17 Korrik 2018

Prodhuesit enaftës zgjasin uljen e prodhimit deri në fund të 2018-s

Prishtinë, 1 dhjetor - OPEC-u dhe një aleancë shtetesh prodhuese të naftës ranë dakord të enjten për të zgjatur uljen e prodhimit të naftës bruto deri në fund të vitit të ardhshëm, nëntë muaj më shumë sesa parashikonte marrëveshja e mëparshme.

Vendimi i marrë nga 24 vende do të mbajë nivelin e prodhimit në rreth 1.8 milion fuçi në ditë.

Ministri i Naftës i Arabisë Saudite Khalid Al-Falih u shpreh:

"Kërkesa parashikohet të vazhdojë me ritmin shumë të mirë që kemi parë në dy vjetët e fundit, por kurrë nuk i dihet. Prandaj ne do të jemi shumë elastikë dhe do të shikojmë kërkesën".

Suksesi i strategjisë është pasqyruar në rritjen e çmimit të naftës bruto.

Çmimi i naftës tani është afro 60 dollarë amerikanë për fuçi, me një rritje vjetore gati 20 për qind.

Të enjten, nafta me kontratë me zbatim të ardhshëm në ShBA u tregtua në 57.08 dollarë amerikanë për fuçi, duke u ulur 22 centë gjatë ditës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2018 - Përkujtohet 20 vjetori i rëniës se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. Te vendi i quajtur Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri - Kosovë, ora 10:00 - nisja behet nga fshati Polac, ora 8:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet projektligji për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të projektit të GIZ-it gjerman dhe nxënës nënshkrues të peticionit për ngritjen e kapaciteteve në arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të shqyrtohet projektligji për Produkte të Ndërtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosvës organizon takim me delegacionin e organizatës prestigjioze “The Heritage Foundation”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë/BE, së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës, do të fillojë zyrtarisht procesin e digjitalizimit të shënimeve të dënimeve të vjetra në tërë Kosovën. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së automjeteve multi funksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë nga Qeveria e Kosovës për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 16:00)