26 Shkurt 2021

Istogu ndërton sistemin e Ujësjellësit për zonën e Mbivadës

Istog, 4 mars - Është vëne sot gurëthemeli për fillimin e punimeve të projekti të shumëpritur dhe jetik “ Ndërtimi i ujësjellësit për zonën lindore të komunës së Istogut”, pjesa e Mbivadës.

Ndërtimi i këtij ujësjellësi do të furnizoj me ujë të pijes 12 fshatra të kësaj ane. Pjesë e kësaj ngjarje ishte kryetari i Komunës Haki Rugova, përfaqësues të nivelit qendror si dhe përfaqësuesit e kompanisë austriake ÖSTAP dhe Tirohler Rohre.

Me këtë rast kryetari i komunës Haki Rugova tha se ky projekt ka filluar në vitin 2015 dhe është bashkëpunim i komunës së Istogut me Republikën e Kosovës dhe të Austrisë, një projekt i përbashkët ku para jush sot janë akterët kryesor impelmentuesit kryesor.

“E ndjej vetën shumë krenar që ky projekt po fillon sot, kam pasur gjithmonë besimin që do të filloj një ditë. Është projekt jashtëzakonisht i mirë dhe me një menaxhimin të mirë do të ketë një furnizim të mirë më ujë të pijes për krejt territorin e komunës së Istogut, me gjithë fshatrat."

"Nga ky projekt komuna e Istogut do të sigurojë 24 orë ujë të pijshëm për qytetarët e saj me çdo cep. Do vazhdojmë të bashkëpunojmë me qeverinë Austriake për projektet tjera me rëndësi të cilat do i marrim në formë kreditimi, që jemi të orientuar më shumë tek kanalizimet që të zgjidhet çështja e kanalizimeve”, tha ndër të tjera kryetari Rugova.

Ndërsa Andreas Vieler , përfaqësues kryesor i operatorit për implementimin e projektit për ndërtimin e ujësjellësit të zonës lindore, tha se ky është një projekt shumë i rëndësishëm për të cilin e falënderojmë kryetarin Haki Rugova dhe gjithë ekipin e tij. Ne sot jemi këtu që të vejmë gurë themelin e projektit dhe jam shumë i kënaqur që shoh kaq shumë qytetarë që kanë ardhur sot këtu.

Qytetarët e zonës së Mbivadës shumë shpejt pritet të kenë furnizim të qëndrueshëm me ujë të pijes, si rezultati i projektit “Ndërtimi i sistemit të ujësjellësit për zonën lindore të komunës së Istogut, projekti ky i cili po realizohet si bashkëpunim meskomunës së Istogut, qeverisë së Kosovë si dhe qeverisë Austriake.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)