03 Gusht 2021

Kompania ruse e naftës "Rosneft" regjistron humbje prej 828 milionë dollarë

Moskë, 16 nëntor - Gjiganti rus i naftës "Rosneft" postoi neto humbje prej 64 miliardë rubla apo 828 milionë dollarë në tremujorin e tretë të vitit 2020, bëri të ditur sot kompania në deklaratën e saj të rezultateve financiare.

Rënia u shkaktua nga ndikimi negativ i luhatjeve të tregut të lidhura me shpërthimin e ri të koronavirusit (COVID-19) si dhe ndikimin negativ të faktorëve jomonetarë, thuhet në deklaratë.

Neto të ardhurat e kompanisë që u atribuohen aksionerëve të "Rosneft" gjatë tremujorit arritën në 43 miliardë rubla.

Prodhimi i hidrokarbureve të "Rosneft" qëndroi në 4.9 milionë fuçi ekuivalent të naftës në ditë (boepd) në tremujorin e tretë, duke shënuar një rënie prej 3 për qind krahasuar me tremujorin e dytë kur u prodhua 5.05 boepd.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)