19 Mars 2018

Gjilani storie e fuqishme e suksesit në prodhime të ndryshme

Gjilan, 1 dhjetor - Në Komunën e Gjilanit sot është inauguruar fabrika tjetër e radhës e përpunimit të mishit dhe produkteve të mishit “Malësia”, që në këtë ceremoni ishte i pranishëm edhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa me bashkëpunëtor.

Kryetari Lutfi Haziri, ka uruar pronarin e fabrikës për këtë sukses dhe ka kërkuar mobilizimin e fondeve shtesë në kodin e subvencioneve për bujqësinë, sepse tregu për shitjen e gjedhit në Gjilan, Kosovë dhe më gjerë tashmë është i sigurt në fabrikat e Komunës së Gjilanit që sot i shtohet edhe fabrika e dëshmuar tashmë “Malësia”.

“Komuna e Gjilanit, përmes drejtorisë së Bujqësisë do të shtoj angazhimet dhe mbështetjen për fermerët në kultura të ndryshme bujqësore, por një përkushtim do të ketë edhe tek sektori i blegtorisë dhe kryesisht në rritjen e gjedhit sepse është i domosdoshëm ngase kërkesat janë shumë të mëdha. Fabrika për përpunimin e mishit “Malësia” së bashku edhe me fabrikat dhe përpunuesit e tjerë të mishit në Gjilan po i japin gjithnjë e më shumë këtij qyteti epitetin e një qendre të madhe ku zhvillimi i sektorit privat është i mundshëm dhe garanton edhe zhvillimin ekonomik. Kjo fabrikë është një shembull i mirë në Gjilan dhe është një pasqyrë se si të veprohet edhe nga prodhues dhe biznesmen të tjerë”, ka thënë kryetari Haziri.

Sikur edhe më parë edhe në këtë ngjarje, kryetari Haziri, ka kërkuar nga qytetarët e Gjilanit dhe të Kosovës, që të konsumojnë prodhimet e mishit të prodhuara në Kosovë dhe në Gjilan, ndërsa nga fermerët ka kërkuar angazhim për shtim të numrit të gjedhit sepse tregu në Gjilan tashmë është i siguruar.

Kryetari Haziri ka thënë se në planifikimin e ardhshëm me shkollën e agro biznesit në Gjilan, do ta kemi parasyshë përpunimin e mishit dhe drejtime të tjera përcjellëse për ta bërë më të fuqishëm përgatitjen e kuadrove për këtë lëmi.

Ndërsa në fjalën e tij ish kryeministri i vendit Isa Mustafa, ka thënë se Gjilani është dëshmuar në fusha të ndryshme si qytet që ecë fuqishëm përpara duke u nisur që nga arsimi, shëndetësia, kultura në përgjithësi e deri te zhvillimi ekonomik dhe të bërit biznes.

“Ne kemi krijuar standart të qartë të zhvillimit dhe platforma jonë e biznesit ishte qëllim i kësaj natyre, që biznese të vogëla dhe të mesme të jenë gjithnjë e më shumë sepse fuqia e punësimit do të ishte më e madhe dhe qëndryeshmëria e tyre do të ishte më e lehtë. Nga çfardo pozite politike dhe ekzekutive që do të kemi, ne do të jemi gjithmonë pranë bujkut, pranë zhvillimit, arsimit dhe fushave të ndryshme të jetës në Gjilan dhe Kosovë, sepse është interes yni i përbashkët zhvillimi ekonomik dhe ndërtimi i vendit”, ka thënë mes tjerash Mustafa.

Ndërsa Nehat Spahiu, pronar  fabrikës, “Malësia”, ka falënderuar të gjithë të pranishmit dhe të gjithë ata që e ndihmuan në rrugën e tij të zhvillimit. Ai poashtu ka paralajmëruar se kjo fabrikë do të vazhdoj tutje edhe me produkte të tjera dhe me angazhime shtesë fusha të tjera të prodhimit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Mars 2018 - Kryetari i Komunes, Lutfi Haziri do të organizojë pritje për përfaqesuesin më të lartë politik, të Misionit Diplomatik të Japonisë në Kosovë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 9:00)

- Shefi i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të BE-se, në Komisionin Evropian, David Cullen do të vizitojë Kosovën ku do të marrë pjesë në punëtorin për Programin e BE-së për konkurrueshmëri të ndërmarrjeve dhe NVM-ve. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Lansohet Fondacioni Jahjaga ku si qëllim ka të sjellë një qasje të re në angazhimin dhe përfaqësimin efikas dhe domethënës të grupeve të margjinalizuara, me theks të veçantë të grave dhe të rinjve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunimme USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka kënaqësinë të ju ftoj që të përcillni lansimin e punimit “Gjendja e vullnetarizmit në Kosovë: Sfidat dhe perspektivat”. (Dit’ e Nat’, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon një tryezë diskutimi lidhur me Ligjin e ri për Sponsorizimet, me qëllim të diskutimit të të gjitha aspekteve të tij të cilat mbesin të panjohura për bizneset dhe për publikun. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë pranë kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawar vizitojn Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari Safet Gërxhaliu. (Objekti i Odës Ekonomike, ora 10:20)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj komunën e Novo Bërdës dhe me këtë rast do të takoj dhe të nënshkruaj marrëveshjen e mirëkuptimit me Kryetarin, Svetislav Ivanovic. (Komuna e Novo Bërdës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të paraqitet një vlerësim rreth punës së deritashme të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj fshatin Prekovc të komunës së Novo Bërdës. (Fshati Prekovc, ora 11:40)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic manastirin Draganac të komunës së Novo Bërdës ku me pas do të jap edhe një deklarat për media. (Manastirin Draganac, ora 12:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojnë prezantimin e Projektit të Binjakëzimit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në zbatimin e MSA-së”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë folësi kryesor në panelin “Korrupsioni si Kërcënim ndaj Demokracisë” që do të mbahet në ditën e dytë të aktivitetit vjetor “Java e Grave”. (Hoteli Emerald, ora 13:00)

- Lansimi i Raporti i monitorimit për Kosovën për administratën publike, SIGMA 2017. (Hotel International Prishtinë, ora 14:00)

- Me rastin e ceremonisë së dhurimit dhe nënshkrimit të dokumenteve për pranim-dorëzim të një sërë përfitimesh dhuruar Prokurorisë Themelore të Gjilanit, përfshirë këtu pajisje për video konferenca, arkivë, dublikues DVD-sh dhe pajisje përkthimi, Drejtoresha e Zyrës për Europë dhe Azi pranë Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit të Departamentit të Shtetit, Erin Sawyer. (Prokuroria Themelore në Gjilan, ora 14:30)

- Zëvendësja e Ndihmës Administratorit për Europë dhe Euroazi pranë USAID-it, Gretchen Birkle, do të flasë me rastin e hapjes së punëtorisë kreative “makerspace” në shkollën e mesme Xhevdet Doda. (Shkolla e mesme Xhedet Doda, ora 15:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon debatin publik me temë "Hapësirat e braktisura të Kosovës". (Parku arkeologjik - Lapidariumi i Muzeut të Kosovës,  ora 18:00)