22 Qershor 2018

Renault do të investojë 660 milionë euro në Iran

Paris, 8 gusht - Prodhuesi i automjeteve franceze, “Renault” nënshkroi një marrëveshje të rëndësishme për të prodhuar rreth 300.000 makina në vit në Iran nëpërmjet një joint-venture me një kapital investimi prej 660 milionë euro.
 
Kompania e re e përbashkët do të drejtohet me 60 për qind aksione nga “Renault”, Organizata për rinovimin dhe zhvillimin industrial (20 për qind – një organizëm publik iranian dhe shoqëria private iraniane “Parto Neguine Nasseh” do të zotërojnë secila 20 për qind.

“Faza e parë e kësaj marrëveshje me vlerë 660 milion euro parashikon prodhimin e 150.000 automjeteve në vit”, deklaroi Mansour Moazami, kreu i Organizatës për rinovimin dhe zhvillimin industrial.

Joint-venture do të ketë selinë në Saveh, rreth 120 kilometra në jug-perëndim të Teheranit në një uzinë ekzistuese që do të zgjerohet dhe modernizohet. Kompania do të hedhë në treg modelet kryesore si dhe “Duster” dhe “Dacia”, marka rumune të blera nga “Renault”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Qershor 2018 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në manifestimin për nder të Ditës së Komunitetit Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë – salla P-31, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Shërbimit Civil, Ministria e Administratës Publike, gjegjësisht Departamenti i Administrimit të Shërbimit Civil, do të organizoj takim për shënimin e kësaj dite​. (Salla e Madhe të ish-Pallatit “Rilindja”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të diskutohet rreth procesit të anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit” të mbështetur nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë, koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2017” organizon konferencë për media, për të shpalosur ndikimet e raportimeve të rasteve në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit". (Hoteli Sirius, ora 11:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Komunën e Kamenicës ku do të takohet me Kryetarin, Qëndron Kastrati. (Komuna e Kamenicës, ora 14:00)

- Në vazhdën e aktivitetit "Ditët e Kuvendit", mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Pejës. (Teatri profesional “Istref Begolli”, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e fluturakeve të para të prodhimit të rrymës me erë. (Fshati Kikë, Komuna e Kamenicës, ora 14:00)

- Aleanca Franceze në Prishtinë organizon kuiz muzikor. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 19:00)