18 Janar 2021

General Motors vendosë të shuaj Hummerin

SHBA, 27 shkurt - Ani pse ka kaluar vetëm një vit nga paralajmërimi me bujë i shitjes së Hummerit legjendar të General Motors tek prodhuesi kinez i mekanizimit industrial Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machines Co., Ltd., duket se nuk ka gjë prej kësaj pune.

Në raportin e lëshuar për media, GM nuk sqaron rrethanat e shitjes së pasuksesshme të Hummer, veç dëshpërimin e vet për mosarritjen e marrëveshjes në fjalë. Jozyrtarisht merret vesh se nga ky transaksion ka hequr dorë pala kineze sepse qeveria kineze nuk ka qenë e gatshme të mbështesë marrëveshjen.

Mu për këtë, General Motors ka vendosur të shuaj Hummerin, mirëpo nëse kemi mësuar se gjërat mund të ndryshojnë në momentin e fundit, atëherë shembull i mirë është rasti me prodhuesin Saab. Kur bëhet fjalë për Hummer, i cili nga pikëpamja teknologjike ka mbetur shumë prapa, gjasat janë të vogla që dikush do t\'i vazhdojë negociatat me GM aty ku i ka lënë Sichuan Tengzhong.

GM është obliguar që përkundër shuarjes së kompanisë të respektojë garancitë e dhëna për automjetet e shitura dhe t\'u ofrojë pjesë rezervë pronarëve aktual të Hummer.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)