02 Qershor 2020

Lukoil shkurton 18 për qind të prodhimit

Moskë, 21 prill - Prodhuesi i dytë më i madh i naftës në Rusi, Lukoil do të zvogëlojë prodhimin e tij me 18 për qind, ekuivalent me më shumë se 40.000 ton në ditë si pjesë e marrëveshjes së re për prodhimin e naftës të OPEC+, njoftoi agjencia e lajmeve ruse Interfax duke cituar drejtorin ekzekutiv të kompanisë Vagit Alekperov.

"Unë mendoj se ne dhe të gjitha kompanitë e tjera do ta përmbushim këtë sasi, të cilën na e solli Ministria e Energjisë", tha Alekperov.

Lukoil pret që çmim i naftës të arrijë 30 dollarë për fuçi pas fillimit të marrëveshjes.

Vendet prodhuese të naftës OPEC të udhëhequra nga Arabia Saudite dhe jo-OPEC të udhëhequra nga Rusia, të njohura si OPEC+, ranë dakord më 12 prill të ulnin prodhimin e tyre kolektiv të naftës me 9,7 milionë fuçi në ditë në maj-qershor për të shkurtuar disa nga furnizimet e tepërta në tregun botëror të naftës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)