17 Gusht 2022

Libia rritë prodhimin e naftës në 1.4 milionë fuçi në ditë

Tripoli, 14 prill - Qeveria e Libisë ka njoftuar nisjen e një plani kombëtar për zhvillimin e sektorit të naftës dhe gazit, me qëllim rritjen e prodhimit ditor të naftës në vend.

Kryeministri Abdul Hamid al-Dbeibeh mori pjesë në një ceremoni ku njoftoi nisjen e një plani për zhvillimin e sektorit të naftës dhe gazit.

Al-Dbeibeh tha se prodhimi ditor i naftës do të rritet në 1.4 milionë fuçi në vitin 2022 dhe se kjo sasi do të rritet më tej në vitet e ardhshme.

Ai kujtoi gjithashtu se është formuar Komisioni për planifikim zhvillimor të Korporatës kombëtare të naftës në vitin 2022.

Dbeibeh shtoi se Komisioni ka rekomanduar që institucionit t'i ndahen mjete buxhetore në mënyrë që të përmirësohet gjendja financiare e të punësuarve në këtë sektor dhe të përmbushen obligimet e akumuluara.

Korporata e naftës libiane në një deklaratë në muajin shkurt tha se prodhimi ditor i naftës në vend ishte 1.2 milionë fuçi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)