06 Mars 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Zëvendës Drejtorin Menaxhues në AKM, Ahmet Shala. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, organizon ceremonin e lëshimit te vulës apostile dhe verifikuese edhe në Komunën e Pejës në të cilën do të jetë edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu. (Qendra për Pajisje me Dokumente në  Komunën e Pejës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve të ekipesë vullnetare në Qendrën Karantinë në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, lidhur me rastin e T.L. i akuzuar për veprën penale Vrasje e rëndë dhe veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, kati I-rë, salla nr.2, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton nesër Komunën e Gjilanit. (Teatri i Gjilanit, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- nëtarin e Bordit të AKM-së, përfaqësues i sindikatave të punëtorëve. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve Vlora Hasimja, Mjeke nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe Lume Sopjani, Infermiere, QKMF. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:30)

- Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e femrave, Afërdita Fazlija, përzgjedhëse, Edona Kryeziu, kapitene dhe Floentina Kolgeci, portiere mbajn konferencë për media në prag të ndeshjes kualifikuese me Holandën dhe me pas fillon stërvitja e Kosovës . (Stadiumin “Fadil Vokrri”, ora 17:30 

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2020

- Nën organizimin e Federatës së Futbollit të Kosovës mbahet dita e dytë e fazës finale të projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës vazhdon kampionatin Individual për veteran për vitin 2020. (Shkollën fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- OJQ Sport4all organizon turneun e streetballit "Prishtina Streetball 2020". (Amfiteatri i Pishines se Germise,  ora 12:00)  

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prishtinë mban konferencë për medie. (Dega e PDK-së në Prishtinë afër restaurant Tiffany në Prishtinë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 24 Tetor 2020

- Federata e Futbollit e Kosovës rifillon fazen finale te projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në fshatin Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon kampionatet individuale për U21/e (1999), dhe Veteran. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

 

- Komisioni Zgjedhor i Kosovës mban mbledhje e radhes. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 10:30) 

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2020

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndërtesa e KQZ-së në, kati i parë, ora 10:00) 

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviziton ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit; Blerim Kuçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Në kuadër të përmbylljes së “Javës  Evropiane për Siguri dhe Shëndet në Punë”, ministri i MPMS-së, Skender Reçica viziton fabrikën “NewCo Ferronikeli”. (Drenas, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e “Memorialit të Komandant Drinit - Ekrem Rexha. (Tek parku përballë Shtëpisë së Bardhë, ora 11:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Zëvendës kryesuesin e Bordit të Agjencisë së Privatizimit, Naser Osmani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian takohet me Shefin e Zyrës dhe Përfaqësuesin Special të BE-së në Kosovës, Tomáš Szunyog në lidhje me Raportin për Kosovën 2020 të publikuar nga Komisioni Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 12:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë ish Ministër i Ekonomisë dhe Financave, Haki Shatri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti pritet me një ceremoni zyrtare kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. (Para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Shkup, ora 14:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev mbajnë konferencë për media. (Konferenca do të përcillet online, ora 15:05)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon bisedën “Off the record: Gjendja e hapësirave të braktisura”. (Kino Armata, ora 15:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. (Ndërtesa e Presidencës në Shkup, ora 15:35)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. (Kabineti i Kryetarit të Kuvendit në Shkup, ora 16:10)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Artan Grubi, Zëvendës Kryeministër i parë i shoqëruar edhe Ali Ahmeti, Kryetar i BDI-së. (Ndërtesa e Kuvendit në Shkup, ora 16:35)

- Nënshkruhet MoU për krijimin e rrjeteve të pastra 5G në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Departamentit të SHBA-ve. (Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, ora 17:15)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Udhëheqësit e partive politike si Ziadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët, Bilall Kasami nga Lëvizja Besa,  Afrim Gashi nga Alternativa dhe Menduh Thaqi nga PDSH. (Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, ora 17:40)

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020

 - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, mban konferencë për media në lidhje me skandalin e vjedhjes së më shumë se 2 milion euro nga Thesari i Shtetit. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2020

 - Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Skenderajt ku do te takohet me Kryetarin Bekim Jashari. (Ndërtesa e komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në fillimin e punimeve për ndërtimin e infrastrukturës rrugore në rrugën “Fahredin Hoti”, e cila gjendet në lagjen “11 Marsi”. (Në afërsi të çerdhes publike në lagjen “11 Marsi” në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahen tri interpelanca të kryeministrit Avdulla Hot. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në ditën e dytë të Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit mbahet diskutimi me temë “Qasja e përgjithshme ndaj viktimave në kohën e pandemisë”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton Raportin vjetor financiar i Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, shqyrtimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - Covid-19, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

  - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi ndan certifikatave për ndërmarrësi në Skenderaj. (Skenderaj, ora 10:30)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Këshilli Turk në Kosovë do të bëj përurimin e projektit të Klasës së Fizioterapisë në shkollën së mesme të mjeksisë "Hysni Zajmi". (Gjakovë, ora 12:00)

- Kampioni i botës në boks, Robin Haxhi Krasniqi viziton Komunen e Prishtines. (Objekti i Komunës, ora 12:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Drenasit ku do të takohet me kryetarin Ramiz Lladrovci. (Ndërtesa e Komunës së Drenasit, ora 13:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të rrëmbimit dhe vrasjes së Remzi Hoxhes mbahet konferencë për media. (Sëiss Diamond Prishtina, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve për ndërtimin e Fushës së Mbyllur të Tenisit, në oborrin e Qendrës Sportive "Sezai Surroi". (Oborri i Qendrës Sportive "Sezai Surroi" në Prizren, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vazhdon mbledhjen e ditës së djeshme. (Ndërtesa e KQZ-së, në sallën që gjendet në katin e 4-t, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të pret në takim shefin e Zyres së Bashkimit Evropian në Kosovë, ambasadorin Tomas Szunyog. (Hapësirat e Shtëpisë së Bardhë, ora 8:20 - vetëm pamje)

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi marrin pjesë në Inaugurimin e Palestrës Sportive në Deçan. (Objekti i Palestrës Sportive në Deçan, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa viziton Gjilanin ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:00)

- Në ditën e dytë të Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit mbahet diskutimi me temë “Abuzimi i fëmijëve dhe sulmet seksuale- Nevoja për trajtimin me prioritet të rasteve të abuzimeve seksuale”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi pritet nga kryetari i Komunës se Suharekës. (Komuna e Suharekës, ora 10:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për të Drejtat Pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës, projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)  

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Klinës. (Komuna e Klinës, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komunën e Klinës. (Komuna e Klinës, ora 11:00)

-  Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike Raportin lidhur me raportin Vjetor te Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Bëhet përurimi i ujësjellësit, investim nga CDI-Zvicerrane, Hidroregjioni Jugor dhe Komuna e Suharekës. (Fshati Nëpërbisht të Suharekës, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike, Projektligjin për Inspektoratin e punës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa dhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri vizitojnë Industrin e Mishit “Malësia” në Gjilan. (Gjilan, ora 11:10)

- Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa dhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri vizitojnë feremrët e fshatrave të Karadakut. (Fshatrat e Karadakut, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me agjencitë, fondet, programet dhe entitetet e OKB-së në Kosovë - Ekipin e OKB-së së Kosovës nën koordinimin e Zyrës e Koordinatores për Zhvillim, do të shënojë Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë ku do të do të ndahet edhe Çmimi i Gazetarëve për Çrrënjosjen e Varfërisë. (Amfiteatri i Muzeut Kombëtar, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis njoftohet për problemet me grumbullimin e qumeshtit nga ana e fermereve të Kosovës, i  ftuar Kryetari i Këshillit koordinues të fermerëve të qumështit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Punëtorët teknik që operojnë në Ministrinë e Mjedisit, Ministrinë e Administratës se Pushtetit Lokal, Ministrinë e Zhvillimit Rajonal, Ministrinë e Drejtësisë dhe Administratës Publike do të protestojnë për ngritjen e pagave te tyre. (Objekti ish Rilindjes, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton nismen legjislative e Komisionit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën do të diskutohet për  lidhur me raportin e vlerësimit të materialeve zgjedhore dhe implikimet buxhetore pas shtyrjes së zgjedhjeve për kryetar të komunës së Podujevës, etj. (Ndërtesa e KQZ-së, në sallën që gjendet në katin 4, ora 13:30)  

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci lanson Projektin “Akademia-Ngritja e pjesëmarrjes së Grave Rome, Ashkali dhe Egjiptiane në qeverisje dhe ekonomi në Kosovë”, i mbështetur financiarisht nga Zyra e Këshillit të Evropës në Prishtinë, si dhe realizohet nga Forumi për Lidership dhe Diplomaci. (Hotel Sirius, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2020

 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregu i Kafshëve në Prizren, ora 9:30 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:00)   

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Ministrin e Ekonomisë dhe Financave Ali Sadriu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme  do të organizojë ceremoni solemne me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesën e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi fillon “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Mbrojtja e viktimave të krimit, mision ynë edhe gjatë pandemisë”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaqi dhe Kryeministri Avdullah hoti marrin pjesë në shënimin e Ditës Ndërkombëtare kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve mjekësore dhe mjeteve mbrojtëse kundër COVID-19, për Klinikën Infektive në QKUK, pajisje këto të siguruara nga bashkepunimi i AMC dhe LDS Charities. (Barnatorja Qëndrore e QKUK-së, ora 11:00)  

-  Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës voton kërkesën për pezullimin e lëshimit të lejeve të reja dhe rilicencimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303 Koha: 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

-  Kryeministri Avdullah Hoti takon deputetët e komunitetit jo shumicë për të diskutuar planin për zbatimin e programit për rimëkëmbje ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës do të bëjë pranimin e 215 tabletëve nga OSBE-ja. (Ambientet e MASh, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ishish kryesues i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Gjilanit në të cilen do te votohet propozim vendimi për ndarjen e 200 bursave për student të Komunës së Gjilanit për vitin akademik 2019/2020. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P38, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2020

- Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë do të mbajë konferencë për shtyp. (Lagjja Emshir, tek Banesat e Arabve afër Viva Fresh Store, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 17 Tetor 2020

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon kampionatet individuale për minikadetë, kadetë dhe juniorë. (Shkolla fillore “Tefik Çanga” në Ferizaj, ora 10:00)  

- BIRN Kosova dhe Internews Kosova mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti i radhës i monitorimit të gjykatave i titulluar “Recesioni i Drejtësisë” që është një analizë e detajuar krahasimore e menaxhimit të rasteve të korrupsionit nga sistemi i drejtësisë në tri vitet e fundit. (Zyrat e BIRN dhe Internews Kosova te Mensa e Studentëve, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2020

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin e Panelit për plotësimin e Bordit të NP KOSTT nga radhët e komuniteteve dhe kuotës gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, mban konferencë për prezantimin e punës së 100 ditëshit e punës së Ministrisë së Infrastrukturës. (Ndërtesa e Ministrisë së Infrstrukturës, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Me ftesë të Asociacionit Kosovar të Anesteziologëve dhe drejtorisë së përgjithshme të SHSKUK-së, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj,  do të vizitojë Klinikën e Anesteziologjisë, ku do të takojë anesteziologët për të diskutuar në lidhje me punën që bëhet në këtë klinikë. (Amfiteatri i Klinikës së Kirurgjisë në QKUK, ora 11:30)

- Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport do të mbajë një takim me organizatat joqeveritare, shoqëritë kulturore dhe klubet sportive në komunën e Prizrenit. (Salla e Kuqe e Administratës Komunale, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Komunën e Deçanit. (Komuna e Deçanit, ora 13:00)

- Fakultetit Juridik i Universitetit të Prishtinës organizon ligjeratën e Ambasadorit të BE-së Szunyog me temën ‘’Rruga Evropiane e Kosovës dhe Kushtëzimi për Zgjerimin: Çfarë duhet të bëjë Kosova për t’i ndjekur reformat shpejt dhe më seriozisht?'. (Amfiteatri i Madh i Fakultetit Juridik, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 15 Tetor 2020

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pret në takim Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajçak. (Selia qendrore e LDK-së, ora 8:30 - vetëm pamje)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-kryesuesin e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Blerim Rexha. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Dogana e Kosovës organizon aksionin për dhurim të gjakut. (Objekti i Doganës, ora 10:00)

- Würth Kosova mban eventin Covid Attack i cili si qëllim ka shpërndarjen e maskave mbrojtëse. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret në takim Kampionin Botëror në Boks, Haxhi Robin Krasniqi. (Kabineti i Ministres Dumoshi, ora 10:30)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë një konferencë për media. (Ministria e Drejtësisë, ish-objekti i Rilindjes, ora 11:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Drejtorin Menaxhues në Agjencinë Kosovare për Privatizim, Shkëlzen Lluka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kampioni i botës në boks në  versionin WBA/IBO, Haxhi Krasniqi, mban konferencë për medie. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Përfaqësuesi Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Prishtinë - Beograd dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajčák, do të mbajë një konferencë shtypi. (Oborri i Zyrës së BE-së, ora 12:50)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nënshkruan memorandum me 12 komuna të Republikës së Kosovës për Financimin e Projektit “Furnizim me Pajisje të TI për Shkollat”.  (Ndërtesa e Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, ora 13:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media me temë diskutimi “Shkelja e të drejtave kushtetuese të qytetarëve dhe bizneseve”. (Zyret e OAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i AKB-se Agim Shahini bashke me Kryetaret dhe  Koordinatoret e degeve te AKB-se ne Diaspore nga Gjermania, Austria, Zvicrra e Italia takohen me Kryeministrin e Republikes se Kosoves, Avdullah Hoti. (Zyra e Kryeministrit, ora 14:30) 

Ngjarjet e datës 14 Tetor 2020

- Presidenti Hashim Thaçi, pret në takim Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentit, ora 9:35)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në takimin konsultativ të nivelit të lartë, me temë “Fuqizimi ekonomik si parakusht i parandalimit të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore” të organizuar nga Agjencia për Barazi Gjinore në kuadër të Zyrës së Kryeministrit në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Studime Gjinore. (Hotel “Emerald”, ora 10:00)

- Ministrja e Financave znj. Hykmete Bajrami raporton para Komisionit për Buxhet dhe Transfere lidhur me masat fiskale të marra për t’iu përgjigjur situatës me Pandeminë dhe për gjendjen e borxhit publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)  

- Agjencia për Regjistrim Civil e Ministrisë së Punëve të Brendshme, do të mbajë ceremoninë e ndarjes së patentë-shoferëve ndërkombëtarë, pas fillimit të prodhimit javën e kaluar. (Objekti i ARC-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinise dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në QRTK në Prizren. (Prizren, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me klimen e biznesit. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Llogaridhënia e gjykatësve dhe prokurorëve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Rajonal, Enis Kervan viziton Gjilanin, ku do të zhvillojë takim me kryetarin Lutfi Haziri. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinise dhe Sportit Vlora Dumoshi përuron punimet të Shtëpia e Familjes Doda, Familjes Dukagjini dhe Familjes Skenderi. (Në afërsi të Kompleksit të LSHP-së  në Prizren, ora 11:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinise dhe Sportit Vlora Dumoshi takohet me filigranistet. (Prizren, ora 12:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinise dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë Kalanë e Prizrenit. (Prizren, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston kryesuesin e Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Bajram Zejnullahu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Prishtinës bën prezentimin e brendit dhe platformës informuese turistike të Prishtinës. (Kino Armata, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me znj. Ermina Lekaj-Përlaskaj, deputete në Parlamentin e Republikës së Kroacisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti do të mbajë takim me Inspektoratet e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:30)

 

Ngjarjet e datës 13 Tetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme organizon punimet e takimit të radhës të Grupit të Veçantë për Reformën e Administratës Publike. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 9:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi së bashku me ambasadorin gjerman në Kosovë, Jörg Rohde, do të vizitojnë ndërmarrjen “Art Aluminiumi” e cila ka eksportuar produkte nga Kosova në Gjermani. (Fushë Kosovë, ora 10:00 - Nisja nga MTI-ja, ora 9:30)

-  Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Mbrojtjen e të Dhënave Personale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës do të bëj prezentimin e projektit të "Parkingut Nëntokësor". (Ndërtesa e re e Komunës, në lagjen Arbëria, ora 11:00)  

- Organizata për monitorimin e universiteteve publike në Kosovë “Demokracia Studentore" mbanë konferencë për media në të cilën do t’i prezantoj faktet që Isa Mustafa është profesor i rregullt në këtë fakultet dhe nga viti 2016 pa ardhur asnjë ditë në pune! (Oborri i Fakultetit Ekonomik, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Likaj dhe Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuçi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportet e auditimit për pasqyrat financiare të ministrive që udhëheqin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi së bashku me ambasadorin gjerman në Kosovë, Jörg Rohde, do të vizitojnë ndërmarrjen “Mikroni Eld-LLC”, e cila ka eksportuar produkte nga Kosova në Gjermani. (Ferizaj, ora 11:00)

- Federata Bjeshkatare Alpiniste e Kosovës promovon librin “Aftësitë Bjeshkatare: Shkolla Verore”, i shqipëruar nga Prof. Teuta Bicaj dhe Abdurahim Abdushi. Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton shkresën e Institutit Pedagogjik të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 13:00)

-  Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis njoftohet për problemet me grumbullimin e qumeshtit nga ana e fermereve të Kosovës, i  ftuar Kryetari i Këshillit koordinues të fermerëve të qumështit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me delegacionin e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane me seli në Tiranë, i kryesuar nga Haxhi Dede Edmond Brahimaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti pret në takim Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe Çështje të tjera Rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30 - vetëm pamje)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin e Panelit për plotësimin e Bordit të NP KOSTT nga radhët e komuniteteve dhe kuotës gjinore. (Ndërtesa e C203, ora 17:00)

 

- K​ryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, pret në takim të ngarkuarin e BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i kryetares, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 12 Tetor 2020

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të bëhët votimi në parim i Projektligjit për rimëkëmbjen ekonomike - COVID - 19. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi, vizitojnë Komunën e Vitisë. (Objekti i Komunës së Vitisë, ora 10:30)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me ministrin e Infrastrukturës, Arban Abrashi, marrin pjesë në nisjen e punimeve në "Rehablitimin e Rrugës N25.3 nga Kllokoti deri në Gjilan, Projekti i Rrugëve Regjionale, Lot 2”. (Magjistralja Ferizaj-Gjilan, në hyrje të Komunës së Kllokotit, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendittë Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N302, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)   

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Institutin e Mjekësisë Ligjore. (Instituti i Mjekësisë Ligjore (QKUK), ora 14:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi do të nënshkruaj Memorandum Bashkëpunimi me Qendrën për Promovimin e të Drejtave të Grave, Qendrën Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarave të Torturës, Medica Kosova dhe Medica Gjakova, për vendosjen e “Këndit të Kurajos”, në hapësirën e ministrisë. (Ministria e Drejtësisë, salla 914, ora 14:00)

- Në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Shëndetit Mendor, Kolegji AAB do të bëjë inaugurimin e Laboratorit të Psikologjisë Klinike për studentët dhe profesionistët e fushës së Psikologjisë. (Ambienetet e Kolegjit AAB, ora 15:00)

-Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 11 Tetor 2020

- Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë do të mbajë konferencë për shtyp. (Zyra e Degës së PDK-së, afër restaurant Tiffany Prishtinë, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 10 Tetor 2020

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, me rastin e mbajtjes së Testit të Maturës do të vizitojnë gjimnazin “Gjon Buzuku”, shkollën e mesme ekonomike “Ymer Prizreni” si dhe shkollën e mesme mjekësisë “Luciano Motroni”. (Gjimnazi “Gjon Buzuku”, ora 10:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, mban konferencë për medie për 100 ditëshin e punës së Ministrisë së Infrastrukturës. (Ndërtesa e Qeverisë së Republikës së Kosovës, salla P38, ora 12:00)
 
- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të marrin pjesë në kontrollin mjekësor periodik diagnostik, gjatë kontrollit shëndetësor do të bëhen ekzaminime: Ultrazeri i gjirit, mamografia, tumor markeret. (Prizren, ora 12:00)

- Mbahet manifestimi për dhënien e çmimit “Mërgimtari i viti 2020”, me qëllim të falënderimit për kontributin e diasporës dhënë ndër vjet. (Restauruan “ODA”, magjistralja Prishtinë-Gjilan, ora 15:00)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj mban konferencë për medie për njëqind ditëshin e punës së Ministrisë së Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 15:30)

- Kombëtarja e Sllovenisë mban konferencë për media dhe me pas fillon stervitjen. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Hapet Festivali i parë Ndërkombëtar i Filmit Sportiv “Prishtina 2020” (Kino “ABC”, Rr. “Rexhep Luci”, ora 17:45)

- OJQ “Hardh Fest” organizon hardh Expo “The Legends”, përzgjedhjen e mbretëreshës së rrushit 2020. (Shtëpia e Verës, Rahovec, ora 18:00)

- Kombëtarja e Kosovës mban konferencë për media dhe me pas fillon stervitjen. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30) 

Ngjarjet e datës 9 Tetor 2020

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Meliza Haradinaj - Stublla pret homologun e saj grek, Ministrin e Jashtëm Nikos Dendias. (Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, ora 8:40)

 - Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30 - vetëm pamje)

- Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës Ilir Murtezaj, si dhe Kryetari i Odës Ekonomike Amerikane Arian Zeka do të vizitojnë biznesin “Proton Cable” në qytetin e Prizrenit me qëllim që të informohen nga afër me vështirësitë nëpër të cilat janë duke kaluar, si rezultat i efekteve që ka dhënë pandemia COVID 19. (Prizren, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. (Kabineti i kryetares, ora 10:25)

 - Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të raportojë Kryeministri Avdullah Hoti, për punën 100-ditëshe të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës në të cilën do të shqyrtohet Draft Planin e Buxhetit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Jashtme Haradinaj - Stublla pret në takim zyrtar Ministrin e Jashtëm grek Dendias, në objektin e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës. (Objekti i Ministrisë së Jashtme, ora 11:00)

- Ministria e Infrastrukturës në bashkëpunim me Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit organizojnë debat publik për Raportin e Vlerësimit të  Ndikimit në Mjedis për ndërtimin e pjesës “E” të autoudhës Prishtinë - Merdare. (Objekti i Komunës së Podujevës, ora 11:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës Ilir Murtezaj, si dhe Kryetari i Odës Ekonomike Amerikane Arian Zeka do të vizitojnë biznesin “Frutex” në qytetin e Suharekës. (Suharekë, ora 12:00)

- Ministria e Shëndetësisë dhe Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit “Jeta/Vita” organizojnë një diskutim kushtuar Muajit të Ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit. (Ministria e Shëndetësisë, ora 12:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës Ilir Murtezaj, si dhe Kryetari i Odës Ekonomike Amerikane Arian Zeka do të vizitojnë biznesin “Ontexi” në qytetin e Prishtinës. (Prishtinë, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 8 Tetor 2020

- Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe ambasadori i Gjermanisë Jorg Rohde marrin pjesë në dhurimin e 15 respiratorëve për QKUK-në . (Administrata e QKUK-së, ora 8:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës mban takim me shefat e grupeve parlamentare. (Zyret e OAK-së, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:15)  

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon publikimin e hulumtimit me titull “Luftëtaret e huaj dhe Diaspora e Kosovës - Rasti i Gjermanisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 - Kryeministri Avdullah Hoti dhe Komisionerin për Fqinjësi dhe Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi mbajn konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:25)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, pret në takim Komisionerin për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Oliver Varhelyi. (Mediat mund të marrim pamje gjatë pritjes në hollin e Kuvendit, ora 10:50)

- Komisioneri për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Oliver Varhelyi, u adresohet deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e seancave, ora 11:15)

-  Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet takimi i 186-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Pa praninë e mediave, ora 13:30)

- Aktivistë të fushatës Drejtësi për Kujtimin mbajn konferencë për media lidhur me përgjigjet e intstitucioneve rreth kërkesave të peticionit Drejtësi për Kujtimin! dhe hapave të mëtutjeshëm. (Përpara Qeverisë së Kosovës, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 7 Tetor 2020

- Në kuadër të implementimit të projektit “Ngritja e Serrave me Participim” të Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në ndërtimin e serrës së parë në fshatin Atmaxhë. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 8:30)

- inspektorët e Inspektoratit të Tregut do të bëjnë inspektime nëpër biznese, ku do t’i shoqërojë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi për t’i parë nga afër këto inspektime. (Nisja nga MTI, ora 8:45)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Republikës së Kosovës i shoqëruar nga ud. drejtori i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, do të vizitojë Klinikën e Onkologjisë, Klinikën Emergjente dhe klinikat e Kirurgjisë. (QKUK, ora 9:00)

- Ministrja e Financave znj. Hykmete Bajrami raporton para Komisionit për Buxhet dhe Transfere lidhur me masat fiskale të marra për t’iu përgjigjur situatës me Pandeminë dhe për gjendjen e borxhit publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Rahovecit ku do te takohet me Kryetarin e Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti, Ministerja e Punëve të Jashtme Meliza Haradinaj - Stublla dhe Ministri i Drejtësisë Selim Selimi raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me çështjen e personave të pagjetur në kuadër të dialogut me Serbinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të pranojë donacion nga Ambasada Amerikanë në Prishtinë. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 10:00)

- Misioni KFOR i udhëhequr nga NATO do ta organizojë një video-konferencë për ta shënuar 20 vjetorin e Rezolutës 1325 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Gratë, Paqen dhe Sigurinë dhe ta diskutojë zbatimin e saj në Kosovë. (Faqja e Facebook të NATO/KFOR dhe do të mbulohet në llogarinë Twitter të NATO/KFOR, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë vendin ku planifikohet të ndërtohet stadiumi i qytetit në Rahovec. (Rahovec, ora 10:45)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me menaxhimin e situatës me 'Covid 19' dhe legjislacionin në procedure lidhur me sektorin e shëndetësise. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencë për media me temë 'Votimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike'  - Çfarë janë humbjet në ekonominë e vendit dhe a ka zgjidhje që Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike të miratohet të enjtën nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. (Tek zyrat e AKB-së në Lagjen Tophane, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton propozimet për anëtar të Këshillit për Ndihmë Juridike Falas si dhe Projektligjin për të Drejtat Pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë palestrën "Mizahir Isma". (Rahovec, ora 11:05)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Krushë e Madhe, ora 11:30)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mbanë Konferencën për Media me temën: “Raporti i Vendit për Kosovën 2020: Pak apo fare progres?” (Zyret e GLPS-së, Rr. Rexhep Luci, 16/1, përballë Kino ABC, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (objekti i KQZ-së,ora 13:30)  

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 6 Tetor 2020

- OJQ ‘’Ngritja e Zerit’’, do të dorëzojë për hërë të tetë dosjet e radhës në Gjykatën Kushtetuese rreth vlerësimit te kushtetutshmërisë se aktit juridik te Gjykatës Supreme te Kosovës, me rastin e refuzimit te padisë për kompensimin e dëmeve te luftës. (Gjykata Kushtetuese, ora 9:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit në bashkëpunim me Agjencinë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim dhe shoqatën e Shëndetësisë dhe Qytetërimit do të bëjë hapjen e trajnimit katër-ditor online me mjekët nga Turqia, me temën  “Metodat për të luftuar me Covid-19”. (Objekti i Qëndres së Mjekësisë Familjare në Prizren, ora 9:00)

- Rektorët e universiteteve publike rajonale do të takojnë rektorin, Naser Sahiti, me rastin e nisjes së mandatit të tij në krye të UP-së. (Rektorati i UP-së, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës në të cilën do të dëgjohet dëshmia e Kryetarit te Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin për vepër jetësore dhe çmimet vjetore në fushën e muzikës. (Kabineti i Ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Agim Hamdija lidhur me organizimin e skemave piramidale dhe bixhozit te paligjshëm. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës në SHFMU "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë të Prizrenit. (Fshati Korishë, ora 11:00 - nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Bordi të Autoritetit Rregullator të Komunikimeve Elektronike dhe Postare raporton para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me zhvillimin e procesit të shitjes së operatorit IPKO. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, takohet me kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ku pas takimit do të prononcohen për medie. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të bëjë çertifikimin e te rinjve të trajnuar për ndërmarrësi. (Kalaja e qytetit në Vushtrri, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri pret në takim ministren e Financave, Hykmete Bajrami ku do të marrin pjesë edhe kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit. (Restorant “Astoria”, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës në të cilën do të dëgjohet dëshmia e udhëheqësit te Qendrës Operative Emergjente në Gjilan, Fadil Kajtazi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media me temë diskutimi “Pandemia dhe vështirësitë e të bërit biznes”. (Zyret e OAK-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës në të cilën do të dëgjohet dëshmia e udhëheqësit te Qendrës Operative Operative në Ministrinë e Shëndetësisë, Pashk Buzhala. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)  

 - Ministrit të Infrastrukturës, Arban Abrashi raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis lidhur me marrëveshjet nga takimi i Washingtonit nga 4 shtatori 2020 për ndërtimin e akseve rrugore dhe hekurudhore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet. (Tek parkingu i ETC- Zona Industruale në Fushë Kosovë, ora 13:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi takohet me Kryetarin e Komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri. (Komuna e Mitrovicës, 13:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, si dhe Kryetarin e Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi do të mbajnë takim me shoqatat e vreshtarëve dhe verëtarëve. (Departamenti i Vreshtarisë dhe Verëtarisë, ish-ndërtesa e TMK-së, në Rahovec, ora 14:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të bëjë çertifikimin e te rinjve të trajnuar për ndërmarrësi në Mitrovicë. (Universiteti i Mitrovicës “Isa Boletini”, ora 14:00)

- Komisioni Evropian do të publikojë Paketën e vet të Zgjerimit për vitin 2020 dhe Planin e ri ekonomik dhe të Investimeve për Ballkanin Perëndimor. (https://multimedia.europarl.europa.eu/en/committee-on-foreign-affairs_20201006-1515-COMMITTEE-AFET-1_vd, ora 15:15)

- Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim Oliver Varhelyi mban konferencë shtypi lidhur me Paketën e vet të Zgjerimit për vitin 2020 dhe Planin e ri ekonomik dhe të Investimeve për Ballkanin Perëndimor. (Vegza e transmetimit të drejtpërdrejtë: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/ebs/both/20201006, ora 16:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomash Sunjog bën dorëzimin zyrtar të Raportit për Kosovën tek Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. (Zyra e Kryetares, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomash Sunjog bën dorëzimin zyrtar të Raportit për Kosovën tek Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:00)

- Fillon java e 4't e Festivalit të Arkitektures në Kosovë me edhe një seri ligjeratash nga individë dhe studio të vecanta nga e gjithë bota. (Drejt per drejt në facebook faqen e "Kosovo Architecture Festival", ora 18:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomash Sunjog dhe Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti mbajn konferencë shtypi . (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 5 Tetor 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi, ndan çmimin për vepër jetësore "Muslim Mulliqi" dhe çmimin vjetor në fushën e arteve pamore. (Kabineti i Ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Këshillit të Ministrave për Reformën e Administratës Publike. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302  ora 11:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes do të paraqitet në konferencën e parë për media në prag të ndeshjes me Maqedoninë e Veriut në gjysmëfinale të “play-off”-it për kualifikim në Kampionatin Evropian. (Hotel “Emerald”, ora 11:00)

- Kolegji Globus organizon ceremoninë për shpërndarjen e certifikatave për ndërmarrësi në të cilën do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Kolegji Globus në Prishtinë, ora 11:00)

- Organizohet ceremonia për shpërndarjen e certifikatave për ndërmarrësi. Në këtë ceremoni do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Kolegji Globus në Prishtinë, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim kryetarët e Bashkive të Shqipërisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Planit të Punës së Komisionit për periudhën tetor-dhjetor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit vazhdon seancën e shtatë të rregullt. (Salla e Kuvendit Komunal te Gjilanit , ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 14:00)

- Prokuroria e Specializuar e Kosovës në Hagë mban konferencë për media në lidhje me ecurinë e rastit të Salih Mustafës. (Hagë, ora 15:00)

- Ambasadori britanik Nicholas Abbott dhe koordinatorja e Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara Ulrika Richardson nënshkruajnë projektin në vlerë prej 2.5 milionë dollarësh për të ndihmuar  rimëkëmbjen e Kosovës nga vala e parë e COVID-19 dhe për të zvogëlojë cenueshmërinë ndaj valëve të ardhshme. (Zyra e Agjencive të OKB-së “Zagrebi” 58, ora 15:00)

- Në kuadrin e vizitës zyrtare të Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit i Shqipërisë, Blendi Klosi, Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi organizon ceremoninë "Faleminderit Kosovë", në të cilën Ministri do të falenderojë Kosovën dhe qytetarët për bashkëpunimin në fushën e turizmit midis Shqipërisë dhe Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar nga Drejtoria e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor për nder të Ditës Ndërkombëtare të Arkitektëve, ku do të organizohet një pritje për arkitektët e komunës së Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 17:30)

- Kombëtarja e Kosovës sonte do ta mbajë stërvitjen e parë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00 - 15 minutat e para të stërvitjes janë të hapura për media)

Ngjarjet e datës 4 Tetor 2020

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të organizojë “Ditën Botërore të Turizmit” dhe njëkohësisht do të bëhet edhe hapja e Sezonit Turistik Vjeshtë-Dimër, marrin pjesë ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi si dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Blendi Klosi. (Hotel Arxhena, Brod, Dragash, ora 12:00 - nisjanga MTI-ja, ora 8:00)

- Banorët e fshatrave të Komunës së Shtërpcës protestojnë në bllokim të rrugës Brezovicë - Ferizaj, arsyeja e kësaj proteste është gjendja e keqe e rrugës, e cila nuk po rregullohet nga operatori ekonomik ku është kontraktuar nga Ministria e Infrastrukturës! (Ura e Haxhisë, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) në bashkëpunim me komunat shënon Ditën Botërore të Ecjes. Aktiviteti kryesor mbahet në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë do të mbajë konferencë për shtyp. (Zyret e Degës së PDK-së në Prishtinë, rruga Enver Zymberi, afër restaurant Tiffany, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 3 Tetor 2020

- Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës dhe Federata Pan–Shqiptare “VATRA”, të shtunën do të nënshkruajnë një Memorandum Mirëkuptimi për bashkëpunim. (Ndërseta se Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:00)  

- Me rastin e Ditës së Bashkimit të Gjermanisë ambasadori Jörn Rohde mban fjalim për 30-vjetorin e Ribashkimit Kombëtar. Faqja e facebook-ut të Ambasadës Gjermane www.facebook.com/Germany.in.Kosovo, ora 12:00)

- Bëhet përurimi i shtigjeve të ecjes në Lipjan, si dhe organizohet gara e ateletikes “Vrapimi i Krushqve”. (Shtigjet e ecjes në Lipjan, ora 11:00)

- Punëtorë të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), do të protestojnë dhe do të kërkojnë që të ju lejohet tërheqja e një pjese të Trustit Pensional, sipas propozimit të Qeverisë për pakon e rimëkëmbjes. (Para Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)


 

Ngjarjet e datës 2 Tetor 2020

- Fakulteti i Edukimit programi Fillor mbanë provimin pranues për vitin akademik 2020/2021  (Universitetin “Kadri Zeka”, Gjilan, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të marrin pjesë në përurimin e aneksit të ShFMU “Mit’hat Frashëri” në Krajk. (Shkolla Mit’hat Frashëri, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ndan çmimin për vepër jetësore dhe çmimet vjetore për teatër. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Mbërritja e delegacionit i Qeverisë së Republikës së Kosovës në Shqipëri. (Përpara Pallatit të Kongreseve në Tiranë, ora 11:00)

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës, të gjithë punëtorët shëndetësor, organizatat dhe shoqatat tjera përfaqësuese protestojnë me moton "Na quajtët heronj, andaj mos na vrisni". (Para Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Çelja e sesionit plenar të mbledhjes së dy Qeverive Shqipëri-Kosovë. (Holli kryesor, Pallati i Kongreseve në Tiranë, ora 11:30)

- Fakulteti i Shkencave Aplikative mbanë provimin pranues për vitin akademik 2020/2021  (Universiteti “Kadri Zeka”, Gjilan, ora 12:00)

- Fakultetit i Edukimit programi Parafillor mbanë provimin pranues për vitin akademik 2020/2021  (Universiteti “Kadri Zeka”, Gjilan, ora 12:00)

- Fakulteti Ekonomik mbanë provimin pranues për vitin akademik 2020/2021  (Universiteti “Kadri Zeka”, Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve ndërqeveritare mes Kosovës dhe Shqipërisë. (Holli kryesor i Pallatit të Kongreseve në Tiranë, ora 12:45)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mbajnë konferencë të përbashkët për shtyp. (Holli kryesor i Pallatit të Kongreseve, ora 13:00)

- Programi  E-Qeverisja për studimet MASTER, mbanë provimin pranues për vitin akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka”, ora 15:00)

- Programi Qeverisja Lokale dhe Shoqëria Demokratike, mbanë provimin pranues për vitin akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka”, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020

 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës dhe Volontari nel Mondo-RTM “Aleanca Për Zhvillimin e Edukimit Parashkollor në Kosovë” nënshkruajnë Marrëveshje Bashkëpunimi. (Ambientet e Ministrisë së Arsimit, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)

- Global Albanian Gastronomy Festival së bashku me Theranda Wine organizon një darkë për prezantimin e kuzhinës moderne dhe degustimin e verërave shqiptare në vreshtat e  verarisë AgroKosova Holding. (Vreshtat e verarisë Theranda në Shirokë, Therandë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2020

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Komision me përfaqësuesit e Komisionit  qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politikë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Prishtina Mall”. (Zona industriale Prishtinë - Lipjan, tek rrethi i QMI-së, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi pret në takim sportistet e verbër. (kabineti i Ministres, ora11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon publikimin e raportit “Indeksi Kosovar i Reziliencës-Ekstremizmi i Dhunshëm në Kosovë: Çfarë mund të mësojmë nga rezilienca në komunitet?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e rregullt për vitin 2020 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

 - Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut dhe të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10,, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e LV-së në Arbëri, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nesër zhvillon vizitë në Komunën e Drinasit. (Ambientet e Komunës së Drinasit, ora 11:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Ciao Berto”. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, km2, ora 11:30)

- Grupi i aktorëve të Prishtinës do mbajnë protestë pasi që kërkesat e tyre të deritanishme nuk janë realizuar. (Para objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike si dhe Ligjin për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin Vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Lesna”. (Rruga Lidhja e Pejës nr. 133 10000, ora 13:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit, i ftuar Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:30)

- Drejtoria Komunale e Arsimit e Komunës së Prizrenit do të pranojë një donacion me pajisje shkollore dhe tableta nga banka Raiffeisen, për fëmijët e familjeve me vështirësi ekonomike në komunën e Prizrenit. (Drejtoria Komunale të Arsimit në Prizren, ora 14:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon edicionin e tretë të Metamorphosis. (Objekti i Kryqit të Kuq, në rrugën "Xhemajl Prishtina", nr.36 te RTK-ja te pazari, ora 16:30)

- Në kuadër të javës së tretë të programit publik në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)


 

Ngjarjet e datës 29 Shtator 2020

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë do ta zhvillojë një vizitë në Mitrovicë ku do te takohet me Kryetarin e Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Zyra e Kryetarit të Komunës se Mitrovicës së Jugut, ora 8:55 - mundësi fotografie)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim përpunuesit e qumështit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti bashkë me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa si dhe Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi do të mbajnë konferencë bashkë me përfaqësuesit e sektorit të qumështit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë do ta zhvillojë një vizitë në veri të Kosovës. (Ndërtesa e komunës së Mitrovicës së Veriut, ora 9:55 - mundësi fotografie)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën so të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ministrinë e Tregëtisë dhe Industrisë dhe Ministrinë për Komunitete dhe Kthim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, organizon konferencë për media me rastin e shpalosjes së koleksionit të Librave të Edukimit Financiar për nxënësit e shkollave fillore klasat 1-5 të arsimit fillor, si dhe ceremoninë e nënshkrimit të MOU-së mes BQK-së dhe MASH-it për përfshirjen e edukimit financiar në kurrikulën shkollore. (Objekti i BQK-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Bëhet promovimi i librit “Çelësi i suksesit në karrierë dhe zhvillim të personalitetit është aftësia gjuhësore” me autorë Manfred G. Raupp, Dardan Velija dhe Peter Hartman. (Rektoratin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina', ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë mban konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës, Mitrovica e Veriut, ora 11:15)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon dorëzim - pranimin e detyrës nga Avokati i deritanishëm i Popullit, Hilmi Jashari tek Avokati i ri i Popullit, Naim Qelaj. (Zyra qendrore e Institucionit të Avokatit të Popullit, ora 11:00)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë viziton kampusin e IBCM në veri. (Kampusi IBCM në veri, ora 11:40 - mundësi fotografie)

- Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Zemrës, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues, të organizuar nga Drejtoria e Shëndetësisë dhe QKMF në bashkëpunim me IRSHP. (Sheshi i Lidhjes në Prizren, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qendrore, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët rishqyrtimi i Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë viziton në hallën e sporteve të Mitrovicës së Veriut. (Halla e sporteve, Mitrovica e Veriut. ora 12:25 - mundësi fotografie)

- Me rastin e shënimit të “Javës së Rinisë”, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport,  ku do të bëhet shpërndarja e broshurave vetëdijesuese “Vendose Maskën dhe Festo”. (Sheshi "Shatërvan" në Prizren, ora 12:30)

-  Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis shqyrton në parim i Projektligjin për ndryshim plotësimin e Ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Qumshtarët e Kosovës do të mbajnë protestë, duke parakaluar me cisterna të qumështit nga parkingu i Pallatit të Rinisë, nëpër rrugën Garibaldi, perskaj Katedrales, tek Menza e Studentëve e deri tek Qeveria e Kosovës. (Parkingu i Pallatit të Rinisë, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë e Sportit, Vlora Dumoshi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me Projekt Kodin Civil të Republikës së Kosovë dhe  i Projektligjit për Tokën Ndërtimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Ushtrues i Detyrës së Inspektoratit Policor Kushtrim Hodaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare dhe hqyrtimi i ndryshimit dhe plotësimit të Ligjit për Zyrtarët Publik, sipas Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Komunen e Vitisë. (Kabineti i Kryetarit të Vitisë, ora 13:30)

- Qumështarët e Kosovës do të mbajnë një konferencë për shtyp për të shpjeguar kërkesat e tyre dhe veprimet e mëtutjeshme. (Tek Qeveria e Kosovës, ora 14:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton punimet në lumin "Morava e Binqes". (Viti, ora 14:10)

- Në Gjykaten e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Nasim Haradinajt. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetimora, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Mars 2021 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe te varrezat e dëshmorëve të kombit te Kodra e Kuqe në Grabanicë. (Grabanicë, ora 9:00)  

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu, do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, Prekaz, ora 9:15)

 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:50)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hap ekspozitë me fotografi. (Prekaz, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën homazhe të varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)

- Kolektivi i Marshojmë s'festojmë do të mbajë konferencë për media ku do të prononcohen rreth organizimit dhe manifestimit të 8 marsit 2021. (Amfiteatri në sheshin Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Mbahet turnir në volejboll në Skenderaj. (Skenderaj, ora 11:00)

-  Për nder të Epopesë së UÇK-së, një delegacion i Nismës Socialdemokrate do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapitarit të Komandant Kumanovës - Ismet Jashari. (Në qënder të qytetit të prizrenit, ora 11:30)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon homazhe në të gjitha komplekset memoriale të Dëshmorëve të UÇK-së, ora 12:00

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapidarit të Komandant Drinit - Ekrem Rexhes. (Përball Shtëpisë së Bardhë, ora 12:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë një fjalë në Ekspozitën me 59 fotografi, e cila do të mbahet në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë fjalim në Akademinë Përkujtimore në 23 vjetorin e rënies së Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe familjes Jashari. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar “Epopesë së UÇK-së”. *Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet - Artpolis organizon Performancen “A je çikë, a djalë?!”,  për të shënuar 8 Marsin-Ditën Ndërkombëtare të Gruas. (Teatri Oda në Prishtinë, ora 19:00)