20 Janar 2021

Çmimi i naftës mbi 80 dollarë për një fuçi

Singapur, 22 shkurt - Rritja e vazhdueshme e çmimit të naftës gjatë tre javëve të fundit ka të bëjë me pritjet e investitorëve se Banka Qendrore e SHBA-ve do t’i mbajë shkallët kamatore në nivel të ulët me qëllim që ta shtyjë rritjen e ekonomisë amerikane. 

 

Bursat botërore presin se shkallët e ulta të inflacionit dhe numri i vogël i punësimeve të reja do të kontribojnë që Banka Qendrore t’i mbajë shkallët kamatore të nivelit të ulët, me çka në mënyrë indirekte do të rritet konsumi i bensinës. 

 

Shkallët e ulta kamatore dhe shpenzimet e mëdha stimulative të Uashingtonit do të shkaktojnë dobësim të dollarit, që në mënyrë shtesë do ta rrisë çmimin e naftës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)