmeve të banesave kolektive. (Parku afër semaforëve në lagjen “Jeni Mahallë”, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit Të Kosovës mban konferencë për media me temë diskutimi problemet e sektorit privat si pasojë e pandemise. (Zyret e OAK-së, ora 10:00)

- Organizohet dhurimi vullnetar i gjakut me moto dhuro gjak & shpëto jetë. (Innovation Centre Kosovo, ora 10:00)

- OJQ “Voice of Roma, Ashkali and Egiptians” organizon forumin regjional “Avancimi dhe Roli i Grave si Sipërmarrëse, Sfidat dhe Mundësitë e Tyre në Tregun e Punës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të përuroj inaugurimin e restaurimit të Mullirit të Behramajve. (Fshati Graboc 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton Komunën e Gjilanit ku do të pritet nga Kryetari i Komunës Lutfi Haziri. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Spitalin e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ministria e Mbrojtjes, hyrja përballë Ambasadës Amerikane, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi inspekton renovimin e Shkollës Fillore "Thimi Mitko” e cila renovohet nga programi mbështetës - Zbatimi i Masave të Efiçiencës së Energjisë në Ndërtesat e Shërbimit Publik. (Gjilan, ora 11:45)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton ndërtimin e platosë në Mirushë të Gjilanit. (Mirushë, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, pret në takim përfaqësuesit e bashkësive fetare në Republikën e Kosovës, në lidhje me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr. 02/L-31 për lirinë fetare në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 13:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton kompanisë regjionale të ujërave K.R.U. “Hidromorava” në Gjilan. (Gjilan, ora 13:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të diskutohet gjendja e biznesit dhe dalja nga kriza. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:30)
 

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme dhe EUROPOL-i do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi. (Ambientet e objektit kryesor të MPB-së, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Kazaz do të bëjnë lansimin e "Ueb-Faqes së turizmit" të Komunës së Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi, do ta vizitojnë rrugën nacionale Prishtinë-Mitrovicë, në fshatin Gojbul te rrethrrotullimi, për t’i parë nga afër punimet që po zhvillohen në këtë rrugë. (Rruga Prishtinë-Mitrovicë, fshati Gojbul, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Hasku se bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të vizitojnë çerdhen e parë publike në lagjen “11 Marsi”, ku do të njoftojnë në lidhje me punimet dhe procedurat e realizuara deri më tani në kuadër të këtij projekti. (Pranë shkollës fillore “Lekë Dugagjini” në Prizren, ora 11:00)

- Gastronomët, bizneset dhe zejet mbyllen të hënën dhe simbolikisht çelësin ia dorëzojnë Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 25 Korrik 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të merr pjesë në vendosjen e një laure në hekurudhë, në fshatin Grabovc-Fushë Kosovë si dhe do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e linjës 10, e cila është duke u ndërtuar nga Fushë-Kosova deri në Han të Elezit. (Parkingu i ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:45)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton kompaninë “Eurometal”. (Babush i Ri - Komuna e Ferizajt, ora 10:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti viziton ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Ndërtesa e Ferronikelit - Drenas, ora 12:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjnë zbulimin e pllakës së dëshmorit Shkelzen Krasniqi nga fshati Hoçë e Vogël. (Fshati Hoçë e Vogël, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin e Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me koronavirus. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Ambasadori i Republikës së Turqisë, Cagri Sakar dhe konsulli i përgjithshëm i Republikës së Turqisë në Prizren, Serdar Özaydın do të vizitojnë Qendrën e Artizanaleve të Prizrenit, ku është bërë hapja e kurseve artizanale në pesë fusha të ndryshme. (Qendra e Artizanaleve në Prizren, ora 15:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjnë zbulimin e pllakës së dëshmorit Jah Hoti nga fshati Ratkoc. (Fshati Ratkoc, ora 15:00)

- Mbahet solo koncertit “Home Neverland” të pianistit Robert Bisha për një audiencë të limituar konform masave për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2020

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të behët votimi i rezolutës nga debati parlamentar për situatën financiare të Telekomit të Kosovës, pas lejimit të përmbarimit të Vendimit Përfundimtar OEN nr. 20990/MHM, të Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit pranë Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Paris. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)  

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës të Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00)  

- Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj pret në takim përfaqësuesit e Organizatave të  Shoqërisë Civile në lidhje me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Financimin e subjekteve politike. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Integriteti akademik, publikimi shkencor dhe justifikimi i titujve në Universitetin e Prishtinës". (Zyra e ORCA-s afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit në të cilën Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti informon lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e terrenit sportiv në Piranë, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport. (Shtëpia e Bardhë, ora 13:15)

- Kryetari i Shoqatës se Biznesmeneve dhe Zejtareve ESNAF, Varis Xhejlani dhe Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës Petrit Kllokoqi, do të organizojë një konferencë për media në lidhje me tubimin simbolik që do të mbahet ditën e hënë. (Shoqata ESNAF, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 23 Korrik 2020

 - Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dorëzon në IKSHPK komplete testimi për Covid-19, të financuara nga Luksemburgu dhe Austria. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 9:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e Zyrës së Gjendjes Civile në Mushnikovë, projekt i realizuar nga Drejtoria e Administratës. (Transporti i organizuar nga nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:15)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Organizatat e Shoqërisë Civile me disa përfaqësues të fshatrave të Rugovës organizon konferencë për media lidhur me vendimin e prokurorisë për ndalimin e qarkullimit të lirë të qytetarëve me materiale ndërtimi në zonat e tyre. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendi të Republikës së Kosovës në të cilën do të zhvillohet debat parlamentar për situatën financiare të Telekomit. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Federata Sindikale e Pavarur e Postës dhe Telekomunikacionit të Kosovës (FSP-PTK), mban protestë 24-orëshe para Qeverisë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora  13:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të Këndit të Kurajos në Kuvendin e Kosovës. (Hapësirat e vizitorëve të Kuvendit, hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve orgaizon konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania Kelkos ndaj aktivistit Adriatik Gacaferi. (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, rruga “Sali Çeku”, Deçan, ora 14:30)

- Për nder të ditëlindjes së Fadil Vokrri, në organizim të Federatës së Futbollit të Kosovës, Ligës së Veteranëve dhe grupit të tifozëve “Dardanët” do të zhvillohet ndeshja revyale ndërmjet ekipit të Veteranëve dhe ekipit të Estradës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2020

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe VentureUP - Qendra e Ndërmarrësisë dhe Inovacionit e UP-së do të organizojë garën finale të grupit të dytë të Inkubatorit të StartUP Bizneseve. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 9:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet protestë kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë. (Përballë Telekomit të Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, mbanë konferencë për media. (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon konferencën për media në të cilën do të prezantojë të gjeturat e studimit për vlerësimin e ndikimit të pandemisë COVID 19 në ekonominë e Gjilanit. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Komunën e Podujevës. (Komuna e Podujevës, ora 14:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së selia qendrore në Prishtinë do të mbajë konferencë për medie lidhur me zhvillimet e fundit. (Zyret e Organizatës, ora 14:00)

- Partia Demokratike mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 21 Korrik 2020

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjn homazhe të shtatorja e Shejh Myhedin Shehut - të Teqeja e Madhe e Halvetive. (Rahovec, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e shtatë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Rahovec, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Vitisë. (Komunën e Vitisë, ora 11:00)   

- Bordi i Autoritetit Rregullator të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) raporton në Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me blerjen e kompanisë IPKO. Gjithashtu edhe u.d kryeshefes ekzekutive për gjendjen ne NP Telekomi i Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Përfaqesuesë të 14 fshatrave të Rugovës dhe disa OrganizataJo-Qeveritare mbajnë konferencë për media lidhur me vendimin e prokurorisë për ndalimin e të gjitha punëve në zonën e Rugovës. (Në afersi të Patriarkanes se Pejës të hyrja për në zonën e Rugovës, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do ta vizitojë rrugën e Veternikut për t’i parë nga afër punimet e përfundimit të kësaj rruge. (Veternik, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bëjn homazhe për dëshmorët te kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit” në Rahovec. (Rahovec, ora 11:00)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Shtëpinë e Kulturës dhe Palestrën Sportive në  Viti. (Viti, ora 11:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Stadiumin në Viti. (Viti, ora 12:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton fushën e sportit në Pozharan. (Pozharan, ora 12:45)

- Mbahet takimi i 183-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi organizohet nëpërmjet videokonferencës, me ç'rast Kryesuesi i Këshillit Prokurorial dhe Kryeprokurori i Shtetit do të paraqiten nga salla e takimeve në objektin e Prokurorit të Shtetit, ora 13:00)  

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla e mbledhjeve plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim Shoqatën e Gastronomëve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00) 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilat u mbajtën më 14 shkurt 2021. (selia e KQZ-se, ora 11:00) 

- Me rastin e ndarjes nga jeta të Enver Krasniqi, Prokuror i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, sistemi prokurorial organizon mbledhje komemorative. (Amfiteatri i ndërtesës të ish-Rilindjes, ora 11:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)