04 Korrik 2020

Franca ndan 9 miliardë dollarë për ta shpëtuar nga humbjet industrinë e makinave

Paris, 27 maj - Franca ka njoftuar se do të japë rreth 9 miliardë dollarë për industrinë e makinave të vendit, për ta shpëtuar nga humbjet gjatë mbylljes lidhur me koronavirusin.

Presidenti Emmanuel Macron thotë se dëshiron ta shfrytëzojë krizën për ta bërë Francën prodhuesen numër një të automjeteve elektrike në Evropë.

Duke filluar nga java tjetër, klientët mund të marrin deri në 13 mijë dollarë nga qeveria për blerjen e një makine elektrike.

Plani i ri përfshin subvencione qeveritare për t'i nxitur njerëzit të heqin dorë nga makinat e tyre të vjetra dhe të blejnë modele me lëshim më të ulët karboni, si dhe investime afatgjata në teknologjitë inovative.

Presidenti francez vendosi objektivin e prodhimit të 1 milion makinave elektrike në vend deri në vitin 2025. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)