24 Maj 2018

Prodhimi industrial turk u rrit me 5,2 për qind

Ankara, 10 tetor - Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave të Turqisë (TUIK) indeksi i prodhimit industrial i korrigjuar nga ndikimet sezonale dhe kalendarike në muajin gusht pa pësuar një rënie me 0,1 për qind në krahasim me korrikun.

Kurse në bazë vjetore indeksi ka shënuar një rritje prej 5,2 për qind.

Në indeksin e sektorit të industrisë prodhuese rritja ka qenë 5,6 për qind, kurse në indeksin e sektorit të prodhimit dhe shpërndarjes së energjisë elektrike, gazit, avullit dhe ajrit të kondicionuar rritja ka qenë 7,3 për qind.

Rritja më e lartë është regjistruar në produktet bazë të farmaceutikës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Maj 2018  - Nën organizimin e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Gjilan, Drejtorisë së Arsimit dhe Komitetit Olimpik të Kosovës mbahet aktiviteti i vrapimit të fëmijëve të lindur në vitin e shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, në shënim të Dites Olimpike. (Kazerma e FSK, ora 9:00)

- Agjencia e Punësimit në bashkëpunim më Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim mban ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjeve në mes të përfituesve të programeve aktive të tregut të punës, ku do të përfitojnë 270 punëkërkues. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli merr pjesë në shpërndarjen e 90 pakove ushqimore për familjet në nevojë nga ana e organizatës Islamic Relief Kosova. (Gjilan, ora 11:00)

- Përfaqësues të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale dhe Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me gjendjen e memorialëve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! do të organizojë tryezën e titulluar "Zgjidhja nëpërmjet zgjedhjeve", ku do jenë të ftuara subjektet politike në Kosovë. (Ambientet e Kuvendit)