02 Mars 2021

Mercedes-Benz rifillon prodhimin në Truqi me 20 prill

Stamboll, 17 prill - Më 20 prill, “Mercedes-Benz”-i turk do të rifillojë punën në fabrikën e autobusëve në Hoşdere te Stambollit dhe më 24 prill në fabrikën e prodhimit të kamionëve në Aksaray.

Në një deklaratë të shkruar, kompania sqaron se e kishte pezulluar aktivitetin e saj nga marsi deri në 20 prill, në kuadër të masave për të mbrojtur shëndetin e punëtorëve dhe të shoqërisë nga pandemia e koronavirusit të ri (Covid-19) dhe për shkak të mangësive logjistike në zinxhirin ndërkombëtar të furnizimit.

"Duke vepruar me këtë ndjenjë përgjegjësie, ju njoftojmë se do ta fillojmë sërish aktivitetin në fabrikat tona; në datën 20 prill do të nisë nga puna fabrika e prodhimit të autobusëve në Hoşdere te Stambollit dhe më 24 prill fabrika e prodhimit të kamionëve në Aksaray pasi tashmë janë siguruar përsëri të gjitha kushtet e duhura për vazhdimin e prodhimit dhe i kemi marrë të gjitha masat e nevojshme në përputhje me informacionin e siguruar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) dhe Ministria e Shëndetësisë dhe jemi duke i ndjekur nga afër zhvillimet", - thuhet në deklaratën e kompanisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)