15 Tetor 2019

Arabia Saudite zbulon rezerva të mëdha gazi natyror në Detin e Kuq

Riad, 8 mars - Arabia Saudite ka njoftuar zbulimin e rezervave të mëdha të gazit natyror në Detin e Kuq.

Ministri i Energjetikës i Arabisë Saudite Khalid Al-Falih thotë se kompania e naftës "Saudi Aramco" do të intensifikojë punën e eksplorimit gjatë dy vjetëve të ardhshëm, pas përfundimit të një studimi zbatueshmërie.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 tetor 2019

- Fillon procesi i numërimit të votave përmes postës. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve,  ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit bën prezantimin e studimeve të radhës brenda serisë së studimeve rreth fazes finale të dialogut Kosovë-Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë shënon Ditën Botërore të Standardeve. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Green Art Center organizon aktivitet në komunën e Vushtrrisë i cili synon të sensibilizojë qytetarët dhe të ndikojë në edukimin e brezave të rinj për rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit”. (Sheshin e qytetit “Hasan Prishtina” në Vushtrri, ora 12:00)

- Në kuadër të promovimit të romanit “Elefantët në kopsht” të autores Kureyshi Qendra Multimedia organizon bisedën e hapur të autores zvicerane Meral Kureyshi me gazetarin Enver Robelli. (Qendra Multimedia, rr. 'Idriz Gjilani' në Prishtinë, ora 19:00)