04 Mars 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2020

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i punës të Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, pastaj i Autoritetit Kosovar Konkurrencës, i Komisionit Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe raporti i shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, ora C203, 10:00)

- Java Evropiane e Sportit me konferencën “Forumi për Sportin” në të cilën do të merr pjesë  Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën shqyrtohet projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04-L-089 për dominimin humanitar si dhe shpallet konkursi për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shyqrton drafti Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës do të mbahet takimi i 185-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 10:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit Izet Sadiku, ish zëvendës ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do të prezantoj raportin analitik si rezultat i monitorimit dhe hulumtimit sistematik të trajtimit të rasteve nga Prokuroria e Apelit e Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës me gazetarë. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ Etri. (Pejë, ora 12:00)

- Organizata  “Replikë” organizon protestë me biçikleta si reagim ndaj institucioneve për mosreagim në mbrojtje të të drejtave të grave. (Protesta fillon nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me reformat në arsim në Komunë të Kamenicës me të ftuar Ramë Likaj, ministër i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe  Qëndron Kastrati, kryetar i Komumës së Kamenicës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministrit Hoti viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku pas takimit me anetarët e komunitetit të biznesit, do te ketë konferencë për media. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

-  Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës degjon dëshminë e dëshmitarit  Arben Vitia, ish ministër i shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Për nder të Javës Evropiane të Sportit, Federata e Hendbollit e Kosovës do të organizojë turnirit ‘Të gjithë së bashku’ me sportin e Hendbolit në të cilën do të marrin pjesë fëmijët me nevoja të veçanta dhe fëmijët tjerë. (Prizren, ora 13:00 - Istog, ora 15:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të merrë pjesë në Çertifikimi i të rinjve në fushën e ndërmarrësisë - OJQ REA Prishtinë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Ambasadori Thomas Szunyog do të marrë pjesë në mbylljen e Shkollës Verore të BE-së 2020. (aqja në Facebook @EuropeanUnionInKosovo, ora 16:15)

- Vazhdon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)  


Ngjarjet e datës 22 Shtator 2020

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të bëjë përurimin e Qendrës Testuese për zhvillimin e procedurave rekrutuese për nëpunësit civilë. (Objekti i ish-Ministrisë së Administratës Publike, kati përdhesë, salla 0-15, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Komuniteteve dhe Kthimeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 9:30)

- inspektorët e Inspektoratit të Tregut do të bëjnë inspektime, ku do t’i shoqërojë edhe ministri Vesel Krasniqi për t’i parë nga afër këto inspektime. (Nisja do të bëhet nga MTI, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedhjen  e ekspertëve të jashtëm si dhe publikimin e adresës për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Infrakos ku do te takohet me menaxhmentin. (Infrakos, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e pritjes të një misioni ekspertësh epidemiologjikë dhe mjekësorë të COVID-19 nga instituti gjerman i shëndetësisë, “Instituti Robert Koch” nga Gjermania. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora 10:00 - ndryshim, ora 11:00)

- Fondacioni Kvinna till Kvinna do të lansojë raportin 'Ku janë paratë për të drejtat e grave? Trendet e financimit në Ballkanin Perëndimor'. (Ngjarja do të mbahet online dhe është e hapur për publikun përmes platformës Zoom, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës . (ShSKUK, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike dikuton për rishpalljen e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, formimin e Grupit të punës për plotësimin e Bordit të NP KOSTT, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Oda Hoteliere dhe Turistike e Kosovës mban konferencë lidhur me ngjarjët e fundit, për situtën e fundit si dhe vendimet e marra të Qeverisë në kohën e Pandemisë Covid 19, prej fillimit e deri me sot. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar për nder të "Ditës së Pastrimit të Botës" dhe "Ditës pa Makina" të organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike. (Pikënisja do të jetë rruga në afërsi të urës që ndodhet përballë objektit Administratës Komunal, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në punishten në Stacionin Hekurudhor në Miradi. (Fshati Miradi, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Valdet Hashani ish menaxher i Qendrës së karantinës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- OVL UÇK mban konferencë të jashtëzakonshme për media. (Selia qendrore në Prishtinë, ora 11:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Projektkodit civil i Republikës së Kosovë, Projektligjit për tokën ndërtimore si dhe shqyrton shkresën e deputetëve: Alban Hyseni, Artan Abrashi dhe Dimal Basha për të ftuar në raportim Kryeministrin Avdullah Hoti lidhur me deklarimin për respektimin e marrëveshjes kundër kushtetuese për asociacionin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton e planit të punës së Komisionit, për periudhën shtator-dhjetor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin nga Afrika Qendrore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e dëshmitarit Naim Musliu - Babai i Agon Musliu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, 14:00)

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës mban konferencë për media pas një takim konsultativ dhe koodinues me shoqatat e infermierëve, teknikëve te anastezionit, mamive, laborantëve, Oden e Infermierëve dhe Bashkimin e Sindikatave të Lira të Shëndetësisë lidhur me kërkesat për koeficinetin e pagave, rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesat e rrezikshmërisë, pagesat e orëve shtesë. (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 15:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës, Muzeun Kombëtar të Kosovës, dhe Fondacionin “Tradita Popullore” organizon ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ngjarjen kulturore në të cilën do të promovohet diversiteti ynë i pasur kulturor, përmes veshjes tradicionale dhe punimeve artizanale. (Parku arkeologjik “Ulpiana”, ora 17:00)

- Sot fillon java e dytë e ligjeratave publike në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Ligjeratat transmetohen drejtperdrejt ne kanalin e facebook-ut "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30) 

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Fillon Shkolla Verore e BE-së në të cilën do të shtjellohet temat për zhvillimin ekonomik, qëndrueshmërinë mjedisore dhe shfaqjen e pandemisë globale. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të votohet raporti i panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla takohet me Ambasadorin japonez, Mizutani Akira. (Kabineti i ministres Haradinaj Stublla, ora 10:00 - pa prezencen e mediave)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, pret në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-ve, të udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA Adam Boehler, të cilit do t’i bashkohet edhe i dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë - Serbi, Richard Grenell, përfaqësues të USAID, Kryetarin e Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara, si dhe zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë nga Departamentet e Energjisë dhe Tregtisë në SHBA. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)
 
- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori japonez, Mizutani Akira, nënshkruajnë marrëveshjen për donacionin e radhës të Japonisë për Kosovën. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë shqyrton listen e dëshmitarëve, përzgjedh ekspertët e jashtëm si dhe publikon adresën për dorëzimin e dëshmive nga qytetarët. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në përurimin e shtatores së Heroit Ahmet Krasniqi, si dhe në inaugurimin e sheshit, i cili do të mbajë emrin e tij. (Sheshi “Ahmet Krasniqi” në Vushtrri, ora 11:00)  

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Sallën e Operacionit dhe Sallën e Lindjes për gratë e infektuara me COVID-19, pajisje këto të financuara nga partneri jonë Raiffeisen Bank në Kosovë dhe AMC. (QKUK, ora 11:00)

- Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, do të takohet me U.D i Kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji Arsim Janova, ku do të  nënshkruajnë një Marrëveshje Mirëkuptimi dhe Bashkëpunimi mes dy institucioneve, pas nënshkrimit të marrëveshjes do të ketë konferencë për medie. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, kati i IV, ora 11:15)

- Seanca plenare e Kuvendit, e ndërprerë të premten do të vazhdojë sot. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00) 

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim delegacionin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:30)

 

 

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2020

- Forumi Ballkanik në emër të Platformës së Shoqërisë Civile për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut mban konferencë për shtyp në të cilën publikon raportin hulumtues, që është një vështrim mbi progresin e bërë nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor drejt zbatimit të zotimeve të tyre që nga Samiti i Ballkanit Perëndimor në Londër (2018) dhe Poznań (2019), të zhvilluara në kuadër të Procesit të Berlinit të nisur në vitin 2014. (Zyret e Forumit Ballkanik Rr. Tirana, C4/2 LAM B-N2 11-1, banesat e bardha të Prime Group, afër Euro Printy, ora 13:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2020

- Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës”, Komuna e Prishtines bashkë me Muzeun e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo hapin 'Muzeu Lëvizës'. (Sheshi 'Ibrahim Rugova', ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova në kuadër të Lëvizjes Globale “Let’s Do It World” sjell përsëri në Kosovë “Ditën e Pastrimit të Botës 2020” ku do të fillojë me aktiviteti te pastrimin e qytetit nga mbeturinat. (Në afërsi të stadiumit “Fadil Vokrri”, lokacioni te parkingu i autobusëve, ora 11:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Muzeun e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 11:30)

- Let’s Do It Kosova vazhdon me aktivitetin e dytë qëndror për shënimin e “Ditës së Pastrimit të Botës 2020”. (Parku i Qytetit të Prishtinë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari i LV-së, Albin Kurti dhe Sekretari për Marrëdhënie me Jashtë, Kreshnik Ahmeti. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:00)

- Përfaqësues të lartë nga Prokuroria Themelore në Gjilan, Inspektorati Policor i Kosovës dhe Policia e Kosovës mbajn konferencë për media, të organizuar nga Prokuroria Themelore në Gjilan, lidhur me aksionin e realizuar mbrëmë në fshatin Karaçevë, komuna e Kamenicës dhe rajone tjera. (Prokuroria Themelore në Gjilan, rruga ‘’Marie Shllaku’’, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Kopshtin me Bazë në Komunitet “Cicërimat”. (Kopshtin “Cicërimat”, ora 14:00)

- Udhëhqës të Komunës së Prishtinës bashkë me Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo zhvillojnë një vizitë në Parku Germia. (Parku Germia, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 18 Shtator 2020

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë përurimin e shtimit të katit të dytë dhe renovimit të katit të parë të Qendrës së Mjekësisë Familjare në fshatin Zhur. (Fshati Zhur, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e Komiteti për Politik dhe Financa të Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit në objektin e ri të administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)  

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ketë nje vizitë një grupi të të rinjve të Kosoves, nga etni të ndryshme. (Kabineti i Ministres MKRS, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në mbledhjen komemorative për gazetarin Sulejman Gashi. (Salla “ 1 Tetori ”, ora 13:30)

- Banorët e fshatit Karaçevë të Kamenicës protestojnë pas vendimit për mbylljen e disa shkollave në këtë qytet. (Para objektit të Komunës së Kamenicës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 17 Shtator 2020

- Mbahet seanca gjyqësore për rastin e vrasjes së Kujtimi Veselit. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Institutin Albanologjik. (Kabineti i Ministrës, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me temë “Si dështuan institucionet në shqiptimin e dënimeve plotësuese për veprat penale të korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani do të bëjnë fillimin e projektit “Ngritja e pemishtes me pemë të imëta-dredhëza”, me ç'rast do të bëhet mbjellja e parcelës së parë. (Hoçë e Qytetit, ora 10:00)

 - Lëvizja FOL organizon konferencë për media rreth zbatimit të vendimeve të institucioneve shëndetësore për parandalimin dhe luftimin e Covid-19, nga vet institucionet publike. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merrë pjesë në aktivitetin 'Debat n’shilte'. (Parku i qytetit në Prishtinë, ora 10:30)

- Pas përfundimit të seancës gjyqësore për rastin e vrasjes së Kujtimit, aktivistja e fushatës Drejtësi për Kujtimin, Rina Kika dhe avokatja e familjes së tij flasin para mediave. (Tek Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti analitik: “Amnistia e krimeve të luftës në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 - Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi takohet me Kryetarin e Komunës së Klinës. (Komuna e Klinës, ora 12:30)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Kampin për restaurimin e mozaikut, bashkëpunim ndërmjet MKRS, Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore dhe Institutit Arkeologjik të Kosovës. (Dresnik, Klinë, ora 13:00)

- Kombëtarja e Kosovës mban konferencë për media rreth ndeshjes se kombëtareve të femrave të Kosovës dhe Estonisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Estonisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 16 Shtator 2020

  - Përfaqësues të Unionit të Bashkive Shqiptare takohen me kryetarin e Komunës së Prizrenit, Mytahet Haskuka . (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 9:30)

- Iniciativa Qytetare do të vazhdoj protestën kundër punimeve që kanë filluar për zgjerimin e rrugës “Nënë Tereza” në Gjakovë në të cilën do të kërkojë që menjëherë të ndërpriten punimet në qendër të Gjakovës, deri në publikimin e projektit, debatit me qytetarë dhe realizimin e procedurave ligjore. (Te hyrja e rruges Nëna Terezë afër TEB-bankes në Gjakovë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencë për media mbi temën “Vlerësimi i 100 ditëve të para të Qeverisë Hoti”. (Zyra e Grupit për Studime Juridike dhe Politike, përballë Kino ABC, mbi Maxi Market, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës shqyrton materialet e pranuar nga Policia kufitare dhe Ministria e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Unioni i Bashkive Shqiptare dhe Komuna e Prizrenit organizojnë hapjen e “Muzeu Lëvizës - Tirana vjen tek ne” për të nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës si kryeqytet. (Sheshi i Lidhjes në Prizren, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin e kryeministrit Avdullah Hoti me përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe medias në të cilën do të diskutohet lidhur me marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë si dhe pritjet nga procesi i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Inspektorati i Tregut i MTI-së me prezencen e ministrit, Vesel Krasniqi do të realizojë një vizite inspektuese për të konfirmuar produktet të cilat prodhohen në kompaninë “SharrCem” se a janë në përputhje me dispozitat e Udhëzimit Administrativ për përcaktimin e kushteve për vendosjen e çimentos së zakonshme në treg. (SharrCem, Hani i Elezit, ora 11:00)
 
- Delegacioni i Unionit të Bashkive Shqiptare se bashku me zyrtar të Komunës se Prizrenit vizitojnë Panairin e Artizanateve. (Sheshi i Lidhjes në Prizren, ora 11:00)

- Federata Atletikes mban konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të Prishtina Virtual Maratonë e cila do të mbahet me 27 Shtator. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) do të ndërmarrë një aksion kundër dënimeve të ulëta të shqiptuara nga institucionet drejtësisë. (Para Prokurorisë në Prishtinë, ora 12:00)

- Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistë tjerë shëndetësor të Kosovës proteston  lidhur me inicimin e procedimit të Ligjit për Paga. (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 12:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë një projekt të përkrahur nga MKRS për të rinj të Gjilanit. (Qendra Rinore në Gjilan, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë një projekt të përkrahur nga MKRS për të rinj nga komuniteti serb. (Objekti i Komunës Ranilluk, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme Agim Veliu, Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi dhe Drejtori i Përgjithshëm i PK-së Rashit Qalaj, do ta nënshkruajnë  betimin, për ta përçuar mesazhin tek opinioni në shenjë të shënimit të ‘Javë së Sigurisë Rrugore’. (Objekti i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës, ora 14:00 )

Ngjarjet e datës 15 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi nënshkruan Memorandumi për bursa studentore me Universitetin e Prishtinës. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, pret në takim policët e plagosur në krye të detyrës, të kthyer nga trajtimi mjekësor jashtë vendit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën do te shqyrtohet kërkesa e Agjencisë  për Informim dhe Privatësi si dhe do te njoftohet komisioni nga nga përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës lidhur me kërkesat e tyre. (Ndertesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Kombëtarja e Kosovës ekipi i femrave ka nisur përgatitjet për ndeshjen e radhës kualifikuese kundër Estonisë. (Stadiumi “Agron Rama” në Obiliq, ora 10:00)

- Nën patronatin e kryetarit Mytaher Haskuka, Komuna e Prizrenit organizon homazhe me rastin e Ditës së Dëshmorëve në Prizren. (Tek varrezat e dëshmorëve në Landovicë, ora 10:00 - pranë shtatoreve të dëshmorëve në qendër të qytetit të Prizrenit, ora 10:40)

- Ministrja Vlora Dumoshi bënë homazhe për Adem Mikullovcin. (Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 10:45)

- Me rastin e Ditës së Dëshmorëve në Prizren Komuna e Prizrenit organizon shpërndarjen e mirënjohjeve për gratë veterane të luftës. (Hapësirat e Lidhjes së Prizrenit, ora 11:00)
 
- Komuna e Prizrenit organizon përurimin e rifillimit të punimeve për përfundimin e memorialit të heroit “Besim Nrecaj”. (Fshati Malësi e Re, ora 12:30)  

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bën homazhe për ish-deputetin dhe aktorin Adem Mikullovci, me rastin e ndarjes nga jeta. (Para Teatrit Kombëtar, ora 13:00) 

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi nënshkruan vendimin për shpalljen e AFA Rugova trashëgimi shpirtërore. (Rugovë, Pejë, ora 13:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Kuvendin e Kosovës, do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë me një uebinar të titulluar: “E ardhmja që duam të shohim - demokracia dhe sundimi i ligjit në kohë krize”. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në eventin e organizuar për Vitin e Ri Hebraik 5781. (Hotel Emerald, ora 17:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e kupës fituese në eventin Women Streetball AA Prishtina. (Marigona Residence, ora 19:00)
 


 
 

Ngjarjet e datës 14 Shtator 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 10:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në  përurimin e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët " Haradin Bajrami". (Magure, Lipjan, ora 10:00)  

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të vizitojnë shkollën fillore “Motrat Qiriazi” në Prizren dhe shkollën fillore “Ekrem Rexha” në Lubizhdë. (Shkolla "Motrat Qiriazi" në Prizren, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Agrokosova Holding në Suharekë organizon aktivitetin 'Vjelja e Rrushit Kosova 2020 me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po Ju?'. (Kompleksi i Vreshtarisë dhe prodhimit të Verës i Agrokosova në zonen industriale në Shirokë të Suharekës, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim njoftues shefin e ri të Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30 - vetëm pamje)  

- Nënshkruhet edhe marrëveshje e parë për bashkëpunim ekonomik në mes kompanisë Kosovare dhe të Serbisë për eksport pas nënshkrimit të marrveshjes se Washingtonit. (Kompleksi i Vreshtarisë dhe prodhimit të Verës i Agrokosova në zonen industriale në Shirokë të Suharekës, ora 13:00)

- Mbahet Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 13 Shtator 2020

 = Ministria e Arsimit dhe Shkencësorganizon konferencë për media me rastin e fillimit të vitit shkollor 2020/2021 në kushte pandemie, pjesëmarrës në konferencë janë kryeministri, Avdullah Hoti, Ministri, Ramë Likaj, Armend Zemaj, etj.  (Ndërtesa e MASh, ra 11:00)

Ngjarjet e datës 11 Shtator 2020

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në fshatin Gjonaj, projekt i realizuar nga Drejtoria e Shëndetësisë. (Fshati Gjonaj, ora 10:00 - transporti i organizuar nga ana e Komunës nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:15)

- Në nderim të viktimave te aktit terorist mbi kullat Binjake në SHBA, zjarrfikësat e Prishtinës  bëjnë pastrimin e platos dhe vendosjen e flamurit të ri te shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Dardani, ora 10:00)

- Në kujtim të viktimave të sulmit terrorist në SHBA, Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani së bashku me ambasadorin amerikan Philip Kosnett, do të vendosin kurora me lule tek pllaka përkujtimore e 11 Shtatorit. (Hapësira ndërmjet objektit të Qeverisë dhe Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mbanë konferencë me gazetar.  (Salla e konferencave në zyren e kryetarit në Gjilan , ora  10:00) 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Policia e Kosovës, zjarrfikësat dhe pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente i ndezin alarmet në nderim të viktimave të 11 shtatorit në SHBA. (Para shtatores së Presidentit Clinton, ora 11:00)  

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës do të mbajë konferencë për media lidhur me disa raste të cilat janë në trajtim nga ky institucion. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, kati IV, ora 11:00)

- Punëtorët teknik si dhe ata te sigurimit fizik te cilët punojnë ne QKUK, ne Spitalet Rajonale, ne Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Ambulancat, do te protestojnë  për një ore, ne vendet e tyre te punës. (Udhëheqja sindikale gjatë kohës së protestës  do ta vizitoj Qendrën Kryesore te Mjekësisë Familjare në Prishtinë  dhe QKUK-në, ora 13:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe Komuna e Prizrenit, organizojnë prezantim publik për pilot ndërhyrjet e përzgjedhura si Veprimet e Duhura Kombëtare për Zbutje ndaj ndryshimeve klimatike. (Ambienti i mbrendshëm i kinemasë Lumbardhi, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë përkujtimore te memoriali “Kosova kujton”, kushtuar viktimave të 11 shtatorit 2001, në SHBA. Në këtë ceremoni merr pjesë edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip S. Kosnett. (Oborri i ndërtesës së Qeverisë, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 10 Shtator 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit, Sulltan Badalli lidhur me shqyrtimin dhe miratimin e Propozim – vendimit, për alokimin e mjeteve nga fondi rezervë prej Grantit Qeveritar për vitin 2020. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë, ku do të zhvillojë takim pune me homologen e tij, ministren Etilda Gjonaj. (Ministria e Drejtësisë,  Bulevardi  “Zog I”, Tiranë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 9 Shtator 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e përurimit të punimeve rehabilituese në sistemin e ujitjes Radoniqi -Dukagjini. (Fshati Doblibarë, Komuna Gjakovë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, do të marrin pjesë në ceremoninë e përurimit të punimeve rehabilituese në sistemin e ujitjes Radoniqi - Dukagjini. (Fshati Doblibarë në Komunën e Gjakovës, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë komunën e Gjilanit ku do të pritet nga kryetari i kësaj komune, Lutfi Haziri. (Objekti i Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojnë Komitetin e Emergjencave për menaxhimin e pandemisë globale dhe do të prononcohen për media. (Kompleksi i Shkollave të Mesme, objekti i Konviktit të nxënesve dhe studentëve, ora 12:15)  

- Ministri i MTI-së Vesel Krasniqi së bashku me inspektorët e tregut do ta vizitojnë Terminalin Doganor në Vërmicë të Prizrenit. (Terminali Doganor në Vërmicë, ora 12:30)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon një vizitë në Komunën e Deçanit. (Zyra e Kryetarit të Komunës, ora 13:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton punimet në qendër të qytetit te Deçanit. (Deçan, ora 14:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton Ndërmarrjen “Higjiena”. (Deçan, ora 14:15)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj dhe ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë e Shqipërisë, Besa Shahini, do të prezantojnë Platformën e përbashkët digjitale të arsimit parauniversitar të Kosovës dhe Shqipërisë. (Ambientet e shkollës “Faik Konica” në Prishtinë, ora 14:30)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj dhe ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë e Shqipërisë, Besa Shahini, do të prezantojnë Platformën e përbashkët digjitale të arsimit parauniversitar të Kosovës dhe Shqipërisë. (Ambientet e shkollës “Faik Konica”, ora 14:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 8 Shtator 2020

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 10:00)

- Kryetari i SBASHK-ut bashkë me Ministrin Likaj do të vizitojnë komunën e Shtimes, përkatesisht Gjimnazin "Naim Frasheri" e pastaj vazhdojnë në shkollën "Lasgush Poradeci" në Myzeqinë, për t'i parë nga afër përgatitjet sipas udhezimeve të IKPSHK-së për fillimin e vitit të ri shkollor. (Gjimnazi "Naim Frasheri", ora 10:00)

- OJQ “CULTURAT” Prishtinë në bashkëpunim me Policinë e Kosovës prezantojnë ekspozitën “Uniforma Blu gjatë pandemisë COVID-19”. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Komunën e Klinës ku do te takohet me kryetarin e Komunës së Klinës, Zenun Elezaj. (Ndërtesa e Komunës, ora 13:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi takohet me Agron Tiganin, kryeshefi i Kompanisë së Ujësjellësit “HidroDrini”. (Klinë, ora 13:30)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi takohet me Nexhat Abdullahin, kryeshefi i K.R.M. ”Ambienti”. (Klinë, ora 14:30)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton Kompanin e Ujësjellësit “HidroDrini” në Klinë. (Klinë, ora 15:15)

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes në Arbëri, ora 16:00) 

Ngjarjet e datës 7 Shtator 2020

 - Me një aktivitet vetëdijesues nga studentë të juridikut, organizuar nga Aktiviteti i USAID-it Drejtësia Vlen dhe Agjencia për Ndihmë Juridike Falas hapet Java e Ndihmës Juridike. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 11:00)

- Shënohet 7 Shtatori, respektivisht 30 vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut në të cilin do të marrin pjesë delegatë të përbërjes së atëhershme të Kuvendit të Kosovës, të cilët morën pjesë në shpalljen e Kushtetutës së Kaçanikut më 7 shtator të vitit 1990. (Galeria e sallës së Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, selia qendrore në Prishtinë, do të mbajë konferencë të jashtëzakonshme për medie lidhur me Gjykatën Speciale. (Zyret e Organizatës, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Komunën e Kaçanikut. (Ndërtesa e Komunës së Kaçanikut, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 5 Shtator 2020

- Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik në Komunën e Prizrenit për nder të Ditës Botërore të Turizmit, do të organizojë vendosjen  e tendave të shitjes me produkte artizanale të punuara nga zejtarët dhe OJQ- të e ndryshme në regjionin e Prizrenit. (Sheshi i Dëshmorëve në Prizren, ora 17:00)    

- Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me COVID-19 mban takimin e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - konferencë për medie, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi mban konferencë për medie, lidhur me takimin në Washington. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:30)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së do të zbuloi pllakat përkujtimore të UÇK-së në Krumë të Hasit - Shqipëri. (Zbulimi i Pllakës në Nikoliç, ora 12:00 - zbulimi i Pllakës në Vlahen, ora 13:00)
    
- Hapja Solemne e Konferencës Ndërkombëtare Virtuale Shkencore “Transformimet dhe pasojat në shoqëri nga pandemia Covid-19”(Në Qendrën Mediale të Kolegjit AAB, ora 15:00)

 

Orari i konferencave dhe stërvitjeve të Kombëtareve në stadiumin "Fadil Vokrri":

17:15 - Konferenca e Greqisë

18:00 - Stërvitja e Greqisë

19:00 - Konferenca e Kosovës

19:30 - Stërvitja e Kosovës

Në konferencë marrin pjesë vetëm gazetarët e akredituar për sallën e konferencës

Ngjarjet e datës 4 Shtator 2020

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi realizon vizitë fushore në Rahovec ku do te pritet nga Kryetari i Komunës Smajl Latifi me e cilin do të diskutoj për zyrtarizimin e memorandumit për financimin e projektit të rregullimit të shtratit të lumit nga Hoça e Madhe deri në Krushë të Madhe dhe prezantimi i konkursit për Dizajnimin e Sheshit Qendror të Rahovecit. (Rahovec, ora 10:00)

- Për nder të 21-vjetorit të themelimit të Policisë së Kosovës organizohet ceremonia zyrtare ku pritet të marin pjesë personalitete të larta shtetrore, menaxhmenti i lartë i PK-së dhe të ftuar të tjerë. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 10:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi dhe Kryetari i Komunës se Rahovecit, Smajl Latifi vizitojnë lokacionin ku planifikohet të ndërtohet sheshi. (Parku i Qytetit në Rahovec, ora 11:00)
 
- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuçi vizitojnë biznesin “Osa termosistem. (Rahovec, ora 11:30)

- Organizata Joqeveritare “Culturat”, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, bëjnë prezantimin e monografisë “Yje mbi dafina”, libër ky që u kushtohet 21 zyrtarëve policorë të rënë në detyrë. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

-  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës përkujtimore në shtëpinë e Heroit Adrian Krasniqi. (Lagja “Dardania” në Pejë, ora 12:00)

 - Shoqata “Miqtë e Amerikës” ndez qirinj në nderim të policëve dhe stafit civil që kanë vdekur si pasojë e pandemisë Covid-19. (Para Teatrit Kombëtar, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 3 Shtator 2020

- Lëvizja “Politike” bën vendosjen e flamurit të Republikës së Kosovës te Liqeni i Ujmanit. (Nisja bëhet nga ndërtesa e vjetër e komunës së Prishtinës, Liqeni i Ujmanit, ora 9:30)

- Këshilli i prindërve të Kamenicës proteston para ndërtesë së ministrisë së Arsimit, kundër vendimit të mbylljes së shkollave nga kryetari Qëndron Kastrati. (Para ndërtesës së MASh-it, ora 10:00)
    
- Lëvizja “FOL” organizon debatin lidhur me shfuqizimin e vendimit të ministrisë për moratorium në ndërtimin e hidrocentraleve dhe konsultimet me publikun. (Zyrat e Lëvizjes ” FOL”, ora 11:00)
    
- Kryetari i PDK-së dega në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencë për medie  rreth të gjeturave të Auditorit të Përgjithshëm, për shkeljet e shumta nga Komuna e Prizrenit. (Selia e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj viziton Klinikën e Radologjisë dhe Klinikën e Padiatrisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. (QKUK, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 2 Shtator 2020

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri do të vizitojë Komunën e Ferizajt. (Komuna e Ferizajt, ora 10:00)

- Për të parë nga afër përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor, përfaqesuesit e SBASHK-ut, se bashku me Ministrin Likaj dhe drejtoren e DKA - Prishtinë znj.Shala vizitojnë shkollën "Pjeter Bogdani" e pastaj edhe shkollën "Xhemajl Mustafa" në Prishtinë. (Shkolla 'Pjeter Bogdani", ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të 22 vjetorit të "Epopesë së UÇK-së në Vërri", nënkryetari i Komunes së Prizrenit, Visar Shehu do të bëjë homazhe në fshatin Hoçë e Qytetit. (Fshati Hoçë, ora 10:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të bëj nënshkrimin në mënyrë virtuale te Memorandumit të Mirëkuptimit në mes Agjencisë së Regjistrimit të Binzeseve Kosovare të Republikës së Kosovës dhe Agjencisë për Regjistrat Ligjor, Publikë dhe Shërbimet Përkatëse të Republiksës së Sllovenisë. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunes së Prizrenit, Visar Shehu do të bëjë homazhe në fshatin Jeshkovë. (Fshatin Jeshkovë, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunes së Prizrenit, Visar Shehu do të bëjë homazhe në fshatin Malësi të Vërrinit. (fshatin Malësi , ora 12:00)  

 - Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri do të vizitojë Komunën e Vitisë. (Komuna e Vitisë, ora 13:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mban konferencë për media ldhur me ndeshjen Moldavi - Kosovë. (Permes platformes ZOOM, ora 18:15) 

Ngjarjet e datës 1 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovic. (Landovic, ora 10:00 - nisja dot ë bëhët nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave (AME) do të ndajë dy automjeteve për Zjarrfikës dhe Shpëtim,  për Njësitë Profesionale të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit (NjPZSH) për  komunën e  Zveçanit dhe Zubin Potokut. (selia e AME-së në Prishtinë, rruga Dëshmorët e Gollakut pn , Hajvali, ora: 10:00)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë nderime pranë shtatores së Heroit Xhevat Berisha në Shatërvan. (Shatërvan, ora 11:00)

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë homazhe pranë Lapidarit të dëshmorëve në fshatin Kushnin. (Fshati Kushnin, ora 12:00)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bejë nderime te Lapidari i dëshmorëve në fshatin Lez.  (fshati Lez, ora 12:30)

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të organizojë një konferencë për media ku do të njoftojë lidhur me gjendjen e arsimit në Komunën e Prizrenit. (Objekti Shtëpisë së Bardhë. ora 14:30

Ngjarjet e datës 31 Gusht 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet rreth gjendjes së arsimit në Komunën e Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 184-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të organizohet nëpërmjet videokonferencës, ora 10:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mban konferencë për media në prag të dy ndeshjeve të Ligës së Kombeve kundër Moldavisë dhe kundër Greqisë. (Hotel Emerald, ora 11:00)  

- Pas dorëzimit të kërkesave të peticionit Drejtësi për Kujtimin bashkë me listën e nënshkruesve, bëhet prononcimi për media. (Përpara Këshillit Prokurorial të Kosovës, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e Zyrës së Gjendjes Civile në Reçanë ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari. (Tansporti i organizuar nga ana e Komunës, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 12:10)

- Mbahet prezantimi publik i rezultateve të Projektit të Hulumtimit Shkencor që ka të bëjë me përdorimin e internetit në Kosovë nga fëmijët e moshës 11-16 vjeçare. (Ambientet e Bibliotekës Universitare të Kolegjit AAB, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 30 Gusht 2020

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj-Stublla do të bëjë zbulimin e pllakës përkujtimore për nder të tridhjetë vjetorit të vizitës në Kosovë të delegacionit të parë të Senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të kryesuar asokohe nga senatori i mirënjohur Bob Dole. (Sheshi “Zahir Pajaziti" përpara Grand Hotel, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri bashkë me ministrin e Infrastruturës, Arban Abrashi, inaugurojnë projektin e madh të ndërtimit të rrugës, në qendër të qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Me rastin e 30 vjetorit të vizitës së delegacionit të senatit amerikan në Kosovë, do të hapet ekspozita e fotografit Hazir Reka e cila do t'i paraprijë inaugurimit të bustit të senatorit amerikan Bob Dole. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 11:10)

- Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe dhe vendos lule te Obelisku i personave të pagjetur. (Obelisku i personave të pagjeturve, afër Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Këshilli Organizativ i KKAFZHK-së, bën homazhe te ‘Përmendorja dedikuar personave të zhdukur’. (Përballë Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ngritjes së shtatores së Senatorit Bob Dole. (Rruga “Bob Dole”, Lagjja Dardania, ora 13:30)  

- Youth Initiative for Human Rights në Kosovë organizon një aksion rrugor në Ditën Ndërkombëtare të Zhdukjeve të Dhunshme. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 18:00)

- Këshilli Organizativ i KKAFZHK-së, bën homazhe në Kompleksin Memorial në Krushë të Madhe dhe ndezja e flakadanëve. (Krushë të Madhe, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 29 Gusht 2020

- Në 184 qendra të testimit në 30 komuna të Kosovës mbaheet Testi i Maturës, ora 10:00

- Me rastin e mbajtjes së Provimit të Maturës Shtetërore nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të vizitojë shkollën “Abdyl Frashëri” dhe gjimnazin “Gjon Buzuku”. (Vizita fillon në shkollën Abdyl Frashëri”, ora 11:00 dhe më pas në gjimnazin “Gjon Buzuku”)

- OJQ Pishtarët organizon takim me bjeshkatarë në vendin Zallë i Rupës Bjekshët e Deçanit, aty ku do të shihen për së afërmi dëmet e shkakuara në mjedisë nga kompania Kelkos Energy pikërisht deshtimi që të ndertohet "bazeni akumulues" siç ishte i paraparë nga ku do te kërkohet nga insitucionet që të dëgjohet thirrja e bjeshkatarëve, para se te ketë ndonjë fatalitet, sidomos pasi ka edhe fëmijë atje. (Zallë i Rupës Bjekshët e Deçanit, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 28 Gusht 2020

- Qeveria e Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës mban konferencë për medie lidhur me monitorimin e çmimeve për testimet për virusin SARS-Cov-2. (Objekti i ish-bankës së Lubjanës, ora 10:00)   

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Podujevës. (Objekti e Komunës së Podujevës, ora 10:30)

Ngjarjet e datës 27 Gusht 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka mban takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat e Kosoves do të mbaj konferenëc për mendia lidhur me gjendjen në sektorin privat në Kosovë. (Zyrë e sindikates, tek objekti Ish Germia, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, merr pjesë në hapjen zyrtare të trajnimeve që do të mbahen në kuadër të projektit “Përgatitja e të rinjve për përpunimin e të dhënave përmes SPSS dhe platformave të ngjashme për hulumtime” (Hotel Sonoma në Fushë Kosovë, ora 11:00)

 - Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj merr pjesë në ceremoninë e pranim-dorëzimit të oksigjeno koncentratorëve, donacion i OBSh-së për QKUK-në. (QKUK, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj bën homazhe te lapidari i Heroit të Kosovës Ismet Rrahmani dhe viziton kullën e tij. (Aqarevë, Komuna e Skenderajt, ora: 12:00)

 Disenjatorja e modës, Lia Stublla përmes fondacionit të saj “LS” dhuron çanta, mjete mësimore e maska, për nxënësit me kushte të rënda në Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës, Ferizaj, ora 12:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi mban konferencë për medie. (Ministria e Drejtësi, objekti i ish-Rilindjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 Gusht 2020


- Bëhet nënshkrimi i marrëveshjes në mes të Agjencisë Kosovare për Efiçiencë të Energjisë dhe Fondit Kosovar për Efiçiencë të Energjisë për kalimin e fondit drejt FKEE-së për zhvillimin e projekteve të Efiçiencës së Energjisë. (Objekti i Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, ora 13:30)

- Promovohet libri “Nga Gonxhe Bojaxhiu deri te Nënë Tereza, një sagë për jetën e shqiptarëve katolikë të Shkupit”. (Pranë shtatores Nënë Tereza në Prishtinë, ora 14:00)

- Qeveria e Kosovës mban mbledhjen e radhës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora: 16:00)

 

Ngjarjet e datës 25 Gusht 2020

- Komuna e Prizrenit nis punimet në parkun e ri në lagjen Lakuriq në Prizren projekt i cili bashkëfinacohet nga Komuna e Prizrenit dhe EC Ma Ndryshe. (Lokacioni tek parku që gjendet afër ndërtesës së KEDS-it në Prizren,  ora 11:00)

- Mbahet diskutimi publik buxhetor online për vitin 2021 për identifikimin e kërkesave për institucionet edukativo-arsimore. (Platforma Zoom përmes vegëzes https://us02web.zoom.us/j/89591157635 , ora 11:00)

 - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komunën e Deçanit. Kryeministri gjatë vizitës në Komunën e Deçanit do të qëndrojë edhe në Manastirin e Deçanit. (Komuna e Deçanit, ora: 11:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, do të vizitojë komunën e Podujevës ku do të pritet nga nënkryetari i kësaj komune, Nexhmi Rudari. (Objekti i Kuvendit Komunal të Podujevës, ora 15:00)

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilat u mbajtën më 14 shkurt 2021. (selia e KQZ-se, ora 11:00) 

- Me rastin e ndarjes nga jeta të Enver Krasniqi, Prokuror i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, sistemi prokurorial organizon mbledhje komemorative. (Amfiteatri i ndërtesës të ish-Rilindjes, ora 11:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)