20 Shtator 2018

Vëhet gurthemeli për ndërtimin e ndërtesave të banimit në Llapllasellë

Prishtinë, 4 qershor - Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në dorëheqje, Ivan Todosijevic ka vënë gurthemelin për ndërtimin e ndërtesave të banimit në Llapllasellë. Projekti i ndërtimit financohet nga MAPL-ja në bashkëpunim me komunën e Graçanicës.

Todosijevic: "Është nder dhe kënaqësi për të marrë pjesë në këtë ngjarje dhe vë gurthemelin, duke e ditur se së shpejti disa familje do të kenë një jetë të re dhe të mirë. Ndërtimi i ndërtesave të banimit nuk është fundi i kujdesit për qytetarët tanë, por një fillim i madh, fillimi i luftës për një jetë të denjë që ne të gjithë aspirojmë. Shpresoj se realizimi i këtij projekti do të jetë pa vështirësi dhe se do t'ia dorëzojmë çelësat banorëve  të ardhshëm brenda afatit të përcaktuar ".

Gjithashtu, Todosijevic theksoi mirënjohjen komunën e Graçanicës për pjesëmarrjen dhe bashkëpunimin e tyre në projektin "Bashkëpunim efektiv të gjitha institucioneve tregon se së bashku ne mund të bëjmë shumë gjëra të mira, dhe ky projekt është treguesi më i mirë", tha ministri Todosijevic.

 

Kalendari

Ngajrjet e datës 20 shtator 2018  - Këshilli i Investitorëve Evropianë në bashkëpunim me Zyren e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Bankën Evropiane për Rindertim dhe Zhvillim organizojn konferencën e nivelit të lartë 'Drejt një klime miqësore të biznesit dhe investimeve në Kosovë, “White Book 2018”. (Hotel Emerald, ora 8:30)

- Komuna e Gjilanit organizon aktivitetin "Dita pa Makina", që shënohet në kuadër të aksionit "Ta pastrojmë Kosovës". (Para shtatores se Rexhep Males e Nuhi Berishes, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon konferencën “Siguria Njerëzore, Problemi dhe Reagimi Institucional”. (Salla e konferencave Orion, përballë KINO ABC, ora 10:00)

- Nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës bëhet përurimi i shtatoreve të heroit Fehmi Lladrovci dhe heroinës Xhevë Krasniqi-Lladrovci. (Sheshi “Fehmi Lladrovci” në Drenas, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli dhe Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e shtatoreve të Heroit Fehmi Lladrovci dhe Heroinës Xhevë Krasniqi - Lladrovci. (Sheshi “Fehmi Lladrovci”, Drenas, ora 12:00)

- Ushtruesi i Detyrës së Ministrit te Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të vizitojë Komunën e Pejës dhe Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit “Hidrodini” në Pejë. (Komuna e Pejës, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të mbahet shqyrtimi i Projektligjit pÑ‘r Ratifikimin e Marrëveshjes për Pjesëmarrjen e Kosovës në programin Evropa Kreative për Mbështetjen e Sektorëve Kulturorë dhe Kreativë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)  

- Fillon asfaltimi i rrugëve në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. (Oborri i QKUK-së, ora 15:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryetarin e Odës Ekonomike të Maqedonisë veri-perëndimore, Nebi Hoxha. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 15:00)

- Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës dhe forumZFD Programi në Kosovë organizojn konferencën tre ditore 'Rishikimi i ballafaqimit me të kaluarën dhe drejtësia tranzicionale në Ballkan' . (Fakulteti Filozofik, ora 15:30)