20 Shtator 2018

Toyota synon rritjen e prodhimit dhe shitjeve të makinave me hidrogjen

Tokio, 27 maj - Kompania e njohur japoneze e prodhimit të makinave, "Toyota", njoftoi të shtunën objektivin për të rritur shitjen e makinave me hidrogjen në të paktën 30.000 njësi në vit pas 2020-s, ndërkohë që shitjet e modelit "Mirai" ka qenë vetëm 3.000 njësi vitin e kaluar.

Për të arritur këtë objektiv, gjiganti i makinave japoneze do të ndërtojë një uzinë të re për të rritur prodhimin në seri të baterive dhe një linje të re në një uzinë ekzistuese për prodhimin e serbatorëve me hidrogjen të presionit të lartë.

"Këto dy qendra do të fillojnë operacionet e tyre në vitin 2020", theksoi "Toyota" në një komunikatë.

Prodhuesi japonez është pioner botëror i makinave me bateri të ushqyera me hidrogjen, avantazhi më i madh i të cilave është të mos lëshojnë asnjë substancë ndotëse kur ato ecin.

"Mirai" ka njohur një sukses modest, veçanërisht për shkak të çmimit dy herë më të lartë sesa ai i një veture elektrike dhe nga mungesa e karikuesve elektrikë.

"Por shitjet po rriten në mënyrë progresive", nënvizoi "Toyota".

Ato kanë arritur nga rreth 700 njësi në vitin 2015m në rreth 2.000 në 2016-n dhe në 3.000 njësi në 2017-n.

"Mirai" është sot i disponueshëm në 11 shtete (Japoni, SHBA e 9 vende evropiane) dhe grupi japonez shpreson të shitet në rajone të tjera të botës.

Kalendari

Ngajrjet e datës 20 shtator 2018  - Këshilli i Investitorëve Evropianë në bashkëpunim me Zyren e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Bankën Evropiane për Rindertim dhe Zhvillim organizojn konferencën e nivelit të lartë 'Drejt një klime miqësore të biznesit dhe investimeve në Kosovë, “White Book 2018”. (Hotel Emerald, ora 8:30)

- Komuna e Gjilanit organizon aktivitetin "Dita pa Makina", që shënohet në kuadër të aksionit "Ta pastrojmë Kosovës". (Para shtatores se Rexhep Males e Nuhi Berishes, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon konferencën “Siguria Njerëzore, Problemi dhe Reagimi Institucional”. (Salla e konferencave Orion, përballë KINO ABC, ora 10:00)

- Nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës bëhet përurimi i shtatoreve të heroit Fehmi Lladrovci dhe heroinës Xhevë Krasniqi-Lladrovci. (Sheshi “Fehmi Lladrovci” në Drenas, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e shtatoreve të Heroit Fehmi Lladrovci dhe Heroinës Xhevë Krasniqi - Lladrovci. (Sheshi “Fehmi Lladrovci”, Drenas, ora 12:00)

- Ushtruesi i Detyrës së Ministrit te Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të vizitojë Komunën e Pejës dhe Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit “Hidrodini” në Pejë. (Komuna e Pejës, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të mbahet shqyrtimi i Projektligjit pÑ‘r Ratifikimin e Marrëveshjes për Pjesëmarrjen e Kosovës në programin Evropa Kreative për Mbështetjen e Sektorëve Kulturorë dhe Kreativë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)  

- Fillon asfaltimi i rrugëve në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. (Oborri i QKUK-së, ora 15:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryetarin e Odës Ekonomike të Maqedonisë veri-perëndimore, Nebi Hoxha. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 15:00)

- Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës dhe forumZFD Programi në Kosovë organizojn konferencën tre ditore 'Rishikimi i ballafaqimit me të kaluarën dhe drejtësia tranzicionale në Ballkan' . (Fakulteti Filozofik, ora 15:30)