20 Tetor 2018

Iraku fton kompanitë e jashtme për kërkime për naftë dhe gaz

Bagdad, 27 nëntor - Qeveria e Irakut i ka ftuar kompanitë e jashtme të energjisë për të konkurruar për të drejtën për kërkime për naftë dhe gaz në hapësirat kufitare afër Iranit dhe Kuvajtit.

Në deklaratën e mbrëmshme, Ministria e naftës e Irakut thotë se tetë territore ofrohen në jug dhe në lindje të këtij vendi, së bashku me një fushë të naftës, e cila gjendet në ujërat territoriale irakiane në Gjirin Persik.

Ministria, mëtutje, theksoi se zyrtarët qeveritarë për këtë çështje do ta mbajnë një konferencë për gazetarë gjatë ditës së sotme për t’i shpallur detajet e tjera lidhur me ofertat për eksplorime në këto fusha

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)