27 Janar 2023

Ferrari është gati të prezantojë SUV-në e tij të parë, Purosangue

Milano, 8 shtator - Teksa Lamborghini dhe Bugatti kanë bërë të ditur se nuk do të kenë më makina, nga ana tjetër Ferrari vjen i përgatitur më shumë se kurrë.

Kompania e makina luksoze është gati të zbulojë SUV-në e tij të parë, Purosangue, më 13 shtator për tregjet globale.

Ky automjet do të hapë një kapitull të ri për markën italiane të super-makinave dhe do të konkurrojë kundër Lamborghini Urus dhe Porsche Cayenne.

Makina e ardhshme me katër rrota është parë duke bërë teste pranë objektit të markës, Maranello, muajt e fundit, megjithëse në një avatar të kamufluar.

Ferrari ka qenë i njohur për krijimin e disa prej motorëve më të mirë V8 dhe V12 gjatë gjithë historisë së tij.

Kompania ka publikuar në Twitter një video ku dëgjohet se si do të tingëllojë Ferrari Purosangue në rrugë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)