14 Dhjetor 2017

Siemens shkurton mijëra vende pune

Seul, 17 nëntor - Dega energjetike e konglomeratit që prodhon gjithashtu turbina me gaz, turbina me erë si dhe lokomotiva është reduktuar edhe më parë.

Me objektiv rentabilitetin, kompania gjermane ”Siemens”, me kuota të mëdha fitimi, pritet sot të dalë përpara punonjësve për prezantimin e planit të gjerë të ristrukturimit që kërcënon mijëra vende pune në sektorin energjetik, në një moment tranzicioni.

Dega energjetike e konglomeratit që prodhon gjithashtu turbina me gaz, turbina me erë si dhe lokomotiva është reduktuar edhe më parë si pasojë e një plani të gjerë ristrukturimi të grupit në 2013.

Por, Joe Kaeser, në krye të një grupi që e ka transformuar me hapa të sforcuar prej katër vitesh për të riekuilibruar fitimet, njoftoi të enjten e kaluar shkurtime të reja drastike.

“Duket të përballemi me vështirësitë strukturore të disa bizneseve”, bëri të ditur por pa kaluar më specifikime, duke preferuar të saktësonte vitin rekord të ”Siemens”, një fitim neto prej 6,2 miliardë për vitin fiskal 2016-17, me rritje deri në 11 për qind në një vit, dhe 83 miliardë euro xhiro vjetore.

Pas zërave që qarkullonin prej javësh brenda grupit gjerman, Joe Kaeser do të zhvillojë një mbledhje për t’i paraqitur punonjëve detajet e planit, duke siguruar se do të bëjë maksimumin për të ”zbutur këtë shkurtim”, për shembull, rikualifikime dhe prekje të rrogave sesa shkurtime drastike të vendeve të punës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë ku do te bisedoj lidhur me gjendjen aktuale të përputhshmërisë me Traktatin e Komunitetit të Energjisë, nga ana e Kosovës. (Ndërtesae Kuvendit, salla N-303, ora 9:00)

- Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth zbatimit të Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së dhe Marrëveshjeve të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë;. (Ndërtesae Kuvendit, salla N 302, ora  10:00)

- Caritas Kosova do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Objekti i Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të fillojnë me nënshkrimin e Peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- ARDA organizon ceremoninë e hapjes së Panarit Dimëror në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndajres së certifikatave për 200 të rinj për pjesëmarrjen e tyre në trajnimin “Ndërmarrësi për të rinjtë e Kosovës”. (Ish Instituti i Historisë, tani ndërtesa e administratës së UP-së, afër Institutit Albanologjik të Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet një konferencë për media lidhur me deklaratën e përbashkët të dhjetëra subjekteve joqeveritare për Projekt-ligjin për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është duke u draftuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe parashihet t'i dërgohet Kuvendit të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takim me punonjësit e Administratës Tatimore të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese, BIRN Kosova, ne bashkepunim me Qendren e Avokimit per Kulture Demokratike, ACDC, do te organizoje nje koktej rasti per ceremonine e ndarjes se çmimeve per 3 storiet me te mira gazetareske, ne kuader te iniciatives se perkrahur nga Ambasada Holandeze ne Kosove. (Kafe-librari, Dit' e Nat', 18:00)

-  Hapet ekspozita "Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja" me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999, të autorit Fatos Lubonja. (Modelariumin e Arkitekturës mbrapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)